Nasze zdrowie w naszych Rękach

Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ”Razem w Przyszłość” przy współpracy z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie zrealizowało projekt pn.”Nasze zdrowie w naszych Rękach”w terminie od 4 września 2017r. do 30 listopada 2017 r.

Zadanie publiczne dotyczyło: Prowadzenia rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek- działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. W projekcie wzięło udział 50 podopiecznych organizacji, którzy uczestniczyli w różnorodnych zajęciach terapeutyczno- rehabilitacyjnych. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.(ML)

  

   

  


„Ja segreguję, więc i Ty segreguj”

W ramach projektu: „Pamiętaj człowieku stary i młody, nie zaśmiecaj ziemi ani wody” z programu grantowego „Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury” dofinansowanego przez firmę Żywiec Zdrój S.A w naszej szkole odbył się konkurs z zakresu ekologii, a szczególnie z wiedzy o segregacji odpadów i recyklingu oraz znajomości kolorów poszczególnych pojemników. Za posiadaną wiedzę na temat segregacji i ochrony środowiska uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. (ML)

 

  

 


XIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki

24 listopada odbył się w naszej szkole już po raz trzynasty Międzyszkolny Konkurs Piosenki. Gościliśmy wykonawców z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim oraz ze SOSW w Borzęciczkach. Naszą szkołę reprezentowali następujący artyści: Ania Ostrowska i Kuba Pera, Jarek Gendasz, Szymon Wojciechowski, Kasia Wasiewicz, Kasia Wysocka i Magda Śmiecińska, Patrycja Przybylska oraz Romka Krupińska.

Uczestników oceniało jury w składzie; p. Renata Baszyńska – Majchrzak , p. Dagny Masłowska oraz p. Maciej Lipiński , które jednogłośnie wybrało Sabinę Robakowską z piosenką „Chcę tu zostać” na zwyciężczynię konkursu.

Imprezę zorganizował zespół artystyczny pod okiem p.Violetty Kuchty oraz przy współpracy Pleszewskiego Stowarzyszenia „Razem w przyszłość”. Konkurs poprowadziła p. Joanna Radna a nad sprzętem czuwał p. Tomek Krakowski. Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom, dziękujemy za miło spędzony czas

Do zobaczenia za rok! (ML)

  

  


Projekt Edukacyjny „ Razem Bezpieczniej”

W dniach 08.11.2017-22.11.2017r., odbył się w naszej Szkole projekt edukacyjny „Razem Bezpieczniej” skierowany do uczniów zespołów edukacyjnych i nauczycieli.

Założeniem projektu było utrwalenie zdobytych wiadomości i umiejętności dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się drodze szczególnie wtedy gdy jest ciemno, uświadomienie uczniom że elementy odblaskowe należy zawsze mieć przy sobie by widzieli nas kierowcy samochodów, a także wdrażanie do profilaktyki na rzecz ochrony zdrowia i życia.

Zadania podjęte w ramach projektu to;

- Konkurs plastyczny dla wszystkich zespołów edukacyjnych pt. ” Jestem bezpieczny na drodze”

- Wypełnienie Karty Pracy która była biletem wstępu na spotkanie z policjantką (rozwiązany test, a z liter przy poprawnych odpowiedziach utworzone hasło )

- Przygotowanie wystawy z wcześniej wykonanych prac plastycznych na korytarzu szkolnym

-Cykl zajęć lekcyjnych o tematyce bezpieczeństwa

Podsumowaniem projektu spotkanie z policjantem z KPP Pleszew mł.asp.p. M. Lis-Rybarczyk, która opowiedziała o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Miłym akcentem była wizyta wielkiej maskotki Mrówki, która wręczyła każdemu uczestnikowi projektu odblaski.

Projekt powstał przy współpracy z: Pleszewskim Stowarzyszeniem „Razem w Przyszłość” Komendy Powiatowej Policji Pleszew, PSB Mrówka Pleszew. (ML)

  

  


Zabawa andrzejkowa

W dniu 21 listopada 2017 r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Uczniowie ZSP oraz zaproszeni goście z Ośrodka Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych w Pleszewie świetnie się bawili przy dźwiękach porywającej do tańca muzyki. Brali udział w andrzejkowych wróżbach takich jak: lanie wosku, wychodzenie butów za próg, kim zostanę w przyszłości, poznaj imię swojej sympatii-przekłuwanie serca, kolory. Po emocjach związanych z wróżeniem na wychowanków czekał poczęstunek – pieczone kiełbaski oraz napoje. Organizatorzy bardzo dziękują Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w przyszłość" za pomoc w zorganizowaniu zabawy. Imprezę przygotowali: Anna Banaszak-Przeorek, Elwira Lisiecka, Danuta Rutkowska, Kamila Adamiak, Iwona Koska, Małgorzata Piasecka, Anna Witek-Pilarska, Agnieszka Michalak, Kamila Hryszko, Katarzyna Tomczak-Góra, Ewelina Banaszak, Tomasz Krawczyk, Grzegorz Woldański.(ML)

    


XVII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny

XVII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny już za nami.Po raz kolejny młodzież gimnazjalna i uczniowie klas VII udowodnili ,że ortografia nie jest ich słabą stroną. W zmaganiach wzięło udział 10 drużyn z: Kalisza,Krotoszyna,Słupi pod Kępnem,Borzęciczek,Środy Wlkp.,Śremu,Pleszewa,Ostrowa Wlkp. i dwóch placówek z Jarocina.Uczestnicy rozwiazywali tekst z lukami. Musieli wykazać się wiedzą ,koncentracją uwagi oraz czujnością ortograficzną.Nasi uczniowie z klasy VII Klaudia Wachowiak i Marta Jóźwin wraz z opiekunem panią Karoliną Janiszewską również uczestniczyli w tym trudnym konkursie. Pierwszej nagrody nie udało się zdobyć ale satysfakcja z uczestnictwa była ogromna. Konkurs został zorganizowany w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie 21 listopada 2017 r. Fundatorem nagród był Powiat Jarociński .Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Jarocińska.(ML)

 


VII Międzyszkolny Turniej Warcabowy w Słupi pod Kępnem

15 listopada 2017 roku trzech uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięło udział w VII Międzyszkolnym Turnieju Warcabowym w Słupi pod Kępnem. Szkołę reprezentowali uczniowie :Klaudia Grzelarczyk klasa VI , Dariusz Reszel klasa VII, Maciej Dajczak klasa III gimnazjum.

W czasie turnieju uczniowie wykazali się znajomością tajników gry w warcaby, dobrą spostrzegawczością, logicznym myśleniem oraz umiejętnością przewidywania ruchów przeciwnika. Poziom konkursu był bardzo wysoki, konkurencja ogromna, ale pomimo to nasi zawodnicy się nie poddali i godnie reprezentowali naszą szkołę

Uczniów do turnieju przygotowała p. Kamila Hryszko (ML)

   


Dzień Tolerancji

Tradycyjnie 16 listopada obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Uczniowie wykonali łapki, z których utworzyliśmy 12 metrowy łańcuch! Na szkolnych korytarzach zagościł niebieski kolor - symbol święta. Były dyplomy, pogadanki i oczywiście słodkie upominki. Dzień Tolerancji zorganizował Samorząd Uczniowski. Dziękujemy klasom za aktywny udział w akcji.

  

  


UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI I ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Dziś tj 10 listopada 2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy niezwykłą uroczystość. Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu Polska po 123 latach niewoli wyzwoliła się spod jarzma zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek kraj nie istniał na mapie. Żył jednak naród i jego kultura. Prześledziliśmy dziś wspólnie, co działo się na terenie Polski w ciągu tych 123 lat niewoli.(ML)

   


Akademia z okazji dnia Edukacji Narodowej

Dnia 12.10.2017 r. odbyła się w naszej szkole - akademia z okazji dnia Edukacji Narodowej. Swoje święto obchodzili nauczyciele i pracownicy naszej placówki. Uczniowie dołożyli wiele starań aby przygotować krótkie przedstawienie, prezentujące wycinek naszej rzeczywistości szkolnej, na wesoło. Wszyscy świetnie wcielili się w swoje role, co zostało docenione przez publiczność. Największą nagrodą dla występujących aktorów, była rozbawiona widownia po skończonym występie. Na koniec pani dyrektor podziękowała za przygotowane przedstawienie i złożyła życzenia wszystkim pracownikom naszej placówki. (ML)

   


Rowerki rehabilitacyjne

W dniu 6 października 2017 w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbyło się uroczyste przekazanie rowerów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych uczniów. Placówka otrzymała sześć rowerów trójkołowych w różnych rozmiarach, które będą wykorzystywane do rehabilitacji ruchowej dzieci. Ofiarodawcą jest Fundacja Eco Textil pozyskująca środki finansowe z przetworzonej odzieży używanej oddawanej do specjalnych pojemników znajdujących się na ulicach Pleszewa i wielu innych miast.(ML)

    


Piknik Ekologiczny

Dnia 3 października 2017 roku odbył się w naszej szkole Piknik Ekologiczny zorganizowany w ramach projektu „Pamiętaj człowieku stary i młody, nie zaśmiecaj ziemi ani wody”.

Projekt ten jest dofinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego „Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury”, którego partnerami są: Żywiec Zdrój S.A., Lasy Państwowe, PTTK oraz Fundacja Ekologiczna ARKA. W ramach pikniku odbyły się: - warsztaty z recyklingu - pogadanki na temat segregowania śmieci - pokaz papieru czerpanego. Najwięcej emocji dostarczył nam pokaz Eko Mody, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje prace. Pomysłowość jednak nie zna granic!!! Imprezę zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.

DZIĘKUJEMY!!! Panu Grzegorzowi Knappe – prezesowi Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie oraz Pani Angelice Sołtysiak – kierownikowi Referatu Gospodarki Odpadami za pomoc w zorganizowaniu dzisiejszej imprezy i wspieranie nas w działaniach proekologicznych. (ML)

    

    


Wyjazd integracyjny

W dniach 5 – 7 września 2017 r. w ramach współpracy Szkoły Przysposabiającej do Pracy z Ośrodkiem Wsparcia pięcioro uczniów wraz z opiekunem p. Tomaszem Krakowskim pojechało na wycieczkę do Cichowa. Pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość zwiedzić kompleks turystyczno – pobytowy „ Skansen Filmowy Soplicowo” , w którym to nakręcono niektóre sceny do filmu „Pan Tadeusz”. Drugiego dnia pojechaliśmy do Leszna, zwiedziliśmy rynek, Bazylikę pw. Św. Mikołaja, gdzie Pani kierownik powiedziała kilka słów z historii Bazyliki, następnie udaliśmy się do miejscowości Lubiń, gdzie zwiedziliśmy klasztor ojców benedyktynów, a także przylegający Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Panny Maryi. Wieczorem odbyło się ognisko oraz dyskoteka. Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się do Gostynia, gdzie zwiedziliśmy kościół pw. Św. Małgorzaty, Rynek Miejski oraz Pomnik Żołnierzy Września 1939r., następnie pojechaliśmy zwiedzić bazylikę na Świętej Górze wraz z kompleksem klasztornym ojców filipinów. Po obiedzie zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. (ML)

    


Postaw kropkę i zobacz, dokąd Cię zaprowadzi...:)

15 września nasza szkoła obchodziła Dzień Kropki. To piękne święto talentów, mocnych stron i kreatywności nawiązuje do historii o Vashti, opowieści o dziewczynce, która dzięki nauczycielce uwierzyła w swój talent. Nasza szkoła została "zakropkowana", a najmłodsi uczniowie obejrzeli film o bohaterce tego dnia. Nagrodziliśmy cukierkami wszystkich naszych uczniów, życzymy, aby nowy rok szkolny był pełen sukcesów i odkrył wiele nowych talentów. Dzień Kropki zorganizowała p. G. Szklarz, opiekun Samorządu Uczniowskiego, oraz p. D. Masłowska. Więcej zdjęć znajdziecie na witrynie Samorządu oraz... na blogu poświęconym Kropce! Podajemy link http://kropka-dot.blogspot.com/p/blog-page.html

   

 


Pamiętaj człowieku stary i młody, nie zaśmiecaj ziemi ani wody

Z przyjemnością informujemy, że nasza Szkoła znalazła się w gronie zwycięskich projektów dofinasowanych przez Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury. Celem konkursu grantowego „Inicjatywy Społeczne PSN” jest kształtowanie świadomości i postawy ekologicznej wśród społeczeństwa oraz wspieranie lokalnych inicjatyw służących dbaniu o naturę. Partnerem konkursu są Partnerzy Programu Po Stronie Natury – Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna Arka oraz REKOPOL Organizacja Odzysku S.S. Za realizację projektu odpowiedzialne są nauczycielki: Paulina Grala, Katarzyna Boruszczak i Marlena Bilińska. Więcej informacji na stronie: www.postronienatury.pl/inicjatywy-spoleczne/ (ML)


Piknik ekologiczny

 (ML)


Harcerskie Podchody w obronie przyrody

W dniu 20 września 2017 roku harcerze z 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w warsztatach pt: „Harcerskie Podchody w obronie przyrody” Organizatorem warsztatów był Zespół Szkół Specjalnych z Ostrowa Wlkp oraz ZHP Referat Nieprzetartego Szlaku. Warsztaty przeprowadzone zostały na terenie kompleksu wypoczynkowego Piaski – Szczygliczka. Harcerze za zadanie mięli rozwiązać zagadki dotyczące drzew i krzewów, odpowiednio dorysować i pokolorować obrazki dotyczące lasu, a także przygotować drzewo a na niej umieścić hasła związane z tym „Czego nie można robić w lesie” Na koniec zostały wręczone dyplomy. (ML)

   


Festiwal Rzemiosł

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu Rzemiosł organizowanym w ZSUG w Pleszewie. Nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia różnych stoisk rzemieślniczych, wzięcia udziału w konkursach oraz spróbowania wyrobów regionalnych. Największym powodzeniem cieszyło się stoisko stolarskie i gastronomiczne.Adam, Mateusz oraz Dawid w czasie Festiwalu Rzemiosł uczestniczyli w konkursie"Zostań mistrzem montażu". (ML)

   


Msza św.

W dniu 12 września2017 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej uczestniczyliśmy we Mszy Świętej prosząc o błogosławieństwo Boże na nowy rok szkolny 2017/2018 której przewodniczył ks. kan. Tadeusz Pietrzak. Msza była odprawiona w intencji śp. Jolanty Kordaczuk zmarłej podczas wakacji długoletniej nauczycielki naszej szkoły prosząc o niebo dla niej. (ML)

   


Witaj szkoło!

4 września o godz. 9 00 w naszej szkole odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Dla uczniów to koniec lenistwa i początek wytężonej pracy. Pani Dyrektor Elżbieta Kwiatek powitała wszystkich bardzo gorąco a szczególnie uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Życzyła samych sukcesów i wspaniałych chwil. Podczas montażu słowno-muzycznego wspominaliśmy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz z przymrużeniem oka witaliśmy szkołę, uczniów i wszystkich pracowników placówki. Część artystyczną przygotowały: K. Boruszczak, E. Banaszak, M.Balcerek- Karolewska, A. Banaszak-Przeorek, nad oprawą muzyczną czuwali: W. Kuchta i M. Lipiński. (ML)