Aktualności


Biskupin

19 czerwca 2013 roku 36 uczniów naszej szkoły oraz 7 absolwentów uczestniczyło w wycieczce do Biskupina . Przed południem zwiedzaliśmy osadę w Biskupinie, uczestnicy mogli zobaczyć jak kiedyś mieszkali nasi przodkowie. Podczas lekcji muzealnej poznali rękodzieło zamierzchłych epok. Po południu pojechaliśmy do Wenecji do Muzeum Kolejki Wąskotorowej gdzie wszyscy z zaciekawienie obejrzeli pociągi minionych epok. Wycieczkę współfinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ". BARDZO DZIĘKUJEMY UCZESTNICY WYCIECZKI

Biskupin Biskupin Biskupin Biskupin Biskupin Biskupin


IX festyn edukacyjny "Spotkanie z lasem"

14 czerwca br. uczniowie ZE III A i III B uczestniczyli w IX festynie edukacyjnym "Spotkanie z lasem" w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Tegoroczny festyn przebiegał pod hasłem "Lasy Państwowe. Zapraszamy". Podczas festynu można było uczestniczyć w warsztatach m.in.: wyklejania na drewnie, malowania na liściach, szkle, plecionkarskich, lepienia z gliny. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój umożliwiło wszystkim chętnym wykonanie papieru czerpanego a Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach uczyło wycinać rzemienie skórzane i tworzyć dzbany oraz kielichy na kole garncarskim. Można było obejrzeć pokazy: pracy pilarzy, pokazy pieczenia, wędzenia, wyrobu masła i sera itp. Towarzystwo Żywej Archeologii z Zawodzia zaprezentowało techniki tradycyjnego tkactwa oraz dawne sposoby otrzymywania dziegciu, a także zabawy plebejskie. Dodatkową atrakcją spotkania był pokaz pracy samochodów straży leśnej z Nadleśnictw Kalisz i Taczanów, służących do gaszenia pożarów w lesie. Ważnym punktem spotkania było uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego "Las zaprasza nas". Nasza uczennica Natalia M. została jedną z wielu laureatów. Wyróżnieni otrzymali nagrody, dyplomy i upominki z rąk Benedykta Roźmiarka, dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej i Zbigniewa Kuszy, zastępcy dyrektora OKL. Nagrodzone prace można było oglądać na specjalnie zorganizowanej wystawie.


Elektrośmieci niszczą życie naszej planety

W dniu 21.06.2013r. uczniowie ZE III A i IIIB uczestniczyli w XII Pleszewskim Forum Ekologicznym Młodzieży Zespole Szkół Usługowo – Gospodarczych pt.: "Elektrośmieci niszczą życie naszej planety". Wysłuchaliśmy zaprezentowanej pracy pt.:"Elektrośmieci - współczesne zagrożenie" i obejrzeliśmy fragment filmu pt. - "SOS dla świata- elektroniczne śmietnisko." Organizatorem uroczystości był p. Grzegorz Kwiatek.

 

 

 


Lato w mieście z "Razem w Przyszłość"

Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość"zaplanowało w dniach od 16 lipca 2013 roku do 25 lipca 2013 roku zorganizowanie półkolonii pod hasłem"Wędrówki po Ziemi Pleszewskiej."
Organizator tego przedsięwzięcia kieruje serdeczne podziekowania dla sponsora akcji -firmy Famot w Pleszewie.

 


Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa

to trasa dwudniowej szkolnej wycieczki, która odbyła się 20-21 czerwca 2013r. Uczestnikami była głównie młodzież gimnazjalna. W czwartek, bardzo wczesnym rankiem wyruszyliśmy w drogę, by na miejsce dotrzeć tuż po godzinie 11 i rozpocząć lekcję muzealną na Zamku Królewskim: Królowie na Wawelu – życie codzienne w zamku. Zwiedziliśmy również Katedrę, odwiedziliśmy groby polskich wieszczów oraz marszałka Piłsudskiego i pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Po krótkiej przerwie na małe lody na dziedzińcu, wyruszyliśmy na Stare Miasto, po drodze zwiedzając zabytki Krakowa. Na miejscu odpoczywaliśmy przy nowoczesnej fontannie, zrobiliśmy małe, pamiątkowe zakupy w Sukiennicach, zobaczyliśmy Barbakan oraz zwiedziliśmy Kościół Mariacki. Na koniec dnia udaliśmy się do Podziemia Rynku - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, gdzie przemieściliśmy się w czasie na Starówkę średniowiecznego Krakowa. Wszystko za sprawą nowoczesnej wizualizacji połączonej z tradycyjną ekspozycją. Mimo zmęczenia zafascynowani muzeum niechętnie stamtąd wyszliśmy, by udać się na kolację i nocleg. Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania i wyruszyliśmy do Muzeum Auschwitz Birkenau – niemieckiego obozu koncentracyjnego na polskich ziemiach. To był czas ciszy i zadumy nad słowami: "Ludzie ludziom zgotowali ten los." Na koniec wzięliśmy udział w mszy świętej na Jasnej Górze w Częstochowie. Do Pleszewa wrócił już rozśpiewany bus. Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy, uczniowie i opiekunowie, a nawet pan kierowca. Żal było wysiadać mimo późnej pory i czekających przy szkole rodziców. Pani kierownik wycieczki – Beata Kinas oraz opiekunowie – p. Magdalena Szymaniak i p. Tomasz Krakowski obiecali, że za rok wyjedziemy na trzydniową wycieczkę. Trzymamy za słowo.
Tak wspaniały wyjazd udał się również dzięki wsparciu finansowemu Pleszewskiego Stowarzyszenia "Razem w Przyszłość" KRS 0000305120.

Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa Kraków – Auschwitz Birkenau – Częstochowa


Krotoszyn - Dzień Integracji

20 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ludowym festynie z okazji Dnia Integracji w Krotoszynie. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji: przegląd piosenki, występy taneczne, malowanie twarzy, przejażdżki konikami i policyjnym radiowozem. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach malarskich, lepić w glinie i z masy solnej. Był też słodki poczęstunek, grochówka i pieczone kiełbaski. Nie zabrakło loterii fantowej - wygrywał każdy los!

Krotoszyn - Dzień Integracji Krotoszyn - Dzień Integracji Krotoszyn - Dzień Integracji Krotoszyn - Dzień Integracji Krotoszyn - Dzień Integracji


Wycieczka do Gołuchowa

Dnia 12 czerwca 2013 roku uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych wyjechali na wycieczkę do Gołuchowa. Wycieczka została połączona ze spotkaniem integracyjnym dla uczestników zajęć zespołów rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczestników indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z rodzicami i opiekunami. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili zagrodę żubrów i koników polskich oraz spacerowali po pięknym kompleksie parku pałacowego. Dużym powodzeniem wśród uczestników cieszył się piknik oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Wszyscy wrócili z wycieczki w dobrych humorach. Koszt przejazdu został sfinansowany przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w Przyszłość" Organizację Pożytku Publicznego na którą można przekazać odpisu 1% podatku. Organizatorzy dziękują Pani Prezes Elwirze Lisieckiej.

Wycieczka do Gołuchowa Wycieczka do Gołuchowa Wycieczka do Gołuchowa Wycieczka do Gołuchowa Wycieczka do Gołuchowa


"Bezpieczeństwo wokół nas"

17.05.2013 r. dbając o rozwój naszych wychowanków i dobro naszej placówki p. Iwona Koska zorganizowała spotkanie informacyjne dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy z przedstawicielami pleszewskiej straży pożarnej na temat "Bezpieczeństwo wokół nas". Goście w bardzo przystępny sposób opowiedzieli uczniom o swojej pracy. Omówili z jakimi zagrożeniami uczniowie mogą spotkać się w domu i w szkole oraz jak w sytuacji takich zagrożeń powinni zareagować. Przedstawili w bardzo ciekawy sposób, na czym polega praca zawodowego strażaka. Pokazali między innymi: strój strażaka i jego podstawowe wyposażenie. Sprawdzali na wesoło: poprzez różne zabawy, wiedzę jaką posiadają nasi uczniowie na temat straży pożarnej. Przypomnieli naszym uczniom również o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Strażacy wręczyli nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursie "Strażak nie tylko gasi pożary". Na koniec spotkania uczniowie nagrodzili strażaków gromkimi brawami i złożyli podziękowanie za przekazaną wiedzę.

Bezpieczeństwo wokół nas Bezpieczeństwo wokół nas Bezpieczeństwo wokół nas Bezpieczeństwo wokół nas Bezpieczeństwo wokół nas Bezpieczeństwo wokół nas


Dzień Dziecka w oddziale zamiejscowym Broniszewicach

Dnia 04 czerwca 2013r. w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach, odbyła się impreza integracyjna z okazji Dnia Dziecka. W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie DPS i zaproszeni goście. Msza św. rozpoczęła świętowanie obchodzonego dnia. Przedstawiono widowisko pt. "Wesele w Kanie Galilejskiej" przygotowane przez siostrę Aldonę. Impreza obfitowała w wiele atrakcji, m.in. konkursy, zabawy, które przygotowali nauczyciele oddziału zamiejscowego i wolontariusze.

Dzień Dziecka w oddziale zamiejscowym BroniszewicachDzień Dziecka w oddziale zamiejscowym BroniszewicachDzień Dziecka w oddziale zamiejscowym Broniszewicach Dzień Dziecka w oddziale zamiejscowym Broniszewicach Dzień Dziecka w oddziale zamiejscowym Broniszewicach


Wśród zwierząt

W dniu 04.06.2013r. uczniowie z zespołów edukacyjnych wraz z wychowawczyniami wyjechali na wycieczkę do Folwarku Konnego w Hermanowie. Uczniowie z zadowoleniem i wielkim zainteresowaniem oglądali stajnie i boksy, w których znajdowały się konie. Z dużym zaciekawieniem słuchały opowiadania kierownika stadniny na temat sposobu opiekowania się końmi: karmienia, czyszczenia, ujeżdżania. Później nastąpił najbardziej oczekiwany moment – przejażdżka bryczką, zwiedzanie mini ZOO, w którym mieszka wiele gatunków zwierząt i ptaków. Było również dużo zabawy na świeżym powietrzu. Pobyt w stadninie koni zakończył się wspólnym posiłkiem. Nasza wycieczka była bardzo udana i co bardzo ważne, pogoda również dopisała.
Koszt przejazdu został sfinansowany przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" Organizacja Pożytku Publicznego z odpisu 1% podatku za rok 2012 . Serdecznie dziękujemy Pani Prezes Elwirze Lisieckiej.

Folwark Konny w Hermanowie Folwark Konny w Hermanowie Folwark Konny w Hermanowie Folwark Konny w Hermanowie Folwark Konny w Hermanowie Folwark Konny w Hermanowie Folwark Konny w Hermanowie Folwark Konny w Hermanowie Folwark Konny w Hermanowie


DZIEŃ PORAD

DZIEŃ PORAD

11 czerwca Godz. 15.00 - Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Nowoczesne metody terapii (Biofeedback, metoda Tomatisa)

LEKCJE POKAZOWE
- zapraszamy rodziców wraz z dziećmi

11 czerwca Godz.
16:00
– Zabawy z literkami (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)

12 czerwca
- dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i ponadgimnazjalnej:
Godz. 16:00 Język niemiecki na wesoło
Godz. 17:00 Wakacyjne listy z gramatyką w tle

Miejsce: Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie, ul. Osiedlowa 1


Dzień Matki w klasie I-III i ZE I A

Dnia 24 maja 2013r. z okazji Dnia Matki i Ojca uczniowie klasy I-III i ZE IA dostarczyli wiele radości i wzruszeń swoim rodzicom przedstawiając dla nich przedstawienie pt. "Zagubione korale". W ciepłych słowach ukrytych w wierszach i piosenkach przekazali, co czują. Dzieci wręczyły swoim mamusiom i tatusiom samodzielnie wykonane prezenty oraz laurki z życzeniami. Po części artystycznej wszyscy goście zostali zaproszeni do swoich klas na poczęstunek.

Dzień Matki w klasie I-III i ZE I A Dzień Matki w klasie I-III i ZE I A Dzień Matki w klasie I-III i ZE I A Dzień Matki w klasie I-III i ZE I A Dzień Matki w klasie I-III i ZE I A Dzień Matki w klasie I-III i ZE I A Dzień Matki w klasie I-III i ZE I A


Dzień Ziemi

Dnia 30 kwietnia 2013r. po raz kolejny odbyły się w naszej placówce obchody Dnia Ziemi. W uroczystości oprócz uczniów naszej szkoły uczestniczyli zaproszeni koledzy i koleżanki ze Szkoły Specjalnej w Jarocinie oraz pan Michał Karpiński- leśnik z Nadleśnictwa Taczanów.Zaproszeni goście przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną o ciekawych miejscach przyrodniczych powiatu jarocińskiego oraz omówili projekt edukacyjny dotyczący ochrony przyrody. Zaproszony leśnik przeprowadził pogadankę na temat form ochrony lasu. Na zakończenie imprezy rozstrzygnięto szkolne konkursy Puszkowania i Bateriomania za udział, w których uczniowie otrzymali dyplomy i pieniądze ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych.

Dzień Ziemi Dzień Ziemi


Projekt edukacyjny

Wędrówki po kraju – Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań

Wędrówki po kraju – Kraków, Warszawa, Gdańsk, PoznańTobiasz, Damian, Katarzyna, Patryk R., Patryk K, Dawid i Tomasz – uczniowie zespołu edukacyjnego III B realizowali projekt edukacyjny pt.: "Wędrówki po kraju – Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań. Legendy polskich miast. Prezentacja wybranej legendy."Projekt realizowano od 4 lutego 2013 r. do 24 maja 2013r. Prezentacja odbyła się 27 maja 2013 r. Celem projektu było poznanie najbliższego środowiska społeczno-kulturowego oraz kształtowanie poczucia więzi narodowej na bazie legend z naszej historii. W trakcie projektu uczniowie odbyli wędrówkę po czterech miastach naszego kraju: Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Poznali wybrane obiekty i zabytki poszczególnych miast. Wysłuchali czterech legend, pierwszą związaną z Krakowem "O smoku wawelskim", drugą z Warszawą "O złotej kaczce", trzecią legendę związaną z Gdańskiem o "Juracie królowej Bałtyku" i czwartą związaną z Poznaniem o "poznańskich koziołkach". Zespół uczniów pracujących nad projektem na podstawie książki K. Makuszyńskiego z ilustracjami M. Walentynowicz "O smoku wawelskim" i klipu Edwarda Snopka, wykonał prezentację multimedialną ( 122 ilustracje – kolorowanie konturów obrazków z legendy "O smoku wawelskim", wykonanie ich zdjęć, wykonanie prezentacji multimedialnej w programie Microsoft Power Point 2010, przygotowanie gazetki ściennej, wykonanie stroju smoka, przygotowanie spotkania i poczęstunku - produkty Lajkonika) i przedstawił ją na specjalnie zorganizowanym spotkaniu - swym rodzicom, koleżankom, kolegom ze Szkoły oraz Dyrekcji i dwóm paniom odbywającym praktykę w naszej Szkole.
Opiekunem projektu była p. Monika Dzierla-Wodecka, nauczycielem wspomagającymi był: p. Maciej Lipiński.


Zapobiegajmy Pożarom

27 maja 2013r. w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie odbyło się rozstrzygnięcie Etapu Powiatowego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Zapobiegajmy Pożarom." Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Przemysław, Jacek oraz Marek. Prace zostały wykonane pod kierunkiem p. Agnieszki Sobczak –Witek.
Po uroczystym wręczeniu nagród uczestnicy obejrzeli sprzęt strażacki, jego możliwości oraz aktywnie uczestniczyli w pokazie przygotowanym przez strażaków. Mogli również zaobserwować pracę dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej.

Zapobiegajmy Pożarom Zapobiegajmy Pożarom Zapobiegajmy Pożarom Zapobiegajmy Pożarom Zapobiegajmy Pożarom Zapobiegajmy Pożarom Zapobiegajmy Pożarom Zapobiegajmy Pożarom


Świąteczne zajęcia z okazji Dnia Mamy

Mama ma zmartwienie

Mama usiadła przy oknie.
Mama ma oczy mokre.
Mama milczy i patrzy w ziemię.
Pewnie ma jakieś zmartwienie...
Zrobiłam dla Niej teatrzyk,
A Ona wcale nie patrzy...
Przyniosłam w złotku orzecha,
A Ona się nie uśmiecha...

Usiądę sobie przy Mamie.
Obejmę Mamę rękami
I tak jej powiem na uszko:
"Mamusiu, moje Jabłuszko!
Mamusiu, moje Słoneczko!"
Mama uśmiechnie się do mnie
I powie: "Moja córeczko!"

                                       Danuta Wawiłow

24 maja 2013 roku w ZE II a odbyło sie uroczyste spotkanie z okazji tak wspaniałego święta.Uczniowie wraz z wychowawczynią Elwira Lisiecką przygotowali z tej okazji przedstawienie i podziękowali wszystkim mamom za poświęcenie, dobroć, ciepło oraz bezgraniczna miłość, która przeplata się z codziennością i wypala w sercach dzieci szacunek i wdzięczność.

Świąteczne zajęcia z okazji Dnia Mamy Świąteczne zajęcia z okazji Dnia Mamy Świąteczne zajęcia z okazji Dnia Mamy Świąteczne zajęcia z okazji Dnia Mamy Świąteczne zajęcia z okazji Dnia Mamy Świąteczne zajęcia z okazji Dnia Mamy Świąteczne zajęcia z okazji Dnia Mamy Świąteczne zajęcia z okazji Dnia Mamy


Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu

Dnia 4 maja 2013 roku dwudziestu uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie i dwóch absolwentów placówki wyjechało na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny połączony z zielona szkołą do nadmorskiej miejscowości Jarosławiec .
Uczestnicy mieszkali w Ośrodku Wypoczynkowym "Rafa". Wyjazd zorganizowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" przy wsparciu finansowym PCPR w Pleszewie. Po serdecznym przywitaniu z kierownictwem ośrodka i rozlokowaniu w pokojach rozpoczęły się dla uczestników wspaniałe dwa tygodnie wypoczynku. Uczestnicy na podstawie konsultacji z lekarzem i informacji o stanie zdrowia zostali zakwalifikowani na zabiegi rehabilitacyjne. Uczniowie codziennie korzystali z następujących zabiegów: masaż, nagrzewanie lampami sollux, inhalacje, kąpiel w basenie z podgrzewaną wodą oraz pobyt w gorących jacuzzi. Przygotowano dla nich także inne atrakcje takie jak wieczorki z muzyką, ognisko, grill, rejs żaglówką. Jednak bezkonkurencyjne były dyskoteki, na których uczniowie nawiązywali kontakty z rówieśnikami z całej Polski.
Do dyspozycji uczestników były także: boisko do piłki koszykowej, plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki siatkowej, stoły do tenisa, stoły do bilarda, boisko do siatkówki plażowej. Każdy dzień przynosił niezapomniane wrażenia i atrakcje. W czasie wolnym, którego zostawało niewiele, tradycyjnie uczestnicy chodzili na długie spacery brzegiem morza, a gdy pogoda sprzyjała wypoczywaliśmy na plaży. Nadmorski klimat i codzienna rehabilitacja sprzyjały dobremu samopoczuciu. Czas płynął szybko. Dwutygodniowy, wspólny pobyt stał się okazją do wymiany doświadczeń, lepszego poznania się. Atmosfera panująca na turnusie dawała naszym podopiecznym możliwość bycia z nauczycielem w sytuacji innej niż szkolna, atmosferze zaufania, pomocy, porozumienia, ciepła i otwartości. Turnus dostarczał nowych sytuacji oderwanych od tych, z jakimi, na co dzień spotykały się dzieci dzielące swój dzień między szkołę, a dom rodzinny. Z każdego turnusu podopieczni Stowarzyszenia uczniowie Zespołu Placówka Specjalnych wrócili zadowoleni, pełni wrażeń. Wspomnienia i zdjęcia na długo pozwolą zachować im te wyjazdy w pamięci i wracać do wspólnie przeżytych chwil.
W czasie turnusu opieką i troską uczestników otaczali: Iwona Kosaka, Ilona Kubicka, Elwira Adaszak, Tomasz Krakowski oraz kierownik - Kamila Hryszko .Wychowawcą serdecznie podziękowania w imieniu rodziców, opiekunów oraz w imieniu Zarządu składa Prezes Stowarzyszenia Elwira Lisiecka.

Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny i zielona szkoła w Jarosławcu


XXXV Zlot Drużyn Harcerskich "Nieprzetartego Szlaku" Rejonu Kaliskiego

W dniach 21-23 maja 2013r. harcerze z 18 DH "Nieprzetartego Szlaku" działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wraz z instruktorami wzięli udział w jubileuszowym zlocie drużyn harcerskich w Jarocinie. Jak co roku zlot rozpoczął apel powitalny. Po apelu wszyscy uczestnicy zwiedzali miasto oraz muzeum regionalne, w którym przygotowano wystawę z okazji 100-lecia harcerstwa na ziemi jarocińskiej. Pierwszego dnia zlotu odbył się także bieg patrolowy oraz pląsy i zabawy harcerskie. W nocy czekała na harcerzy niespodzianka, gdyż ogłoszono alarm nocny, podczas którego mieliśmy okazję sprawdzić swoją odwagę. W drugim dniu zlotu organizatorzy zapewnili nam mnóstwo atrakcji w jarocińskim parku wodnym. Odbył się też festiwal piosenki harcerskiej, w którym nasze harcerki zajęły I miejsce oraz ognisko i dyskoteka.

XXXV Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” Rejonu Kaliskiego XXXV Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” Rejonu Kaliskiego XXXV Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” Rejonu Kaliskiego XXXV Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” Rejonu Kaliskiego XXXV Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” Rejonu Kaliskiego XXXV Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” Rejonu Kaliskiego XXXV Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” Rejonu Kaliskiego


Wyjazd do Lichenia

20 maja 2013 roku uczniowie odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Była to formą podziękowania uczniom za zaangażowanie się w przygotowanie corocznych jasełek. Pomysłodawcami wyjazdu byli p. Danuta Szyszka oraz p. Maciej Lipiński, w sprawowaniu opieki pomagal:i p. Romana Pędzikiewicz i Tomasz Krakowski. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział we Mszy św., weszli na górę Golgotę, mogli zaopatrzyć się w wodę święconą ze Źródełka, a także weszli na wieżę Bazyliki, co sprawiło im dużą frajdę i mogli z niej podziwiać piękno okolicy. Organizatorzy pielgrzymki oraz wszyscy uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują Pleszewskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" KRS 0000305120, które pokryło koszty wyjazdu ze środków pozyskanych z odpisu 1% podatku za rok 2011.

Wyjazd do Lichenia Wyjazd do Lichenia Wyjazd do Lichenia Wyjazd do Lichenia Wyjazd do Lichenia Wyjazd do Lichenia


Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie, wraz z działającym przy nim Pleszewskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ (organizacją pożytku publicznego, na który można przekazać 1% podatku KRS 0000305120]), przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego i firmy Kaufland, już po raz dwunasty zorganizował Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Czytaj więcej...

W zrealizowaniu programu obchodów święta pomogli również sponsorzy:

 • U Bogdana s.c. Piekarnia Muszalscy
 • Zakłady Tłuszczowe "Werbliński"
 • Apteka "Medicor". Małgorzata Cierniak – Szwałek
 • Piekarnia MAR – PIEK. Mariusz Hulak
 • PPHU Kotłospaw. Śmigielscy Pleszew
 • Restauracja Podmiejska w Piekarzewie. Ryszard Walendowski
 • Sklep "Jutrzenka". Zdzisław Skałecki
 • Sklep "Lewiatan". Jolanta i Krzysztof Cichoń
 • F.H.U. "KOŁODZIEJCZAK". Dominik Kołodziejczak
 • FLORENTYNA S.j. Mariusz Matecki, Jarosław Matecki
 • Gospodarstwo Rolne. Marzena i Wojciech Plota
 • Sklep mięsno-wędliniarski. Iwona i Bogdan Bartczakowie
 • Parkiety. Podłogi. Schody. Karolina i Leszek Szczepańscy
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Pleszewie
 • Centrum Kształcenia Praktycznego w Pleszewie
 • Dorota i Piotr Wojcieszak
 • Przemysław Witek
 • oraz pracownicy Zespołu Placówek Specjalnych, członkowie Stowarzyszenia, bez ofiarności których nie udałoby się zorganizować loterię fantową "Jaskółka".

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie odbył się 17 maja w obiektach Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Na uroczystość przybyli przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oświatowych, sponsorzy, uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół i placówek oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych (Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych i Zespołu Szkół Technicznych) - współpracująca z ZPS w Pleszewie w ramach programu "Pomost przyjaźni". Obecni byli również rodzice i absolwenci Szkoły.

Oprócz uroczystej akademii i przedstawienia pt.: "Cztery pory roku", przygotowanego przez uczniów należących do kółka teatralnego "Pinokio", wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji, między innymi przegląd twórczości artystycznej zaproszonych szkół i placówek oraz wystawa prac plastycznych. Przeprowadzone zostały zawody sportowe. Ponadto każdy mógł uczestniczyć w loterii fantowej, z której dochód przeznaczony został dla podopiecznych Stowarzyszenia na wyjazdy z okazji Dnia Dziecka. Cieszyły takie formy zabawy jak dmuchany zamek, rodeo czy trampolina. Działał kącik rysunkowy i rekreacyjny. Można było pomalować twarz, otrzymać wyczarowane z balonów zwierzaki, rzucać lotkami do tarczy lub pokonując tor przeszkód, wykazać się sprawnością fizyczną. Uczestnicy festynu brali udział w pokazach przygotowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz w spotkaniu z policjantkami i strażnikami miejskimi. Dla wszystkich przygotowano wyżywienie. Nie zabrakło waty cukrowej. Organizatorzy imprezy zadbali o wspaniałe nagrody dla tych, którzy brali udział w konkursach i zawodach.

Obchodzone corocznie przez Szkołę święto ma zwracać uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych intelektualnie, przypominać o tym, że mają one takie same prawa co osoby w pełni sprawne. Ten wyjątkowy dzień pomaga zrozumieć ich problemy, pokazuje możliwości ich funkcjonowania w środowisku lokalnym, buduje społeczny szacunek i kształtuje postawę tolerancji wobec słabości drugiego człowieka. Wspólna zabawa i przeżywanie tego święta pozwoliły zintegrować lokalną społeczność ze środowiskiem osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dostarczyły wielu emocji dzieciom i młodzieży, rodzicom, opiekunom oraz pozostałym gościom.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną


Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – Dobrzyca 2013

Od 9- 12 maja uczennica Weronika Grzegorzewska reprezentowała naszą szkołę w Ogólnopolskich Konfrontacjach Artystycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – Dobrzyca 2013. W pierwszych dwóch dniach obywały się warsztaty wokalne, które zakończyły się wspólnym ogniskiem, co zintegrowało uczestników. Trzeciego dnia uczestnicy brali udział w próbie z zespołem Monrou .Wieczorem wzięli udział w koncercie gwiazd zaproszonych z okazji Dni Dobrzycy m.in. WEEKEND. Ta niespodzianka wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie, bowiem mieli możliwość zrobić sobie zdjęcie z liderem zespołu oraz z nim chwilkę porozmawiać. Podsumowaniem czterodniowych warsztatów był koncert uczestników- każdy musiał wykonać jeden utwór, który podlegał ocenie jury.
W Konfrontacjach uczestniczyło 40 wykonawców. Poziom był bardzo wysoki. Nagrodą główną był złoty klucz wiolinowy. Opiekunem Weroniki była Agnieszka Sobczak - Witek

Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – Dobrzyca 2013 Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – Dobrzyca 2013 Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – Dobrzyca 2013 Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – Dobrzyca 2013 Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – Dobrzyca 2013 Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – Dobrzyca 2013


Przyjaciel jest dobry na wszystko

7 maja 2013r. uczennice z naszej szkoły uczestniczyły w XI Przeglądzie Młodych Talentów w Ostrzeszowie pod hasłem: "Przyjaciel jest dobry na wszystko."
Dziewczeta brały udział w czterech przeglądach: recytatorskim, piosenki, plastycznym oraz tanecznym. Dwie uczennice otrzymały wyróżnienia w konkursie plastycznym.Jak co roku imprezie towarzyszyła miła atmosfera i wspaniała zabawa.

Przyjaciel jest dobry na wszystko Przyjaciel jest dobry na wszystko Przyjaciel jest dobry na wszystko Przyjaciel jest dobry na wszystko Przyjaciel jest dobry na wszystko Przyjaciel jest dobry na wszystko Przyjaciel jest dobry na wszystko Przyjaciel jest dobry na wszystko


Zdobyli puchar, bo wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się po drogach!

Alan i Łukasz uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej nr 4 w Pleszewie zdobyli Puchar za pierwsze miejsce w V Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie "Bezpieczna droga do szkoły" zorganizowanym w Zespole Szkół nr 11 w Kaliszu pod patronatem Straży Miejskiej w Kaliszu. Celem konkursu było: upowszechnienie ogólnych zasad bezpieczeństwa, kształtowanie u dzieci bezpiecznych zachowań przy poruszaniu się po drogach, utrwalanie nazw i wyglądu wybranych znaków drogowych oraz numerów alarmowych. Uczniowie wykonywali zadania w dwuosobowych zespołach w atrakcyjnej, zabawowej formie.

Zdobyli puchar, bo wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się po drogach! Zdobyli puchar, bo wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się po drogach! Zdobyli puchar, bo wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się po drogach! Zdobyli puchar, bo wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się po drogach! Zdobyli puchar, bo wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się po drogach! Zdobyli puchar, bo wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się po drogach!


Z wizytą w Radiu Centrum

14 maja odbyła się wycieczka do kaliskiego Radia Centrum. Wyjazd ten był zorganizowany dla uczniów w nagrodę za pierwsze miejsca w konkursie języka niemieckiego Zostań mistrzem szkoły oraz dla tych, którzy aktywnie brali udział w zorganizowaniu Dnia Języka Niemieckiego. Opiekunkami i organizatorkami wycieczki były panie - Izabela Żarnowska i Grażyna Szklarz.
Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w nietypowej lekcji. O godz. 10:00 dotarliśmy do Radia Centrum, gdzie przywitał nas redaktor rozgłośni i przedstawił zasady funkcjonowania radia. Dzieci chętnie pytały o etapy nagrywania audycji, obecnych w radiu gości oraz podejmowane tematy. Po krótkiej konferencji udaliśmy się do studia dźwiękowego, w którym można zmieniać głos dzięki różnym zabiegom technicznym. Kolejnym miejscem naszej wizyty było studio nagrań, z którego puszczano transmisję na żywo. Naszą 11 osobową grupę usłyszała cała Polska! Olbrzymią niespodzianką okazała się wizyta w radiu Pani Moniki Szczot, półfinalistki programu The Voice of Poland, z którą przeprowadzano wywiad. Nam udało się zaprosić p. Monikę do wspólnego zdjęcia. Na zakończenie spotkania redaktor wręczył uczniom drobne niespodzianki. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły, by zaplanować następną lekcję z serii: Środki masowego przekazu – dotknąć, zobaczyć, zrozumieć.

Z wizytą w Radiu Centrum Z wizytą w Radiu Centrum Z wizytą w Radiu Centrum Z wizytą w Radiu Centrum Z wizytą w Radiu Centrum Z wizytą w Radiu Centrum


Wizyta gimnazjalistów z Jarocina

W dniu 30 kwietnia 2013 r. odwiedziła naszą szkołę grupa uczniów gimnazjalnych z Jarocina wraz z opiekunami. Uczestniczyli w zajęciach praktycznych uczniów klasy I ZSZ kształcących się w zawodzie kucharz. Zajęcia odbywały się w pracowni gastronomicznej, a goście obserwowali sporządzanie krokietów z nadzieniem ruskim i surówki z kapusty pekińskiej. Końcowy efekt był bardzo udany, a uczniowie wykonujący ćwiczenie pełni satysfakcji ze swojej pracy. Gimnazjaliści zostali szczegółowo poinformowani o przebiegu kształcenia w zawodzie kucharz i być może w przyszłości zdecydują się na naukę w naszej szkole.

Wizyta gimnazjalistów z Jarocina Wizyta gimnazjalistów z Jarocina Wizyta gimnazjalistów z Jarocina


Obchodzimy Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja i Przystąpienie Polski do UE

We wtorek 30 kwietnia 2013 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji: Dnia Flagi, Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W ramach obchodów uroczystości została odegrana inscenizacja upamiętniająca obrady Sejmu Wielkiego oraz akt uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a całość dodatkowo uatrakcyjniły wiersze oraz pieśni patriotyczne prezentowane przez uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Uroczystość upamiętniająca 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypomniała nam wszystkim, jak ważnym jest wydarzeniem historycznym dla naszego kraju, a odegrane przez uczniów scenki pomogły nam na nowo odkryć to, kim jesteśmy i jakie są dla nas najważniejsze wartości (Wolność, Naród, Ojczyzna). Warto podkreślić, iż zwłaszcza w tych uroczystych dniach powinniśmy się czuć dumni z tego, że jesteśmy Polakami, a szczególny szacunek dla swojej Ojczyzny okazać poprzez wywieszenie flag narodowych. W ramach obchodów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zostały wyświetlone dwa filmy:

Poznaj Unię Europejską

Uczniowie uczestniczyli w podróży po Unii Europejskiej i wysłuchali opowiadania o Unii Europejskiej, czyli porozumieniu pomiędzy państwami Europy. Niezapomnimy, że dzień 1 maja 2004 roku na długo pozostanie w naszej pamięci i właśnie tego dnia flaga Unii Europejskiej po raz pierwszy powiewała razem z flagą III RP.

Obchodzimy Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja i Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej Obchodzimy Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja i Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej Obchodzimy Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja i Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej


VIII Międzyszkolny konkurs ekologiczny "MY W NASZYM REGIONIE"

Uczniowie klas I i II Szkoły Przysposabiającej do Pracy brali udział w konkursie ekologicznym organizowanym w SOSW w Kaliszu. Konkurs trwał sześć miesięcy, w każdym z nich uczniowie pod kierunkiem p. I. Koska i p. K.Hryszko przygotowywali prace dotyczące odpadów niebezpiecznych. W dn. 16 kwietnia 2013 r .odbył się finał konkursu w OKL w Gołuchowie. Uczestnicy imprezy finałowej wysłuchali prelekcji na temat kampanii edukacyjnej "Lasy Państwowe. Zapraszamy". Rozwiązywali testy na temat niebezpiecznych odpadów, brali udział w lekcjach muzealnych "Spotkanie z lasem" oraz "Gatunki leśne z Czerwonej Księgi", a także zwiedzali wystawy w Muzeum Leśnictwa. Na zakończenie wręczone zostały nagrody i dyplomy dla drużyn zwycięskich szkół- nasi uczniowie zdobyli zaszczytne II miejsce.

VIII Międzyszkolny konkurs ekologiczny VIII Międzyszkolny konkurs ekologiczny VIII Międzyszkolny konkurs ekologiczny


Zajęcia otwarte z udziałem rodziców

"Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil".

J. Korczak

Dnia 19 kwietnia 2013r. w klasie I-III ZE IA odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców naszych uczniów. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi piekli ciasteczka. Po skończonych wypiekach zasiedli wspólnie do nakrytego przez dzieci stołu i skosztowali upieczone słodkości. Miła atmosfera wpłynęła na nasze dobre samopoczucie, dała zadowolenie i poczucie własnej wartości. Wszystkim rodzicom oraz uczniom serdecznie dziękuję za zaangażowanie i czynny udział w zajęciach. Zajęcia poprowadziła p. Małgorzata Piasecka.

Zajęcia otwarte z udziałem rodziców Zajęcia otwarte z udziałem rodziców Zajęcia otwarte z udziałem rodziców Zajęcia otwarte z udziałem rodziców Zajęcia otwarte z udziałem rodziców Zajęcia otwarte z udziałem rodziców


Koncert Majki Jeżowskiej

W czwartek 11 kwietnia 2013 roku uczestnicy zajęć koła artystycznego zespołów edukacyjnych szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Majką Jeżowską, które odbyło się w Zespole Szkół Publicznych nr 1. Uczniowie zespołów edukacyjnych i klas I – III wraz z opiekunami mieli możliwość osobistego poznania znanej piosenkarki. Podczas imprezy uczniowie wzięli udział w konkursach prowadzonych przez artystkę. Tańczyli, śpiewali jej znane piosenki, a w nagrodę odebrali drobne upominki. Wszyscy wspaniale się bawili. Do szkoły wrócili w dobrych nastrojach. Wyjście na koncert zorganizowały opiekunki koła Lidia Olender, Elwira Lisiecka przy pomocy Tomasza Krakowskiego.

Koncert Majki Jeżowskiej Koncert Majki Jeżowskiej Koncert Majki Jeżowskiej Koncert Majki Jeżowskiej Koncert Majki Jeżowskiej


Zielono mi...

22 marca witaliśmy wiosnę pod hasłem "Zielono mi...". Aby podkreślić wiosenny nastrój, uczniowie mieli za zadanie ubrać "coś zielonego". W części artystycznej brali udział uczniowie przebrani za wiosenne kwiaty, narrator, słońce, pani Wiosna oraz zwierzęta. Publiczność ożywiła się podczas wesołej piosenki "Wiosna" A. Rosiewicza zatańczonej przez Panią Wiosnę i ochotnika z widowni. Po występie chętni uczniowie przystąpili do zbiorowej pracy plastycznej "Zwiastuny wiosny". Następnie udali się do klas, gdzie wykonali techniką dowolną Panią Wiosnę. Prace zostały wyeksponowane na korytarzach szkoły, a nagrodą dla wykonawców były cukierki.

Zielono mi Zielono mi Zielono mi Zielono mi Zielono mi Zielono mi Zielono mi Zielono mi


Tradycje i zwyczaje wielkanocne

W dniach 18-27.03. 2013r. w naszej szkole został zrealizowany projekt edukacyjny "Tradycje i zwyczaje wielkanocne". Organizatorem projektu był zespół nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym współpracujący z Pleszewskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w przyszłość". W ramach projektu zostały przeprowadzone lekcje tematycznie związane z świętami i zwyczajami wielkanocnymi. Uczniowie na zajęciach wykonali wiele ciekawych ozdób świątecznych, które stanowiły dekoracje klas oraz zostały wyeksponowane w korytarzu szkoły. Podczas tworzenia wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością, stosując wiele różnorodnych technik plastycznych. Uczniowie poznali także wielkanocne piosenki, przyśpiewki i zabawy. Zadaniem młodzieży było również przygotowanie prezentacji multimedialnej "Tradycje i zwyczaje wielkanocne" oraz przygotowanie inscenizacji "Witamy zajączka", które zostały zaprezentowane w czasie spotkania podsumowującego projekt. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie mieli za zadanie odszukanie w swoich klasach paczek ze słodyczami, które zostawił "Zajączek". W tym czasie zapanował miły nastrój, a wszystkim udzieliła się atmosfera przedświątecznego oczekiwania.

Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne


POWITANIE WIOSNY

19 marca uczniowie oddziału zamiejscowego w Broniszewicach wraz z nauczycielami i opiekunami witali wiosnę. Chociaż za oknem śniegu po kolana ;-) humor dopisywał każdemu. Mając na głowach kolorowe opaski z żabkami, motylkami i biedronkami uczniowie wykonali plakaty przedstawiające wiosnę i zimę, posadzili w donicach kwiatki oraz wykonali wspólnie Marzannę.

POWITANIE WIOSNY POWITANIE WIOSNY POWITANIE WIOSNY POWITANIE WIOSNY POWITANIE WIOSNY POWITANIE WIOSNY POWITANIE WIOSNY POWITANIE WIOSNY


Lekcja z rodzicami w Szkole Przysposabiającej do Pracy

Dnia 21.03.2013 r. nasza Szkoła Przysposabiająca do Pracy przygotowała lekcję otwartą z udziałem rodziców. Tematem spotkania było przygotowywanie ozdób wielkanocnych. Nadrzędnym celem było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych i ich kultywowanie. Dzieliliśmy się z rodzicami naszych uczniów, zdobywanymi przez nich umiejętnościami na zajęciach ze sztuki użytkowej. Spotkaniu towarzyszyła bardzo przyjemna atmosfera, która uwieńczona została wspólnym poczęstunkiem, który przygotowali uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Lekcja z rodzicami w Szkole Przysposabiającej do Pracy Lekcja z rodzicami w Szkole Przysposabiającej do Pracy Lekcja z rodzicami w Szkole Przysposabiającej do Pracy Lekcja z rodzicami w Szkole Przysposabiającej do Pracy Lekcja z rodzicami w Szkole Przysposabiającej do Pracy Lekcja z rodzicami w Szkole Przysposabiającej do Pracy


Na spektaklu "Piotruś Pan"

Uczestnicy zajęć koła artystycznego zespołów edukacyjnych szkoły podstawowej i gimnazjum pierwszego dnia wiosny wraz z opiekunami pojechali do kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, aby obejrzeć spektakl pt. "Piotruś Pan". Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie znanej książki "Przygody Piotrusia Pana". Wraz z bohaterami widzowie przenieśli się do krainy zwanej Nibylandia, która jest krainą dziecięcej szczęśliwości, a jej granicami są dziecięce marzenia. Wszyscy z uwagą śledzili losy Piotrusia Pana, wróżki Dzwoneczka oraz kapitana Haka. Do szkoły uczestnicy zajęć z zespołu II A, II B ,III B i III C wrócili w dobrych nastrojach pomimo zimowej aury. Organizator wycieczki p. Tomasz Krakowski oraz wszyscy uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują Pleszewskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość " KRS 0000305120 , które pokryło koszty wyjazdu ze środków pozyskanych z odpisu 1% podatku za rok 2011.

Piotruś Pan Piotruś Pan Piotruś Pan Piotruś Pan


III miejsce w Turnieju Kręglarskim z okazji 55 rocznicy TKKF Platan Pleszew

Dnia 20.03.2013 roku drużyna kręglarska Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie uczestniczyła w Turnieju Kręglarskim z okazji 55 rocznicy TKKF Platan Pleszew. W zawodach uczestniczyły drużyny gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Nasza drużyna w składzie: Patrycja, Miłosz, Jan, Grzegorz rywalizowała w kategorii gimnazjalistów. W ogólnej klasyfikacji ośmiu drużyn nasza zajęła bardzo wysokie trzecie miejsce.

III miejsce w Turnieju Kręglarskim z okazji 55 rocznicy TKKF Platan Pleszew III miejsce w Turnieju Kręglarskim z okazji 55 rocznicy TKKF Platan Pleszew


Dzień Języka Niemieckiego

Hallo! Guten Tag! Tymi pozdrowieniami witali się uczniowie 19 marca w murach naszej szkoły. Na ścianach pojawiły się kolorowe plakaty i napisy (m.in.: Haben Sie einen schönen Tag, Lächeln)-obchodziliśmy bowiem Dzień Kultury Języka Niemieckiego. Nauczycielki, p. I. Żarnowska oraz p. G. Szklarz przygotowały niecodzienną lekcję – scenki rodzajowe z dialogami, które można usłyszeć w kawiarni, na targu i w kuchni. Podczas występu uczniowie wykazali się znajomością podstawowego słownictwa. Tuż po ich wystąpieniu p. I. Żarnowska ogłosiła wyniki przeprowadzonego 14 marca konkursu językowego.
Najwięcej punktów zdobyli:

 • I kategoria (SP): Łukasz, Mateusz, Patryk, Dawid
 • II kategoria (G, ZSZ): Miłosz, Anna, Natalia

W nagrodę uczniowie zwiedzą studio Radia Centrum w Kaliszu.

Haben Sie einen schönen Tag, Lächeln Haben Sie einen schönen Tag, Lächeln Haben Sie einen schönen Tag, Lächeln Haben Sie einen schönen Tag, Lächeln Haben Sie einen schönen Tag, Lächeln Haben Sie einen schönen Tag, Lächeln


XIV Integracyjny Festiwal Piosenki "Witaminki na start"

W dniu 15 marca 2013r. reprezentacja 18 Drużyny Harcerskiej "Nieprzetartego Szlaku" wzięła udział w festiwalu "Witaminki na start", który już po raz czternasty został zorganizowany w Krotoszynie. W festiwalu uczestniczyło siedemnaście zespołów. Nasz zaprezentował piosenkę pt: "Jedzmy owoce i warzywa" oraz wykonał pracę plastyczną. Jak co roku organizatorzy poczęstowali gości pysznym plackiem, owocami i sokami.

XIV Integracyjny Festiwal Piosenki XIV Integracyjny Festiwal Piosenki XIV Integracyjny Festiwal Piosenki XIV Integracyjny Festiwal Piosenki XIV Integracyjny Festiwal Piosenki


Rekolekcje

W dniach od 11.03 2013 r do 13.03 2013r w naszej szkole odbywały się rekolekcje. Prowadzącym był ks. kanonik Tadeusz Pietrzak. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy śpiewem i grą na gitarze siostry Łucji, a następnie ks. kanonik miał naukę do wszystkich. W drugim dniu modliliśmy się Drogą Krzyżową, którą prowadziła młodzież z MOW-u. Rekolekcje zakończyliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył ks. kanonik. Każdego dnia mieliśmy możliwość spowiedzi świętej.

Rekolekcje Rekolekcje Rekolekcje Rekolekcje Rekolekcje Rekolekcje Rekolekcje Rekolekcje


"Polscy laureaci Nagrody Nobla" – projekt edukacyjny

Damian, Grzegorz i Bartosz - uczniowie z klasy III gimnazjum realizowali projekt edukacyjny pt: "Polscy laureaci Nagrody Nobla". Chłopcy przez trzy tygodnie zdobywali w różnych źródłach informacje o samym Alfredzie Noblu oraz o polskich laureatach jego nagrody, m.in. o M.Skłodowskiej – Curie, H. Sienkiewiczu, L. Wałęsie, Cz. Miłoszu, W. Szymborskiej. Na podstawie materiałów przygotowali prezentację multimedialną, którą przedstawili koleżankom i kolegom z klas gimnazjalnych i szkoły zawodowej oraz dyrekcji szkoły.
A wszystko pod czujnym okiem opiekuna projektu – pani Magdaleny Szymaniak.

Polscy laureaci Nagrody Nobla – projekt edukacyjny Polscy laureaci Nagrody Nobla – projekt edukacyjny


Teatr kukiełkowy

W dniu 7 marca 2013 roku podopiecznych Stowarzyszenia - uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedził Teatrzyk TOMCIO z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. "Krowa Kłamczucha " na podstawie bajki J.Porazińskiej .
Bilety zakupiono ze środków pozyskanych przez Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razemw Przyszłość"z odpisu 1% podatku za rok 2011.

Teatr kukiełkowy Teatr kukiełkowy Teatr kukiełkowy Teatr kukiełkowyTeatr kukiełkowy


Turniej Tenisa Stołowego

Dnia 6.03.2013 r. Zespół Placówek Specjalnych oraz Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” zorganizowali Turniej Tenisa Stołowego dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. W turnieju uczestniczyło łącznie 18 tenisistów z Pleszewa, Kalisza, Ostrowa Wlkp. i Jarocina. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach grając każdy z każdym.
W kategorii dziewcząt:
I miejsce – Marta  ZSS Kalisz
II miejsce – Katarzyna ZPS Pleszew
III miejsce – Katarzyna POW Pleszew
W kategorii chłopców – kategorii I:
I miejsce – Grzegorz ZSS Ostrów Wlkp.
II miejsce – Rafał ZSS Jarocin
 III miejsce – Adam POW Pleszew
W kategorii II:
I miejsce – Kamil ZSS Kalisz
II miejsce – Miłosz ZPS Pleszew
 III miejsce – Sławomir ZSS Jarocin
Organizatorzy serdecznie dziękują Panu Bogdanowi Skitkowi właścicielowi firmy „UNIQA” za ufundowanie nagród oraz Panu Markowi Szczepańskiemu Dyrektorowi Zespołu Szkół Technicznych za użyczenie sali gimnastycznej i sprzętu w postaci stołów do tenisa.

Turniej Tenisa Stołowego Turniej Tenisa Stołowego Turniej Tenisa Stołowego


1% podatku – 100% serca

Marzec to czas rozliczeń. 1% podatku ludzie dobrej woli przekazują na różne organizacje społeczne. Pieniądze trafiają również do naszej szkoły za pośrednictwem Pleszewskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość." To dzięki niemu nasi uczniowie wyjeżdżają na wycieczki i turnusy, otrzymują ciekawe nagrody podczas organizowanych konkursów i zabaw. W tym roku młodzież naszej szkoły przygotowała na ten temat plakaty w ramach konkursu zorganizowanego przez p. E. Lisiecką oraz Samorząd Uczniowski: Na co Stowarzyszenie "Razem w przyszłość" przeznacza 1% podatku? Ufundowane przez organizację słodkie upominki trafiły do wszystkich uczestników naszego konkursu.

1% podatku – 100% serca 1% podatku – 100% serca 1% podatku – 100% serca 1% podatku – 100% serca 1% podatku – 100% serca 1% podatku – 100% serca 1% podatku – 100% serca 1% podatku – 100% serca


Nasi harcerze na Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych  w Ostrowie Wlkp.

Dnia 27.02.2013r. drużyna harcerska z ZPS w Pleszewie po raz kolejny uczestniczyła w Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych Drużyn NS. zorganizowanym tradycyjnie w Ostrowie Wlkp. Ekipa w składzie: Maciej, Mateusz, Łukasz, Dawid, Patryk, Tomasz, Łukasz walczyła bardzo dzielnie i dopiero w ostatniej konkurencji przegrała walkę o podium, zajmując ostatecznie 4 miejsce.

Nasi harcerze na Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych  w Ostrowie Wlkp. Nasi harcerze na Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych  w Ostrowie Wlkp. Nasi harcerze na Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych  w Ostrowie Wlkp.


Walentynki

14 lutego, dzięki inicjatywie redakcji "To i Owo", naszą szkołę zalała fala miłości i serdeczności wyrażona czerwonym strojem uczniów. Do akcji przyłączyli się również niektórzy nauczyciele, za co redakcja serdecznie dziękuje. Mamy nadzieję, że za rok przyłączą się wszyscy.
Tego dnia grupa uczniów naszej szkoły została zaproszona na koncert walentynkowy do sąsiadującego z nami Zespołu Szkół Technicznych. Mieliśmy okazję wysłuchać wierszy i piosenek oczywiście o tematyce miłosnej w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Dziękujemy za super zabawę.

Walentynki Walentynki Walentynki Walentynki Walentynki Walentynki Walentynki


Zabawa karnawałowo-walentynkowa

Karnawał – okres zimowych balów i zabaw zakończyliśmy w naszej szkole 8 lutego br. podczas zabawy zdecydowanie o tematyce walentynkowej. Świadczyła o tym purpura dekoracji i przeprowadzony przez Panią Grażynę Szklarz konkurs, w którym uczniowie naszej szkoły ubiegali się o tytuł super-Walentynki i super-Walentego. Ponadto tuż po konkursowych bojach wręczone zostały walentynkowe kartki, które mógł przesłać każdy, za pośrednictwem poczty walentynkowej zorganizowanej przez redakcję szkolnej gazetki "To i Owo". Kartki jako dowód sympatii adresowane były nie tylko do kolegów i koleżanek, ale również do nauczycieli. Najnowsze trendy muzyczne porywały do tańca. Pan Maciej Lipiński w roli DJ spełniał muzyczne życzenia i dedykacje. Za rok – aby tradycji stało się zadość – spotkamy się ponownie!

Zabawa karnawałowo-walentynkowav Zabawa karnawałowo-walentynkowa Zabawa karnawałowo-walentynkowa Zabawa karnawałowo-walentynkowa Zabawa karnawałowo-walentynkowa Zabawa karnawałowo-walentynkowa Zabawa karnawałowo-walentynkowa


Wojciech zwycięzcą III Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego

7 lutego 2013r. po raz trzeci wzięliśmy udział w zmaganiach z technologią informacyjną i po raz trzeci jesteśmy na podium. Każdy uczestnik musiał przedstawić wykonaną wcześniej atrapę komputera lub laptopa, która była oceniana przez jury. Na miejscu wszyscy wykonywali zadania w programie Word oraz rozwiązywali niełatwe testy dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Wojciech z IIg. Zajął I miejsce, a Weronika z IIIg. IV miejsce. do konkury przygotowywała ich p. Magdalena Szymaniak

Wojciech zwycięzcą III Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego Wojciech zwycięzcą III Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego Wojciech zwycięzcą III Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego Wojciech zwycięzcą III Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego


21 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W dniach 11 i 12 stycznia 2013r w Zespole Placówek Specjalnych odbyła się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na ratowanie życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. Zebraliśmy 332,09 zł, które zostały przekazane do sztabu WOŚP w Pleszewie.

FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY


I Mistrzostwa Szkół Średnich w Bowlingu

Dnia 24.01.2013r. drużyna Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie uczestniczyła w I Mistrzostwach Szkół Średnich w Bowlingu, które zostały rozegrane na nowej kręgielni w Parku Wodnym "Planty". Drużyna wystąpiła w składzie: Katarzyna, Krzysztof, Błażej, Grzegorz. Mimo debiutu w tej dyscyplinie sportu, zawodnicy nasi zaprezentowali się z bardzo dobrej strony.

I Mistrzostwa Szkół Średnich w Bowlingu I Mistrzostwa Szkół Średnich w Bowlingu


"Zdrowie to najcenniejszy dar" – projekt edukacyjny

Troje uczniów z zespołu edukacyjnego III C w miesiącu grudniu realizowało projekt edukacyjny "Zdrowie to najcenniejszy dar". Głównym celem projektu było zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami zdrowego stylu życia, kształtowanie potrzeby i umiejętności dbania o własne ciało, zdrowie i sprawność fizyczną; wyrabianie czujności wobec zagrożeń dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Uczniowie realizujący projekt wywiązali się z powierzonych zadań. Efekt swojej pracy zaprezentowali przed koleżankami i kolegami klas zespołów edukacyjnych na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły przysposabiającej do prac, panią dyrektor, nauczycielami, oraz wszystkimi zainteresowanymi pracownikami szkoły. Opiekunem projektu była p.Katarzyna Tomczak-Góra.

Zdrowie to najcenniejszy dar Zdrowie to najcenniejszy dar Zdrowie to najcenniejszy dar
Zdrowie to najcenniejszy dar Zdrowie to najcenniejszy dar


Ach, co to był za bal…

Dnia 4.01.2013r. delegacja sekcji olimpiad specjalnych działająca przy ZPS w Pleszewie uczestniczyła w corocznym Balu Sportowca organizowanym przez sekcje olimpiad specjalnych w Borzęciczkach. Podczas uroczystości najlepsi sportowcy otrzymali nagrody oraz nominacje olimpijskie. Wszyscy uczestniczyli w pokazie sztucznych ogni, a następnie w zabawie karnawałowej.

Balu Sportowca Balu Sportowca Balu Sportowca Balu Sportowca Balu Sportowca Balu Sportowca


"Nawrócenie" – jasełka

Jan Paweł II powiedział, że tajemnica nocy betlejemskiej trwa bez przerwy. Wypełnia dzieje świata i zatrzymuje się na progu każdego ludzkiego serca. Pochyleni nad tą tajemnicą raz jeszcze możemy myśleć z bólem, jak wiele stracili owi mieszkańcy "miasta Dawidowego" przez to, że nie otworzyli drzwi. Jak wiele traci każdy człowiek, który nie dopuszcza do Bożego Narodzenia pod dachem swojego serca?
Tuż przed świętami, uczniowie z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie zaprezentowali przedstawienie jasełkowe. Obejrzeli je zaproszeni przedstawiciele władz powiatowych, lokalnych instytucji i placówek oświatowych. Jasełka pt.: "Nawrócenie" podziwiały również dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych przedszkoli i szkół. Spotkanie przybliżyło zgromadzonym istotę Święta Bożego Narodzenia. Podkreśliło jego religijny wymiar. Uwypukliło to, co w nim ważne: miłość do bliźniego i wartość rodziny w życiu każdego człowieka.

Jasełka Jasełka Jasełka


"Zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia" - projekt edukacyjny

Uczniowie zespołu edukacyjnego IIIA na poziomie gimnazjum w miesiącu grudniu realizowali projekt edukacyjny związany z kultywowaniem tradycji obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Swoje działania rozpoczęli od przygotowania prac plastycznych na konkursy szkolne pod hasłem: ,,Mikołaj i jego prezenty-list do Świętego Mikołaja", ,,Karta menu-potrawy wigilijne". Uczniowie, przenosząc namiastkę naszych tradycji świątecznych do szkoły, przygotowali ciasto i upiekli pyszne pierniki. Z wielkim zaangażowaniem tworzyli kartki świąteczne na Wielkopolski Konkurs Plastyczny ,,Na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową".
Podsumowaniem realizacji projektu było spotkanie wigilijne dla rodziców, na którym panował podniosły nastrój. Wszyscy obecni, siedząc przy pięknie ozdobionym stole, śpiewali kolędy i dzielili się opłatkiem. Uczniowie przedstawili uczestnikom prezentację multimedialną nawiązującą do zwyczajów i obrzędów Świąt Bożego Narodzenia oraz obdarowali rodziców, wcześniej przygotowanymi, prezentami na znak symbolu i zbratania. Następnie dokonano pokazu prezentacji dla uczniów klas zespołów edukacyjnych na poziomie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Opiekunem projektu była p. Katarzyna Jakóbczak, natomiast nauczycielami wspomagającymi: p.Agnieszka Sobczak Witek, p. Izabela Latańska.

Zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia Zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia Zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia Zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia Zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia Zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia Zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia


INFORMACJA

Kliknij i pobierz pocztówkę

Informujemy, że Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" jest w wykazie Departamentu Pożytku Publicznego, który opublikował wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2012.

KRS 0000305120

Stowarzyszenie wspiera uczniów i absolwentów naszej placówki.
Prosimy o wsparcie niepełnosprawnych z powiatu pleszewskiego.


Zbieram nakrętki – pomagam z uśmiechem

Od września tego roku prowadzimy w naszej szkole akcję: Zbieram nakrętki – pomagam z uśmiechem. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły zebraliśmy już ponad 90 kg! Wszystkie nakrętki zostaną przekazane na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla Mikołaja, ucznia naszej szkoły. Klasy, które zebrały najwięcej otrzymały świąteczne upominki.
Akcję prowadzi p. Małgorzata Piasecka oraz Samorząd Uczniowski.

Zbieram nakrętki – pomagam z uśmiechem Zbieram nakrętki – pomagam z uśmiechem


Spotkanie opłatkowe

20 grudnia- w przedostatni dzień w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia w klasie I-III ZE IA odbyło się spotkanie opłatkowe z rodzicami. Rodzice bardzo chętnie podjęli się współpracy. Przygotowali przepyszne wypieki oraz wspólnie z dziećmi nakryli stoły. Tradycyjnie łamano się opłatkiem, składano sobie życzenia i śpiewano kolędy. Nie zabrakło także Św. Mikołaja, który przybył do nas z aniołkiem i obdarował dzieci prezentami.

Spotkanie opłatkowe Spotkanie opłatkowe Spotkanie opłatkowe Spotkanie opłatkowe Spotkanie opłatkowe


Wycieczka do fabryki świec

W środę 12 grudnia uczniowie zespołów edukacyjnych IIA oraz IIB wraz z opiekunami odwiedzili fabrykę świec ADPAL w Koźminie Wlkp. Podczas zwiedzania uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób powstają świece i jak różnorodne mogą one być. Pani, która oprowadzała naszą wycieczkę wyjaśniała, jakie czynności wykonują pracownicy poszczególnych stanowisk od początku tworzenia świecy, aż do jej powstania. Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się i przyglądali pracy każdego z pracowników. Po zakończonym zwiedzaniu fabryki, uczestnicy mieli możliwość odwiedzić sklep firmowy i zakupić świece. Wybór był trudny, ponieważ różnorakość świec była ogromna. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni. Organizator wycieczki oraz wszyscy uczestnicy serdecznie dziękują Pleszewskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych"Razem w Przyszłość " KRS 0000305120 , które pokryło koszty wyjazdu ze środków pozyskanych z odpisu 1% podatku za rok 2011

Fabryka świec ADPAL w Koźminie Wlkp Fabryka świec ADPAL w Koźminie Wlkp Fabryka świec ADPAL w Koźminie Wlkp Fabryka świec ADPAL w Koźminie Wlkp Fabryka świec ADPAL w Koźminie Wlkp


"Mikołaju Nasz" - spotkanie z uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

6 grudnia 2012 roku Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie wspólnie z Pleszewskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość " zorganizował tradycyjne spotkanie rodziców i opiekunów uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Dla Mikołaja i uczestników spotkania oraz zaproszonych gości podopieczni Stowarzyszenia - uczniowie Szkoły Podstawowej przygotowali program artystyczny pt. "Mikołaju nasz." Mikołaj podczas wizyty obdarował dzieci słodkimi upominkami zakupionymi przez Stowarzyszenie ze środków pozyskanych z odpisu 1% podatku za rok 2011. Wszyscy mile spędzili ten przedświąteczny czas.

Mikołaju Nasz Mikołaju Nasz Mikołaju Nasz Mikołaju Nasz Mikołaju Nasz


Oczekiwanie na odwiedziny Świętego Mikołaja

6 grudnia 2012 roku dzieci i młodzież uczącą się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedził Święty Mikołaj. Wszyscy niecierpliwie czekali na gościa. Przewodnicząca samorządu szkolnego powitała zgromadzonych członków społeczności szkolnej słowami: witam Was wszystkich bardzo serdecznie. Przyszliśmy tutaj , aby wspólnie przywitać długo oczekiwanego gościa, jakim jest Święty Mikołaj. Posłuchajcie, kim był … W tym celu wyświetlono prezentację multimedialną pt: "Postać Świętego Mikołaja". Następnie uczniowie powitali Mikołaja piosenką. Po powitaniu gościa zaprezentowano przygotowany specjalnie z tej okazji program artystyczny pt. "Mikołaju nasz", w wykonaniu uczniów zespołu edukacyjnego: IA, IIA, IIB oraz klas 1-3 nauczania zintegrowanego. Przygotowane przez dzieci przedstawienie spodobało się i otrzymało od gościa dużo braw. Następnie Mikołaj obdarował wszystkich podopiecznych Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie słodkim upominkiem. Na zakończenie wizyty prowadząca spotkanie pożegnała Świętego słowami: Święty Mikołaju wszyscy bardzo Ci dziękują za to, że zechciałeś do nas przyjechać. Dziękujemy Ci również za otrzymane prezenty. Wiemy, że musisz jeszcze odwiedzić inne dzieci, więc pozwól, że pożegnamy Cię piosenką. Słodki prezent wręczony przez Mikołaja ufundowało Pleszewskie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" wspierające działalność placówki.

Oczekiwanie na odwiedziny Świętego Mikołaja Oczekiwanie na odwiedziny Świętego Mikołaja Oczekiwanie na odwiedziny Świętego Mikołaja Oczekiwanie na odwiedziny Świętego Mikołaja Oczekiwanie na odwiedziny Świętego Mikołaja Oczekiwanie na odwiedziny Świętego Mikołaja Oczekiwanie na odwiedziny Świętego Mikołaja


"List do Świętego Mikołaja"

6 grudnia 2011r. podsumowano i przedstawiono wyniki szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem "Mikołaj i jego prezenty-list do Świętego Mikołaja". Konkurs zorganizowały: p. Elwira Lisiecka i p. Lidia Olender - opiekunki koła artystycznego dla uczniów klas zespołów edukacyjnych uczących się w Szkole Podstawowej i Gimnazjum. Ogłoszony konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich uczniów Zespołu Placówek Specjalnych. Dyplomy i słodkie upominki otrzymali uczniów za wykonanie prac konkursowych wybranych przez komisję pod przewodnictwem wicedyrektor Danuty Zięby. Nagrody zostały zakupione przez Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w Przyszłość".

List do Świętego Mikołaja List do Świętego Mikołaja List do Świętego Mikołaja List do Świętego Mikołaja List do Świętego Mikołaja List do Świętego Mikołaja List do Świętego Mikołaja


Silna reprezentacja

Dnia 7.12.2012 sekcja Olimpiad Specjalnych przy ZPS w Pleszewie uczestniczyła w X Regionalnym Mitingu w Pływaniu i Tenisie Stołowym Olimpiad Specjalnych Turek. Nasi sportowcy uczestniczyli tylko w Turnieju Tenisowym. W naszej reprezentacji wystąpili: Piotr, Katarzyna, Miłosz, Przemysław, Andrzej. Wszyscy tenisiści zostali podzieleni na grupy na podstawie gier obserwowanych. Nasi zawodnicy zaprezentowali się znakomicie. Zajęli drugie i cztery pierwsze miejsca w swoich grupach. Każdy zawodnik otrzymał medal, nagrodę rzeczową oraz ciepły posiłek. Miting przebiegał w bardzo miłej i sportowej atmosferze. Wyjazd na zawody ufundowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość", za co uczestnicy Mitingu serdecznie dziękują.

Silna reprezentacja na X Regionalnym Mitingu w Pływaniu i Tenisie Stołowym Olimpiad Specjalnych Turek Silna reprezentacja na X Regionalnym Mitingu w Pływaniu i Tenisie Stołowym Olimpiad Specjalnych Turek Silna reprezentacja na X Regionalnym Mitingu w Pływaniu i Tenisie Stołowym Olimpiad Specjalnych Turek


Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym

W dniach 26.11.2012 – 5.12.2012 nauczyciele zespołu rekreacyjnego w ramach kółka sportowego przeprowadzili Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym. W zawodach uczestniczyło 16 zawodników. I miejsce w roku szkolnym 2012 – 2013 zajął Przemysław uczeń ZE III C, II miejsce Miłosz uczeń klasy III GIM, a trzecie miejsca zajęła Katarzyna Dopierała uczennica ZE IIIC. Najlepsi tenisiści otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym


Andrzejki w oddziale w Broniszewicach

Dnia 27 listopada w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach odbyła się zabawa andrzejkowa. Do udziału w imprezie zaproszeni zostali mieszkańcy DPS-u w Broniszewicach oraz podopieczne DPS w Mielżynie. Uczniom oraz zaproszonym gościom towarzyszyli nauczyciele i opiekunowie poszczególnych placówek. Podczas zabawy przedstawione zostały tradycje wróżb andrzejkowych oraz odbyła się zabawa taneczna przeplatana wróżbami.

Andrzejki w oddziale w Broniszewicach Andrzejki w oddziale w Broniszewicach Andrzejki w oddziale w Broniszewicach Andrzejki w oddziale w Broniszewicach


Integracyjny bal andrzejkowy

W dniu 29 listopada 2012 roku, pięcioro uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z nauczycielami uczestniczyło w zabawie andrzejkowej. Andrzejki, zorganizowane przez Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, odbyły się w restauracji Baks w Pleszewie. Wszyscy uczestnicy imprezy świetnie się bawili, nie zabrakło także emocji związanych z konkursem "Bitwa na głosy". Nasi uczniowie zaprezentowali piosenkę pt. "Remedium " M.Rodowicz.

Integracyjny bal andrzejkowy Integracyjny bal andrzejkowy Integracyjny bal andrzejkowy


III miejsce dla Marii w konkursie piosenki

28 listopada 2012r w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim odbył się I Międzyszkolny Konkurs Piosenki " Z KARAOKE NA TY". Każdy uczestnik miał za zadanie zaprezentowanie się w trzech wybranych utworach. Jury w trzyosobowym składzie oceniało prawidłowe odtwarzanie linii melodycznych i rytmu, interpretację utworu, wyraz artystyczny oraz umiejętności wokalne. Naszą szkołę reprezentowały Weronika z IIIg i Maria z I g , która wywalczyła III miejsce piosenką " Choć pomaluj mój świat".
Do konkursu dziewczyny przygotowywała p. Agnieszka Sobczak _Witek

III miejsce dla Marii w konkursie piosenki III miejsce dla Marii w konkursie piosenki III miejsce dla Marii w konkursie piosenki III miejsce dla Marii w konkursie piosenki III miejsce dla Marii w konkursie piosenki III miejsce dla Marii w konkursie piosenki III miejsce dla Marii w konkursie piosenki


VIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Pleszew 2012 "Jesienne bajanie"

Już po raz ósmy nasza szkoła zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Piosenki, który odbył się 23 listopada 2012r. pod hasłem „Jesienne bajanie”

Do konkursu zgłosili się uczniowie z:
- Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie,
- Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ostrzeszowie,
- Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Borzęciczkach oraz
- Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Konarzewie

Konkurs podzielony był na 3 kategorie wiekowe
I – szkoła podstawowa
II - gimnazjum
III - szkoła ponad gimnazjalna

Wszystkim wykonaniom bacznie przysłuchiwało się jury w składzie :
Renata Baszyńska –Majchrzak, Dagny Masłowska i Maciej Lipiński

Po wysłuchaniu wszystkich młodych artystów jury w kategorii szkół podstawowych przyznało:
I miejsce - Julicie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ostrzeszowie
II miejsce - Annie z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie
III miejsce - Karolinie i Donacie - duetowi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ostrzeszowie

W kategorii gimnazjum
I miejsce - Marysi z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie
II miejsce - Pawłowi z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie

W kategorii szkół ponadgimnazjalnej:
I miejsce – Sabina Robakowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Borzęciczkach
II miejsce - Joanna Kolekta ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Borzęciczkach
III miejsce:
Daria z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Konarzewie
Anna z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Borzęciczkach

Organizatorem konkursu był Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie i Pleszewskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ Razem w przyszłość”

 

VIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Pleszew 2012 „Jesienne bajanie” VIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Pleszew 2012 „Jesienne bajanie” VIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Pleszew 2012 „Jesienne bajanie” VIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Pleszew 2012 „Jesienne bajanie” VIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Pleszew 2012 „Jesienne bajanie” VIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Pleszew 2012 „Jesienne bajanie”


Andrzejki

Dnia 28 września w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. W klimat andrzejek uczestników zabawy wprowadziło dwoje uczniów – Manuela i Jakub, którzy powitali wszystkich, następnie krótko przedstawili skąd wzięły się tradycje andrzejkowe, na końcu życzyli udanej zabawy. W trakcie zabawy uczniowie uczestniczyli w przygotowanych wróżbach, wśród których nie mogło zabraknąć lania wosku, następnie mogli posmakować chruściki, które przygotowały klasy zawodowe podczas swoich praktyk. Dodatkową atrakcją była niezapowiedziana wizyta dwóch czarownic, w które wcieliły się wychowawczynie naszej świetlicy: pani Ania i pani Kasia, co wprowadziło uczniów w dobry nastrój i mnóstwo śmiechu. Podczas zabawy uczniowie wraz z wychowawcami i opiekunkami bawili się w parach, jechali pociągiem przy akompaniamencie znanej piosenki, a także tańczyli kaczuszki w kółku. Czas andrzejkowych hulanek minął w miłej i wesołej atmosferze, ale jak mówili uczniowie zabawa trwała zbyt krótko. Słodki poczęstunek ufundował sklepik szkolny, za co organizatorzy serdecznie dziękują.

Dnia 28 września w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Dnia 28 września w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Dnia 28 września w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Dnia 28 września w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Dnia 28 września w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa.


II miejsce dla Weroniki w XII Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym

23 listopada 2012r. w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF w Jarocinie po raz dwunasty odbył się Wojewódzki Konkurs Ortograficzny Dla Młodzieży Gimnazjów Specjalnych "Ortografia (nie) jest moją słabą stroną." Nasze gimnazjum reprezentowali – Weronika i Damian. W konkursie wzięło udział 20 uczestników ze szkół z Borzęciczek, Jarocina, Poznania, Wrześni, Ostrzeszowa, Krotoszyna, Kępna, Pleszewa, Środy Wlkp. Uczniowie musieli uzupełnić tekst z lukami wstawiając "u,ó, rz, ż, h, ch." Walka była wyrównana. Dziesięciu uczestników musiało zmagać się z niełatwymi zasadami ortograficznymi w dogrywce. Nasza Weronika zajęła II miejsce i została wicemistrzynią ortografii. Bardzo dobrze wypadł też Damian, który w ogólnej klasyfikacji zajął IV miejsce.

II miejsce dla Weroniki w XII Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym II miejsce dla Weroniki w XII Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym II miejsce dla Weroniki w XII Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym


Światowy Dzień Życzeń i Pozdrowień

21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzeń i Pozdrowień.
Z tej okazji mieliśmy przy sobie coś żółtego – symbol optymizmu i pozytywnej energii. W klasach i na korytarzach pojawiły się Drzewka Życzliwości oraz Magiczne słowa. Samorząd Uczniowski przygotował Kącik pozdrowień, przy którym uczniowie mogli wypisać życzenia na specjalnie przygotowanych bilecikach. Obejrzeli również krótką prezentację, po której ogłoszono wyniki plebiscytu na Najżyczliwszego Ucznia oraz Najżyczliwszą Klasę. Wyróżniliśmy 9 osób, a uśmiechnięty Czasoumilacz zawędrował do pierwszej klasy gimnazjum, gratulujemy!
Dzień Życzeń i Pozdrowień przygotował Samorząd Uczniowski.

Światowy Dzień Życzeń i Pozdrowień Światowy Dzień Życzeń i Pozdrowień Światowy Dzień Życzeń i Pozdrowień


Warsztaty chemiczne

W Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Pleszewie w dniu 15 listopada br. odbyły się warsztaty chemiczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu pleszewskiego. Zajęcia prowadzili nauczyciele akademiccy Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak co roku w warsztatach brało udział 5 uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielem chemii.

Warsztaty chemiczne Warsztaty chemiczne


Akademia z okazji Święta Niepodległości

W ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel historyczny przygotowany przez uczniów. Była to lekcja historii pełna emocji i wzruszeń. Uczniowie uczestniczyli w widowisku, śpiewali pieśni żołnierskie, prezentowali postawy patriotyczne.

Akademia z okazji Święta Niepodległości Akademia z okazji Święta Niepodległości Akademia z okazji Święta Niepodległości Akademia z okazji Święta Niepodległości Akademia z okazji Święta Niepodległości Akademia z okazji Święta Niepodległości Akademia z okazji Święta Niepodległości


Akademia z okazji Święta Niepodległości

Dnia 12 listopada w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach odbyła się Akademia z okazji odzyskania przez Polskę nieodległości. Pani A. Garbacz z pomocą p. I. Latańskiej oraz p. A. Przeorek przedstawiły krótki rys historyczny, pozwalający na przybliżenie wydarzeń sprzed lat, a uczeń ZE – Dominik recytował wiersz upamiętniający obchodzone święto. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali pieśni patriotycznych.

Akademia z okazji Święta Niepodległości Akademia z okazji Święta Niepodległości Akademia z okazji Święta Niepodległości


Turniej niepodległościowy

Żaden z dotychczasowych siedmiu turniejów piłkarskich o Puchar Komendanta Hufca ZHP w Ostrowie Wlkp. nie był tak udany dla harcerzy z Pleszewa jak jego ósma edycja. Otóż po ośmiu latach starań i prób udało się ów turniej wygrać !!! Nie było to prostym zadaniem gdyż jak co roku do Ostrowa zawitało 6 drużyn naszego regionu. Tradycyjnie ekipy rozlosowano w 2 grupy po 3 zespoły. Harcerze z Pleszewa trafili na drużyny Ostrzeszowa i Borzęciczek i dość gładko rozprawili się z nimi odpowiednio 3:1 i 6:0. W dużej mierze była to zasługa niezawodnego tego dnia Mateusza – zdobywcę wszystkich goli dla naszej drużyny. W finale przyszło nam się zmierzyć z faworyzowaną drużyną z Krotoszyna, ale nie daliśmy się zaskoczyć – przeciwnie to my zaskoczyliśmy rywala zdobywając bramkę już w pierwszej minucie. Mecz zakończył się zwycięstwem Pleszewian 3:1, podobnie jak w eliminacjach wszystkie 3 gole były zasługą Mateusza. Historyczne zwycięstwo stało się faktem i złote medale oraz bardzo okazały puchar pojechał do Pleszewa!!!

Turniej niepodległościowy Turniej niepodległościowy Turniej niepodległościowy Turniej niepodległościowy Turniej niepodległościowy


Mistrzostwa Szkoły w Warcaby

W dniach 25.10 – 30.10.2012 w ZPS w Pleszewie nauczyciele kółka sportowego przeprowadzili Mistrzostwa Szkoły w Warcaby.
W Mistrzostwach uczestniczyło 18 zawodników.

 • I miejsce zajął uczeń klasy VI szkoły podstawowej Patryk Witczak
 • II miejsce zajęła uczennica klasy III gimnazjum Anna Kokot
 • III miejsce zajął uczeń klasy III gimnazjum Jan Woroniecki

Mistrzostwa Szkoły w Warcaby Mistrzostwa Szkoły w Warcaby


Świetlicowy stragan

Uczniowie naszej szkoły podczas zajęć w świetlicy pod okiem pana Tomasza Krakowskiego wykonali stragan z warzywami wykorzystując do tego celu jedną z tablic. Na świetlicowym straganie znalazły się warzywa wykonane metodą wydzieranki z kolorowego papieru. Inspiracją do wykonania straganu był wiersz Jana Brzechwy pt.: " Na straganie". Uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w wyklejanie konturów warzyw i dobrze się przy tym bawili.

Świetlicowy stragan Świetlicowy stragan Świetlicowy stragan


Zbiórka na basenie

W dniu 29 października 2012r. harcerze z 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Nieprzetartego Szlaku" uczestniczyli w zajęciach rekreacyjnych w Parku Wodnym "Planty" w Pleszewie. Dwoje śmiałków doskonaliło swoje umiejętności na basenie sportowym. Pozostali powzięli szczere postanowienie, by nauczyć sie pływać. Będziemy częściej odwiedzać ten piękny obiekt sportowy i korzystać z jego atrakcji...

Park Wodny "PLANTY" Park Wodny "PLANTY" Park Wodny "PLANTY" Park Wodny "PLANTY" Park Wodny "PLANTY"


"Matematyka w kuchni"

Szkolny Konkurs Matematyczny odbył się 18 października . w konkursie brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Tegoroczne hasło "Matematyka w kuchni" miało odzwierciedlenie w rozwiązywanych zadaniach matematycznych, w wykonywanych pracach plastycznych i zajęciach kucharskich. Wyłoniono najlepszych matematyków i nagrodzono wszystkich uczestników.

Matematyka w kuchni Matematyka w kuchni Matematyka w kuchni Matematyka w kuchni Matematyka w kuchni Matematyka w kuchni


Kalambury z okazji Dnia Nauczyciela

Dnia 12.10.2012 r. w naszej szkole odbyła się impreza z okazji Dnia Nauczyciela. Na spotkanie zaproszeni zostali wszyscy pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie. Organizatorzy zaskoczyli zebranych wybierając 4 drużyny, którym przewodniczyli: p. pielęgniarka, p. sprzątaczka, p. kadrowa oraz p. wicedyrektor. Drużyny zmagały się w 3 konkurencjach: w teleturnieju "Kalambury", w quizie "Jaka to melodia" oraz w teleturnieju wiedzy o szkole. Drużyny odpowiadały na bardzo zbliżonym poziomie, ale ostatecznie wygrała drużyna p. pielęgniarki. Sądząc po salwach śmiechu wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy biorącym udział w zabawie za poczucie humoru i spontaniczną zabawę.

Kalambury z okazji Dnia Nauczyciela Kalambury z okazji Dnia Nauczyciela Kalambury z okazji Dnia Nauczyciela Kalambury z okazji Dnia Nauczyciela Kalambury z okazji Dnia Nauczyciela Kalambury z okazji Dnia Nauczyciela Kalambury z okazji Dnia Nauczyciela


Rajd jesienny " Z harcerstwem na nowe 100-lecie…"

W dniu 18 października 2012r. w Ostrowie Wlkp. odbył się jesienny rajd z okazji 100- lecia istnienia harcerstwa w Wielkopolsce. Impreza rozpoczęła się apelem powitalnym przy kamieniu pamiątkowym w Parku 3 Maja, skąd przeszliśmy do Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp. by zwiedzić wystawę poświęconą historii harcerstwa. Dalsza trasa rajdu przebiegała ulicami miasta do stanicy harcerskiej na Piaskach. Tam czekał na nas pyszny poczęstunek i wiele atrakcji: zajęcia w terenie, ognisko oraz spotkania z koleżankami i kolegami poznanymi podczas zlotu.


Światowy Tydzień Zwierząt

Uczniowie szkoły podstawowej, zwłaszcza ci najmłodsi, postanowili przyłączyć się do grona miłośników przyrody. W związku z obchodzonym co roku Światowym Tygodniem Zwierząt przynieśli zdjęcia, narysowali lub namalowali swoich (najczęściej) czworonożnych przyjaciół. Za udział w akcji wszyscy uczniowie otrzymali zakładki przygotowane przez Samorząd Uczniowski.


Święto pieczonego ziemniaka

Dnia 3 października w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach odbyło się, jak co roku święto pieczonego ziemniaka oraz przeprowadzono konkurs na najładniejszy bukiet z jesiennych kwiatów. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni uczniowie zespołów rewalidacyjno – wychowawczych wraz z opiekunami i wychowawcami z Pleszewa oraz uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Maszewie. Każdy z uczestników mógł wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych takich jak np. slalom ziemniaczany, rzut do celu, ziemniaczany hokej oraz wyzwolić swoją aktywność i inwencję twórczą podczas przygotowania bukietów jesiennych. Organizatorzy przygotowali również dla każdego uczestnika porcję pysznej gziki z ziemniakami prosto z ogniska. Na zakończenie imprezy uczniowie wraz z wychowawcami włączyli się w akcję sprzątania świata.

Święto pieczonego ziemniaka Święto pieczonego ziemniaka Święto pieczonego ziemniaka
Święto pieczonego ziemniaka Święto pieczonego ziemniaka


Po wyborach!

2 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. O głosy walczyło 16 osób. Rozdano 121 kart. Wszystkie wypełniono prawidłowo. Kto zyskał największe poparcie?
Oto najważniejsze wyniki tegorocznego głosowania:

 • Janasik Maria – 34 głosy
 • Grzegorzewska Weronika – 24 głosy
 • Rzetecka Manuela – 12 głosów

Wybory odbyły się pod kierunkiem opiekuna Samorządu – p. G. Szklarz.

Wybory Wybory Wybory
Wybory Wybory Wybory


Jesienny rajd harcerski do Gołuchowa

W dniu 28 września 2012r. odbył się rajd do Gołuchowa. Trasa przebiegała duktem leśnym prowadzącym do głazu narzutowego św. Kingi, gdzie druhny: Manuela, Weronika i Marysia złożyły przyrzeczenie harcerskie. Trudnym zadaniem dla naszych piechurów był marsz na orientację przez las do tamy i dalej, aż do zamku, jednak harcerze z tym wyzwaniem poradzili sobie na piątkę. W parku przyszedł czas na odpoczynek i zwiedzanie ciekawych miejsc (niedźwiedziarni i woliery dla ptaków) oraz podziwianie pięknych, jesiennych krajobrazów.

Jesienny rajd harcerski do Gołuchowa    Jesienny rajd harcerski do Gołuchowa
Jesienny rajd harcerski do Gołuchowa Jesienny rajd harcerski do Gołuchowa Jesienny rajd harcerski do Gołuchowa


"Jesienne bukiety i wianki"

24 września, jak co roku odbył się konkurs pt. " Jesienne bukiety i wianki". W konkursie udział wzięli uczniowie klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Bukiety, jak sama nazwa wskazuje wykonane zostały z jesiennych kwiatów, liści oraz darów lasu. Prace były zróżnicowane i wykonane na wysokim poziomie.

Jesienne bukiety i wianki Jesienne bukiety i wianki Jesienne bukiety i wianki Jesienne bukiety i wianki Jesienne bukiety i wianki


Wyróżnienie dla grupy teatralnej "Pinokio" w XIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych - Ostrów Wielkopolski 2012r.

Teatr "Pinokio" otrzymał pierwsze wyróżnienie - na 16 teatrów biorących udział w XIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim. Nagrodę - 1000 zł ufundował Starosta Ostrowa Wielkopolskiego. Za otrzymaną nagrodę uczniowie wyjadą do teatru.

 

Informacja prasowa 1 , Informacja prasowa 2 , Informacja prasowa 3 , Informacja prasowa 4 , Informacja prasowa 5


Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego

Dnia 21 września 2012 roku uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego "Na Leśnej" w Bachorzewie i tam podczas spotkania integracyjnego "Pożegnali lato" Na miejscu czekało na uczestników wiele atrakcji. Zwiedzili Mini ZOO, w którym mieszka 50 gatunków zwierząt i ptaków. Uczestniczyli w długim spacerze, po którym czekała na wszystkich kiełbaska z grilla. Każdy z uczestników wyjazdu odbył również przejażdżkę bryczką po okolicy w scenerii jesiennego lasu. Wspólny czas podczas spotkania uczestnicy spędzili na placu zabaw, na którym największą atrakcją była trampolina i basen z piłkami. Wszyscy wracali do domu w świetnych humorach. Spotkanie integracyjne dla 50 podopiecznych i 13 opiekunów współfinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" Organizacja Pożytku Publicznego, na którą można przekazać odpis z 1% podatku KRS 0000305120.

 

Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego


Msza Święta inaugurująca rok szkolny 2012/2013

W kościele św. Floriana 18 września 2012r o godz.9.30 została odprawiona Msza Święta z prośbą o błogosławieństwo Boże dla naszej szkoły na ten rok. Na Mszy były obecni pani dyr Elżbieta Kwiatek oraz pani wiecedyr Danuta Zięba, jak również nauczyciele, opiekunowie i uczniowie ze wszystkich klas i zespołów. Mszę Świętą celebrował ks. proboszcz Tadeusz Pietrzak, który wygłosił Słowo Boże. Uczniowie czynnie brali udział we Mszy poprzez czytanie lekcji i modlitwę wiernych oraz dary ofiarne, w których zostały przyniesione i poświęcone krzyże zakupione przez ks. proboszcza Tadeusz Pietrzaka do nowych sal lekcyjnych. Podczas Mszy śpiewała pięknym operowym głosem pani Wioletta Kuchta a na skrzypcach grała pani Dagny. Po skończonej Mszy Świętej wszyscy udaliśmy się do szkoły.


Pożegnanie lata przy ognisku

20 września 2012 tj. w czwartek uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum świętowali Dzień Pieczonego Ziemniaka i jednocześnie żegnali lato. O 9.30 dojechaliśmy na Ranczo w Kajewie, gdzie czekało już rozpalone ognisko. Przy dźwiękach muzyki rozpoczęliśmy przygotowania do zabawy. Uczniowie smażyli kiełbaski, ziemniaki, którymi później się zajadali. Na deser każdy mógł zjeść coś słodkiego oraz napić się ulubionego napoju. Czas wolny uczniowie spędzali uczestnicząc w różnych zabawach i konkurencjach sportowych.

Pożegnanie lata przy ognisku Pożegnanie lata przy ognisku Pożegnanie lata przy ognisku Pożegnanie lata przy ognisku Pożegnanie lata przy ognisku Pożegnanie lata przy ognisku Pożegnanie lata przy ognisku Pożegnanie lata przy ognisku


Wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie

W dniu 14 września 2012 r. uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 uczestniczyli w spotkaniu z doradcami zawodowymi w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie. Zapoznali się z organizacją, zadaniami urzędu oraz realizowanymi przez urząd pracy programami. Dowiedzieli się, jak działa Centrum Aktywizacji Zawodowej. Dzięki uzyskanym informacjom łatwiej będzie uczniom wkrótce wkroczyć w życie zawodowe.

Wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie Wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie Wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie Wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie


Spotkanie integracyjne "Nić porozumienia"

Dnia 6 września wybrani uczniowie klas przysposabiających do pracy wzięli udział w spotkaniu integracyjnym "Nić porozumienia", które odbyło się w Brzeziu "Wigwamy pod księżycem". Na spotkanie każdy z zaproszonych gości przywiózł trzy potrawy z makaronu, my również, które w czasie trwania imprezy degustowaliśmy. Mieliśmy również okazję potańczyć, obejrzeć prace na wystawie, której byliśmy również współtwórcami.

 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

3 września 2012 w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013. O godzinie 9:00 uroczyście przywitaliśmy Dyrekcję , nauczycieli, uczniów i pozostałych pracowników naszej placówki. Uczniowie przedstawili nam wesołe mini- rymowanki, a po przemówieniu Pani Dyrektor, rozśpiewani udaliśmy się wraz z naszymi wychowawcami do naszych klas. W tym dniu usłyszeliśmy pierwszy, powakacyjny dzwonek, który wesołym dźwiękiem zaprasza wszystkich na lekcje i oczywiście na oczekiwane przerwy.
Życzymy owocnej nauki!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013