Aktualności


Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

27 czerwca 2014 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. O godzinie 9:00 rozpoczął się apel, podczas którego pożegnaliśmy absolwentów Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Elżbieta Kwiatek. Podziękowała uczniom i nauczycielom za wysiłek włożony w proces dydaktyczny, życzyła też zebranym udanych, bezpiecznych wakacji. W dalszej części uroczystości miało miejsce najprzyjemniejsze wydarzenie – wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz świadectw ukończenia szkoły. Dyplomy i nagrody odebrali też uczniowie, którzy osiągnęli sukcesy w konkursach i zawodach sportowych. Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie podsumować mijający rok, podzielić się wakacyjnymi planami i życzyć sobie udanego wypoczynku. Wychowawcy wręczyli też w salach świadectwa i dyplomy pozostałym uczniom.
Życzymy wszystkim uczniom bezpiecznego i radosnego odpoczynku, miłego spędzania wolnego czasu w gronie kolegów, przyjaciół, rodziny, aby znów pierwszego września z dużym zapasem sił przystąpić do solidnej pracy w nowym roku szkolnym.

Zakończenie roku szkolnego Zakończenie roku szkolnego Zakończenie roku szkolnego Zakończenie roku szkolnego Zakończenie roku szkolnego Zakończenie roku szkolnego


Wycieczka do Dobrzycy

W środę 18 czerwca uczniowie zespołów edukacyjnych oraz klas przysposabiających do pracy pojechali do Dobrzycy, gdzie zwiedzili Muzeum Ziemiaństwa, które mieści się w Zespole Pałacowo - Parkowym, spacerowali po parku, a także piekli kiełbaski. Uczniowie wzięli także udział w zabawach przygotowanych przez nauczycieli. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem słuchali muzealnej prelekcji, z zaciekawieniem obserwowali pomniki przyrody jedne z największych i najstarszych w Polsce: platan oraz paklon. Po wyczerpującym spacerze wszyscy zebrali się przy ognisku, żeby się posilić. Organizatorzy wycieczki bardzo dziękują panu Dyrektorowi Muzeum Wojciechowi Dąbrowskiemu,  pracownikom Muzeum za umożliwienie darmowego zwiedzenia oraz wysłuchania ciekawej prelekcji, a także Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” za sfinansowanie przejazdu oraz zakup kiełbas, napojów dzięki czemu możliwe było zorganizowanie ogniska.

Wycieczka do Dobrzycy Wycieczka do Dobrzycy Wycieczka do Dobrzycy Wycieczka do Dobrzycy Wycieczka do Dobrzycy


Wycieczka do Gołuchowa

18.06.2014 r. Na zakończenie roku szkolnego 2013/2014 klasa III przysposabiająca do pracy wraz z wychowawcą Iwoną Koska wybrała się podmiejskim autokarem na wycieczkę do Gołuchowa. Podczas spaceru po arboretum, przyświecała nam przepiękna pogoda, zachwycaliśmy się różnorodnością przyrody, niespotykanymi okazami drzew. Próbowaliśmy przyswoić nazwy tych, które nas najbardziej ciekawiły. Odwiedziliśmy również pokazową zagrodę zwierząt a w niej żubry i daniele. Następnie swoje kroki skierowaliśmy w kierunku zwiedzania muzeów leśnictwa. Tam oglądaliśmy wystawy maszyn rolniczych, używanych w lesie, okazy zwierząt leśnych, które można spotkać w naszych lasach, stroje leśników i historię z nimi związaną. Byliśmy zachwyceni dziełami różnych artystów, których natchnieniem była otaczająca przyroda. Wycieczka została uwieńczona jadłem w restauracji zamkowej, która mieści się w parku.

Gołuchów Gołuchów Gołuchów Gołuchów


Wyniki Konkursy "Poznaj przeszłość Diecezji Kaliskiej"

18 czerwca 2014 r. w Kurii Diecezji Kaliskiej biskup Edward Janiak wręczył dyplomy i nagrody laureatom konkursu wiedzy historii Kościoła pod hasłem "Poznaj przeszłość diecezji kaliskiej". Była to III trzecia edycja konkursu, którego celem jest upamiętnienie osób, miejsc i wydarzeń powiązanych z terenem diecezji kaliskiej. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wpłynęło 150 prac przygotowanych przez uczniów z 60 szkół terenu diecezji kaliskiej. II miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęli Maciej z klasy VI oraz Wojciech z klasy IV. Pozostali reprezentanci z naszej szkoły to: Magdalena, Anna, Damian, Katarzyna. Otrzymali oni dyplomy uczestnictwa oraz upominki. Do konkursu przygotowywała uczniów p. Danuta Szyszka.

Poznaj przeszłość Diecezji Kaliskiej Poznaj przeszłość Diecezji Kaliskiej Poznaj przeszłość Diecezji Kaliskiej
Poznaj przeszłość Diecezji Kaliskiej Poznaj przeszłość Diecezji Kaliskiej Poznaj przeszłość Diecezji Kaliskiej


Wyjazd edukacyjny "Spotkanie z lasem"

W dniu 13 czerwca 2014r. uczniowie zespołów edukacyjno-wychowawczych wraz z opiekunami uczestniczyli w festynie edukacyjnym "Spotkanie z lasem" na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Podczas festynu nasi podopieczni brali udział w różnych ciekawych atrakcjach m.in.: wyklejaniu na drewnie, malowaniu na liściach, szkle, wyplataniu z wikliny, lepieniu z gliny. Uczniowie obejrzeli przygotowany przez uczniów z okolicznych szkół, m.in. z Gołuchowa, z Sośni, Konina wspaniały występ artystyczny nawiązujący do ochrony środowiska, dbania o las, ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem. Podczas spotkania podsumowano konkurs plastyczny "Las wokół nas". Patryk Kaczmarek. uczeń z klasy ZE III B zajął II miejsce w kategorii gimnazjum. Nagrodzone prace można było oglądać na specjalnie zorganizowanej wystawie.

Spotkanie z lasem Spotkanie z lasem Spotkanie z lasem Spotkanie z lasem Spotkanie z lasem


Witajcie w naszej bajce – przedstawienie dla przedszkolaków z Pleszewa

9,10,11 czerwca 2014r. Teatrzyk Kukiełkowy "Bajka" przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie zorganizował spotkania integracyjne dla grup: "Krasnoludki", "Gumisie", "Skrzaty", "Muminki" i "Smerfy" z Przedszkola Nr 1 "Bajka" w Pleszewie; dla grup: "Krasnale", "Motyle" z Przedszkola "Jedyneczka" w Pleszewie oraz dla grupy "Maki" z Przedszkola Nr 3 "Słoneczne" w Pleszewie. Dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt. "Jaś i Małgosia" Jana Brzechwy. Po przedstawieniu ugoszczono przedszkolaków wraz z ich opiekunkami słodkim poczęstunkiem. Organizatorzy: S. Kajdaniak, I. Latańska, M. Dzierla-Wodecka, K. Kaczmarek, R. Pędzikiewicz, K. Szambelan, A. Szczepańska, T. Krawczyk.

Witajcie w naszej bajce Witajcie w naszej bajce Witajcie w naszej bajce
Witajcie w naszej bajce Witajcie w naszej bajce Witajcie w naszej bajce Witajcie w naszej bajce Witajcie w naszej bajce


ROK CZYTELNICTWA

Biblioteka i Samorząd Uczniowski ZPS w Pleszewie - z okazji Roku Czytelnictwa - przeprowadziły kilka działań mających na celu zachęcanie uczniów do czytania książek oraz kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego.
Podczas przerw śródlekcyjnych, w bibliotece można było obejrzeć prezentacje multimedialne: Stare i nowe media w bibliotece, O książce kilka razy naj… Wykonano gazetki, które przedstawiały historię książki oraz ciekawostki z nią związane. W kwietniu zorganizowano konkurs pt.: Pięknie czytamy utwory Danuty Wawiłow i Aleksandra Fredry. Oceniana była interpretacja tekstu, walory głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny. W czerwcu przeprowadzono konkurs kaligraficzny pt.: I Ty możesz zostać mistrzem pióra. W przypadku tego konkursu ocenie podlegała staranność i oryginalność elementów graficznych, płynność pisma, estetyka połączeń literowych oraz poprawność ortograficzna i interpunkcyjna. Oba konkursy cieszyły się dużym powodzeniem. W pierwszym zwycięzcami byli: Mateusz (kl.V), Roksana (kl.II G), Joanna (kl.III) natomiast w drugim Maciej (kl. VI), Joanna (kl. III) i Romka (I G).
Na zakończenie roku szkolnego zaplanowano również wręczenie dyplomu i nagrody książkowej osobie, która najczęściej odwiedzała bibliotekę i chętnie korzystała z bibliotecznego księgozbioru.

ROK CZYTELNICTWA ROK CZYTELNICTWA ROK CZYTELNICTWA


Wyjazd integracyjny

W dniu 11 czerwca 2014r. uczestnicy zajęć zespołów rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczestnicy indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z opiekunami i rodzicami spotkali się na terenie niezwykle gościnnych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku. Miła plenerowa impreza przy muzyce, wspólnym grillowaniu, zabawach tanecznych i ruchowych pozostawiła wiele niezapomnianych wrażeń. Stała się też okazją do integracji z całą społecznością Warsztatów. Przejazd sfinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Razem w Przyszłość'', za co organizatorzy wyjazdu oraz uczestnicy serdecznie dziękują.

Wyjazd integracyjny Wyjazd integracyjny Wyjazd integracyjny Wyjazd integracyjny


Gdańsk-Sopot-Gdynia

Wczesnym rankiem 5 czerwca 2014r. grupa młodzieży naszej placówki wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Trójmiasta. Do Gdańska dotarliśmy około południa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy z od spaceru po Długim Pobrzeżu, Długim Targu, Traktacie Królewskim, słuchając opowieści przewodnika. Zwiedziliśmy Muzeum Bursztynu podziwiając piękne okazy, odwiedziliśmy również Bazylikę Mariacką. Oczywiście nie obyło się bez spaceru po Starówce i podziwianiu zabytkowych kamienic oraz posągu Neptuna. Później udaliśmy się do Sopotu, by przespacerować się po molo oraz po plaży wzdłuż brzegu morza. Drugi dzień rozpoczęliśmy od objazdowej wycieczki po ulicach Gdańska, zobaczyliśmy m.in. stadion piłkarski, Stocznię Gdańską. W Gdyni zwiedziliśmy port, dwa zabytkowe statki: Dar Pomorza i Błyskawicę, podziwialiśmy różne gatunki zwierząt morskich w Oceanarium, a na koniec udaliśmy się w rejs statkiem po Morzu Bałtyckim. Do Pleszewa wróciliśmy w nocy z bagażem przeróżnych przygód i wrażeń. Już ustaliliśmy z panią kierownik Izabelą Ciszewską i z p. Beatą Kinas i p. Magdaleną Szymaniak, że za rok jedziemy w góry.
Wyjazd został dofinansowany przez Radę Rodziców oraz Pleszewskie Stowarzyszenie na rzecz osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" za co serdecznie dziękujemy.

Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia Gdańsk-Sopot-Gdynia


"Zakątek smaków"

Dnia 05.06.2014 r., przedstawiciele klas przysposabiających do pracy wraz z p. Iwoną Koska uczestniczyli w imprezie pod hasłem " Zakątek smaków", organizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Pleszewie. W tym roku przygotowywaliśmy włoskie potrawy, które smakowaliśmy podczas imprezy. Integrowaliśmy się z pozostałymi uczestnikami bawiąc się wspólnie przy dźwiękach włoskich utworów. Imprezie towarzyszył pozytywny nastrój i pięknie święcące słońce.

Zakątek smaków Zakątek smaków Zakątek smaków Zakątek smaków Zakątek smaków


Dzień Dziecka Dzień Sportu

Tradycyjnie Dzień Dziecka w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie, połączony był ze Dniem Sportu. W tym dniu na uczniów czekało wiele niespodzianek W imprezę weszliśmy tanecznym krokiem, gdyż rozpoczęła ją prezentacja multimedialna na temat hip – hopu. Dzięki niej można było poznać historię, cechy charakterystyczne i wykonawców tego gatunku muzycznego. Prezentację - w ramach projektu edukacyjnego- przygotowała młodzież z klasy II gimnazjum.
Następnym punktem obchodów Dnia Dziecka był występ teatrzyku kukiełkowego "Bajka". Teatrzyk zadebiutował przedstawieniem pt.: "Jas i Małgosia". Reakcja widowni w trakcie i po występie świadczyła o tym, że debiut był udany.
Część sportowa odbyła się na szkolnym boisku. Każde dziecko miało możliwość uczestniczenia w konkurencjach sportowych, prowadzonych przez uczniów zasadniczej szkoły zawodowej. Wiele radości dostarczył mecz piłki nożnej, rozegrany między uczniami a nauczycielami szkoły. Zakończył się sprawiedliwym remisem.
W atmosferze radosnego festynu uczniowie tańczyli, śpiewali. Częstowali się bigosem i kiełbaską. Choć pogoda nie była zbyt łaskawa, nie mogło w tym dniu zabraknąć lodów.
Uczestnicy zabawy do domu wracali zadowoleni i pełni wrażeń.

Dzień Dziecka Dzień Sportu Dzień Dziecka Dzień Sportu Dzień Dziecka Dzień Sportu Dzień Dziecka Dzień Sportu Dzień Dziecka Dzień Sportu Dzień Dziecka Dzień Sportu Dzień Dziecka Dzień Sportu Dzień Dziecka Dzień Sportu


XXXVI Zlot Drużyn Harcerskich "Nieprzetartego Szlaku"

W dniach 27-29 maja 2014 w Konarzewie odbył się kolejny zlot drużyn "Nieprzetartego Szlaku". W pierwszym dniu zlotu po zakwaterowaniu w miasteczku namiotowym odbył się powitalny apel. Popołudnie spędziliśmy na biegu patrolowym, którego trasa wiodła do Zdun. Zwiedziliśmy tam starą kaflarnię, muzeum regionalne, rynek oraz miejsca pamięci. Drugi dzień zlotu był dniem pełnym atrakcji. Obejrzeliśmy pokazy karate, poznaliśmy pracę strażaków i policjantów, braliśmy udział w konkursach i zabawach. Odbył się też coroczny konkurs piosenki harcerskiej i patriotycznej, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii "ruch sceniczny" prezentując piosenkę "Szara piechota". Wieczorem odbyło się świecowisko, dyskoteka oraz pokaz teatru ognia. W czwartek przyszedł czas rozstania. Do zobaczenia za rok w stanicy harcerskiej na Piaskach!

XXXVI Zlot Drużyn Harcerskich XXXVI Zlot Drużyn Harcerskich XXXVI Zlot Drużyn Harcerskich
XXXVI Zlot Drużyn Harcerskich XXXVI Zlot Drużyn Harcerskich XXXVI Zlot Drużyn Harcerskich


Gimnazjaliści w kinie na "Powstaniu Warszawskim"

Gimnazjaliści w kinie27 maja 2014r. gimnazjaliści udali się do kina Hel na seans filmu "Powstanie Warszawskie" - pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction, który został w całości wykonany z autentycznych kronik filmowych zrealizowanych w sierpniu 1944 roku w Warszawie. Realizm i dramatyzm przeżyć prawdziwych bohaterów tamtych czasów zrobił na młodzieży ogromne wrażenie. Koszt zakupu biletów w połowie został pokryty przez Pleszewskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość."


O nas w TVP 1

Relację z wizyty Krzyża Światowych Dni Młodzieży w naszej placówce można było obejrzeć w niedzielnym programie „Między ziemią a niebem” 25 maja 2014r. Powtórkę audycji można zobaczyć klikając na poniższy link (od 24 minuty).
http://vod.tvp.pl/audycje/religia/miedzy-ziemia-a-niebem/wideo/25052014/15189328


Lekcja wolności

29 czerwca 2014r. w naszej szkole została zorganizowana "Lekcja wolności." Zajęcia nawiązywały do wydarzeń z 1989 i miały na celu przybliżyć uczniom genezę i skutki ówczesnych wyborów parlamentarnych. Gościem honorowym był pan Tomasz Kuberka – wieloletni radny gminy Pleszew, który opowiedział uczniom swoje wspomnienia sprzed 25 lat. "Lekcję wolności" przygotowała p. Beata Kinas, a brali w niej udział uczniowie gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej.

Lekcja wolności Lekcja wolności Lekcja wolności Lekcja wolności Lekcja wolności Lekcja wolności Lekcja wolności


Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie wraz z działającym przy nim Pleszewskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ (organizacją pożytku publicznego, na który można przekazać 1% podatku KRS 0000305120] przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Rady Rodziców przy ZPS, firmy Kaufland już po raz trzynasty zorganizował Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w obiektach Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie na ulicy Podgórnej 2. Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oświatowych, sponsorzy, uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół i placówek, w tym z Zespołu Szkół Technicznych i Gimnazjum nr 3 w Pleszewie współpracujących z ZPS w ramach programu "Pomost Przyjaźni." Obecni byli również rodzice i absolwenci Szkoły.
Święto rozpoczęła uroczysta akademia, podczas której wystąpił zespół Clovers z Gimnazjum nr 3 w Pleszewie, w układzie aerobiku grupowego. Krótkie przedstawienie pt.: "Smerfne sprawy", zaprezentowała młodzież z klasy III Technikum Ekonomicznego wraz z uczniami ZPS w Pleszewie oraz wystąpił zespół "D.CH"z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie. Działająca przy ZPS grupa teatralna "Pinokio" zaprezentowała także teatr cieni, zatytułowany "Historia miłosna". Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny "Drzewo w porach roku," w którym uczestniczyli zarówno wychowankowie placówek specjalnych jak i uczniowie szkół masowych.
W program obchodów Dnia Godności został wpisany również festyn, w ramach którego odbyły się zawody sportowe, przegląd twórczości artystycznej zaproszonych szkół i placówek z południowej Wielkopolski. Dodatkowymi atrakcjami był: kącik rysunkowy, rekreacyjny, dmuchany pirat i rodeo oraz trampolina. Ponadto wolontariusze z pleszewskiego Centrum Wolontariatu prowadzili kącik zabaw. Dzięki środkom pozyskanym od grona pedagogicznego, pracowników szkoły i sponsorów przeprowadzona została loteria fantowa "Jaskółka". Zebrane fundusze przeznaczone będą na szkolną wycieczkę do Trójmiasta.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną


Dzień Integracji w Krotoszynie

21 maja nasi uczniowie uczestniczyli w obchodach Dnia Integracji w Krotoszynie. W tym dniu szkoła zamieniła się w indiańską wioskę, a jej pracownicy oraz nauczyciele w prawdziwych Indian. Były wozy strażackie i policyjne, dmuchane zamki, strzelanie z łuku; dużo atrakcji, zabaw i świetnych występów artystycznych. Szkoły prezentowały różne kraje i kultury- nasi uczniowie (z kl. VI I IV) zaprezentowali na scenie taniec żydowski do utworu J. Steczkowskiej Have Nagila. Do występu przygotowała uczniów p. G. Szklarz. Uczniowie wrócili do szkoły z upominkami, a przede wszystkimi zadowoleni z dobrej zabawy.

Dzień Integracji w Krotoszynie Dzień Integracji w Krotoszynie Dzień Integracji w Krotoszynie Dzień Integracji w Krotoszynie Dzień Integracji w Krotoszynie Dzień Integracji w Krotoszynie


Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Kreatywność w sztuce i edukacji
      artystycznej" "ARTYSTA-PEDAGOG, PEDAGOG-ARTYSTA"

Sztuka21.05.2014r. w ramach współpracy z p. dr Anitą Stefańską z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Kreatywność w sztuce i edukacji artystycznej ARTYSTA-PEDAGOG, PEDAGOG-ARTYSTA" - uczestnicy kółka teatralnego "PINOKIO" mieli zaszczyt zaprezentować swoją etiudę teatralną – teatr cieni "HISTORIA MIŁOSNA". Osoby odpowiedzialne: Renata Baszyńska – Majchrzak, Katarzyna Kaczmarek, Monika Dzierla-Wodecka, Maciej Lipińsk

 


Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym "Planeta Energii".

Uczniowie kółka ekologiczno -przyrodniczego "Żyj w harmonii z naturą" po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym "Planeta Energii". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Bardzo ciekawe sprawozdanie i ogromne zaangażowanie w projekt naszych uczniów i nauczycieli przyczyniły się do otrzymania przez nas wyróżnienia. Nasze wspólne działania doprowadziły do wzrostu wiedzy wśród uczniów na temat znaczenia energii elektrycznej w życiu człowieka i bezpiecznego oraz racjonalnego z niej korzystania. W ramach nagrody uczestniczyliśmy w wyjeździe do interaktywnego miasteczka edukacyjno-rozrywkowego w Kaliszu. Uczniowie zostali dowiezieni na "Planetę Energii" na koszt organizatora akcji. W miasteczku czekało na nich wiele atrakcji, w tym film 3D opowiadający historię Energoludków oraz eksperymenty naukowe przygotowane i prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Na uczniów czekały nagrody: książeczki edukacyjne, edukacyjna zabawka związana z energią elektryczną oraz film na płycie DVD z wirtualną wycieczką po elektrowni wodnej. Nauczyciele odpowiedzialni za projekt w Zespole Placówek Specjalnych: Monika Dzierla-Wodecka, Katarzyna Jakóbczak oraz Katarzyna Kaczmarek.

Planeta Energii Planeta Energii Planeta Energii Planeta Energii Planeta Energii Planeta Energii


"Ze sztuką bezpieczniej"

15 maja br. uczniowie kl. I-III, ZE IA i ZEIIA uczestniczyli w I Powiatowym Przeglądzie Twórczości Dziecięcej "Ze sztuką bezpieczniej". Uczniowie pod kierunkiem p. M. Piaseckiej i p. Beaty Łochyńskiej przygotowali inscenizację Jana Brzechwy pt. "Pali się". Przegląd, miał na celu promowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności pomocy sobie i innym oraz właściwych postaw w sytuacjach przeróżnych zagrożeń. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i słodki poczęstunek. Organizatorami przeglądu byli: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Dom Kultury w Pleszewie, przy udziale Starostwa Powiatowego w Pleszewie i Ośrodka kultury Leśnej w Gołuchowie.

Ze sztuką bezpieczniej Ze sztuką bezpieczniej Ze sztuką bezpieczniej
Ze sztuką bezpieczniej Ze sztuką bezpieczniej Ze sztuką bezpieczniej


Wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie

W dniu 16 maja 2014r. uczniowie klas II i III gimnazjum oraz kl.I ZSZ uczestniczyli w spotkaniu z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie. Podczas spotkania m.in. zapoznali się z zasadami rejestracji w urzędzie, dowiedzieli się gdzie można zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy. Obejrzeli też film o realizowanych projektach związanych ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego w pracy za granicą.

Wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie Wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie Wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie


Spotkanie z policją

Dnia 08.05.2014 r. p. Iwona Koska zorganizowała spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji z Pleszewa. Z zaproszonymi gośćmi spotkały się dzieci z zespołów edukacyjno- terapeutycznych. Tematem spotkania było "Funkcjonowanie służby prewencyjnej, bezpieczeństwo i porządek publiczny". Policjantki przeprowadziły pogadankę i przedstawiły krótki film na temat bezpieczeństwa i odpowiedniego zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali nurtujące ich pytania. Spotkaniu towarzyszyła luźna i przyjazna atmosfera.

Spotkanie z policją Spotkanie z policją Spotkanie z policją Spotkanie z policją


Dzień Europy

9 maja w krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Światowy Dzień Europy. Tego dnia również w naszej szkole zabrzmiała Oda do radości, a na krótką podróż po krajach członkowskich zabrała uczniów Weronika, która doskonale wcieliła się w rolę przewodnika biura podróży Eurolot.
Uczniowie wysłuchali najważniejszych informacji na temat prezentowanych państw; w Grecji odgadli nazwy egzotycznych roślin, w Niemczech marki najbardziej znanych aut, a we Francji budowali kolorowe wieże z klocków. Nie zabrakło drobnych upominków za udział w konkursach, a w Punkcie Informacyjnym wszyscy uczniowie mogli odebrać komiksy Odkrywcy kosmosu lub Informatory o Unii Europejskiej.
Dzień Europy przygotowali: G. Szklarz, E. Adaszak, I. Ciszewska, H. Gmur, E. Lisiecka. M. Lipiński.

Światowy Dzień Europy Światowy Dzień Europy Światowy Dzień Europy
Światowy Dzień Europy Światowy Dzień Europy Światowy Dzień Europy


Dzień Godności


Krzyż Światowych Dni Młodzieży w naszej szkole

"Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie"- to napis, który widnieje na Krzyżu ŚDM. Słowa te wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II do młodzieży 22 kwietnia 1984 roku. 9 maja 2014 gościliśmy w naszej szkol Krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej, które peregrynują po diecezjach w Polsce na zbliżające się w 2016r. Dni Młodych całego świata. Spotkanie to odbędzie się w Krakowie i będzie obecny papież Franciszka. Każdy z nas mógł podejść do krzyża i ikony Maryi, dotknąć, ucałować i pomodlić się chwilę. Dziękujemy Bogu za tę łaskę i tym, którzy nam to umożliwili.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży Krzyż Światowych Dni Młodzieży Krzyż Światowych Dni Młodzieży Krzyż Światowych Dni Młodzieży Krzyż Światowych Dni Młodzieży Krzyż Światowych Dni Młodzieży Krzyż Światowych Dni Młodzieży Krzyż Światowych Dni Młodzieży


Młodzież o Janie Pawle II

28 kwietnia przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Grażyny Szklarz uczestniczyli w XI sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej Pleszewa. Po otwarciu obrad oraz powitaniu gości uczniowie pleszewskiej "dwójki" zaprezentowali temat: Jan Paweł II - Pielgrzym Ewangelii. Zebrani obejrzeli prezentację, wysłuchali utworów lirycznych Karola Wojtyły oraz ulubionych pieśni papieża granych na gitarze przez jednego z uczniów. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta i Gminy Pleszew.

Młodzież o Janie Pawle II Młodzież o Janie Pawle II Młodzież o Janie Pawle II Młodzież o Janie Pawle II Młodzież o Janie Pawle II


Dzień Ziemi

28 kwietnia uczniowie ZPS Pleszew zebrali się w szkolnej stołówce, by w ramach Dnia Ziemi, zastanowić się, w jaki sposób codzienne działanie człowieka może przyczynić się do zmiany świata i jak żyć zgodnie z duchem ekologii. W promowaniu postaw proekologicznych wśród uczniów pomagał pan Łukasz Klonowski – leśnik z Nadleśnictwa Taczanów. Z pasją opowiadał o swojej pracy, pięknie przyrody, z którą na co dzień obcuje i potrzebie dbania o nią. Uczniowie obejrzeli również film pt.: "Rok w puszczy". Uczestnicy kółka ekologicznego "Żyj w harmonii z przyrodą" przedstawili prezentację pt: "Zmieniaj nawyki, nie klimat". Przeprowadzono konkurs tematycznie związany z obchodzonym świętem oraz podsumowano dwa konkursy "Puszkomania" – zbiórkę puszek i "Bateriomania" – zbiórkę baterii.

Dzień Ziemi Dzień Ziemi Dzień Ziemi Dzień Ziemi Dzień Ziemi


Lekcja muzealna

W środę 23 kwietnia uczniowie zespołów edukacyjnych I A, II A, II B oraz klas I – III i IV –V wraz z wychowawcami udali się do pleszewskiego Muzeum Regionalnego, aby uczestniczyć w lekcji muzealnej " Z pradziejów Pleszewa", a także obejrzeć wystawę "Ukraina w Europie. Sztuka bez granic". Uczniowie mogli posłuchać ciekawego wykładu, a także dotknąć eksponatów pochodzących sprzed milionów lat, następnie zadawali pytania. Po wysłuchaniu prelekcji uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli wystawę czterech ukraińskich artystów pochodzących z Łucka i Lwowa. Na zakończenie wizyty w Muzeum każdy uczeń otrzymał pamiątkę w postaci pocztówki przedstawiającej Pleszew sprzed wielu lat, a także zakładkę do książki.

Lekcja muzealna Lekcja muzealna Lekcja muzealna Lekcja muzealna Lekcja muzealna Lekcja muzealna Lekcja muzealna Lekcja muzealna


XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

W Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie już po raz jedenasty odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla Szkół Podstawowych. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze szkół specjalnych z Kalisza, Jarocina, Ostrzeszowa, Słupi koło Kępna, Borzęciczek i Pleszewa. Konkurowali w dwóch kategoriach wiekowych: 7 – 11 lat – 12 – 14 lat. W tym roku tematem przewodnim był zdrowy styl życia. W pierwszej grupie wiekowej zwyciężyła uczennica z Jarocina, a w grupie drugiej z Pleszewa.
Konkurs miał na celu zainteresowanie uczniów poezją i rozbudzenie wrażliwości na jej piękno. Był okazją, aby w przyjaznej atmosferze rywalizacji, zaprezentować umiejętności recytatorskie dzieci. Jednak głównym zadaniem imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez wskazanie właściwych zachowań, przyzwyczajeń i nawyków prozdrowotnych.
Zwycięzcom i wyróżnionym wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski


"Cukrowy baranek"

Cukrowy baranek
Ma złociste różki.
Pilnuje pisanek
na łące z rzeżuszki.
A gdy nikt nie patrzy,
chorągiewką buja
i cichutko meczy
święte "Alleluja"...
autorka E.Szelburg-Zarębina
Śniadania wielkanocne w klasach Zespołów Edukacyjnych

Śniadania wielkanocne w klasach Zespołów Edukacyjnych Śniadania wielkanocne w klasach Zespołów Edukacyjnych Śniadania wielkanocne w klasach Zespołów Edukacyjnych Śniadania wielkanocne w klasach Zespołów Edukacyjnych Śniadania wielkanocne w klasach Zespołów Edukacyjnych


Tradycje i zwyczaje wielkanocne

"Tradycje i zwyczaje wielkanocne" to temat projektu edukacyjnego, który został zrealizowany w naszej szkole w dniach 7-16.04.2014r. Organizatorem projektu był zespół nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym współpracujący z Pleszewskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość".
W ramach projektu zostały przeprowadzone lekcje tematycznie związane z świętami i zwyczajami wielkanocnymi. Ogłoszony został także konkurs na pracę plastyczną pt."Wielkanocne tradycje". Uczniowie naszej szkoły musieli wykazać się dużą pomysłowością i kreatywnością podczas tworzenia pracy plastycznej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu podsumowania projektu.
Na zakończenie projektu wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej, obejrzeliśmy prezentację multimedialną pt. "Tradycje i zwyczaje wielkanocne" oraz krótką inscenizację o wielkanocnych tradycjach. Po inscenizacji organizatorzy przygotowali kilka zagadek świątecznych, z którymi nasi uczniowie poradzili sobie wyśmienicie. Na koniec spotkania wszyscy zostali poczęstowani cukierkami, a w swoich klasach mieli za zadanie poszukać paczek ze słodyczami, które zostawił "Zajączek".

Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne Tradycje i zwyczaje wielkanocne


Konferencja - "Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój…"

W dniu 15 kwietnia 2014 roku odbyła się konferencja|: " Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój …" .Organizatorami było Starostwo Powiatowe w Pleszewie oraz Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie. Temat dotyczył prawidłowej diagnozy i odpowiedniego postepowania terapeutycznego we wczesnych zaburzeniach rozwojowych. Był skierowany do nauczycieli przedszkoli oraz innych pracowników oświaty zajmujących się małymi dziećmi. Kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie, p. dr Aneta Wojciechowska pracownik naukowy UAM oraz Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem PRO FUTURO z Poznania wygłosiła wykład dotyczący problematyki diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu. O organizacji i przebiegu zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka odbywających się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie opowiedziały: p. Katarzyna Jakóbczak i p. Lidia Olender – olinofrenopedagodzy, p. Renata Baszyńska –Majchrzak – neurologopeda, p. Alina Walendowska – psycholog. Informacje dotyczące postepowania diagnostycznego w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej przekazała p. Joanna Haak- Mikołajczak – psycholog.

Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój


"Witajcie w naszej bajce" – XII Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

W czwartek 10 kwietnia uczniowie zespołów edukacyjnych szkoły podstawowej udali się do pleszewskiego Domu Kultury, gdzie odbył się XII Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych " Witajcie w naszej bajce". Podczas przeglądu wystąpiły dzieci z przedszkola w Pleszewie, Taczanowie, Dobrzycy oraz Koźmińcu. Uczniowie z uwagą obejrzeli przedstawienia, które bardzo i się podobały. Zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do szkoły.

XII Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych XII Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych XII Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych XII Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych


Lekcja w Muzeum Regionalnym w Jarocinie

W lekcji muzealnej w Jarocinie uczestniczyli uczniowie klasy VI, przedstawiciele SU, zwycięzcy konkursu języka niemieckiego. Po obejrzeniu stałej wystawy (glinianych dzbanów, biżuterii, rzeźb i zdjęć) uczniowie na dłużej zatrzymali się przy starych sprzętach. Bez trudu rozszyfrowali nazwy dawnych domowych urządzeń oraz ich wykonawców.  Największe wrażenie zrobiła na uczniach drewniana pralka, a rozbawiła  podpórka do butów. Lekcja
w muzeum to nie tylko prezentacja eksponatów, ale również dobra zabawa. Uczniowie otrzymali zdjęcia, a prezentowane na nich przedmioty musieli odszukać na terenie muzeum. W nagrodę za wykonanie zadania uczniowie otrzymali do ułożenia puzzle przedstawiające odszukany przedmiot.
Zajęcia prowadziła p. Ilona Kaczmarek, historyk i autorka książki o Ignacym Niedźwiedzińskim, społeczniku ziemi jarocińskiej.
Z uwagi na dość wczesną porę wycieczki po lekcji uczniowie wybrali się na śniadanie do Mc. Donalds.
Wycieczkę zorganizowały: opiekun SU, p. G. Szklarz oraz nauczycielka j. niemieckiego, p. Izabela Ciszewska.

Lekcja w Muzeum Regionalnym w Jarocinie Lekcja w Muzeum Regionalnym w Jarocinie Lekcja w Muzeum Regionalnym w Jarocinie Lekcja w Muzeum Regionalnym w Jarocinie Lekcja w Muzeum Regionalnym w Jarocinie Lekcja w Muzeum Regionalnym w Jarocinie Lekcja w Muzeum Regionalnym w Jarocinie


Wielkanocne baranki – lekcja otwarta w klasie I-III ZE I A

Dnia 11 kwietnia 2014r. w klasie I-III ZEIA odbyły się zajęcia otwarte pt. "Wielkanocne baranki". Obecne były na nich: mama Malwinki, Dominiki, Dawidka, Jakuba i Miłoszka, ale także siostra Dominki. Zajęcia były wyjątkowe. Przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem, u boku swoich rodziców wykonali piękne baranki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Zajęcia stanowiły doskonałą okazję do nabycia nowych umiejętności i pobudzenia wyobraźni. Zintegrowały dzieci z rodzicami, a rodziców ze środowiskiem szkolnym.

Wielkanocne baranki Wielkanocne baranki


II miejsce IX Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym "MY W NASZYM REGIONIE"

Kółko ekologiczno-przyrodnicze "Żyj w harmonii z przyrodą" wzięło udział w IX Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym "My w naszym regionie". W bieżącym roku szkolnym zadań było wiele W listopadzie pod okiem p. Moniki Dzierla-Wodeckiej uczniowie kółka wykonali mapę myśli na temat "Podziału elektroodpadów" oraz pod nadzorem p. Macieja Lipińskiego przygotowali projekt okładki zeszytu wykonany w dowolnym edytorze grafiki (praca wybrana przez komisję miała być zamieszczona na okładce zeszytu, specjalnie zamawianego przez ZUOK "Orli Staw"). W grudniu pod czujnym okiem p. Izabeli Latańskiej udzielili odpowiedzi graficznej na pytanie: "Dlaczego elektrośmieci są niebezpieczne?". W miesiącu styczniu z pomocą p. Katarzyny Jakóbczak i p. Moniki Dzierla-Wodeckiej wykonali album na temat "Jakie pożytki uzyskujemy z elektroodpadów?" oraz pod opieką p. Tomasza Krakowskiego stworzyli prezentację multimedialną: "Nie porzucam, nie wyrzucam" (fotografie pokazujące pozytywną praktykę w postępowaniu z elektroodpadami i zużytymi bateriami). W kolejnym miesiącu z p. Katarzyną Jakóbczak uczniowie mieli przedstawić w postaci rebusów w ciekawy sposób występujące w twoim najbliższym otoczeniu sprzęty elektryczne, które kiedyś staną się elektroodpadami oraz dzięki pomocy p. Izabeli Latańskiej ułożyli i narysowali historyjkę obrazkową przedstawiającą opowieść "Pewnego Elektrośmiecia, który ….". W marcu pod opieką p. Agnieszki Sobczak-Witek przedstawili prawidłową drogę postępowania z zepsutym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz pod okiem p. Katarzyny Jakóbczak i p. Moniki Dzierla-Wodeckiej odpowiedzieli na 27 pytań dotyczących elektroodpadów. W miesiącu kwietniu pod nadzorem p. Izabeli Latańskiej wykonali modele przestrzenne elektrycznych sprzętów, których nie wolno wyrzucać do pojemnika na śmieci. Natomiast 10 kwietnia 2014r. Patryk K., Sebastian N., Tomasz C., Marek P., Katarzyna G. i Dorota A. wraz z p. Katarzyną Kaczmarek i p. Karoliną Szambelan z świetnym humorem i zapałem do wspólnej zabawy wzięli udział w spotkaniu finałowym.

II miejsce IX Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym II miejsce IX Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym II miejsce IX Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym II miejsce IX Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym II miejsce IX Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym


II Turniej Edukacyjno-Sprawnościowy

09.04.2014r. reprezentacja zespołów edukacyjnych naszej szkoły wzięła udział w II Turnieju Edukacyjno-Sprawnościowym zorganizowanym przez ZSS Jarocin. Po kilku bardzo ciekawych i atrakcyjnych konkurencjach nasi reprezentanci otrzymali dyplom z wyróżnieniem oraz drobne nagrody.

II Turniej Edukacyjno-Sprawnościowy II Turniej Edukacyjno-Sprawnościowy II Turniej Edukacyjno-Sprawnościowy II Turniej Edukacyjno-Sprawnościowy II Turniej Edukacyjno-Sprawnościowy


Rekolekcje wielkopostne

W dniach 7/8/9 kwietnia w naszej szkole odprawialiśmy rekolekcje wielkopostne przygotowujące do świąt Wielkiej Nocy. W Pleszewie przewodniczył rekolekcjom ks. kan. Tadeusz Pietrzak,w Marszewie ks. Marek Muzyka, w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach ks. Leszek Szkudlarek. Uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych konferencji, odprawiliśmy Drogę Krzyżową i uczestniczyliśmy we Mszy św., kto chciał mógł skorzystać z sakramentu pokuty.

Rekolekcje wielkopostne Rekolekcje wielkopostne Rekolekcje wielkopostne Rekolekcje wielkopostne Rekolekcje wielkopostne


I miejsce dla Jakuba w I Międzyszkolnym Konkursie Tanecznym w Jarocinie

W dniu 2 kwietnia 2014r odbył się I Międzyszkolny Konkurs Taneczny organizowany przez Zespół Szkól Specjalnych w Jarocinie. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: zespołową i indywidualną. Tancerze swoje umiejętności prezentowali na scenie kina "Echo" w Jarocinie. Naszą placówkę w kategorii indywidualnej reprezentował Jakub Purol z klasy III Szkoły Przysposabiającej do Pracy, zdobywając I miejsce.

I miejsce dla Jakuba w I Międzyszkolnym Konkursie Tanecznym w Jarocinie I miejsce dla Jakuba w I Międzyszkolnym Konkursie Tanecznym w Jarocinie I miejsce dla Jakuba w I Międzyszkolnym Konkursie Tanecznym w Jarocinie I miejsce dla Jakuba w I Międzyszkolnym Konkursie Tanecznym w Jarocinie


OGŁOSZENIE

15 kwietnia 2014r. – konferencja: Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój…,
Starosta Pleszewski oraz Dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie zapraszają wszystkie zainteresowane osoby na konferencję: Rozwój małego dziecka – jeśli coś budzi niepokój…, która odbędzie się 15 kwietnia 2014r. o godz. 10.00 w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Zielonej 3 w Pleszewie.

Program:

 • 10.00 Otwarcie konferencji—dyrektor ZPS Elżbieta Kwiatek,
 • 10.15 Problematyka diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu -dr Aneta Wojciechowska Stowarzyszenie PRO-FUTURO Poznań,
 • 11.15 Wczesne wspomaganie szansą poprawy funkcjonowania dzieci-Katarzyna Jakóbczak, Lidia Olender, Renata Baszyńska-Majchrzak,
 • 11.45 Przerwa kawowa,
 • 12.00 Prezentacja filmu: "Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w Pleszewie,"
 • 12.30 Rodzice niepełnosprawnego dziecka-emocje, radzenie sobie z sytuacją trudną –psycholog Alina Walendowska,
 • 12.45 Informacja dot. Postępowania diagnostycznego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pleszewie - Joanna Haak-Mikołajczak
 • 13.00 Pytania uczestników konferencji 13.30 Zakończenie konferencji

 


Wielkanocne ozdoby – lekcja otwarta dla rodziców uczniów.

Zbliżają się Święta Wielkanocne, czas ten można wykorzystać na wykonywanie pisanek, różnorodnych stroików i ozdób. 31 marca 2014r. odbyła się lekcja otwarta, podczas której uczniowie klas przysposabiających do pracy wraz z rodzicami wykonywali ozdoby na wielkanocny stół. Rodzice wraz ze swoimi pociechami wykazali się dużą inwencją twórczą. Powstały wspaniałe pisanki wielkanocne, palemki itp. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Takie zajęcia to doskonała okazja do utrwalania tradycji zdobienia jaj wielkanocnych i radości ze wspólnej pracy z rodzicami.

Wielkanocne ozdoby – lekcja otwarta dla rodziców uczniów Wielkanocne ozdoby – lekcja otwarta dla rodziców uczniów Wielkanocne ozdoby – lekcja otwarta dla rodziców uczniów Wielkanocne ozdoby – lekcja otwarta dla rodziców uczniów


Niepełnosprawni w teatralnych maskach … MASKA 2014

2 kwietnia 2014 roku w OCK w Ostrowie Wielkopolskim odbył się już XIII Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA. Inicjatorem i organizatorem przeglądu jest Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, a jego uczestnikami są uczniowie szkół specjalnych, ośrodków szkolno – wychowawczych, a także dorośli skupieni w warsztatach terapii zajęciowej z terenu Wielkopolski.
W tegorocznym Przeglądzie udział wzięło 10 zespołów teatralnych. Zmagania konkursowe oceniało profesjonalne Jury w składzie: p. dr Anita Stefańska – arteterapeuta, adiunkt na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym UAM w Kaliszu, p. Teresa Burkietowicz – organizator i juror wielu konkursów teatralnych, p. Paulina Dobrzyńska plastyk z MDK w Ostrowie Wielkopolskim. XIII Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA okazał się dla Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie szczęśliwym, bowiem nasi artyści z grupy teatralnej "Pinokio"zajęli I miejsce.
Pod fachowym okiem p. Renaty Baszyńskiej – Majchrzak, p. Katarzyny Kaczmarek, p. Moniki Dzierla-Wodeckiej i p. Macieja Lipińskiego młodzi aktorzy: Maria, Dawid, Anna, Romana, Weronika, Patryk, Krzysztof, Jacek, Kamila, Maciej, Marek, Anna, na MASKĘ 2014 przygotowali teatr cieni zatytułowany "Historia miłosna". Spektakl urzekł jury czystością formy, pomysłowością, ale też innowacyjnością. - Powstał piękny obraz z wielką narracją nawiązującą do współczesnych problemów z głównym przesłaniem o pokój, wolność i prawo do szczęścia –powiedziała p. dr Anita Stefańska.

Niepełnosprawni w teatralnych maskach … MASKA 2014 Niepełnosprawni w teatralnych maskach … MASKA 2014 Niepełnosprawni w teatralnych maskach … MASKA 2014
Niepełnosprawni w teatralnych maskach … MASKA 2014 Niepełnosprawni w teatralnych maskach … MASKA 2014 Niepełnosprawni w teatralnych maskach … MASKA 2014


Z wizytą u strażaków

Dnia 01.04.2014 r. klasa IV, V i II gimnazjum udała się z wizytą do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie Przedstawiciele Straży Pożarnej zapoznali uczniów z funkcjonowaniem pleszewskiej jednostki, sprzętem i jego przeznaczeniem. Młodzież miała okazję obejrzeć ćwiczenia strażaków, a także mogła wykazać się wiedzą dotyczącą zachowania bezpieczeństwa w różnych sytuacjach zagrożeń. Wyjście zorganizowali nauczyciele: p. Iwona Koska, p. Iza Ciszewska oraz p. Tomasz Krawczyk.

Z wizytą u strażaków Z wizytą u strażaków Z wizytą u strażaków Z wizytą u strażaków Z wizytą u strażaków Z wizytą u strażaków Z wizytą u strażaków


Trening pamięci i koncentracji

29 marca odbyły się w naszej szkole zajęcia warsztatowe pod hasłem Pamięć i koncentracja prowadzone przez nauczycieli naszej Placówki. Po krótkiej prezentacji Jak rozwijać uwagę i pamięć dziecka rozpoczęły się zajęcia praktyczne. W przygotowanej lekcji otwartej uczestniczyli rodzice. Podczas spotkania dzieci uczyły się "żonglowania", szacowania ilości, rozpoznawały dźwięki. Ćwiczyły nie tylko uwagę, ale również pamięć: nauczyły się krótkiego wiersza inscenizując jego treść, poznały kilka słówek z języka niemieckiego smakując sól i cukier, pracowały z mapą Polski opowiadając przy okazji znane i lubiane legendy. Dzieci uczestniczyły również w treningu multimodalnym- pedagog oraz logopeda, prowadzące zajęcia, wykorzystały nowoczesne metody stymulowania koncentracji, takie jak Biofeedback oraz trening uwagi słuchowej Alfreda Tomatisa. W ramach podsumowania mali kursanci otrzymali dyplomy oraz kostki do samodzielnych ćwiczeń.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a zajęcia upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze.
Tego dnia można było również skorzystać z konsultacji z psychologiem, pedagogiem oraz logopedą.


I miejsce w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu.

Dnia 27.03.2014r. uczniowie: Katarzyna z klasy IV, Łukasz z klasy VI oraz gimnazjaliści Patrycja – klasa II i Karoli – klasa III MOW uczestniczyli w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu. Do IX edycji przystąpiło siedem zaprzyjaźnionych szkół z: Ostrzeszowa, Jarocina, Kępna, Kalisza, Ostrowa Wlkp. Nasi uczniowie nie mieli łatwo- musieli rozwiązać wiele zadań matematycznych, w których trzeba było obliczyć czas, policzyć dni, miesiące, lata. Praca w grupie wymagała współpracy i zaufania do siebie. Zadania rozwiązywali 1,5 godziny. Poziom był wysoki, a o wygranej zadecydowała dogrywka, w której uczestniczył Karol i uczeń z Ostrzeszowa. Zwycięska drużyna mogła wybrać nagrodę dla szkoły - gry edukacyjne. Do konkursu uczniów przygotowały: p. Beata Kinas- szkoła podstawowa, Karola- p.Alina Tanaś, Patrycję- p. Arleta Tyrra-Zając. Podbudowani sukcesem czekamy na X edycję w przyszłym roku.

I miejsce w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu I miejsce w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu


XV Jubileuszowy Festiwal Integracyjny "Witaminki na Start"

21.03.2014 w krotoszyńskim kinie "Przedwiośnie" odbył się XV Jubileuszowy Festiwal Integracyjny "Witaminki na Start". Po raz ósmy w festiwalu wzięła udział 18 DH NS z naszej szkoły. Sześć dzielnych harcerek zaśpiewało piosenkę "Czereśnie" oraz wzięło udział w konkursie plastycznym po hasłem "Chcesz być zdrowy - jedz owoce i warzywa" . Po występach, każdy uczestnik festiwalu oprócz dyplomu i nagród rzeczowych został poczęstowany kawałkiem wielkiego jubileuszowego tortu.

XV Jubileuszowy Festiwal Integracyjny XV Jubileuszowy Festiwal Integracyjny XV Jubileuszowy Festiwal Integracyjny XV Jubileuszowy Festiwal Integracyjny XV Jubileuszowy Festiwal Integracyjny


"W służbie Bogu i ludziom … ."

21 marca 2014 roku uczniowie I klasy gimnazjum z ZE III B z wychowawczynią p. Moniką Dzierla-Wodecką, uczniowie III klasy PP z p. Iwoną Koską oraz uczniowie I klasy ZSZ z p. Danutą Szyszką – pomysłodawczynią tego wyjścia - udali się do Muzeum Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP na wystawę pt. "W służbie Bogu i ludziom. Obecność Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pleszewie. 1877 – 1904 – 2014". Wystawa ta idealnie wpisuje się w obchody roku bł. Edmunda Bojanowskiego, ogłoszonego z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin założyciela Zgromadzenia. Ponadto jest także swoistym przygotowaniem do kanonizacji innego wielkiego Polaka – bł. Jana Pawła II, który w 1972 roku, jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła, odwiedził pleszewski klasztor, pozostawiając pamiątkowy wpis w kronice Domu Generalnego. Po Muzeum oprowadziła nas s. dr Immaculata Krystyna Kowalska. Siostra przepięknie opowiedziała nam o znajdujących się w nim ekspozycjach. Na wystawie znalazły się m.in. elementy szat liturgicznych wykonanych przez siostry własnoręcznie (ornaty, stuły, kapa), stroje zakonne, dokumenty działalności Szkoły Gospodarczej (regulamin, dyplomy, tabla szkolne z nazwiskami absolwentów), zestaw eksponatów ze szpitala, a także szereg zdjęć obrazujących m.in. działalność Zgromadzenia czy wygląd klasztoru. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, wspólnymi zdjęciami i spacerem. Serdecznie dziękujemy za tak przemiłe przyjęcie nas.

Muzeum Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP Muzeum Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP Muzeum Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP Muzeum Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP


Powitanie wiosny

20.03.2014 r. odbyła się w naszej placówce impreza pod hasłem "Powitanie wiosny." Na początku uczniowie przedstawili krótką, ale ciekawą część artystyczną dotyczącą nadejścia wiosny. Druga część przebiegała dużo bardziej żywiołowo, wszyscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w konkursach przygotowanych przez nauczycieli. Podczas imprezy rozstrzygnięto również konkurs na najciekawszy strój "Wagarowicza", który wygrała uczennica z ZE I A Dominika. W konkursie: "Jak chciałbym w przyszłości spędzić pierwszy dzień wiosny w mojej szkole" I miejsce zajęła klasa ZE I A , II miejsce ZE II, a wyróżnienie otrzymała klasa VI.

Powitanie wiosny Powitanie wiosny Powitanie wiosny Powitanie wiosny Powitanie wiosny Powitanie wiosny Powitanie wiosny


"Zwariowane słówka" – konkurs języka niemieckiego

20 marca 2014 ruszyła w naszej szkole trzecia już edycja konkursu języka niemieckiego "Zwariowane słówka", w której uczniowie walczyli o tytuł mistrza języka niemieckiego. Po wylosowaniu grup uczniowie pod czujnym okiem opiekunów mieli w parach odpowiednio dobrać wyraz do danego obrazka. Pracowali różnymi technikami, jednak nie wolno im było korzystac z żadnych pomocy. Uczestnicy otrzymają drobne upominki, a zwycięzcy wyjadą na jednodniową wycieczkę.
Wszystkim uczestnikom gratuluję
Izabela Ciszewska

konkurs języka niemieckiego konkurs języka niemieckiego konkurs języka niemieckiego konkurs języka niemieckiego konkurs języka niemieckiego


Jak rozwijać uwagę i pamięć dziecka?

Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi
na zajęcia warsztatowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Jak rozwijać uwagę i pamięć dziecka?

Spotkanie adresowane dla uczniów szkoły podstawowej

Zapraszamy 29 marca 2014 r.

Plan spotkania:

 1. 10:00 - Refleks i spostrzegawczość - trening koncentracji.
 2. 10:30-11:30 - Uczę się, bo lubię - ćwiczenia wspomagające pamięć.
  • Rodzice obecni na zajęciach otrzymają zestaw ćwiczeń: Trening pamięci i koncentracji
 3. W godzinach zajęć warsztatowych bezpłatnych konsultacji udzielają:
  • - logopeda (diagnoza wstępna, terapia dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy),
  • - pedagog (edukacja dziecka z trudnościami w uczeniu się),
  • - psycholog

Miejsce: Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie, ul. Osiedlowa 1, sala nr 44.


III miejsce dla naszych harcerzy

12.03.2014r. w Ostrowie Wlkp odbył sie XXVII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych, w którym udział wzięli, jak co roku harcerze 18 DH NS z Pleszewa. Tradycyjnie harcerze rywalizowali w 11 konkurencjach, 8 szybkościowych i 3 zręcznościowych. Treningi i próby przed turniejem przyniosły oczekiwane efekty, gdyż po raz pierwszy stanęliśmy na "pudle" zajmując 3 miejsce spośród 8 drużyn rejonu kaliskiego.

XXVII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych XXVII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych XXVII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych XXVII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych XXVII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych XXVII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych XXVII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych


VI Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych

Dnia 5.03.2014 kółko sportowe wraz z Radą Rodziców przy ZPS Pleszew zorganizowali VI Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych. W turnieju wystartowały drużyny:

 • Zespołu Placówek Specjalnych z Pleszewa
 • Ośrodka Wsparcia z Pleszewa
 • Zespołu Szkół Specjalnych z Jarocina
 • Zespołu Szkół Specjalnych z Ostrowa Wlkp.
 • Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Borzęciczek

W turnieju indywidualnym pierwsze miejsce zajął Jan z ZPS Pleszew, drugie Patrycja również z ZPS Pleszew, a trzecie Sławomir  z OW z Pleszewa. W turnieju drużynowym pierwsze miejsce zajęła drużyna z ZPS Pleszew, drugie drużyna OW z Pleszewa, a trzecie miejsce przypadło drużynie ZSS z Ostrowa Wlkp.

VI Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych VI Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych VI Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych VI Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych VI Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych VI Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych


I miejsce dla Maksymiliana

I miejsce dla Maksymiliana w IV Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym w Ostrowie Wlkp.
25 lutego odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Informatyczny dla uczniów klas I-III Gimnazjów Specjalnych w Ostrowie Wlkp. Uczestnikami konkursu byli uczniowie ze szkół w: Jarocinie, Pleszewie, Kaliszu i Ostrowie. Naszą szkołę reprezentowali: Maksymilian i Maria, których do konkursu przygotowała p. Magdalena Szymaniak. Każdy uczestnik zaprezentował pracę plastyczną, a następnie rozwiązywał zadania w programie Word oraz rozwiązał test sprawdzający wiedzę. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale udało się Maksymilian zajął I miejsce zdobywając puchar i nagrody. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody.


Charytatywnie dla Tomka

Tomek Ferenc21 lutego na zaproszenie p. Agnieszki Gęstwy uczestniczyliśmy w koncercie charytatywnym "Gramy z sercem dla Tomka" zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie. Natomiast 25 i 26 lutego 2014 r. cała społeczność uczniowska, grono pedagogiczne i pozostali pracownicy naszej placówki włączyli się w pomoc finansową dla czteroletniego Tomka Ferenca. Chłopiec urodził się z połową serduszka, tzn. HLHS – niedorozwój lewej komory serca. Obecnie jest po dwóch operacjach na otwartym serduszku w krążeniu pozaustrojowym. Pierwszą operację wykonano, gdy Tomek miał niespełna 2 tygodnie, a podczas drugiej - 5 miesięcy. Niestety tętnice płucne są zwężone i jest to obciążenie przy III etapie operacji, dlatego Tomek ma być operowany w Niemczech. Koszt operacji to 29 000 Euro. Nasi harcerze z 18 drużyny Nieprzetartego Szlaku wraz z p. Moniką Dzierlą -Wodecką i p. Aliną Dudą zorganizowali zbiórkę pieniężną w szkole na operację dla chłopca. Zebrano 174.76 zł. Uzbierane pieniądze zostały przekazane na konto Fundacji na rzecz dzieci z wadami serca COR INFANTIS dla Tomka Ferenca. Więcej informacji na stronie: http://www.siepomaga.pl/f/corinfantis/c/1208

Charytatywnie dla Tomka Charytatywnie dla Tomka Charytatywnie dla Tomka Charytatywnie dla Tomka Charytatywnie dla Tomka Charytatywnie dla Tomka


Zabawa karnawałowa

26 lutego ostatnie chwile karnawału wykorzystywali uczniowie oddziału zamiejscowego w Broniszewicach, bawiąc się znakomicie wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Organizatorzy zadbali o to, aby atrakcjom nie było końca.

Zabawa karnawałowa Zabawa karnawałowa Zabawa karnawałowa Zabawa karnawałowa


Bal Sportowców

Dnia 28.02.2014r zawodnicy wraz z trenerami sekcji Olimpiad Specjalnych przy ZPS Pleszew brali udział w corocznym Balu Sportowca organizowanym przez sekcję OS przy SOSW w Borzęciczkach. Sekcję naszą reprezentowali: Andrzej, Marek, Natalia.

Bal Sportowców Bal Sportowców Bal Sportowców


Spotkanie z Julianem Tuwimem - "Cała Polska czyta dzieciom"

Przed feriami w naszej szkole odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie wysłuchali utworów Juliana Tuwima. Odczytano m. in. "Zosię Samosię", "Rzepkę", "Okulary". W bibliotece można było wysłuchać "Lokomotywy" "Ptasiego radia", "Słonia Trąbalskiego" w wykonaniu znanych aktorów: Piotra Fronczewskiego, Ireny Kwiatkowskiej, Wiktora Zborowskiego. Teksty wierszy poety wyeksponowane były również na szkolnym korytarzu.
Spotkanie z Julianem Tuwimem opierało się nie tylko na poznaniu – a raczej przypomnieniu – jego utworów. Młodsze dzieci pracowały z kolorowankami, łamigłówkami, rebusami, których bohaterami były postacie z jego wierszy. Starsi uczniowie wykonywali trudniejsze zadania związane z życiem i twórczością poety.
Zajęcia zorganizowano w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Propagowały ideę głośnego czytania dziecku. Miały na celu m. in. rozbudzić zainteresowania czytelnicze oraz uczyć obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.

Cała Polska czyta dzieciom Cała Polska czyta dzieciom Cała Polska czyta dzieciom
Cała Polska czyta dzieciom Cała Polska czyta dzieciom Cała Polska czyta dzieciom


Bal karnawałowy

30 stycznia 2014r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której udział wzięli uczniowie i pracownicy ZPS. Wszyscy bawili się w rytm największych przebojów dyskotekowych. Muzyka porwała do tańca nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Na balu pojawiły się ulubione postacie z bajek między innymi królewny, wróżki, piraci. Podczas zabawy przeprowadzono szereg konkursów i zabaw, wybrano królową i króla balu, którymi zostali Marek i Weronika. W przerwie można było uraczyć się słodyczami i napojami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy organizacji naszego balu, a zwłaszcza Pleszewskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość", dzięki któremu mogliśmy zakupić słodki poczęstunek.

Bal karnawałowy Bal karnawałowy Bal karnawałowy Bal karnawałowy


I miejsce w VII Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym w Ostrowie Wlkp.

15 stycznia 2013 roku Damian z klasy V oraz Mariusz i Gracjan z klasy IV uczestniczyli w VII Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym "Czy Jesteś Bezpieczny?", który w tym roku odbywał się pod hasłem BEZPIECZNIE SPĘDZAM CZAS W DOMU, SZKOLE, NA PLACU ZABAW I ULICY!
Do siódmej - edycji tego konkursu przystąpiły drużyny ze szkół w Jarocinie, Ostrzeszowie, Pleszewie i Ostrowa Wlkp. W turnieju, jak co roku, uczestniczyli przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej, którzy weszli w skład jury. Nasi chłopcy nie mieli łatwego zadania, musieli zmagać się z różnorodnymi zadaniami, wśród których znalazły się: konkurs plakatów tematycznych, rozwiązywanie krzyżówek, odgadywanie znaków drogowych – qwiz elektroniczny, pytania testowe z odpowiedziami do wyboru, zadania praktyczne, demonstrowanie prawidłowych zachowań, ustalanie zasad bezpiecznych zachowań na podstawie historyjek obrazkowych, rozsypanki wyrazowe, itp. Ich zmaganiom przyglądała się liczna publiczność, dla której organizatorzy przygotowali wiele różnych konkurencji.
Zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali nasi reprezentanci: Damian, Mariusz i Gracjan, których do konkursu przygotowała p. Magdalena Szymaniak. Zarówno zmagania drużyn, jak i publiczności, zwieńczone zostały atrakcyjnymi nagrodami, których sponsorem była Policja i Straż Miejska. Chłopcy zmęczeni trudnymi zadaniami wspólnie z p. Magdą udali się na zasłużony posiłek do McDonalds.

Czy Jesteś Bezpieczny? Czy Jesteś Bezpieczny? Czy Jesteś Bezpieczny? Czy Jesteś Bezpieczny?


I Międzyszkolny Konkurs Biologiczny

14 stycznia uczniowie gimnazjum uczestniczyli w międzyszkolnej Olimpiadzie anatomicznej zorganizowanej w naszej szkole. Konkurs składał się z kilku etapów: po napisaniu krótkiego testu uczniowie musieli rozpoznać narządy, wskazać produkty zawierające określone składniki pokarmowe, wykazać się umiejętnością mikroskopowania oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Nad prawidłowym przebiegiem tej części konkursu czuwała szkolna pielęgniarka, p. Beata Nowicka. Ciekawym etapem olimpiady były doświadczenia, które gimnazjaliści przeprowadzali zgodnie z podaną instrukcją. Potrafią podać "herbatę w trzech kolorach", "usmażyć" białko na szkiełku, udowodnić istnienie dwutlenku węgla, a nawet przyrządzić wybuchowy napój.
Komisja w składzie: p. dyrektor E. Kwiatek, p. K. Hryszko i p. I. Grabowska wyłoniła zwycięzców:

 • I miejsce - uczniowie z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie
 • II miejsce - uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie
 • III miejsce, egzeqo - uczniowie z Zespołu Szkół nr 11 w Kaliszu oraz z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim

Nagrody oraz słodki poczęstunek sfinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość, a konkurs przygotowały: G. Szklarz, M. Balcerek-Karolewska, K. Hryszko, I. Ciszewska, E. Adaszak, D. Masłowska.

Międzyszkolny Konkurs Biologiczny Międzyszkolny Konkurs Biologiczny Międzyszkolny Konkurs Biologiczny Międzyszkolny Konkurs Biologiczny Międzyszkolny Konkurs Biologiczny Międzyszkolny Konkurs Biologiczny


22 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W dniach 9 i 10 stycznia 2014r. w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbyła się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Zebraliśmy 325 zł, które zostały przekazane do sztabu WOŚP w Pleszewie.

FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY


Spotkanie opłatkowe u najmłodszych

18 grudnia w klasie I-III ZE IA odbyło się spotkanie opłatkowe z rodzicami, którzy bardzo chętnie podjęli się współpracy. Pani Agnieszka Szymczak i pani Jolanta Cieślak przygotowały przepyszne wypieki. Tradycyjnie łamano się opłatkiem, składano sobie życzenia i śpiewano kolędy. Nie zabrakło także św. Mikołaja, który obdarował dzieci prezentami.

Spotkanie opłatkowe u najmłodszych Spotkanie opłatkowe u najmłodszych Spotkanie opłatkowe u najmłodszych Spotkanie opłatkowe u najmłodszych Spotkanie opłatkowe u najmłodszych


Święta Bożego Narodzenia

"Maleńka miłość w żłobie śpi,
Maleńka Miłość przy Matce Świętej.
Dziś cala ziemia i niebo lśni
dla tej Miłości maleńkiej."

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły okres, na który długo czekają zarówno dorośli, jak i dzieci. To czas w którym wszystko wydaje się łatwiejsze, a w sercach ludzi rodzi się pokój i dobro. W Zespole Placówek Specjalnych tradycją już stało się coroczne przygotowanie i wystawianie jasełek bożonarodzeniowych".
Tegoroczne jasełka były odegrane w konwencji teatru cieni, część akcji działa się za białą oświetloną światłem zasłoną z rzucanymi na nią cieniami postaci. Ciepły kolor światła był tłem dla całego występu, ukazując tym prostotę i ubóstwo, które wokół panowało, gdy na ziemi pojawiło się Słowo Wcielone - Emanuel - Jezus syn Boga. Muzyka dopełniała tła. Młodzi aktorzy bardzo wiernie odegrali swoje role. Włożyli w przedstawienie wiele serca i trudu, za które zostali nagrodzeni długimi owacjami. Jasełka wniosły wiele przeżyć i pobudziły do refleksji nad wiarą i życiem. Pewnie niejeden z oglądających z powodu pozytywnych emocji, wrażenia bycia naprawdę tam, zakończył oglądanie występu wzruszeniem i łzami. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili czas i pracę, abyśmy mogli rozważać w naszych sercach raz jeszcze narodziny Jezusa Chrystusa. Szczególne podziękowania kierujemy do Zarządu Pleszewskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość".
Jasełka przygotowali: p. Monika Balcerek Karolewska, p. Monika Dzierla-Wodecka, p. Danuta Szyszka, s. Ewa Mikita, p. Maciej Lipiński, p. Katarzyna Kaczmarek, p. Ewelina Ślusarczyk, p. Romana Pędzikiewicz.

Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia


Spotkanie integracyjne

18 grudnia 2013r. na zaproszenie p. Moniki Dzierli-Wodeckiej i chłopców z zespołu edukacyjnego III B naszą placówkę po raz pierwszy odwiedziła grupa przedszkolaków SMERFY wraz z paniami - Pauliną Kłopocką Di Munno i Mirosławą Lewicką z pleszewskiego przedszkola BAJKA. Dzieci zwiedziły szkołę, zawitały do sekretariatu i gabinetu pani Dyrektor, potem obejrzały przedstawienie jasełkowe - teatr cieni i udały się do klasy, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek.

Spotkanie integracyjne Spotkanie integracyjne Spotkanie integracyjne Spotkanie integracyjne


Wigilie klasowe

Ostatnie dni szkoły tuż przed przerwą świąteczną upłynęły na wigiliach klasowych. Uczniowie zasiedli do ławek nakrytych białymi obrusami z tradycyjnymi piernikami, ciastami świątecznymi, stroikami, przy choince i wspólnie śpiewanych kolędach. Były opowiadania o obrzędach i tradycjach Bożego Narodzenia. Wszyscy dzielili się opłatkami, życząc sobie wesołych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.

Wigilie Wigilie Wigilie Wigilie


Jest taki dzień…

W oczekiwaniu na najpiękniejszy czas w roku, Święta Bożego Narodzenia uczniowie oddziału zamiejscowego w Broniszewicach oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wraz z opiekunami przygotowali i wystawili jasełka pt: "Jest taki dzień", przypominając o wielkiej mocy wigilijnych przemian.

Jest taki dzień Jest taki dzień Jest taki dzień Jest taki dzień


Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja

16 grudnia 2013 r. 40 uczniów i absolwentów naszej placówki podopiecznnych Stowarzyszenia wraz z opiekunami odwiedziło krainę św. Mikołaja. Uczestnicy wizytę u św. Mikołaja rozpoczęli smacznym obiadem, po czym udali się do " Kina pod Dzwoneczkami", gdzie obejrzeli dwa filmy oraz wykonali kartki świąteczne. Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczestników wyjazdu było puszczenie gwiazdki do nieba, dzięki której spełni się jedno życzenie. Następnie wszyscy udali się na spacer po bajkowej ścieżce, gdzie spotkali znane postacie z bajek, m. in. Calineczkę, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków, Jasia i Małgosię, a także trzy świnki. Na końcu bajkowej ścieżki czekał Dziad Mróz, który przyjął uczestników w swoim domu i opowiedział swoją historię. Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w sali tronowej, w której to uczestników wycieczki przyjął sam św. Mikołaj. Dzieci, młodzież i dorośli złożyli przysięgę, że będą grzeczni, po czym uczestnicy spotkania otrzymali od Mikołaja paczkę oraz zrobili pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Pleszewa. Uczestnicy wycieczki oraz Zarząd Stowarzyszenia dziękują p. Ani Witek -Pilarskiej za zorganizowanie wycieczki. Współorganizator wyjazdu Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" dofinansowało przejazd autokarem z odpisu 1% podatku.

Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja Wycieczka do Kołacinka Krainy Mikołaja


Spotkanie z pielęgniarką

11 grudnia 2013 roku na zajęcia z kształcenia zintegrowanego prowadzone przez Małgorzatę Piasecką w klasach I-III ZE I A zaproszona została pielęgniarka szkolna pani Beata Nowicka. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat higieny jamy ustnej połączoną z pokazem prawidłowego mycia zębów. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli bajkę pt. "Dr Ząbek i legenda Zębolandii" a także pokolorowali obrazki. Na konie dzieci otrzymały drobne prezenty.

Spotkanie z pielęgniarką Spotkanie z pielęgniarką Spotkanie z pielęgniarką


Mikołaje spadli z nieba…

6 grudnia 2013 roku dzieci i młodzież uczącą się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedzili Mikołaje. Po powitaniu gości zaprezentowano przygotowany specjalnie z tej okazji program artystyczny pt. "Moje magiczne święta." Program przygotowany został przez opiekunki koła artystycznego zespołów edukacyjnych. Występ w wykonaniu uczniów naszej placówki spodobał się i otrzymał od gości duże brawa. Następnie Mikołaje obdarowali wszystkich zgromadzonych słodkim upominkiem ufundowanym przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" wspierające działalność naszej szkoły.

Mikołaje spadli z nieba Mikołaje spadli z nieba Mikołaje spadli z nieba Mikołaje spadli z nieba Mikołaje spadli z nieba Mikołaje spadli z nieba Mikołaje spadli z nieba


Mikołaje nie zapomnieli…..

Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" wspólnie z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie zorganizowało tradycyjne spotkanie rodziców i opiekunów uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Na tę szczególną okazję podopieczni Stowarzyszenia - uczniowie szkoły przygotowali program artystyczny pt. "Nasze magiczne święta." Mikołaje obdarowały dzieci i młodzież słodkimi upominkami zakupionymi przez Stowarzyszenie ze środków pozyskanych z odpisu 1% podatku .

Mikołaje nie zapomnieli Mikołaje nie zapomnieli Mikołaje nie zapomnieli Mikołaje nie zapomnieli Mikołaje nie zapomnieli


Konkurs "Nasze magiczne święta"

Dnia 6 grudnia 2013r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu mikołajkowego. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: "Nasze magiczne święta". Uczniowie naszej placówki wykonali wiele atrakcyjnych, pomysłowych i oryginalnych prac plastyczno-technicznych. Jury oceniało je w dwóch kategoriach: przestrzennej i płaskiej. Zwycięskie prace zostały nagrodzone, a każdy uczestnik został obdarowany słodkim upominkiem. Współorganizatorem konkursu było Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" ,które ufundowało nagrody.

Nasze magiczne święta Nasze magiczne święta Nasze magiczne święta


Podsumowanie realizacji projektu : Chcę być samodzielny, chcę być aktywny


Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" zrealizowało zadanie publiczne pn. "Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek." Projekt pt. "Chcę być samodzielny, chcę być aktywny" zrealizowano przy wsparciu finansowym pochodzącym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego.
Projekt trwał od 9 września 2013 roku do 29 listopada 2013 roku, wzięli w nim udział niepełnosprawni uczniowie i uczestnicy zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie, jak również podopieczni Stowarzyszenia. Zajęcia prowadziło trzech instruktorów.
Zrealizowano w całości cel projektu i przyczyniono się do wspierania przedsięwzięć mających na celu poszerzanie udziału osób z ograniczeniem sprawności w życiu zbiorowym i umacnianie ich roli takiej samej jak pełnoprawnych obywateli.
Zrealizowano zajęcia z :
-rehabilitacji ruchowej w wymiarze 40 godzin dla 18 uczestników projektu. Zajęcia odbywały się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie, dzięki bezpłatnemu wypożyczeniu sali do rehabilitacji przez Dyrektor Placówki;
-rehabilitacji ruchowej w wodzie w wymiarze 24 godzin dla 10 uczestników projektu, zajęcia odbywały się w Parku Wodnym "Planty" przy ul. Sportowej 4 w Pleszewie;
- hipoterapii w wymiarze 120 godzin dla 12 uczestników projektu w Domu Pomocy Społecznej Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Broniszewicach, uczestnicy projektu kontakt z żywym zwierzęciem mieli dzięki bezpłatnemu użyczeniu miejsca i konia do zajęć przez Dyrektor Domu.
W prowadzeniu zajęć z hipoterapii pomagało dwóch wolontariuszy, którymi byli podopieczni z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie.
W ramach projektu został zakupiony sprzęt rehabilitacyjny za kwotę 2180,00 zł(dwa tysiące sto osiemdziesiąt złotych), który pozostanie własnością Stowarzyszenia i będzie mógł być wykorzystywany podczas realizacji innych projektów Stowarzyszenia. Dla uczestników zajęć rehablitacji ruchowej w wodzie zakupiono okularki i klapki za kwotę 400,00zł (czterysta złotych)

Podsumowanie realizacji projektu Podsumowanie realizacji projektu Podsumowanie realizacji projektu Podsumowanie realizacji projektu Podsumowanie realizacji projektu Podsumowanie realizacji projektu Podsumowanie realizacji projektu


Akcje charytatywne w naszej szkole

Po raz kolejny nasza szkoła, pod opieką pani A. Tyrry –Zając, przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza 2013" organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka. Zebrane grosze zostały policzone i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom.
W ostatnich dniach odbyła się jeszcze jedna zbiórka pieniędzy w naszej szkole. Postanowiliśmy wesprzeć rodzinę poszkodowaną w wyniku pożaru. Na ten cel zebraliśmy 270 złotych. W zorganizowanie obu akcji włączył się Samorząd Uczniowski.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za aktywne uczestnictwo i poparcie.

Akcje charytatywne w naszej szkole Akcje charytatywne w naszej szkole Akcje charytatywne w naszej szkole


Harcówka

W dniu 3 grudnia 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie harcówki. W imprezie uczestniczyły harcerki i harcerze 18 drużyny "Nieprzetartego Szlaku" oraz zaproszeni goście. Pani dyrektor Elżbieta Kwiatek oraz druh hm. Zygmunt Reszel dokonali uroczystego otwarcia harcówki poprzez przecięcie wstęgi. Harcerze przygotowali smaczny poczęstunek , program artystyczny, zaprezentowali piosenki i pląsy.

Harcówka Harcówka Harcówka Harcówka
Harcówka Harcówka Harcówka Harcówka


Zabawa andrzejkowa

Dnia 29.11.2013r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Nim uczniowie zaczęli wyginać śmiało ciało w rytm muzyki mogli podziwiać "Mini listę przebojów" w wykonaniu utalentowanych uczniów naszej szkoły. Młodzi artyści w teatralny i widowiskowy sposób przedstawili utwory swoich ulubionych wykonawców, stylizując je na koncert. Było to wyjątkowe i niezapomniane show. Rozkręcić imprezę pomagali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, którzy systematycznie współpracują z naszymi uczniami w ramach " Pomostu Przyjaźni". Wszyscy uczniowie uczestniczyli w różnych wróżbach, dzięki którym mogli poznać swoją przyszłość. Na imprezowiczów czekał również słodki poczęstunek. Współorganizatorem imprezy było Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w przyszłość. ZABAWA BYŁA SUPER!!!!!

Zabawa andrzejkowa Zabawa andrzejkowa Zabawa andrzejkowa Zabawa andrzejkowa Zabawa andrzejkowa Zabawa andrzejkowa Zabawa andrzejkowa Zabawa andrzejkowa


Nagroda dla Tomasza w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem
      "Jan Paweł II w oczach dziecka"

Tomasz Taczała uczeń klasy I gimnazjum zespołu edukacyjnego III B zdobył nagrodę w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem "Jan Paweł II w oczach dziecka", przyznaną przez Muzeum w Bielsku Podlaskim, Kurię Diecezjalną w Drohiczynie, Dekanat Bielski oraz Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Nagrodę od organizatorów przekazali chłopcu podczas listopadowej sesji Rady Powiatu w Pleszewie Starosta Pleszewski Michał Karalus i Przewodniczący Rady Mirosław Kuberka.

Nagroda dla Tomasza w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Jan Paweł II w oczach dziecka” Nagroda dla Tomasza w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Jan Paweł II w oczach dziecka”


IX MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Już po raz dziewiąty  nasza placówka zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Piosenki, który odbył się 27 listopada 2013r. pod hasłem "Zimowe śpiewanie".
Do konkursu zgłosili się uczniowie z:

 • Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie,
 • Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim
 • Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Borzęciczkach
 • Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Konarzewie

Konkurs podzielony był na 3 kategorie wiekowe

 • I - szkoła podstawowa
 • II - gimnazjum
 • III - szkoła ponad gimnazjalna

Wszystkim śpiewającym bacznie przysłuchiwało się jury w składzie :
Renata Baszyńska –Majchrzak, Dagny Masłowska i Maciej Lipiński
Po wysłuchaniu wszystkich młodych artystów jury w kategorii szkół podstawowych przyznało:

 • I miejsce – Patrycji z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie
 • II miejsce – Jagodzie  z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach
 • III miejsce - Katarzynie z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie

W kategorii szkół gimnazjalnych

 • I miejsce - Annie z Zespołu Placówek Specjalnych w Jarocinie oraz Marii z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie
 • II miejsce - Patrycji z Zespołu Szkół Specjalnych w III miejsce: Mateuszowi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

 • I miejsce – Marcinowi z  Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim
 • II miejsce – Sabinie z  Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Borzęciczkach
 • III miejsce: Darii z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Konarzewie

Organizatorem konkursu był Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w przyszłość"

IX Międzyszkolny Konkurs Piosenki przygotowali: p. Wioletta Kuchta, p. Karolina Janiszewska,  p. Małgorzata Piasecka,  p. Monika Dzierla-Wodecka, p. Ewelina Ślusarczyk, p. Katarzyna Kaczmarek , p. Romana Pędzikiewicz, p. Danuta Szyszka,  p. Maciej Lipiński, p. Tomasz Krakowski.

IX MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH IX MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH IX MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


Andrzejkowe wróżenie

Zabawa andrzejkowa, która odbyła się 27 listopada w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach stworzyła wspaniałą okazję ,aby radośnie spędzić czas w gronie przyjaciół. Do zabawy z uczniami naszej szkoły włączyli się zaproszeni goście z DPS w Mielżynie wraz z opiekunami.
Tańcom i konkursom towarzyszyły oczywiście wróżby andrzejkowe, które uchyliły rąbka tajemnicy wszystkim, pragnącym poznać, co czeka ich w przyszłości.

Andrzejkowe wróżenie Andrzejkowe wróżenie Andrzejkowe wróżenie Andrzejkowe wróżenie


Kim był Wałęsa?

W środę 20 listopada 2013r. uczniowie gimnazjum oraz szkoły zawodowej udali się do kina na film w reżyserii zdobywcy Oskara Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadzei" . To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Młodzież mogła poznać w małym skrócie historię tamtych czasów oraz problemy ówczesnych ludzi.

Bilety do kina w dużej mierze zostały sfinansowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" z odpisu 1% podatku, za co serdecznie dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia.


Dzień Tolerancji

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji – dzień szacunku, akceptacji i uznania różnic. W naszej szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy to święto dzień wcześniej, a wyrazem naszej otwartości był niebieski kolor, który zakrólował na szkolnych korytarzach. Pojawiły się również plakaty, których motywem przewodnim była tolerancja.
Refleksji nad postawami wobec innych ludzi dostarczył występ Budujemy wieżę tolerancji - przybliżył cel organizowanego święta, zwrócił uwagę na to, że dzięki różnicom świat jest barwny i kolorowy.
Tego dnia rozstrzygnięto również konkurs Listy do Świata ogłoszony przez SU oraz Bibliotekę Szkolną.

Dzień Tolerancji Dzień Tolerancji Dzień Tolerancji
Dzień Tolerancji Dzień Tolerancji Dzień Tolerancji


EKO – akcja dla Szkół

W dniach od 30 października do 12 listopada nasza Szkoła - nasze kółko ekologiczno – przyrodnicze "ŻYJ W HARMONII Z PRZYRODĄ" wzięło udział w akcji ekologicznej " … z natury segreguję! pod hasłem "Przynieś do POLOmarketu 2 kg MAKULATURY, w zamian odbierz 1 kg polskich jabłek!". Eko akcja organizowana była przez sieć sklepów POLOmarket we współpracy z Polskim Systemem Recyklingu Organizacja Odzysku SA. Udało nam się zebrać 220 kg makulatury, za co w zamian otrzymaliśmy 110 kg jabłek. Taka "pyszna" wymiana zmobilizowała nas uczniów i naszych bliskich do selektywnej zbiórki makulatury i zastanowienia się nad ważnym problemem środowiskowym, jakim są odpady. Nasze wspólne działanie uświadomiło nam, iż segregacja odpadów jest konieczna, aby następnie można je poddać procesom recyklingu i odzysku. Teraz wiemy, że makulatura może być wykorzystana powtórnie nawet 7 razy a ze100 ton makulatury wyprodukować można 90 ton papieru! A jabłka? ... były pyyyyszne! Przydały się zdrowiu! Pamiętajmy – kształtujmy w sobie postawę proekologiczną oraz chrońmy środowisko naturalne.

Przynieś do POLOmarketu 2 kg MAKULATURY, w zamian odbierz 1 kg polskich jabłek! Przynieś do POLOmarketu 2 kg MAKULATURY, w zamian odbierz 1 kg polskich jabłek! Przynieś do POLOmarketu 2 kg MAKULATURY, w zamian odbierz 1 kg polskich jabłek! Przynieś do POLOmarketu 2 kg MAKULATURY, w zamian odbierz 1 kg polskich jabłek!


Apel z okazji Święta Niepodległości

11 listopada 1918 r. to data, którą powinien znać każdy z nas – Polska po 123 latach odzyskuje niepodległość. Rocznicę tego święta uczniowie uczcili uroczystym apelem. Przypomnieli ważne daty, postacie i wydarzenia związane z drogą Polski do niepodległości. Wcielili się w role uciemiężonej i skutej łańcuchem niewoli Ojczyzny oraz zaborców, którzy się do tego przyczynili. Podczas występu artystycznego zabrzmiały znane wszystkim pieśni patriotyczne, np.: Pierwsza Brygada, Piechota, Rota.

Apel z okazji Święta Niepodległości Apel z okazji Święta Niepodległości Apel z okazji Święta Niepodległości
Apel z okazji Święta Niepodległości Apel z okazji Święta Niepodległości Apel z okazji Święta Niepodległości


Szkolny konkurs matematyczny

"Liczby rządzą światem"- to hasło kolejnego konkursu matematycznego.
Uczniowie z klas IV-VI szkoły podstawowej, I_III gimnazjum, I ZSZ od 21 października do 30 rozwiązywali zadania matematyczne związane z czasem, kalendarzem, wykonywali obliczenia zegarowe. Natomiast uczniowie z zespołów edukacyjnych, klas PP przygotowali plakaty związane z hasłem konkursu. W dniu 30 października został rozstrzygnięty konkurs na najlepszego matematyka z każdej klasy. Po obejrzeniu ciekawej prezentacji i krótkiej pogadanki, jak powstaje dzień, noc, rok, najlepsi matematycy dostali dyplomy i małe nagrody natomiast zespoły edukacyjne słodkości za wykonanie pięknych kolorowych plakatów. Konkurs przygotował zespół nauczycieli uczących przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Liczby rządzą światem Liczby rządzą światem


100- lecie Harcerstwa Ziemi Pleszewskiej

W dniu 23 października 2013r. w Domu Kultury w Pleszewie obejrzeliśmy wystawę okolicznościową poświęconą stuletniej tradycji harcerstwa na ziemi pleszewskiej. Ciekawe, historyczne eksponaty, zdjęcia, kroniki zrobiły na nas ogromne wrażenie.

100- lecie Harcerstwa Ziemi Pleszewskiej 100- lecie Harcerstwa Ziemi Pleszewskiej 100- lecie Harcerstwa Ziemi Pleszewskiej


Wycieczka do fabryki bombek i świec

W poniedziałek 21 października uczniowie szkoły podstawowej oraz klas przysposabiających do pracy wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do fabryki bombek i fabryki świec w Koźminie Wielkopolskim. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć, jak powstają bombki i świece. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele z dużym zainteresowaniem przypatrywali się pracy pań wykonujących bombki. Po zwiedzeniu hal produkcyjnych uczestnicy wycieczki udali się do sklepu, w którym kupili bombki świąteczne oraz odebrali bombki ze swoim imieniem. Następnie autokar zawiózł uczestników wycieczki do fabryki świec, gdzie można było kupić świecę. Do szkoły wszyscy wracali z pełnymi reklamówkami i dobrymi humorami.
Przejazd sfinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" KRS 0000305120 z odpisu 1% podatku za rok 2011, za co organizator wycieczki oraz jej uczestnicy serdecznie dziękują.

Wycieczka do fabryki bombek i świec Wycieczka do fabryki bombek i świec Wycieczka do fabryki bombek i świec Wycieczka do fabryki bombek i świec
Wycieczka do fabryki bombek i świec Wycieczka do fabryki bombek i świec Wycieczka do fabryki bombek i świec


Jesienny rajd harcerski do Dobrzycy

W dniu 16 października 2013r. odbył się rajd harcerski do Dobrzycy. W pięknym, przybranym w jesienne barwy parku obejrzeliśmy ciekawe miejsca: monopter, oficynę, oranżerię i wolierę dla ptaków oraz podziwialiśmy otaczającą nas przyrodę. Zwiedziliśmy też Muzeum Ziemiaństwa, które zachwyciło nas swoją historią.

Jesienny rajd harcerski do Dobrzycy Jesienny rajd harcerski do Dobrzycy Jesienny rajd harcerski do Dobrzycy Jesienny rajd harcerski do Dobrzycy Jesienny rajd harcerski do Dobrzycy Jesienny rajd harcerski do Dobrzycy Jesienny rajd harcerski do Dobrzycy


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 11 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na który licznie przybyli wszyscy pracownicy szkoły na czele z panią dyrektor Elżbietą Kwiatek oraz panią wicedyrektor Danutą Ziębą. Podczas uroczystości uczniowie przekazali najświeższe wiadomości z pokoju nauczycielskiego oraz z Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także radzili, jak prowadzić lekcje chemii, matematyki, muzyki. Po apelu odbyła się po raz pierwszy w naszej szkole gala rozdania Słoni Roku, w trakcie której prowadzący przedstawił nominowanych pracowników szkoły w trzynastu kategoriach, m.in. piła roku, megafon roku, gorący uśmiech, bujająca w obłokach. Gala przebiegła w miłej atmosferze przy głośnym aplauzie uczniów. Po zakończeniu wszyscy z dobrymi humorami opuścili stołówkę szkolną, niektórzy ze statuetkami Złotych Słoni w ręku.

Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej


Święto pieczonego ziemniaka w oddziale w Broniszewicach

3 października 2013 roku w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach odbyło się coroczne święto pieczonego ziemniaka, połączone z przygotowywaniem bukietów z jesiennych kwiatów oraz akcją Sprzątanie Świata. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni koledzy i koleżanki z zespołów rewalidacyjno-wychowawczego, edukacyjno-terapeutycznego z Pleszewa wraz z wychowawcami i opiekunami oraz uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie. Czas spotkania wypełniły konkursy zręcznościowe z ziemniakiem w roli głównej, tworzenie kolorowych kompozycji kwiatowych i wspólne biesiadowanie przy ognisku.


Wybory 2013

1 października społeczność uczniowska naszej szkoły wybierała swojego reprezentanta. Do walki o tytuł przewodniczącego stanęło 16 osób, ale znaczną przewagą głosów w skład tegorocznego Samorządu wejdą:

 • Marysia Janasik – 51 głosów
 • Weronika Grzegorzewska – 39 głosów
 • Manuela Rzetecka -  33 głosy

 

WSZYSTKIM KANDYDATOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ,
GŁOSUJĄCYM ZA WYSOKĄ FREKWENCJĘ,
A ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY !

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwały: p. Agnieszka Wojcieszak i p. G. Szklarz.

Wybory 2013 Wybory 2013 Wybory 2013 Wybory 2013 Wybory 2013


Pożegnanie lata w wiosce indiańskiej w Józefowie

27 września 2013 uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej świętowali dzień pieczonego ziemniaka i jednocześnie żegnali lato. O 10.30 dojechaliśmy do wioski indiańskiej w Józefowie, gdzie czekało na nas wiele atrakcji. Uczniowie smażyli kiełbaski, rzucali oszczepem, szukali złota i słuchali opowieści starego trapera. Czas wolny spędzali uczestnicząc w różnych zabawach , zwiedzając wioskę indiańską.

Pożegnanie lata Pożegnanie lata Pożegnanie lata Pożegnanie lata Pożegnanie lata Pożegnanie lata Pożegnanie lata


To już 20. "Sprzątanie Świata"! W tym roku wspólnie "Odkrywamy Czystą Polskę"!

Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna, akcja "Sprzątanie Świata a Polska", której finał przypada, jak zwykle na 3. tydzień września, czyli 20 - 21 - 22 września.
O godzinie 9:30 w naszej placówce z tej okazji odbyło sie spotkanie, podczas którego wyswietlona została prezentacja multimedialna o tematyce ekologicznej, zostały przekazane rękawice oraz worki potrzebne do zbierania śmieci, a także odczytano miejsca, które w tym roku miała porządkować nasza szkoła. Po obejrzeniu prezentacji i rozstrzygnięciu dwóch konkursów: pierwszego na najpiękniejszy bukiet jesienny i drugiego na najpiękniejszą pracę plastyczną na temat: "Odkrywamy czystą Polskę" uczniowie udali się na przydzielone miejsca do porządkowania. Tegoroczne sprzątanie nie należało do łatwych, bo pomimo, iż swieciło słoneczko było już zimno, wiał wiatr, który smagał twarze uczniów, ale mimo to humory dopisywały. Sprzątanie Świata zakończyło się, a pozostawione pełne worki zostały odwiezione na wysypisko. Cieszymy się, że choć tak mogliśmy pomóc oczyścić ze śmieci Naszą Planetę !

Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata


Pożegnanie lata w "Grodzie Radlin"

W środę 18 września 2013 roku uczniowie zespołów edukacyjnych, klas I-III a także klasy przysposabienia do pracy pod opieką wychowawców i opiekunów, z okazji pożegnania lata wyjechali na wycieczkę do Radlina. W Grodzie Radlin uczestniczyli w imprezie rekreacyjnej, biorąc udział w różnych grach i zabawach. Wspaniale bawili się na gokartach, trampolinie, dmuchańcach. Uczniowie mieli również możliwość pospacerowania po ogrodzie, by poobserwować przyrodę w jesiennych barwach. Podczas pobytu wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek, który żegnającym lato bardzo smakował . Wszyscy miło spędzili czas na świeżym powietrzu.
Pożegnanie lata w "Grodzie Radlin" zostało sfinansowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" KRS 0000305120 z odpisu 1% podatku za rok 2011 . Serdecznie dziękujemy Pani Prezes Elwirze Lisieckiej.

Pożegnanie lata Pożegnanie lata Pożegnanie lata Pożegnanie lata
Pożegnanie lata Pożegnanie lata Pożegnanie lata Pożegnanie lata


Chcę być samodzielny, chce być aktywny

Chcę być samodzielny, chce być aktywny
Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" realizuje projekt w dniach od 9 września do 29 listopada 2013 roku. Jest to zadanie publiczne pn. "Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek" projekt pt. "Chcę być samodzielny, chce być aktywny." "Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego."W projekcie biorą udział podopieczni Stowarzyszenia uczestnicy zajęć i uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie.


Deutsch-Wagen-Tour w naszej szkole

10 września 2013 w ramach Dnia Języka Niemieckiego odwiedził naszą szkołę kolorowy autobusik Deutsch-Wagen-Tour z Instytutu Goethego, propagujący naukę języka niemieckiego. Projekt Deutsch-Wagen-Tour spotkał się z uznaniem uczniów. Dzięki nowatorskiemu podejściu, nauka języka niemieckiego i poznanie kultury naszego zachodniego sąsiada, stały się ciekawsze i bardziej atrakcyjne. Profesjonalnie przygotowani lektorzy przeprowadzili z naszymi uczniami zajęcia z elementami animacji językowych, nauczali języka stosując różne gry, zabawy, dramę czy pantomimę. Okazało się, że nasi uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęcia i wykazali się sporą wiedzą językową. Każdy uczestnik dostał nagrody i upominki, a szkoła wzbogaciła swoje zaplecze materiałów dydaktycznych do nauki języka niemieckiego w zestaw plakatów tematycznych, mini podręczniki, mapę administracyjną Niemiec, oraz gry językowe. Życzymy więc owocnej nauki języka niemieckiego!

Organizator Izabela Ciszewska

Deutsch-Wagen-Tour w naszej szkole Deutsch-Wagen-Tour w naszej szkole Deutsch-Wagen-Tour w naszej szkole Deutsch-Wagen-Tour w naszej szkole Deutsch-Wagen-Tour w naszej szkole Deutsch-Wagen-Tour w naszej szkole Deutsch-Wagen-Tour w naszej szkole


Dziadkowa spiżarnia

05.09.2013 r. przedstawiciele Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w imprezie "Dziadkowa spiżarnia". Organizatorem był Środowiskowy Dom Samopomocy w Pleszewie, impreza odbywała się w "Wigwamach pod księżycem" w Brzeziu. Zadaniem gości było przwiezienie ze sobą potrawy przygotowanej zgodnie ze starymi "dziadkowmi" recepturami. Prezentowaliśmy również utwór Wojciecha Gąsowskiego "Gdzie sie podziały tamte prywatki". Zorganizowano dla nas także zabawę taneczną, mogliśmy również skosztować wszystkich wspaniałości przygotowanych na stole "Dziadkowej spiżarni". Przez cały czas świetnie się bawiliśmy, integrując się z przybyłymi gośćmi i gospodarzami.

Dziadkowa spiżarnia Dziadkowa spiżarnia Dziadkowa spiżarnia Dziadkowa spiżarnia


"Deutsch-Wagen-Tour"w naszej szkole!!! - juz 10 wrzesnia 2013!

"Deutsch-Wagen-Tour" to po prostu kolorowy niemiecki z dostawą do ucznia.
W 2009 roku w trasę po całej Polsce wyruszyło pięć niezwykłych samochodów, z których każdy wyposażony został w starannie wybrane i opracowane materiały dydaktyczne i promocyjne. To właśnie dzięki "Deutsch-Wagenom" animatorzy projektu docierają do najdalszych zakątków naszego kraju i przeprowadzają z dziećmi i młodzieżą w każdym wieku. Zajęcia z lektorem DWT to przede wszystkim animacje językowe, gry, zabawy, konkursy itp. W celu zorientowania się w tym, jak przebiegają zajęcia, polecamy odwiedzenie naszego bloga: http://blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour

organizator Izabela Ciszewska


W szkole znowu głośno ...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Po dwóch miesiącach wakacji na szkolnych korytarzach znowu gwarno. Dla uczniów to koniec lenistwa i początek ponownej pracy. Podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Placówek Specjalnych wysłuchano przygotowanego montażu słowno-muzycznego przez uczennice szkoły, a także przypomniano o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie p. Dyrektor powitała wszystkich bardzo gorąco, a szczególnie uczniów rozpoczynających edukację w naszej szkole. Życzyła wielu sukcesów i wspaniałych chwil związanych z nimi.

W szkole znowu głośno W szkole znowu głośno W szkole znowu głośno W szkole znowu głośno


Ostatni dzwonek i wakacje!

28 czerwca 2013r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Na ten dzień uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali wiersze i piosenki wspominające trudy i znoje z szkolnej ławki, ale i pamiętano o miłych chwilach. Nie obyło się bez łez wzruszeń. Pani dyrektor wręczyła świadectwa i nagrody wyróżnionym uczniom oraz wszystkim absolwentom, złożyła życzenia udanych i bezpiecznych wakacji.

Ostatni dzwonek i wakacje Ostatni dzwonek i wakacje Ostatni dzwonek i wakacje Ostatni dzwonek i wakacje Ostatni dzwonek i wakacje Ostatni dzwonek i wakacje Ostatni dzwonek i wakacje Ostatni dzwonek i wakacje