Aktualności


Najprzyjemniejszy dzień roku szkolnego w końcu nadszedł!

Dnia 26 czerwca wszyscy stawili się na zakończeniu roku szkolnego. Uczniowie wyglądali nadzwyczajnie, szczególnie klasy: III Gimnazjum i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Licznie przybyli również rodzice uczniów kończących naszą szkołę. W skupieniu słuchali o osiągnięciach swoich pociech. Nam nauczycielom też łza w oku się zakręciła. Potem nastąpiło rozdanie świadectw, wzajemne podziękowania i życzenia na przyszłość. Nasze dzieci chcą się uczyć i osiągać sukcesy, a nasza rola to stworzenie im warunków wszechstronnego rozwoju.

     


„Zasłużeni pleszewianie patronami ulic naszego miasta. Pleszew dawniej i dziś” - projekt edukacyjny

Od 20 października 2014r. do 22 maja 2015r. uczniowie zespołu edukacyjnego III A : Grzegorz, Maciej, Adam, Dominik, Jonasz, Oliwia, Natalia oraz uczniowie z zespołu edukacyjnego III B: Tomasz, Sebastian, Martyna realizowali projekt edukacyjny „Zasłużeni pleszewianie patronami ulic naszego miasta. Pleszew dawniej i dziś.” Opiekunami projektu była p. Monika Dzierla-Wodecka i p. Monika Balcerek – Karolewska. Po precyzyjnym sformułowaniu tematu projektu edukacyjnego, jasnym określeniu celów, omówieniu form realizacji i sposobu prezentacji, zawarciu kontraktu, dokonany został podział zadań dla uczniów. Zadania dotyczyły zasłużonych pleszewian – patronów ulic naszego miasta: Mariana Bogusza, Tomasza Drobnika, Włodzimierza Jacorzyńskiego, Teodora Kubackiego, ks. Kazimierza Niesiołowskiego, Kazimierza Sopałowicza, Artura Szenica, Seweryna Samulskiego, Ignacego Jezierskiego, Józefa Szpunta, jak i Pleszewa dawniej i dziś. Uczniowie poznali historię naszego regionu, spacerowali ulicami zasłużonych pleszewian, odwiedzili Muzeum Regionalne w Pleszewie, pogłębiali umiejętności korzystania z różnych źródeł, w tym ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pleszewie oraz wydawnictw regionalnych, przygotowywali portrety znanych i zasłużonych pleszewian – patronów naszych ulic. Na koniec przygotowali prezentację multimedialną pt.: „Zasłużeni pleszewianie patronami ulic naszego miasta.” oraz wystawę pt.: „Pleszew dawniej i dziś”. Zaprezentowali również film pt.: „Pleszew dawniej i dziś”. Prezentacja projektu edukacyjnego uświetniła spotkanie z rodzicami i dyrekcją placówki, z nauczycielami oraz zainteresowanymi pracownikami placówki. Realizację projektu wsparło Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”.

   


Było Morze, teraz Góry, a za rok - nie Mazury :-)

W dniach od 18 do 19 czerwca 2015 uczniowie, absolwenci naszej szkoły oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wybrani w konkursie na najgrzeczniejszych podopiecznych MOW uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku, gdzie w bardzo ciekawy i pełen humoru sposób dowiedzieliśmy się o historii wydobywania złota w tamtych rejonach. Następnie udaliśmy się do Muzeum Techniki i mieliśmy okazję własnoręcznie wypróbować maszyny i urządzenia, jakimi posługiwali się ludzie w średniowieczu. Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie. W tym miejscu wszyscy byliśmy zachwyceni urokiem wnętrza jaskini, jej potęgą oraz tajemnicą tworzenia się stalaktytów, stalagmitów. Natomiast Bystrzyca Kłodzka, w której mieliśmy nocleg zachwyciła nas panującym tam spokojem, otaczającą przyrodą oraz pięknymi widokami gór. Pierwszy dzień zakończyliśmy wspólnym, wieczornym ogniskiem. Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Twierdzy Kłodzkiej, następnie przejechaliśmy do Wrocławia, gdzie spacerowaliśmy po Afrykarium i ZOO. Kolejnym punktem wycieczki był pokaz fontann przy nowoczesnej muzyce oraz spacer po wrocławskim Starym Rynku. Przepełnieni dobrym humorem i niezapomnianymi wrażeniami w godzinach wieczornych wróciliśmy do Pleszewa. Wycieczkę zorganizowała: pani Izabela Ciszewska i pani Magdalena Szymaniak, a opiekunami ponadto byli: pan Tomasz Krakowski i pan Maciej Fulczyński. W przyszłym roku planowana jest również wycieczka, ale tym razem organizatorzy planują niespodziankę dla uczniów. Szczególne podziękowania składamy pani Elwirze Lisieckiej i pleszewskiemu stowarzyszeniu "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ" - które było głównym sponsorem naszej wycieczki.

    

    


ZOO SAFARI BORYSEW

Na wycieczkę do ZOO Safarii Borysew udaliśmy się 16 czerwca 2015r. Wtorek przywitał nas pięknym słońcem i względną temperaturą, która pozwoliła nam na wyruszenie 73 km do ZOO Safarii Borysew w miejscowości Poddębice, w województwie łódzkim. Dojechaliśmy bez żadnych problemów. ZOO powstało w 2008 roku i pierwotnie zajmowało 15 ha, zamieszkiwało je 30 gatunków zwierząt. Na dzień dzisiejszy Ogród Zoologiczny zajmuje 22 hektary, na których zgromadzono ponad 350 zwierząt egzotycznych, reprezentujących 85 gatunków z 5 kontynentów. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się małe, białe lwy i tygrysiątka, które można również podglądać online na stronie internetowej ZOO. Zwiedzać możemy na dwa różne sposoby – kolejką, która objeżdża cały teren ZOO wraz z przewodnikiem lub pieszo. My ze względu na specyfikę naszej grupy wybraliśmy tę pierwszą formę. ZOO jest ciągle rozbudowywane, powstają nowe miejsca dla zwierząt i staje się coraz bardziej przyjazne dla zwiedzających. Trafiliśmy na porę jedzenia zwierząt, dzięki czemu większość z nich znajdowała się na wybiegach lub ucinała sobie poobiednią drzemkę, a także podziwialiśmy pokazowe karmienie tygrysów. Uczestniczyliśmy w lekcji „Mały hodowca – jak opiekować się zwierzętami?”. W ZOO nie brakuje również innych atrakcji dla dzieci. W samym centrum ZOO znajduje się kopuła, pod którą jest figlarnia, w której są ogromne dmuchane zamki, gdzie nasi wycieczkowicze mogli poszaleć. Dzieciaki bawiły się świetnie. Wróciliśmy z wspaniałymi pamiątkami i wspomnieniami. Dojazd do Borysewa został sfinansowany przez Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”.

   

   


Wizyta w Żmigrodzie na I Jarmarku Twórczości Artystycznej

19 czerwca przedstawiciele klas przysposabiających do pracy wraz z p. Marleną Bilińską i p. Iwoną Koską, brali udział w I Jarmarku Twórczości Artystycznej w Żmigrodzie. Był to trzeci dzień cyklu, w którym odbywały się warsztaty kulinarne "Gotujemy, jak Okrasa." Impreza odbyła się w przepięknym Zespole Pałacowo-Parkowym. Uczniowie obejrzeli legendę "O złym potworze, czyli jak powstała nazwa Żmigród". Każdy mógł skorzystać z możliwości kajakowania po stawie przy ruinach zamku. Hitem okazało się ciasto na patyku wypiekane przy ognisku.

     


Grecki zakątek smaku

Dnia 28.05.2015 r., przedstawiciele klas przysposabiających do pracy wraz z p. Marleną Bilińską uczestniczyli w imprezie pod hasłem " Grecki zakątek smaku", organizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Pleszewie. W tym roku przygotowywaliśmy greckie potrawy, które smakowaliśmy podczas imprezy. Integrowaliśmy się z pozostałymi uczestnikami bawiąc się wspólnie przy dźwiękach greckich utworów.

    


II SZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY

W czerwcu odbył się II Szkolny Konkurs Kaligraficzny zorganizowany przez SU oraz Bibliotekę Szkolną. Uczniowie przepisywali teksty piosenek różnych wykonawców z uwzględnieniem podstawowych zasad kaligrafii. Oceniano: czytelność pisma, kształt i proporcje liter, rozmieszczenie tekstu oraz poprawność ortograficzną. Za trzy najlepsze prace jury uznało teksty Ani, Michała i Lucynki. :) Gratulujemy!

   


"Tournee Grupy Do Zadań Specjalnych"

W przeciągu ostatnich tygodni grupa teatralna składająca się z nauczycieli naszej szkoły odwiedziła wszystkie gimnazja pleszewskie, gdzie przedstawiła spektakl profilaktyczny "I Ty możesz coś zmienić". Przedstawienie Teatru Forum, gdzie publiczność ma decydujący wpływ na losy głównego bohatera, spotkało się z ogromnych zainteresowaniem młodzieży.

  


Odwiedziny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie

01.06.2015 r. uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy odwiedzili straż pożarną w Pleszewie. Hasłem przewodnim naszej wizyty było: "Bądźmy ostrożni, bądźmy bezpieczni”. Cele, które sobie założyliśmy to: nabycie umiejętności odpowiedniego zachowania podczas pożaru, utrwalenie numeru alarmowego do Straży Pożarnej, wzbogacenie wiadomości uczniów na temat ochrony przeciwpożarowej poprzez poznawanie urządzeń służących do gaszenia pożaru (np. wozu gaśniczego), zapoznanie z pracą strażaka oraz budzenie szacunku dla pracy strażaków. Uczniowie zadawali interesujące ich pytania. Obejrzeliśmy wyposażenie strażnicy, sprzęt, pojazdy, co spotkało się z dużą aprobatą i ciekawością zwłaszcza ze strony chłopców. Ponieważ zbliżają się wakacje, oddelegowany strażak, który zajmował się naszą grupą przybliżył naszym uczniom temat bezpiecznych wakacji. Opowiedział o podstawowych zasadach jakimi należy się kierować spędzając wakacje w górach, nad morzem, w podróży i czasie wolnym. Wspomniał również o akcji w jakiej biorą udział „ Bezpieczne wakacje” .

   


XXXVII Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku”

W dniach 26 - 28 maja 2015r. w stanicy harcerskiej „Zielona Polana” w Ostrowie Wlkp. odbył się zlot drużyn „ Nieprzetartego Szlaku”. W pierwszym dniu zlotu po zakwaterowaniu w stanicy braliśmy udział w powitalnym apelu oraz konkursie piosenki harcerskiej i patriotycznej. Nocą ogłoszony został alarm, podczas którego musieliśmy wykazać się dużą odwagą wykonując wszystkie zadania podczas marszu przez las. Drugi dzień zlotu był także dniem pełnym atrakcji. Uczestniczyliśmy w biegu patrolowym poznając walory przyrodnicze otaczającego nas lasu. Następnie odbyły się warsztaty „Nie panikuj! Ratuj!” Mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Wieczorem rozpalono ognisko, podczas którego został wyróżniony druh Paweł otrzymując odznakę instruktorską „Nieprzetartego Szlaku”. Wiele radości sprawiła nam wieczorna dyskoteka. W czwartek przyszedł czas rozstania... Do zobaczenia za rok w Słupi!

     


Samorząd Szkolny-Szkołą Samorządu

25 maja Samorząd Uczniowski naszej szkoły, pod opieką p. G. Szklarz, uczestniczył w spotkaniu integracyjnym w Jarocinie. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej prezentacji szkół oraz przeglądu talentów uczniowskich. Konkurs na projekt logo wygrały Samorządy z Jarocina oraz ze Słupi. W części warsztatowej zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu: Szkoła moich marzeń. Spotkanie było okazją do dobrej zabawy i na pewno przybliżyło uczniom ideę tworzenia szkolnych samorządów.

    


Warto zdrowo się odżywiać

Od stycznia do maja 2015r.uczniowie zespołu edukacyjnego klasy I i II gimnazjum oraz uczeń klasy PP w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach pod opieką nauczycieli Elżbiety Trzeciak oraz s. Teresy Zarazińskiej realizowali projekt edukacyjny: ,,Czy warto zdrowo się odżywiać?” w ramach którego uczniowie mieli okazję przyglądać się pracy w kuchni, przygotowywać piramidę żywieniową, samodzielnie gromadzić zdrowe, naturalne produkty, przyrządzać sałatki, soki z warzyw i owoców. Uwieńczeniem projektu było spotkanie, podczas którego przedstawiono prezentację multimedialną, propagującą ideę zdrowego żywienia. Uczestnicy mogli także poczęstować się zdrowymi przekąskami.

     


„Eucharystia w moim życiu”

W bieżącym roku nasza szkoła brała udział w konkursie plastyczno -medialnym „Eucharystia w moim życiu”. Na poziomie podstawowym Mateusz wykonał pracę plastyczną , natomiast na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym Judyta i Jakub wykonali prezentację multimedialną. W dniu 29 maja w Ostrowie Wielkopolskim w Konkatedrze św. Stanisława odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i specjalnymi nagrodami. W pierwszym i drugim poziomie były nagrody za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca oraz osiem wyróżnień. Wszystko zakończyło się Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. bp. seniora Stanisława Napierały i włączone w obchody Kongresu Eucharystycznego.

   


Dzień Matki

Dnia 29 maja 2015r. w klasie I-III szkoły podstawowej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Dzieci dla swoich rodziców recytowały wiersze, śpiewały piosenki, wręczyły upominki. Następnie wszyscy spędzili miło czas przy słodkim poczęstunku, który zorganizowały mamy dzieci.

 


TYDZIEŃ GODNOŚCI „JESTEŚMY Z WAMI TACY SAMI”

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Rady Rodziców przy ZPS, firmy Kaufland i innych sponsorów, zorganizowali uroczyste obchody TYGODNIA Z GODNOŚCIĄ „JESTEŚMY Z WAMI TACY SAMI”. W dniach od 18 do 22 maja odbyło się szereg działań, w których uczestniczyli wychowankowie ZPS w Pleszewie. Przedstawiali swoje talenty i zainteresowania. Uczestnicy obchodów mogli obejrzeć między innymi występ zespołu muzycznego S4, który tworzą uczniowie Szkoły, popisy recytatorskie oraz taneczne. W Centrum Wolontariatu w Pleszewie uczniowie brali udział w warsztatach biżuteryjnych, decupage, filcowania i jodze śmiechu. Odbyły się również wyjścia do Centrum Zabawy i Nauki Paidi oraz do kina Hel na seans filmowy. Uwieńczeniem TYGODNIA Z GODNOŚCIĄ był festyn z okazji Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie, który miał miejsce w ogrodach Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, przy ulicy Podgórnej 2. Na rozpoczęcie wystąpił zespół teatralny „Pinokio” – jego przedstawienia oparte są na tańcu, mimice, gestach. Zaprezentowano wystawę prac plastycznych, odbyły się zawody sportowe oraz zabawy przy muzyce. Przygotowano dodatkowe atrakcje: kącik rysunkowy, rekreacyjny, dmuchany zamek i rodeo, trampolinę, balonowe zwierzątka, watę cukrową oraz loterię fantową. Wszystkie przedsięwzięcia związane z TYGODNIEM GODNOŚCI były okazją do integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych. Celem projektu było ukazanie solidarności z osobami niepełnosprawnymi, podkreślenie ich potrzeb, wpłynięcie na wzrost tolerancji i akceptacji tych osób oraz uświadomienie im samym swojej wartości.

    

   


Dzień Europy

8 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz z okazji Dnia EUROPY. Uczniowie poznali zasady funkcjonowania Unii, a w krótkiej rymowance przybliżono 4 państwa członkowskie – Holandię, Anglię, Danię i Czechy. Zabrzmiała ,,Oda do radości’’. Uczniowie wysłuchali najważniejszych informacji na temat symboli unijnych: flagi, waluty i paszportu europejskiego. Na zakończenie Weronika, krótko wspomniała jeszcze o dniu 9 maja, kiedy obchodzony jest Dzień Europy uznawany za symbol Unii. Całość uroczystości podsumowano łatwo wpadającą w ucho piosenką: „Europa”.Akademię przygotowały: Marlena Bilińska, Anna Kubiak, Katarzyna Kaczmarek, Wioletta Kuchta, Agnieszka Sobczak-Witek, Iwona Matuszkiewicz.

    


Wyjazd nad morze

Dnia 25 kwietnia szesnaścioro uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wyjechało na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny połączony z zieloną szkołą do Jarosławca. Wyjazd zorganizowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” przy finansowym wsparciu PCPR w Pleszewie. Podobnie, jak podczas dwóch poprzednich turnusów uczestnicy zakwaterowani byli w Ośrodku „Rafa” w Jarosławcu. Właściciele ośrodka zadbali o to, aby uczestnicy turnusu nie nudzili się. Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych takich jak masaże, nagrzewanie lampami sollux, inhalacje, kąpiele w basenie uczestnicy brali udział w ogniskach, wieczorkach przy muzyce, grillu, a po nich bawili się na dyskotekach. W wolnym czasie organizowane były spacery po Jarosławcu, konkursy plastyczne, jak również odpoczynek na plaży i kąpiel słoneczna. Każdy dzień przynosił nowe niezapomniane wrażenia, które na pewno długo pozostaną w pamięci. Po upływie dwóch tygodni 8 maja z nietęgimi minami wróciliśmy do Pleszewa do kolegów i koleżanek ze szkoły. Na pewno każdy z uczestników przywiózł z sobą nowe ciekawe doświadczenia, kiedy to nie było obok mamy, taty, rodzeństwa. Podczas turnusu uczestników troskliwą opieką otaczali: pani Iwona Koska, Agnieszka Sobczak – Witek, Elwira Adaszak, pan Tomasz Krakowski, nad całością czuwała pani kierownik Kamila Hryszko. Wychowawcom serdecznie podziękowania w imieniu rodziców oraz w imieniu Zarządu Stowarzyszenia składa Prezes Stowarzyszenia Elwira Lisiecka.

     

     


Plenerowe spotkanie integracyjne

Tegoroczny wyjazd integracyjny uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, połączony został z Dniem Matki. Stał się okazją do wyrażenia podziękowań mamom za ich trud, niezmierzone pokłady cierpliwości i codziennej troski. Miejscem spotkania, podobnie jak w roku ubiegłym były Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowolipsku. Za pomoc w zorganizowaniu spotkania dziękujemy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Razem w Przyszłość,’’ które sfinansowało nam przejazd.

     


Sukcesy w 15 Wiosennych Biegach Lekkoatletycznych w Ostrowie Wlkp.

Bardzo udany występ zaliczyli biegacze z ZPS w Pleszewie na 15 Wiosennych Biegach Lekkoatletycznych w Ostrowie Wlkp. W kategorii dziewcząt na dystansie 800m II miejsce wywalczyła Marcelina z kl. IV, a III Magdalena z kl. V; w kategorii chłopców klas IV - III miejsce zajął Kamil; chłopcy kl. V-VI III miejsce – Miłosz. Ponadto naszą szkołę reprezentowali również: Mateusz i Maciej z VI klasy

     


Swiatowy Dzień Ziemi

Koniec kwietnia to czas, kiedy uczniowie ZPS w Pleszewie tradycyjnie włączeni zostają w szereg działań, związanych z ochroną środowiska naturalnego, promujących ekologiczne postawy i zachowania oraz ukazujących bogactwo i różnorodność świata roślinnego i zwierzęcego. W tygodniu, w którym obchodzony był Światowy Dzień Ziemi, uczniowie uczestniczyli w konkursie pt. „Z energią zmieńmy źródła”, przeprowadzonym przez kółko przyrodniczo – ekologiczne „ŻYJ W HARMONII Z PRZYRODĄ”. Zorganizowany został wyjazd do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Uczniowie brali udział w zajęciach muzealnych i terenowych. Na bazie wystaw stałych w Muzeum Leśnictwa i Pokazowej Zagrody Zwierząt zrealizowane zostały następujące zajęcia: „Ssaki leśne" – zajęcia były prowadzone w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt. Obejmowały obserwację czterech gatunków ssaków leśnych: żubra, daniela, dzika i konika polskiego. W oparciu o pogadankę i tablice dydaktyczne uczniowie rozwiązywali zadania umieszczone w kartach pracy. Zadania dotyczyły zwyczajów zwierząt, cech budowy, rozpoznawania poroży i tropów oraz znaczenia gatunku w przyrodzie. „Gatunki leśne z Polskiej Czerwonej Księgi" – zajęcia oparte na obserwacji zwierząt, roślin i grzybów leśnych zaliczanych do siedmiu kategorii zagrożenia (gatunki wymarłe, zanikłe, skrajnie zagrożone, silnie zagrożone, narażone na wyginięcie, bliskie zagrożenia i mniej zagrożone). Jak co roku rozstrzygnięto także konkurs pt. „Puszkomania” i podsumowano wyniki zbiórki baterii.

     


Ojczyzna – bliskie słowo

Uroczysty apel, poprzedzający święto narodowe Konstytucji 3 Maja w oddziale w Broniszewicach stanowił krótką wędrówkę przez historię naszego kraju. Uczniowie zespołu edukacyjno-terapeutycznego wraz z nauczycielami przedstawili interesującą prezentację oraz pełen patriotycznych treści recytatorsko-muzyczny program.

   


III miejsce w X MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM „MY W NASZYM REGIONIE”

Kółko ekologiczno-przyrodnicze "Żyj w harmonii z przyrodą" wzięło udział w X Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym "My w naszym regionie". W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny przeżyliśmy przygodę z ekologią i treściami regionalnymi. Tematyka dotyczyła Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zadań było wiele. W listopadzie pod okiem p. Moniki Dzierla-Wodeckiej uczniowie kółka wyszukiwali pozycje literackie oraz strony internetowe przedstawiające WPN. W grudniu zapoznali się ze znaczeniem określeń: park narodowy, obszar chronionego krajobrazu, rezerwat przyrody, wyszukiwali przykłady tych form ochrony przyrody w województwie wielkopolskim. Pod czułym okiem p. Katarzyny Kaczmarek i p. Karoliny Szambelan wykonali mapę z zaznaczonym WPN oraz plakat na temat: „Jakie korzyści mamy z faktu, że istnieją Parki Narodowe?”. Pod nadzorem p. Eweliny Ślusarczyk wykonali papierowe ozdoby świąteczne – zwierzęta i rośliny. W styczniu z pomocą p. Katarzyny Jakóbczak i p. Moniki Dzierla-Wodeckiej uczniowie wykonali prezentację PowerPoint przedstawiającą najczęściej spotykane formy nieprzestrzegania zasad obowiązujących w parkach narodowych oraz pod opieką p. Izabeli Latańskiej wykonali mapę mentalną na temat „Jakie pożytki mamy z drewna?”, a także z pomocą p. Katarzyny Kaczmarek i p. Karoliny Szambelan stworzyli krzyżówkę dotyczącą zasad zachowania się na obszarach chronionych oraz zagrożenia, jakie istnieją dla tych obszarów. W lutym z p. Moniką Balcerek Karolewską uczniowie mieli przedstawić kolorowe sprawozdanie ze spotkania z pracownikiem leśnictwa oraz dzięki pomocy p. Katarzyny Kaczmarek i p. Karoliny Szambelan ułożyli zasady gry i narysowali tę grę planszową dotyczącą różnych świąt ekologicznych, a także pod nadzorem p. Macieja Lipińskiego przygotowali projekt wzoru pamiątkowego znaczka „X Konkursu Ekologicznego – „My w naszym regionie””, wykonany w dowolnym edytorze grafiki. W marcu pod pieczą p. Moniki Dzierla-Wodeckiej i p. Izabeli Latańskiej wykonali album przedstawiający roślinność i zwierzęta jakie można spotkać w Wielkopolskim Parku Narodowym, puzzle przedstawiające zwierzęta żyjące w WPN oraz pod okiem p. Katarzyny Kaczmarek i p. Karoliny Szambelan wykonali historyjkę obrazkową dotyczącą legendy związanej z WPN. 15 kwietnia 2015r. przedstawiciele kółka Patryk, Sebastian, Tomasz, Marek, Katarzyna i Katarzyna D. wraz z p. Katarzyną Kaczmarek i p. Karoliną Szambelan reprezentowali nasz zespół konkursowy i wzięli udział w spotkaniu finałowym w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Zajęliśmy III miejsce.

   


Zielony Bal

Wyrażając radość z nadejścia wyczekiwanej przez wszystkich pory roku w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach zorganizowano Zielony Bal. Do wspólnej zabawy przy dźwiękach ulubionych przebojów nikogo nie trzeba było zbyt długo zachęcać.

   


Dzień Języka Niemieckiego

10 kwietnia 2015 w naszej szkole odbył się Dzień Języka Niemieckiego, podczas którego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu z języka niemieckiego i zostały wręczone uczestnikom nagrody. Następnie uczniowie klasy II gimnazjum przedstawili prezentacje multimedialną, która była podsumowaniem projektu edukacyjnego pt. „Interaktywna wędrówka do Niemiec. Elementy wiedzy o krajach niemieckojęzycznych”. Uczniowie opowiadali o najważniejszych zabytkach w Berlinie, o położeniu Niemiec i najciekawszych miejscach, które warto zwiedzić w Niemczech oraz o różnych ciekawostkach kultury niemieckiej. Następnie wszyscy obecni na sali obejrzeli krótki film, w którym główne role odegrali uczniowie klasy IV, V i VI szkoły podstawowej. Film jest podsumowaniem innowacji pedagogicznej pt. „Animacja językowa z wykorzystaniem chusty Klanzy i innych pomocy dydaktycznych w podnoszeniu efektywności nauczania języka niemieckiego w klasie IV-VI szkoły podstawowej.” Film przedstawia krótkie scenki językowe prezentowane przez uczniów oraz zabawy i inne metody prowadzenia lekcji języka niemieckiego. Nasi uczniowie udowodnili, że niemiecki wcale nie jest taki trudny i że przez zabawę można się wiele nauczyć. Organizatorem całej imprezy była pani Izabela Ciszewska.

     


Szkolny konkurs języka niemieckiego

W dniu 08 kwietnia 2015 w naszej szkole odbyła się już czwarta edycja konkursu języka niemieckiego. W konkursie udział wzięli najlepsi uczniowie poszczególnych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Zadanie polegało na odpowiednim dopasowaniu podpisu do obrazka, uczniowie pracowali w dwu- lub trzyosobowych grupach. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w piątek podczas Dnia Języka Niemieckiego, wówczas zostaną rozdane również nagrody. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Organizator konkursu Izabela Ciszewska.

   


„Uśmiechnięte święta – tradycje i zwyczaje wielkanocne”

W dniach 23-31 marca 2015r w naszej szkole został zrealizowany projekt edukacyjny „Uśmiechnięte święta – tradycje i zwyczaje wielkanocne”. Organizatorem projektu był zespół nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym współpracujący z Pleszewskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”. Organizatorzy przygotowali przedstawienie, które przybliżyło zgromadzonym uczniom zwyczaje związane z nadejściem wiosny oraz Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Dzięki prezentacji uczniowie dowiedzieli się również na czym polegają tradycje i zwyczaje wielkanocne. Podczas spotkania rozstrzygnięte zostały trzy konkursy dotyczące: życzeń wielkanocnych, stroika wielkanocnego oraz najpiękniejszej marzanny. Zgromadzonym uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły pani Dyrektor złożyła najserdeczniejsze życzenia świąteczne a zajączek wielkanocny wręczył dzieciom słodycze ufundowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie projektu: p. Karolina Szambelan, p. Katarzyna Kaczmarek.

     


Trening...pamięci!

28 marca odbyły się w naszej szkole zajęcia warsztatowe: Trening koncentracji i twórczego rozwoju. Dzieci obecne na zajęciach w ramach ćwiczeń oddechowych wydmuchiwały fantazyjne bańki mydlane w nieco inny sposób niż zwykle. Trenowały pamięć wzrokową oraz słuchową, ćwiczyły koncentrację na materiale graficznym, a w ramach twórczej aktywności wykonały breloczki z kolorowej, samoprzylepnej pianki. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz ćwiczenia Szlaczki-koncentraczki. Podczas zajęć trwały konsultacje z psychologiem, pedagogiem oraz logopedą. Warsztaty przygotowały: G. Szklarz oraz I. Ciszewska.

 


XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

27 marca 2015r. po raz dwunasty nasza placówka zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych. Tym razem dzieci recytowały wiersze o warzywach i owocach. Oto zwycięzcy: W kat.7-11 lat: I m-ce: Patrycja z Jarocina II m-ce: Katarzyna z Pleszewa III m-ce Wojciech z Słupi p/Kępnem Wyróżnienie: Bartosz z Jarocina Kat 12-14 lat: I m-ce: Maciej z Pleszewa II m-ce: Mateusz z Pleszewa III m-ce: Mateusz z Kalisza Wyróżnienie: Mariusz i Julita z Ostrzeszowa (duet). Konkurs miał na celu zainteresowanie uczniów poezją i rozbudzenie wrażliwości na jej piękno. Był okazją, aby w przyjaznej atmosferze rywalizacji, zaprezentować umiejętności recytatorskie dzieci. Jednak głównym zadaniem imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez wskazanie właściwych zachowań, przyzwyczajeń i nawyków prozdrowotnych.

   

   


 

                          Trening koncentracji i twórczego rozwoju

Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na zajęcia warsztatowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi Trening koncentracji i twórczego rozwoju

Spotkanie adresowane dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum

                                     Zapraszamy 28 marca 2015 r.

Plan spotkania:

1. 10:00 - Refleks i spostrzegawczość - trening koncentracji.

2. 10:30-11:30 - Uczę się, bo lubię - ćwiczenia wspomagające pamięć i koncentrację.

3. W godzinach zajęć warsztatowych bezpłatnych konsultacji udzielają:

- logopeda (diagnoza wstępna, terapia dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy),

- pedagog (edukacja dziecka z trudnościami w uczeniu się),

- psycholog

- tyflopedagog (edukacja, wychowanie, terapia i rehabilitacja osób niewidomych i słabowidzących)

- surdopedagog (profilaktyka i diagnoza osób głuchych i niedosłyszących)

Miejsce: Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie, ul. Osiedlowa 1, sala nr 44

                           


XVI Integracyjny Festiwal Piosenki „Witaminki na start”

W dniu 20 marca 2015r. reprezentacja 18 WDH „Nieprzetartego Szlaku” wzięła udział w festiwalu „Witaminki na start”, który już po raz szesnasty został zorganizowany w krotoszyńskim kinie „Przedwiośnie”. Nasz zespół zaprezentował piosenkę pt: „Tak nie wolno” oraz wykonał pracę plastyczną, która zajęła pierwsze miejsce. W trakcie trwania festiwalu odbył się także witaminowy poczęstunek.

   


Pokazy chemiczne w naszej szkole

17 marca uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w niezwykłej lekcji chemii. Członkowie koła przyrodniczego oraz uczniowie III gimnazjum przygotowali doświadczenia pod hasłem: Chemia w kuchni. Pokaz rozpoczął się od prezentacji witryny internetowej Przyroda pod lupą, na której uczniowie dokumentują swoje prace związane z poznawaniem świata przyrody. Podczas niecodziennej lekcji przeprowadzono fermentację drożdży, wykryto skrobię w produktach spożywczych, a za pomocą naturalnych wskaźników pH rozpoznano kwasy. Gimnazjaliści fachowo pokazali denaturację białka oraz wyjaśnili, do czego służą laboratoryjne sprzęty. Nie zabrakło również chemicznej magii: fontanny piany oraz burzliwej lemoniady. Pokaz przygotowały nauczycielki przedmiotów przyrodniczych: p. G. Szklarz oraz A. Tyrra - Zając.

     


Występ teatru "Forum"

10 marca Grupa Do Zadań Specjalnych składająca się z nauczycieli naszej szkoły przedstawiła spektakl profilaktyczny pt. „I Ty możesz coś zmienić”. Spektakl ten różnił się od tradycyjnych przedstawień tym, że widzowie mieli wpływ na losy głównego bohatera, badając przy tym samym dostępne alternatywy i trenując rozwiązania problemów, które w dużym stopniu dotyczą ich samych. Spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem a publiczność z zaangażowaniem śledziła losy bohatera. “Każdy z nas powinien tworzyć teatr – żeby sprawdzić kim jest i kim mógłby się stać.” Augusto Boal

     


Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje Wielkopostne w Zespole Placówek Specjalnych zostały odprawione w dniach od 9 marca 2015r. do 11marca 2015r. Przewodniczył rekolekcjom ks. Prałat Tadeusz Pietrzak. W pierwszym dniu było spotkanie ze Słowem Bożym, w drugim odprawiliśmy Drogę Krzyżową, podczas której mogliśmy przeżyć na nowo Mękę Pańską i przystąpić do Sakramentu Pokuty. W ostatnim dniu była Msza św., na której ks. Prałat nawiązując do ewangelii przypominał nam o przestrzeganiu 10-przykazań.

   


Wyróżnienie w X Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu.

W dniu 12 marca 2015r. Patrycja, Katarzyna, Kamil i Krzysztof reprezentowali naszą szkołę na X Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu. W tym roku uczniowie drużynowo musieli rozwiązać 10 zadań z geometrii. Zadania były trudne, poziom był wyrównany. Test uczestnicy rozwiązywali przeszło dwie godziny. Chłopców przygotowywała p. A. Tanaś, Kasię pani D. Masłowska a Patrycję pani A. Tyrra-Zając. W tym roku otrzymaliśmy tylko wyróżnienie. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Kalisza, drugie miejsce uczniowie z Ostrzeszowa a trzecie z Krotoszyna. Za rok będziemy najlepsi!

 


Wyróżnienie w XIV Przeglądzie Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych „MASKA 2015.”

11 marca 2015r. odbył się w Ostrowie Wlkp. XIV Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych „MASKA 2015.” W tym roku nasza grupa teatralna „Pinokio” „wytańczyła” wyróżnienie. Uczniowie przedstawili spektakl „Odrzucenie,” w którym to wyróżniona została ekspresja aktorska oraz opracowanie muzyczne. Choreografię przygotowała p. Renata Baszyńska-Majchrzak, kostiumy i rekwizyty p. Monika Dzierla – Wodecka i p. Katarzyna Kaczmarek, a muzykę opracował p. Maciej Lipiński. W przedstawieniu główną rolę odegrał Dawid z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Zarówno on, jak i uczniowie występujący po raz pierwszy zgłosili swój akces do kolejnych aktorskich przedsięwzięć.

    

   


28 Turniej Gier i Zabaw Ruchowych

28 Turniej Gier i Zabaw Ruchowych w Ostrowie Wlkp., który odbył się 4 marca 2015r. był dla harcerzy z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie najbardziej udany z dotychczasowych. Zajęliśmy II miejsce a do złota zabrakło naprawdę niewiele. Tradycyjnie turniej składał się z 11 konkurencji i we wszystkich poszło nam znakomicie.

   


Cała Polska czyta dzieciom i szkolny konkurs ortograficzny

W tym roku szkolnym, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, uczniowie ZPS w Pleszewie czytali utwory Marii Konopnickiej i Danuty Gellner. Twórczość pierwszej pisarki jest wszystkim dobrze znana, natomiast dorobek literacki drugiej - wielu z uczniów poznało dopiero dzięki w/w akcji. Uczniowie ponownie spotkali się ze „Stefkiem Burczymuchą”, przypomnieli sobie „Co słonko widziało”. Usłyszeli wiersze D. Gellner, nawiązujące do codziennych obserwacji i zabaw. Obcowanie z utworami polegało nie tylko na ich słuchaniu, ale również na rozwiązywaniu związanych z nimi zadań lub kolorowaniu obrazków ilustrujących wiersze. Jeszcze przed feriami w ZPS w Pleszewie odbył się także szkolny konkurs ortograficzny. Uczniowie ze szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej (wcześniej wyłonieni w klasowych eliminacjach) zebrali się w świetlicy, by zmierzyć się z dyktandem naszpikowanym ortograficznymi trudnościami. Najlepiej z tym zadaniem poradziły sobie: Katarzyna z klasy V, Weronika z II gimnazjum i Weronika z II ZSZ. Dziewczyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

    


Spotkanie z pielęgniarką

3 lutego 2015 roku na obowiązkowe zajęcia edukacyjne prowadzone przez p. Małgorzatę Piasecką w klasach I-II ZE I A zaproszona została pielęgniarka szkolna pani Beata Nowicka, która przeprowadziła pogadankę na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie wysłuchali porad dotyczących drugiego śniadania i zdrowych przekąsek oraz omówili „talerz zdrowia”. Podczas spotkania dzieci kolorowały obrazki przedstawiające warzywa, a także wspólnie spożywały zdrowe drugie śniadanie i świeże owoce.


Dzień Babci i Dziadka

30 stycznia 2015r. w klasie I-III odbyła się uroczystość klasowa z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki. Dziadkowie spędzili wspólnie czas ze swoimi wnuczętami podczas poczęstunku. Spotkanie zorganizowała wychowawczyni p. Beata Łochyńska

      


Czytamy dzieciom

W ramach kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom’’ wychowanków zespołów w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach odwiedzała w ostatnich dniach baśniowa Królowa Śniegu, aby posługując się twórczością Hansa Christiana. Andersena przenosić w magiczny świat wyobraźni, propagować ideę głośnego czytania oraz zachęcać do częstych spotkań z literaturą.

   


I miejsce w V Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym

5 lutego 2015r. gimnazjaliści: Roksana, Marcin z III klasy oraz Krzysztof z II klasy zmierzyli się z drużynami z innych szkół w Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym w Ostrowie Wlkp. Zadania nie należały do łatwych. Nasza drużyna musiała wykazać się wiedzą i umiejętnościami z technologii informacyjnej, z matematyki, a nawet z języka polskiego. Żmudne przygotowania do konkursu wspólnie z p. Magdaleną Szymaniak okazały się owocne. Roksana, Marcin i Krzysztof zajęli I miejsce.

    

 


II Międzyszkolny Konkurs Biologiczny

21 stycznia odbył się w naszej szkole II Międzyszkolny Konkurs Biologiczny pod hasłem: Las i jego mieszkańcy. Konkurs biologiczny składa się z dwóch etapów - po rozwiązaniu testu uczniowie muszą wykazać się jeszcze praktycznymi umiejętnościami; w tym roku układali łańcuchy pokarmowe, rozpoznawali podstawowe gatunki drzew oraz najczęściej spotykane ptaki w polskich lasach. Stałym punktem naszego konkursu jest odkrywanie świata w kropli wody, czyli mikroskopowanie. Reprezentanci wszystkich szkół wykazali się wiedzą na temat budowy i funkcji lasu, doskonale poradzili sobie z zadaniami praktycznymi. Pierwsze miejsca w konkursie zajęli uczniowie z Pleszewa, Borzęciczek i z Marszewa. Prace konkursowe oceniali nauczyciele przedmiotów przyrodniczych pod kierunkiem dr. szkoły, p. E. Kwiatek. Koordynatorem konkursu była p. G. Szklarz. Nagrody ufundowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość.

     


I miejsce w VIII Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym

20 stycznia2015r. trzech uczniów z V klasy wzięło udział w zorganizowanym w Ostrowie Wlkp. po raz ósmy Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym pod hasłem: „Czy jesteś bezpieczny?” Chłopcy zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi przepisów ruchu drogowego, a w szczególności bezpieczeństwa dzieci na drogach. W wyniku ostrej rywalizacji zajęli I miejsce. Zwycięską drużynę do konkursu przygotowała p. Magdalena Szymaniak wspólnie z pielęgniarką szkolną p. Beata Nowicką.

   


Góra Grosza

W tym roku podobnie jak i w latach ubiegłych zorganizowaliśmy akcję „Góra Grosza". Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Samorząd Uczniowski zebrał w naszej szkole 72 zł 80 gr, które zostały przekazane Towarzystwu „Nasz Dom”. Akcję zorganizowały: p. A. Tyrra Zając oraz G. Szklarz. Wszystkim, którzy włączyli się w „usypywanie góry grosza” bardzo dziękujemy.


23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W dniach 8 i 9 stycznia 2015r w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbyła się zbiórka pieniędzy przeznaczonych dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Zebraliśmy 273,80 zł, które zostały przekazane do sztabu WOŚP w Pleszewie.

    


Lekcja otwarta z rodzicami

16. 12.2014 r. jak co roku w naszej Szkole Przysposabiającej do Pracy odbyła się lekcja otwarta z udziałem rodziców. Uczniowie i rodzice podzielili się na dwie grupy, pierwsza piekła pierniki w kuchni, druga przygotowywała ozdoby świąteczne na stół wigilijny. Obie były bardzo zaangażowane. Pierwsza grupa, owoce swojej pracy przyniosła na nasz wspólny poczęstunek do kawy, gdzie wszyscy jednogłośnie pogratulowaliśmy im talentu i stwierdziliśmy, że pierniki są fantastyczne. Druga grupa wykazała się innym talentem- artystycznym. Tego efektu pracy nie dało się spróbować, za to wykonane prace stroiły nasz stół, podczas wspólnego poczęstunku, który przygotowali uczniowie klas przysposabiających do pracy. Dziękujemy naszym rodzicom za to, że znaleźli dla nas czas i aktywnie włączyli się organizację naszego spotkania.

    Boże Narodzenie to czas szczególny, magiczny … Czas radości, refleksji, serdecznych spotkań.

Największą tradycją naszej szkoły są jasełka, które odgrywane są już od wielu lat. Tegoroczne przedstawienie bożonarodzeniowe „Tak miało być …” było efektem końcowym projektu realizowanego od września do grudnia przez Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” we współpracy z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie z programu grantowego BANKU DZIECIĘCYCH UŚMIECHÓW Fundacji Banku Zachodniego WBK Grupa Santander pod nazwą: „Teatr czyli nasz teatr – Teatr Osób Niepełnosprawnych – „Pinokio””. Projekt stanowił czynnik przełamywania stereotypu osoby z niepełnosprawnością jako mniej wartościowej i niezdolnej do twórczych działań artystycznych wśród miejskiej i wiejskiej młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu pleszewskiego. Pozwolił niepełnosprawnym na realizację siebie jako istoty społecznej na miarę własnych indywidualnych możliwości. Jasełka wystawione były przez uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych – członków kółka teatralnego „Pinokio” działającego przy naszej placówce oraz przez uczniów z zaprzyjaźnionej klasy I TŻS z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie. Były to jasełka nietypowe, bowiem nasi aktorzy prezentowali treści bożonarodzeniowe głównie ruchem na tle podkładów muzycznych. Jedyną postacią mówiącą był narrator, który tekstami biblijnymi zapowiadał kolejne sceny. Układy choreograficzne do poszczególnych scen były wspólną inwencją uczniów i nauczycieli. Pokazano jak wyglądał ten piękny i ważny czas, jakim jest Boże Narodzenie. Ważną rolę odegrały barwne i bogate stroje. Stworzono „coś nieszablonowego”, niezapomnianego i niepowtarzalnego. Dziękujemy zaproszonym gościom, którzy przybyli na naszą uroczystość, grupie „Krasnoludki” z Przedszkola nr 1 „Bajka” w Pleszewie, klasie Ia, Ib, Ic, Id z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie, młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie za przybycie.

    

    


Święty Mikołaj spełnia marzenia

5 grudnia 2014 roku dzieci i młodzież uczącą się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedził Święty Mikołaj. Podczas spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na pracę plastyczną pt. „Portret Świętego Mikołaja” ogłoszonego przez koło artystyczne zespołów edukacyjnych. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Następnie zaprezentowano przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny pt. „Święty Mikołaj spełnia marzenia”. Występ w wykonaniu uczniów naszej placówki podobał się i otrzymał od gości duże brawa. Na końcu Mikołaj obdarował wszystkich zgromadzonych słodkimi upominkami, które zostały, tak jak nagrody w konkursie, ufundowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" ze środków z odpisu 1% podatku za rok 2013. Organizatorem spotkania był zespół nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym współpracujący z Pleszewskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość".

    


Owoce i warzywa w szkole

W naszej szkole nadal prężnie realizujemy program, „Owoce i warzywa w szkole,” poprzez działania o charakterze edukacyjnym, wzbogacającym wiedzę dzieci na temat owoców i warzyw. Nasi uczniowie chodząc na zakupy bardzo często odwiedzają stragany warzywno- owocowe, poznając przy tym niektóre nieznane im odmiany. W listopadzie p. Iwona Koska zorganizowała z pomocą uczniów z ZE stragan warzywno-owocowy. Każdy uczeń przyniósł do szkoły jeden owoc lub warzywo, które zostały wyeksponowane na straganie warzywno-owocowym. Oprócz tego zaprezentowano na nim różne przetwory z warzyw i owoców, które wykonali uczniowie naszej placówki. Stragan ten, zachęcał wszystkich przez jeden dzień do tego aby zdrowo się odżywiać, oprócz tego zainteresowani uczniowie mogli podchodzić, oglądać, nazywać, wyeksponowane produkty. W nagrodę dla wszystkich uczniów, którzy się przyczynili do powstania straganu, uczniowie klasy I PP przygotowali warzywa na parze, którymi poczęstowali wszystkich uczniów. Realizując działania propagujące zdrowe odżywianie, świetnie się bawimy i uczymy w przyjemny sposób.

     


Szanowni Rodzice!

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2014/2015 ustalonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zimowa przerwa świąteczna trwa od 22 do 31 grudnia 2014r., ponadto dni 2 i 5 stycznia 2015r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych w naszej placówce. Są to dni wolne ustalone przez dyrektora Zespołu Placówek Specjalnych w porozumieniu z Radą Rodziców. W związku z powyższym rodziców naszych uczniów, pracujących zawodowo, którzy chcieliby, aby w dniach wolnych dziecko uczestniczyło w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych odbywających się w Zespole Placówek Specjalnych prosimy o informację do wychowawcy klasy lub wicedyrektor Danuty Zięby w terminie do 17 grudnia 2014r. Przypominamy, że w tych dniach nie ma obiadów w stołówce szkolnej, a dojazd dziecka do szkoły należy uzgodnić osobiście z przewoźnikiem. Czas pracy świetlicy w dniach wolnych 7.00 do 15.00

dyrektor Elżbieta Kwiatek


Spotkanie z górnikiem

4 grudnia 2014 roku uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z górnikiem. Pan Zygmunt Reszel opowiedział uczniom o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi wydobywających węgiel. Zaprezentował lampy górnicze oraz bardzo ważne nakrycie głowy górnika – kask. Przekazał wiele ciekawostek na temat stroju galowego i znaczenia koloru piór na czapce górnika. Odpowiadał też na pytania uczniów. Następnie dzieci recytowały wiersze i złożyły życzenia górnikowi. Pan Zygmunt obdarował małych słuchaczy słodkim upominkiem. Spotkanie przygotowała p. Małgorzata Piasecka

     


Szkoła pełna wróżb andrzejkowych

Tradycyjnie pod koniec listopada w naszej szkole odbywa się zabawa andrzejkowa, podobnie było i w tym roku. Zabawę rozpoczęła v- ce przewodnicząca szkoły Weronika, która przybliżyła wszystkim tradycje związane są z obchodami andrzejek oraz jak kiedyś obchodzono ten czas. Następnie zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy oraz udziału w przygotowanych wróżbach. Uczniowie oprócz tego, że świetnie bawili się na parkiecie, wzięli udział w takich wróżbach jak: lanie wosku, losowanie imion, dowiedzieli się kim zostaną w przyszłości. Po emocjach związanych z wróżeniem na uczniów czekał słodki poczęstunek oraz kubek chłodzącego napoju. Podczas zabawy jury w składzie pan Maciej oraz pan Tomek rozstrzygnęli dwa konkursy na Miss i Mistera andrzejek oraz na najlepszy strój andrzejkowy; Miss została Ola, Misterem Miłosz, natomiast najlepsze stroje przygotowali Kasia i Mateusz, zwycięzcy otrzymali nagrody. Organizatorzy bardzo dziękują sponsorom, dzięki którym można było urozmaicić zabawę: Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”, które przekazało napoje, nagrody dla uczniów oraz pieniądze na dekoracje, Sklepikowi szkolnemu, który przekazał pieniądze na dekoracje. W tym roku sponsorami byli także: Sklep „Miś”, który przekazał produkty potrzebne do upieczenia ciasta, Hurtownia „Visatos”, która przekazała plastikowe kubeczki. Organizatorzy dziękują również klasie II zawodowej, która podczas praktycznych zajęć w kuchni upiekła ciasto na zabawę.

    


X Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych

25 listopada w naszej szkole odbył się X Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych, tym razem tematem przewodnim konkursowych piosenek na przekór panującej pory roku była wiosna. W konkursie wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły, a także reprezentanci Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ostrzeszowie. Występy oceniało jury w składzie: panie Renata Baszyńska – Majchrzak, Agnieszka Sobczak – Witek, Dagny Masłowska oraz pan Maciej Lipiński. Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe: szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Jury po długich i burzliwych naradach przyznało nagrody: W kategorii szkół podstawowych:  I miejsce – Klaudii i Julicie z Ostrzeszowa,  II miejsce – Kasi z Pleszewa,  III miejsce – Ani z Jarocina. W kategorii szkół gimnazjalnych:  I miejsce – Marysi z Pleszewa,  II miejsce – Ani z Jarocina. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych dwa wyróżnienia:  Jagody z Ostrzeszowa,  Ani z Pleszewa. Organizatorem konkursu był Zespół artystyczny działający w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w przyszłość". Głównym koordynatorem konkursu była pani Wioletta Kuchta.

   


Spotkanie Andrzejkowe

Zabawa taneczna, wiele słodkości, wesołych konkursów, a przede wszystkim magiczne przepowiadanie tego, co los przygotował dla nas w przyszłości czekało na uczestników zabawy andrzejkowej, która odbyła się 27 listopada w oddziale w Broniszewicach.

   

 

 


I miejsce dla S-4 na Festiwalu Muzyki Rockowej w Krotoszynie

26 listopada 2014 roku szkolny zespół S-4 zdobył pierwsze miejsce na Festiwalu Muzyki Rockowej w Krotoszynie. Zespól w brawurowy sposób wykonał utwór z repertuaru grupy Hey i został bardzo wysoko oceniony przez jury, a wręcz owacyjnie przyjęty przez publiczność. Opiekun zespołu p. Maciej Lipiński zapowiedział, że S-4 nie spocznie na laurach a zdobyte nagrody staną się motywacją do dalszej pracy. W skład zespołu wchodzą: Anna - śpiew, Maria - gitara basowa, Marcin- perkusja.

  


Pierwsza pomoc przedmedyczna

Dnia 24 listopada 2014 r. p. Iwona Koska zorganizowała spotkanie z ratownikiem medycznym p. Przemysławem Witek na temat „Pierwsza pomoc przedmedyczna”. Zajęcia zorganizowane zostały dla uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Na początku p. Przemek przedstawił podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przybliżył kilka sytuacji, które ułatwiły uczestnikom zrozumienie omawianych zagadnień. Uczniowie wraz z nauczycielami wykonywali ćwiczenia praktyczne na fantomie, sprawdzając przy okazji wcześniej zdobytą wiedzę. Na zakończenie p. Przemek Witek rozdał uczniom dyplomy za uczestnictwo w małym kursie. Wszyscy razem podziękowaliśmy za poświęcony nam czas i pouczające spotkanie , które upamiętniliśmy wspólnym zdjęciem.

   

 

Zabawa andrzejkowa

Dnia 19 listopada 2014r., przedstawiciele klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w andrzejkach, organizowanych przez Ośrodek Wsparcia w Pleszewie. Impreza odbyła się w restauracji „Baks” w Pleszewie. Najciekawszym elementem imprezy była zabawa taneczna, podczas której nasi uczniowie integrowali się z pozostałymi uczestnikami. Skosztowaliśmy przygotowanych dla nas specjałów, uczestniczyliśmy we wróżbach andrzejkowych. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

   


Innowacja pedagogiczna- Obrazy i dźwięki wokół nas

Przez 6 tygodni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadankach na temat najpopularniejszych mediów cyfrowych ( w ramach realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej Obrazy i dźwięki wokół nas). Na lekcjach wychowawczych rozmawiali na temat Internetu, gier komputerowych, telewizji, reklamy i telefonu komórkowego. W ramach ogłoszonego konkursu przygotowali ciekawe prace: okładki szkolnych gazetek oraz reklamy społeczne. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 21 listopada, a zatem w Światowy Dzień Życzeń i Pozdrowień, o czym przypomniał uczniom Samorząd Uczniowski. Po ogłoszeniu wyników uczniowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. Okno na świat, przygotowane przez uczniów klasy V. Przedstawienie mówiło o tym, że w wielu rodzinach telewizor, komputer, telefon stały się przedmiotem kultu, ale dzięki boskiej interwencji bohaterowie spektaklu nie tylko zwrócili uwagę na piękno przyrody za oknem, ale też zrozumieli, że warto spędzać czas w rodzinnym gronie. Podsumowanie projektu przygotowały: G. Szklarz, D. Masłowska, I. Ciszewska.

    


Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Dary Jesieni”

Dnia 18 listopada 2014r. odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Dary Jesieni”. Najistotniejszym celem konkursu było rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej poprzez prace plastyczne oraz uwrażliwienie na piękno przyrody. Zadaniem dla uczestników była plastyczna interpretacja darów natury jakie przynosi nam jesień, dzielenie się umiejętnościami i pomysłowością w wykonaniu prac plastycznych. Na konkurs wpłynęło 57 prac wykonanych w różnych technikach. Zgłoszone prace konkursowe były bardzo ciekawe i oryginalne. Podczas oceny prac wzięto pod uwagę - umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, pomysłowość w wykorzystaniu darów natury do wykonania pracy i oryginalność tematu. Oto laureaci konkursu W kategorii I: klasy I-III szkoły podstawowej I miejsce- Milena Poszwa kl. I z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem, opiekun- p. Magdalena Mikołajczyk II miejsce- Nikola Chomicz kl. I z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim, opiekun- p. Sylwia Cierlak III miejsce- Żaneta Kłosowska kl. III z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, opiekun- p. Agnieszka Miękus W kategorii II: klasy IV-VI szkoły podstawowej I miejsce- Sebastian Mormol kl. IV z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem, opiekun- p. Iwona Osiecka, p. Sabina Marciszyn II miejsce- Zuzanna Jańczak kl. IV z Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie, opiekun- p. Edyta Błaszczyk III miejsce- Nikodem Straus kl. IV z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie, opiekun- p. Lidia Olender W kategorii III: gimnazja i szkoły przysposabiające do pracy I miejsce- Monika Bartniczak kl. III PP z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, opiekun- p. Aleksandra Pawlaczyk II miejsce- Mirosław Kmiecik kl. III PP z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, opiekun- p. Maria Kubicka Główny III miejsce- Krzysztof Nawrot kl. I PP z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach, opiekun- p. Renata Garsztka Autorzy wyróżnionych prac: - Maksymilian Michalak kl. III PP z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, opiekun- p. Zdzisława Maciejewska - Katarzyna Guzikowska kl. I Gim z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie, opiekun- p. Beata Gogulska Wszystkim uczestnikom nagrodzonym i wyróżnionym GRATULUJEMY!!! i życzymy wiele satysfakcji w kolejnych konkursach. Natomiast pozostałym uczestnikom jesiennego konkursu składamy serdeczne podziękowania za wkład włożony w wykonanie prac. Nagrody dla uczestników zostały sfinansowane przez Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w przyszłość" Międzyszkolny Konkurs Plastyczny przygotowała p. Małgorzata Piasecka.

   


V Integracyjny Przegląd Folklorystyczny w Poznaniu

Dnia 4 listopada 2014 roku dziesięcioro uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie uczestniczyło w V Integracyjnym Przeglądzie Twórczości Folklorystycznej pod hasłem „Zwyczaje, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce - czyli śladami Oskara Kolberga" zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 102 im. Jana Pawła II w Poznaniu. W ramach przeglądu nasi uczniowie z zespołu tanecznego "FREE" - Maria, Weronika, Kasia, Dorota, Agata oraz Jacek, Dawid, Marek, Tomek, Miłosz zaprezentowali w pięknych strojach "Krakowiaka po naszemu". Ponadto odbyli ciekawą podróż po regionach naszego kraju, wysłuchali i zobaczyli co fascynowało wielkiego orędownika wsi polskiej. Było dużo przeżyć artystycznych, które pozostaną długo w pamięci. Koniec przeglądu uwieńczyła miła niespodzianka. Dziękujemy organizatorowi - Zespołowi Szkół Specjalnych Nr 102 w Poznaniu za zaproszenie; Zespołowi Pieśni i Tańca "Tursko" za udostępnienie strojów oraz Pleszewskiemu Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" za sfinansowanie przejazdu. Osoby odpowiedzialne: Agnieszka Sobczak-Witek i Monika Dzierla-Wodecka


Apel z okazji Święta Niepodległości

11 listopada 1918r. to data, którą powinien znać każdy z nas – Polska po 123 latach odzyskuje niepodległość. Jest to największe święto narodowe. Rocznicę tego święta oraz upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego, uczniowie wraz z gronem pedagogicznym uczcili uroczystym apelem 7 listopada. Przypomnieli ważne daty, postacie i wydarzenia związane z drogą Polski do niepodległości. Wcielili się w role uciemiężonej Ojczyzny oraz zaborców, którzy się do tego przyczynili. Podczas występu artystycznego zabrzmiały znane wszystkim pieśni patriotyczne, np.: Piechota, Legiony i oczywiście Hymn Narodowy. W czasie trwania apelu wyświetlona została prezentacja na temat obchodzonego święta.

  


Narodowe Święto Niepodległości w oddziale w Broniszewicach

6 listopada w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach w ramach upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowano uroczysty apel, podczas którego przypomniano te ważne dla historii naszego kraju wydarzenia.

   


Wirtualna lekcja historii

23 października uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum uczestniczyli w wirtualnej lekcji historii zatytułowanej: Opowieść o Żydach Polskich. Uczniowie przenieśli się do XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczone ulice międzywojennej Warszawy. Poznali symbole szabatu oraz inne żydowskie tradycje. Według danych autorów projektu zajęcia w muzeum oglądało 400 tysięcy uczniów w naszym kraju! Nie zabrakło również nas. Nietypową lekcję przygotował Samorząd Uczniowski oraz Biblioteka szkolna.

   


Podróżuj z matematyką!

"Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet..." - 20 października uczniowie naszej szkoły przekonali się, że przygotowanie wycieczki nie jest takie proste jak w słowach piosenki. Podczas tegorocznego konkursu matematycznego pod hasłem: Podróże z matematyką musieli nie tylko przygotować plakaty reklamowe wylosowanych miejsc, ale również oszacować czas podróży, odległość, ceny biletów i miejsc hotelowych. Uczniowie zabrali nas w podróż do najpiękniejszych zakątków Polski: Warszawy i Krakowa oraz zaproponowali podróże m.in. do Londynu, Berlina i Wiednia. Uczniowie zespołów edukacyjnych przygotowali wagony, które utworzyły ciąg liczb w zapisie rzymskim. Komisja, do której należała Dyrekcja szkoły wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsca zajęli uczniowie: V klasy szkoły podstawowej; II klasy gimnazjum; I klasy zasadniczej szkoły zawodowej. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy oraz słodycze.

     


Odżywiaj się zdrowo

Dnia 14.10.2014 r. w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” p. Iwona Koska zorganizowała wraz z p. Iloną Wodecką i p. Marleną Bilińską imprezę szkolną „ Odżywiaj się zdrowo”. Początek dnia był bardzo smaczny i kolorowy, uczniowie przygotowywali zdrowe kanapki na drugie śniadanie, sałatki i szaszłyki warzywno- owocowe. W całej szkole pachniało wiosną, a my mieliśmy okazję zobaczyć najpiękniejsze kulinarne dzieła naszych dzieci, które smakowały wyśmienicie. Następne zadania, które wykonali to: „Sezonowa piramida pokarmowa z warzyw i owoców” (praca wykonana w formie plakatu), jadłospis na jeden dzień, (składający się głównie z warzyw i owoców) oraz klasową gazetkę na temat zdrowego odżywiania. Wszystkie prace i zadania zostały ocenione, wyłoniono 4 pierwsze miejsca, które zostały nagrodzone, a zajęli je uczniowie z następujących klas: Kolorowe i zdrowe kanapki – ZE I A Sezonowa piramida pokarmowa – I ZSZ Jadłospis na jeden dzień – ZE III B Klasowa gazetka o zdrowym odżywianiu – ZE II PP Głównym celem zorganizowanej imprezy jest trwała zmiana nawyków żywieniowych uczniów, poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie. Przez cały rok nasi uczniowie będą przygotowywali różne potrawy i posiłki oparte na warzywach i owocach. Będzie również propagowane zdrowe odżywianie poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

   

   


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 13 października 2014 obyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, pracownicy administracji i obsługi oraz oczywiście nauczyciele. Na początku głos zabrała Pani dyrektor, która wszystkim nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły złożyła najserdeczniejsze życzenia. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na czas przedstawienia uczniowie zamienili się rolami i to oni oceniali nauczycieli. Oceny zostały wystawione zarówno nauczycielom jak i pracownikom administracji oraz pani pielęgniarce. Po części artystycznej odbyło się wręczenie nagród za najpiękniejszy „Jesienny Bukiet”.  I miejsce – Zespół Edukacyjny klasa IV-VI, II miejsce – Klasa II Szkoły Przysposabiającej do Pracy, III miejsce – Klasa II Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

    


Dzień pieczonego ziemniaka

W dniu 6 października 2014 r. kolejna grupa uczniów ZPS w Pleszewie uroczyście pożegnała lato i wspólnie świętowała Dzień Pieczonego Ziemniaka w Starej Stajni w Zawidowicach. Młodzież miała zapewnione liczne atrakcje. Dzień rozpoczęła od rozpalenia ogniska i pieczenia zimniaków oraz kiełbasek, następnie każdy mógł przejechać się wozem konnym, co dla podopiecznych Stowarzyszenia było największą przygodą tego dnia, odważni uczniowie mogli przejechać się na kucyku. Wszyscy uczestnicy, pełni wrażeń, wrócili wyjazdu do szkoły. Wycieczka i przejazd był współfinansowany przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłośc" z odpisu 1% podatku .Orgaznizatorem była p. Izabela Ciszewska

    


Harcerze w „Nadwarciańskim Grodzie”

W dniach od 6 do 11 października 2014 roku harcerze z 18 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w projekcie „Też potrafię - grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne”. W ramach projektu uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w malowniczo położonym Ośrodku „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Brali udział w zajęciach terenowych, ognisku harcerskim, w zajęciach plastycznych, muzycznych, teatralnych oraz ekologicznych. Uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy, gdzie zwiedzili Jasną Górę oraz Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Dojazd do Załęcza Wielkiego został dofinansowany przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" z odpisu 1% podatku za rok 2013.

     

   

 

Wybory do samorządu uczniowskiego

Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się w naszej szkole 30 września. Do Samorządu kandydowało 19 uczniów, którzy mieli wiele ciekawych pomysłów, haseł prezentowanych na plakatach wyborczych. Po przeliczeniu głosów okazało się, że reprezentantami uczniów naszej szkoły zostali: Maria - przewodnicząca, Weronika – zastępca oraz Jakub - skarbnik. Funkcję opiekuna Samorządu będzie kontynuowała p. Grażyna Szklarz. Wybory były dla społeczności uczniowskiej ważną lekcją demokracji. Miłym akcentem wyborów były życzenia i słodycze dla chłopców z okazji ich święta. Nowo wybranym władzom Samorządu gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności. Przygotowaniem wyborów zajęły się p. Grażyna Szklarz i p. Anna Szczepańska.

      

 


Powitanie Jesieni – Hotel Karczma Stara Stajnia

W poniedziałek 29 września 2014 roku uczniowie zespołów edukacyjnych oraz klas przysposabiających do pracy pod opieką wychowawców i opiekunów wyjechali do stadniny koni Hotel Karczma „Stara Stajnia” w Zawidowicach z okazji ”Powitania Jesieni”. Wizytę w ośrodku rekreacji konnej uczniowie rozpoczęli od zwiedzania stajni, w której mieszka kilka hodowlanych koni. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi nauki jazdy konnej, żywienia zwierząt, użytkowania i hodowli koni. Zwiedzili także zagrodę zwierząt gospodarstwa rolnego. Po krótkim spacerze w jesiennej scenerii czekały na uczniów dwie przejażdżki: w powozie wzdłuż całego terenu ośrodka oraz na koniu. Po krótkim odpoczynku i zjedzeniu smacznego posiłku uczestnicy dzięki pięknej pogodzie mieli również możliwość udziału w zabawach rekreacyjnych na jesiennej łące z chustą Klanza oraz na placu zabaw. Wszyscy wrócili do szkoły w doskonałych humorach. „Powitanie Jesieni” w Hotel Karczma Stara Stajnia zostało dofinansowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" z odpisu 1% podatku za rok 2013.

  

  


TEATR czyli Nasz teatr – Teatr Osób Niepełnosprawnych – „Pinokio”

W roku szkolnym 2014/2015 z ramienia Pleszewskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ”Razem w Przyszłość”, realizowany jest projekt o nazwie: TEATR czyli Nasz teatr – Teatr Osób Niepełnosprawnych – „Pinokio,” Czas trwania projektu: od 08.09.2014 r. do 19.12.2014 r., liczba uczestników biorących: 11 uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie. Projekt ma stanowić czynnik przełamywania stereotypu osoby z niepełnosprawnością jako mniej wartościowej i niezdolnej do twórczych działań artystycznych wśród miejskiej i wiejskiej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z powiatu pleszewskiego oraz pozwolić niepełnosprawnym na realizację siebie jako istoty społecznej na miarę własnych indywidualnych możliwości. Podczas projektu realizowane są zajęcia teatralne prowadzone przez p. Katarzynę Kaczmarek i p. Monikę Dzierla-Wodecką. Kwota dofinansowania wynosi 2500,00 zł.

 


Festiwal Rzemiosł

W dniu 19 września uczniowie gimnazjum , zasadniczej szkoły zawodowej oraz PP uczestniczyli w Festiwalu Rzemiosł zorganizowanym przez Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie. Nasi uczniowie mieli możliwość udziału w prezentacji różnych zawodów. Rzemieślnicy z naszego regionu prezentowali swoje wyroby, pokazywali maszyny i techniki pracy, które wykorzystują w swojej pracy, a śmiałkowie mogli własnymi siłami , oczywiście pod czujnym okiem fachowca zbudować własny karmik, zamontować odpowiednio rury i śruby hydrauliczne, założyć blachodachówkę na próbnym modelu oraz spróbować wypieków regionalnych kucharzy, piekarzy i rzeźników. Dziewczyny skorzystały z darmowych usług fryzjerskich i kosmetycznych.

 


Witamy jesień

W dniu 16 września uczniowie oddziału zamiejscowego w Broniszewicach wrazz zaproszonymi gośćmi, którymi w tym roku byli m.in. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowolipsku spotkali się na Święcie Pieczonego Ziemniaka. To, coroczne plenerowe spotkanie wprowadza nas w klimaty jesienne. Przy ognisku, wspólnie biesiadujemy, układamy wielobarwne bukiety, bierzemy udział w grach i zabawach zręcznościowych, jak zawsze nie zapominamy także o akcji ,,Sprzątanie świata.”

    


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

1 września 2014 r. w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/2015. O godzinie 9.00 występujący uczniowie serdecznie przywitali Dyrekcję, pracowników szkoły, wszystkich uczniów oraz rodziców. Nawiązali do przypadającej w tym roku 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jej ofiary uczcili minutą ciszy. Następnie złożyli życzenia, aby ten nowy rok szkolny był nie tylko pracowity, ale i wesoły. Na koniec głos zabrała pani dyrektor, Elżbieta Kwiatek, która przywitała wszystkich uczniów i życzyła im, aby ten rozpoczynający się rok szkolny okazał się dla nich pomyślny i przyniósł dużo sukcesów w nauce.