AKTUALNOŚCIUROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Nadszedł 24 czerwca. Uczniowie ZPS w Pleszewie zakończyli naukę w roku szkolnym 2015/2016. Za nimi dni spędzone nad książką ale i dni relaksu na wycieczkach i imprezach szkolnych. Wszyscy zebrali się na boisku, by podziękować pracownikom szkoły, rodzicom za pomoc i troskę oraz pogratulować sukcesów kolegom i koleżankom. Wśród zgromadzonych uczniów byli tacy, którzy usłyszeli po raz ostatni dzwonek. Uroczyste zakończenie roku szkolnego było dla nich ostatnią okazją, by spotkać się na szkolnym korytarzu z przyjaciółmi ze szkolnej ławy. Byli to uczniowie klasy III zasadniczej szkoły zawodowej i III szkoły przysposabiającej do pracy. Wszystkim życzymy udanych wakacji, wiele radości, słońca, pogody ducha i wszystkiego naj..., naj..., najlepszego.

   


Tuż przed wakacjami

Uroczystości kończącej Rok Szkolny 2015/2016 w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach towarzyszyły prawdziwie wakacyjne nastroje przypominające, że,, morze, góry, las i rzeka to już wszystko na nas czeka’’.

    


Harcerze w Bukowinie Tatrzańskiej

W dniach od 13 do 17 czerwca 2016 roku harcerze z 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w projekcie „Cztery pory roku - ekologiczne zajęcia aktywizujące i rozwijające osoby niepełnosprawne”. W ramach projektu uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w malowniczo położonym schronisku górskim ZHP„Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej. Brali udział w zajęciach ekologicznych, terenowych, plastycznych, wycieczkach pieszych, spotkaniu z góralem oraz wycieczce autokarowej do Zakopanego, gdzie zwiedziliśmy muzeum przyrodnicze oraz podziwialiśmy panoramę Tatr z Gubałówki. Ważnym podsumowaniem pracy uczestników był wernisaż zorganizowany w ostatnim dniu warsztatów, podczas którego odbyła się wystawa prac plastycznych.

   


XXXVIII Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku”

W dniach 07 - 09 czerwca 2016r. w Słupii za Kępnem odbył się zlot drużyn harcerskich „ Nieprzetartego Szlaku” Rejonu Kaliskiego. W pierwszym dniu zlotu po zakwaterowaniu w stanicy braliśmy udział w powitalnym apelu, biegu patrolowym oraz Turnieju gier i zabaw w wodzie. Nocą ogłoszony został alarm, podczas którego musieliśmy wykazać się dużą odwagą wykonując różne zadania przy blasku księżyca. Drugi dzień zlotu był także dniem pełnym atrakcji. Uczestniczyliśmy w konkursie piosenki harcerskiej i patriotycznej oraz zajęciach plastycznych. Po południu rozpalono ognisko, przy którym śpiewaliśmy piosenki, poznaliśmy też kilka nowych pląsów. Wiele radości sprawiła nam wieczorna dyskoteka. W czwartek przyszedł czas rozstania... Spotkamy się za rok w Ostrzeszowie…

   


Poznajemy zawody dorosłych – ratownik wodny

Klasa IV i V poznała tajemnice już ostatniego zawodu w tym roku szkolnym – ratownika wodnego. Spotkanie odbyło się 13 czerwca na basenie „Planty.” W ten zawód wtajemniczył dzieci najpierw p. Leon – doświadczony ratownik wodny Rzeczpospolitej Polski, który opowiedział również o niebezpieczeństwach czyhających nad wodą. Potem p. Eliasz – ratownik wodny WOPR zademonstrował sposób ratowania tonącego. Dzieci zapoznały się ze strefami na basenie, sposobem bezpiecznego korzystania ze zjeżdżalni oraz środkami medycznymi służącymi ratownikom do pomocy przedmedycznej

   

 


„Jak nie czytam, jak czytam”

10 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie ZPS w Pleszewie zebrali się na szkolnym korytarzu i wspólnie czytali – każdy to, na co miał ochotę. Uczniowie przynieśli książki z domu lub czytali te, które wypożyczyli w szkolnej bibliotece. Po zakończeniu czytania dzieci i młodzież utworzyli książkowy łańcuch – połączyli się trzymanymi w rękach książkami. Następnie ułożyli swoje książki jedna na drugiej, w jak najwyższą wieżę. Akcja miała promować czytelnictwo, inicjować modę na czytanie i pokazać nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.

    


Wycieczka do Karpacza

W dniach 6 – 8 czerwca uczniowie Zespołów Edukacyjnych, klas PP, absolwenci wraz z rodzicami i opiekunami wyjechali na wycieczkę do Karpacza. Po długiej podróży dotarliśmy do willi Słonecznik, gdzie mieliśmy nocleg. Zanim jednak zasiedliśmy do obiadokolacji udaliśmy się do muzeum lego i gier komputerowych gdzie podziwialiśmy ruchome budowle wykonane z klocków lego oraz dawne gry komputerowe i konsole. Mogliśmy również pograć na grach i konsolach z lat 80 i 90 m.in. „Super Mario Bros”, po zwiedzeniu muzeum autokarem pojechaliśmy do Świątyni Wang, wysłuchaliśmy historii świątyni, obejrzeliśmy świątynię i teren wokół po czym spacerem udaliśmy się na posiłek. Następnego dnia wyruszyliśmy do miejscowości Kowary, gdzie mogliśmy zwiedzić tamtejszy Park Miniatur oraz Sztolnie uranowe w miejscowej kopalni. Zachwyceni urokliwymi miniaturowymi budowlami oraz atrakcjami, jakie czekały na nas w sztolni wyruszyliśmy do Szklarskiej Poręby, żeby udać się do wodospadu Szklarka, przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Po trudach zwiedzania czekała na nas kolejna atrakcja, na którą uczniowie czekali z ogromna niecierpliwością, czyli kąpiel na basenie w Hotelu Gołębiewski. Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Ściegnach koło Karpacza w wiosce Western City, gdzie strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy nożem, jeździliśmy na koniu, zjedliśmy kiełbasę z ogniska, a także obejrzeliśmy napad na bank oraz pojedynek rewolwerowców a także braliśmy udział w lekcji przyrodniczej. Długo będziemy wspominali pobyt w Western City. W drodze powrotnej zjedliśmy obiadokolację i późnym wieczorem zmęczeni ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Pleszewa. Podopieczni dziękują organizatorce wycieczki Pani Agnieszce, a także pozostałym opiekunom pani Kamili, pani Ani, pani Marlenie, panu Tomkowi za wszelką opiekę pomoc i rady. Kierujemy serdeczne podziękowania dla Pleszewskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” oraz dla Rady Rodziców.

        


Moc atrakcji

6 czerwca na sali gimnastycznej odbyło sie kilka atrakcji. W ramach podsumowania projektu Z książką za pan brat, p. Sylwia Kajdaniak podsumowała liczne konkursy, które odbyły się w ostatnich dniach. Dyrektor szkoły, p. E. Kwiatek, wręczyła dyplomy laureatom konkurów polonistycznych: pięknego czytania, pisania, czytania ze zrozumieniem oraz dyplomy recenzentom książek zakupionych w ramach projektu. Wyróżniono również najpiękniejsze zakładki do książek. Następnie uczniowie klasy VI oraz SU przedstawili spektakl pt. Baśń w stylu retro przygotowany pod opieką p. G. Szklarz. Na zakończenie, p. D. Masłowska wyświetliła uczniom film podsumowujący innowację pedagogiczną: Tabliczka mnożenia jest do nauczenia. Wszystkie zdjęcia ze spotkania znajdziecie na stronie Samorządu Uczniowskiego.

   

   

 


III Międzyszkolny Konkurs Taneczny "Rozwiń talent"

Dnia 30 maja 2016r. młodsza grupa taneczna wzięła udział w III Międzyszkolnym Konkusie Tanecznym " ROZWIŃ TALENT" zorganizowanym przez Zespopł Szkół Specjalnych w Jarocinie. Konkurs ten odbył na deskach sceny Gminnego Ośrodka Kultury w jarocinie Zaprezentowewali taniec wpółczesny z pomponami – "Kolorowy wiatr", którym wywalczyli II miejsce w grupie młodszej. W trakcie obrad jury wszyscy uczestnicy konkursu mieli możliwość odreagować i zawrzeć nowe znajomości podczas wspólnej zabawy tanecznej. Po rozstrzygnięciu konkursu pełni wrażeń i bardzo zadowoleni wróciliśmy do codzienności. Do konkursu dzieci przygotowały p.Anna Witek – Pilarka i p.Agnieszka Sobczak - Witek

      


Klasa IV i V na święcie lasu w Gołuchowie

10 czerwca 2016r. klasa IV i V wspólnie z wychowawczynią p. Magdą i p. Kasią wybrała się na festyn „Święto lasu” do Gołuchowa. Najpierw odwiedziliśmy zagrodę żubrów, danieli, dzików i białych koników. Potem spacerem po parku przeszliśmy na festyn oglądać występy, czerpać papier, malować na szkle, poznawać rzemiosła średniowieczne i zapoznać się z sową i sokołem.

 

 

   

 


Wycieczka do Poznania klasy IV, V i I gimnazjum

Klasa IV i V wspólnie z wychowawczynią p. Magdą i p. Wiesią udała się 8 czerwca na wycieczkę do Poznania. Zwiedzanie dzieci zaczęły od Katedry i grobowców pierwszych władców Polski, potem udały się do „Karmelkowa” zrobić osobiście lizaki. Oczywiście punktualnie w południe zobaczyły koziołki poznańskie, a p. Magda opowiedziała legendę o koziołkach. Po posiłku w McDonalds dzieci ochłodziły się w fontannie na Placu Wolności. Na koniec grupa udała się na lotnisko „Ławica,” by zobaczyć przylatujące i odlatujące samoloty, a przy okazji zwiedzić lotnisko i poznać etapy podróży samolotem. Wycieczka była udana, dziękujemy panu Łukasikowi za nieodpłatny przejazd busem firmy „Olbus.” Tego samego dnia do pociągiem na wycieczkę do Poznania udała sie klasa I gimnazjum z wychowawczynią p. Arletą i p. Grzegorzem. Młodzież wykonała równiez samodzielnie lizaki w "Karmelkowie," obejrzała koziołki poznańskie i udała się do Palmiarnii.

   

   

   


Tydzień z konkursami

Maj był dla uczniów ZPS w Pleszewie bardzo pracowitym miesiącem. W ramach „Tygodnia z konkursami”, brali udział w konkursie kaligraficznym, pięknego czytania oraz czytania ze zrozumieniem. Mimo, iż uczestnictwo było dobrowolne, do rywalizacji zgłosiło się wielu chętnych. Uczniowie mieli możliwość pochwalenia się umiejętnością kształtnego, proporcjonalnego i estetycznego pisma, płynnością czytania, uwzględniającego dykcję i znaki przestankowe oraz umiejętnością wyszukiwania w tekście potrzebnych informacji. W każdym z tych kwizowych przedsięwzięć, korzystano z książek zakupionych do szkolnej biblioteki w ramach programu „Książka naszych marzeń”. Przepisywano utwory zamieszczone w „Wielkiej Księdze Świerszczyka” i fragmenty „Zeszytu w kratkę” ks. Jana Twardowskiego. Odczytywano akapity z książki Sławomira Hanaka „Chłopaki i dziewczyny. Niepotrzebne skreślić”, Anieli Cholewińskiej-Szkolik „Jak wytrzymać w szkole i nie zwariować?” W pozycjach pt.: „Koty i ich niezwykły świat” oraz „Psy i ich niezwykły świat”, wyszukiwano ciekawostki związane z tymi zwierzakami. Wszystkie wymienione działania miały na celu zaprezentowanie nowości czytelniczych i zmotywowanie uczniów do częstszego sięgania po książkę.

   


Wycieczka do Poznania

30 maja 2016r. udaliśmy się na wycieczkę do Poznania. 40 osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami zwiedziła: Blubry – poznańskie legendy w 6D - podróż po dawnych dziejach Poznania . W tym to wyjątkowym miejscu można było poczuć ducha dawnego Poznania. Wsiadając do kapsuły czasu przenieśliśmy się w przeszłość i poznaliśmy bohaterów miejskich legend. Wysłuchaliśmy opowieści, w których fakty przeplatały się z wydarzeniami fantastycznymi. Ten baśniowy charakter sprawił, że brzmiały one jak jedne z wielu bajek z morałem, które w dzieciństwie niejednego z nas tuliły do snu. Atrakcje można było doświadczyć wszystkimi zmysłami. Następnie zwiedziliśmy Rogalowe Muzeum Poznania - żywe centrum poznańskich tradycji i kultury w kameralnej, swobodnej atmosferze pokazów na żywo. Z humorem i z interakcją obejrzeliśmy pokazy o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich według oryginalnej receptury. Muzeum ma na celu promować poznańską kulturę i historię, której najbardziej charakterystycznymi elementami są: rogale, gwara poznańska i koziołki na wieży Ratusza, które mieliśmy okazję zobaczy z okien muzeum. Zwiedziliśmy również Karmelkowo - Manufaktura Cukierków, które zajmuje się ręcznym wyrobem słodkości, do produkcji których wykorzystywane są pozyskiwane w sposób naturalny owocowe. Dojazd do Poznania został sfinansowany przez Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” oraz przez Radę Rodziców Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie.  

       


Dzień Matki na wyjeździe integracyjnym

Coroczne spotkanie integracyjne uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych połączone z Dniem Matki, podobnie, jak w ubiegłych latach odbyło się na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku. W ten wyjątkowy dzień były jak zwykle miłe spotkania z rodzicami, wspólne tańce, zabawy, serdeczne życzenia, drobne upominki dla najlepszych na świecie Mam, nie zabrakło także poczęstunku oraz pamiątkowych zdjęć.Za pomoc w organizacji, sfinansowanie przejazdu dziękujemy Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych,, Razem w Przyszłość”.

      


„Poznajemy zawody dorosłych w naszym regionie” –ratownik medyczny

 Klasa IV i V, która realizuje projekt: „Poznajemy zawody dorosłych w naszym regionie,” poznała zawód ratownika medycznego udając się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pan pielęgniarz oprowadził nas po oddziale. Dowiedzieliśmy, jakie zadania ma lekarz, pielęgniarka i ratownik medyczny. Obejrzeliśmy karetę pogotowia i poznaliśmy jej wyposażenie. Mieliśmy okazje zobaczyć wyjeżdżające karetki do wezwania.

    

 


„Poznajemy zawody dorosłych w naszym regionie” – maszynista

 oraz gość z Szwajcarii w klasie IV-V

Klasa IV i V, która realizuje projekt: „Poznajemy zawody dorosłych w naszym regionie,” poznała zawód maszynisty, podczas podróży wąskotorówką do Kowalewa. Pan maszynista zdradził dzieciom tajniki swojego zawodu. Po dotarciu na miejsce, uczniowie poznały Dworzec Kolejowy oraz miały okazję zobaczyć przejazd pociągów, porozmawiać z konduktorem. Podczas podróży, dzieci poznały pana Petera z Szwajcarii, którego żona pochodzi z Pleszewa. Pan Peter odwiedził nas również na drugi dzień w szkole i opowiedział o swoim kraju, a także dał nam prezenty w postaci szwajcarskich czekoladek.

    


Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”, przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Rady Rodziców przy ZPS, Centrum Wolontariatu w Pleszewie, firmy Kaufland, fundacji im. Królowej Jadwigi w Puszczykowie, Fabryce Maszyn Spożywczych „Spomasz”, Bankowi Spółdzielczemu w Pleszewie i Bankowi Spółdzielczemu w Dobrzycy oraz innych sponsorów, zorganizowali uroczyste obchody TYGODNIA Z GODNOŚCIĄ. Motywem przewodnim Tygodnia był „Kolorowy ogród majowy”. Rozpoczął się festynem pt.: „Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie”, który miał miejsce 19 maja w ogrodach Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, na ulicy Podgórnej 2.
Głównymi punktami imprezy były:
 oficjalne otwarcie uroczystości,
 występ artystyczny uczniów ZPS w Pleszewie,
 przegląd twórczości artystycznej,
 wystawa prac plastycznych,
 zawody sportowe,
 pokazy strażackie i pierwszej pomocy,
 zabawa przy muzyce.

W czasie festynu dzieci i młodzież korzystali z dodatkowych atrakcji, takich jak: kącik rekreacyjny, dmuchany zamek i rodeo, trampolina, wata cukrowa oraz loteria fantowa. W ramach TYGODNIA Z GODNOŚCIĄ zaplanowano dla uczniów:
 uczestniczenie w warsztatach biżuteryjnych i decupage w Centrum Wolontariatu
w Pleszewie  jogę śmiechu w Centrum Harmonia,
 wyjście do Centrum Zabawy i Nauki Paidi,
 wyjście do kina „Hel” na seans filmowy,
 czynny udział w festiwalu „Tratwa”.

Uwieńczeniem TYGODNIA Z GODNOŚCIĄ będzie festyn z okazji Dnia Dziecka, który odbędzie się 25 maja 2016 roku w obiektach Zespołu Placówek Specjalnych. Wszystkie przedsięwzięcia związane z TYGODNIEM GODNOŚCI mają na celu integrację dzieci i młodzieży sprawnej intelektualnie i fizycznie, z niepełnosprawnymi osobami oraz uświadomienie społeczeństwu, że niepełnosprawność nie może być powodem izolacji i dyskryminacji. Wymienione wcześniej działania mają pomóc zrozumieć, iż osoby niepełnosprawne muszą być traktowane z godnością i szacunkiem.

         


X Przegląd Piosenki Religijnej

Dn.16.V.2016 czworo uczniów naszej szkoły brało udział w X Przeglądzie Piosenki Religijnej w Jarocinie. Izabela Kowalska zajęła III miejsce w kategorii szkół podstawowych, a pozostali uczniowie tj.Sebastian Strzykała,Romana Krupińska i Daniel Walczak otrzymali wyróżnienia.

 


„Kocham Cię Polsko!”

29 kwietnia 2016 roku na terenie Szkoły odbyła się uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, Dnia Flagi i Dnia Europejskiego. Po raz pierwszy miała ona formę teleturnieju pt.: „Kocham Cię Polsko!”. Przy zadaniach konkursowych bawili się uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły. W rywalizacji brały udział trzy drużyny, reprezentujące szkołę podstawową, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Było wesoło, kolorowo i „narodowo”.

          


Warsztaty - "Nie panikuj!"

W dniu 11 maja 2016 reprezentacja 18 WDH „Nieprzetartego Szlaku” wzięła udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „ Nie panikuj – RATUJ!” zorganizowanych już po raz czwarty przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim i Chorągwiany Referat Nieprzetartego Szlaku. Nasi harcerze mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oglądając film i wykonując ćwiczenia praktyczne.

   


Mania odkrywania - wycieczka do Wrocławia

Na klasową wycieczkę do Humanitarium, na wystawę: "Szkiełko i oko - tajemnice optyki", warsztaty "Pachnące laboratorium" oraz do wrocławskiego zoo 12 maja wyjechali uczniowie klasy VI i II G oraz chętni naszej szkoły. Uczniowie przekonali się, ile czasu da się wytrzymać w "obłędnym pokoju", jak to jest być uwięzionym w kalejdoskopie, zanurzyć się w barwnej tęczy, zniknąć w magicznym kufrze, malować bez pędzla i farb. Samodzielnie wykonali niepowtarzalne perfumy z pomarańczową nutą. Po Humanitarium obejrzeli niebywały koncert wody przy Hali Stulecia oraz zwiedzili zoo. Uczniowie obejrzeli zwierzęta zamieszkujące różne krainy geograficzne, przeszli tunelem podziwiając gatunki ryb Afrykarium. Uczestnikom wycieczki sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, wszyscy wrócili pełni wrażeń i w radosnym nastroju. Wycieczkę zorganizowały: G. Szklarz, K. Janiszewska, D. Masłowska, a dofinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość, któremu dziękujemy.

   

   


podziękowania dla Grupy Do Zadań Specjalnych

6 maja Grupa Do Zadań Specjalnych zaprezentowała swój spektakl w szkole podstawowej w Karminie. Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem, czego dowodem są poniższe podziekowania i gratulacje.


„Poznajemy zawody dorosłych w naszym regionie” – służby państwowe

Klasa IV i V, która realizuje projekt: „Poznajemy zawody dorosłych w naszym regionie,” w ramach którego zapoznała się z pracą w służbach państwowych. W kwietniu odwiedziła Komendę Powiatową Policji w Pleszewie. W dyżurce dzieci sprawdzały łączność z radiowozami, poznały zadania policjanta pełniącego służbę, mogły zobaczyć broń, pas obezwładniający, izbę zatrzymań. Największą atrakcją okazał się radiowóz. W maju dzieci odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Dzieci obejrzały wozy strażackie, poznały ich wyposażenie. Dowiedziały się, jak wygląda praca strażaka i na czym ona polega.

   

   

  


Trening koncentracji

W kwietniu odbyły się w naszej szkole zajęcia warsztatowe: Trening koncentracji. Dzieci obecne na zajęciach trenowały pamięć wzrokową oraz słuchową, ćwiczyły koncentrację na materiale graficznym, a w ramach twórczej aktywności wykonały malowanki wodą. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz ćwiczenia Szlaczki-koncentraczki. Podczas zajęć trwały konsultacje z psychologiem, pedagogiem oraz logopedą. Warsztaty przygotowały: G. Szklarz oraz I. Ciszewska


II Maraton Uśmiechu

17 kwietnia 2016 r. w Ostrowie Wielkopolskim odbył się II Maraton Uśmiechu - uśmiech podaj dalej. Celem maratonu było propagowanie ruchu jako formy aktywności dla każdego niezależnie od stanu funkcjonowania, przedstawienie biegania jako formy rodzinnego spędzania czasu wolnego, stworzenie warunków udziału w masowej imprezie sportowej przez osoby niepełnosprawne oraz ukazanie w czasie maratonu jak żyć z niepełnosprawnością. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie Grzegorz i Mateusz Minta. Chłopcy wzięli udział w Maratonie i wystartowali w „Biegu z wsparciem”. Wsparciem dla Mateusza była mama p. Aleksandra Minta, a z Grzegorzem wystartowała p. Joanna Radna. Wspólnymi siłami udało nam się ukończy bieg za który chłopcy otrzymali medale i nagrody. Udział w maratonie był wspaniałą okazją do aktywnego spędzenia niedzielnego popołudnia

.   


Doniosły fakt w historii Polski

W dniu 29 kwietnia w oddziale w Broniszewicach odbył się uroczysty apel. Upamiętnił on rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przypomniał, jak istotne jest pielęgnowanie tożsamości narodowej, patriotyzmu, dumy z bycia Polakiem a także przywiązanie do naszych symboli narodowych.

    


Pierwsza zagraniczna wycieczka szkolna do Berlina

W dniach 28 – 29 kwietnia 2016r. uczniowie, absolwenci naszej szkoły oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wybrani w konkursie na najgrzeczniejszych podopiecznych uczestniczyli w pierwszej szkolnej wycieczce zagranicznej. W czwartek zwiedziliśmy jeszcze Polskę, a dokładnie międzyrzecki bezcenny zabytek sztuki fortyfikacyjnej XX w. w Polsce i jednym z najciekawszych w Europie. Schodząc ok. 30 m pod ziemię betonowymi schodami poznaliśmy zaplecze magazynowo – koszarowe, spacerowaliśmy podziemnymi tunelami, mijając po drodze kilka rozwidleń. Udało się również poszerzyć program wycieczki i odwiedziliśmy pomnik Jezusa w Świebodzinie, a także przespacerowaliśmy się po Parku Bobrowym w Rzepinie. Drugiego dnia nastąpił najważniejszy punkt wycieczki – nasza pierwsza wizyta w zagranicznej stolicy – Berlin. Pani przewodnik oprowadziła nas po Placu Aleksandra, pokazała nam Wieżę TV, Czerwony Ratusz, Dzielnicę św. Mikołaja, Fontannę Neptuna, Wyspę Muzeów, Katedrę Berlińską, przespacerowaliśmy się Aleją pod Lipami, zrobiliśmy sobie obowiązkowe zdjęcie pod Bramą Brandenburską, gmachem Reichstagu.

Mimo, małych perypetii z autokarem pierwszego dnia i szybką zmianą programu z tego powodu, wycieczka była bardzo udana. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Jak zwykle wiele radości dostarczyły nam wspólne żarty. Wszyscy robili sobie zdjęcia telefonami, a królowymi selfie były p. Wiesia i p. Magda. Wycieczkę zorganizowała: pani Izabela Ciszewska i pani Magdalena Szymaniak, a w trasę wyruszyli z uczniami p. Magdalena Szymaniak, p. Wiesława Pszczółkowska-Mielnicki oraz p. Tomasz Krakowski i p. Maciej Fulczyński.

Nasze pasje podróżnicze pomogli nam spełnić sponsorzy tj. Atlantis Sp. z o.o. z Ostrowa Wlkp., p. Tadeusz Rak – prezes firmy SPOMASZ, „DREWKO” p. Marek Żarnowski, Zakład Optyczny p. M. Michalski.

    

   

    

   

 


Światło i dźwięk. Pokazy biologiczno-chemiczne

25 kwietnia odbyły się w naszej szkole biologiczno-chemiczne pokazy pod hasłem: Światło i dźwięk . W przyciemnionej sali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum obserwowali grę światła i cienia - dowiedzieli się, co to jest pryzmat, dlaczego gdy na jednej półkuli świeci Słońce, drugą pogrąża mrok; jak to się dzieje, że niebo zmienia kolory i jak widzą nasze oczy. Wysłuchali niezwykłego koncertu, zobaczyli dźwięk. Uczniowie gimnazjum udowodnili, że tlen podtrzymuje palenie, a cytryny wytwarzają prąd... Pokaz przygotowały: p. G. Szklarz, D. Masłowska, A. Tyrra - Zając.

  

  


Bądźmi zdrowi - więc działajmy - ciąg dalszy

Uczniowie klas gimnazjalnych w ramach projektu „Bądźmy zdrowi więc działajmy” –przygotowywali wzorcowe drugie śniadanie. Były kanapki z wędliną, serem, sałatą i ogórkiem. Natomiast do picia był przepyszny bananowy jogurt, który został przyrządzony pod bacznym okiem p. D. Rutkowskiej oraz naszego ucznia –przyszłego kucharza Jakuba. Przed wspólną konsumpcją p. Arleta Tyrra-Zając przedstawiła zasady dobrego zachowania przy stole.

    

 


„Grupa Do Zadań Specjalnych w akcji”

Grupa teatralna składająca się z naszych nauczycieli opracowała w tym roku drugi spektakl Teatru Forum pt. „W cyberlabiryncie”. Jak już sam tytuł wskazuje przedstawienie nawiązuje do świata wirtualnego. Główna bohaterka Zuzia staje się ofiarą cyberbullingu. Prześladowana przez swoja koleżankę nie wytrzymuje presji i ucieka z domu. Publiczność poszukuje alternatywnych rozwiązań i stara się pomóc swojej rówieśnicy w rozwiązaniu trudnej sytuacji. Godnym zaznaczenia jest fakt, że publiczność pełni tutaj rolę widzo-aktorów, którzy wkraczają na scenę i podgrywają główną bohaterkę, tak by odmienić jej los, ale także by poczuć, jak to jest rozwiązać jakiś problem. Premiera spektaklu odbyła się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie. Kolejne spektakle odbyły się w Gimnazjum nr III oraz w Zespole Szkół Technicznych. Kolejne występy odbędą się w innych zaprzyjaźnionych placówkach. Z radością musimy przyznać, że wszystkie występy cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony widzów a interwencje, które dokonywały się podczas spektakli zasługują na uwagę. W skład grupy aktorskiej wchodzą: Anna Szczepańska, Katarzyna Kaczmarek, Alina Tanaś, Agnieszka Gęstwa, Maciej Lipiński, Sławomir Kasołka, Tomasz Krakowski oraz Mariusz Moch.

         


Chrzest 966 -„Stół Mieszka i Dobrawy”

Głównym celem zajęć kulinarnych w których uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy brali udział było uświadomienie zagadnień z historii kuchni, i kultury stołu, w tym przybliżenia czasów pierwszych Piastów i warunków życia w tych czasach.

 


FOTORELACJA Z OBCHODÓW ROCZNICY CHRZTU POLSKI W ZESPOŁACH EDUKACYJNYCH I KLASACH PRZYSPOSABIAJĄCYCH DO PRACY

      

 


DZIEŃ ZIEMI „PALĄCY TEMAT - NISKA EMISJA”

Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Koło przyrodniczo-ekologiczne ,,Żyj w harmonii z przyrodą” oraz Zespół matematyczno - przyrodniczy przygotowali wraz z uczniami prezentację multimedialną pod hasłem „Palący Temat – Niska Emisja!”. Program naszego spotkania miał zasygnalizować uczniom, jaka jest jakość powietrza w Polsce, uświadomić, jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka oraz uczyć, jakie działania podjąć, aby nastąpiła pozytywna zmiana. Przeciwdziałanie niskiej emisji, ale też emisji CO2 to bardzo aktualny temat. Kolejnym przedsięwzięciem związanym z obchodami Dnia Ziemi było wykonanie przez zespoły klasowe albumów o ,,Polskich Parkach Narodowych”. PARKI NARODOWE są jedną z form ochrony przyrody. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtwarzania zniszczonych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów. Uczniowie naszej szkoły przez cały rok zostają włączeni w szereg działań związanych z ochroną środowiska, segregacją śmieci oraz recyklingiem. Spotkanie nasze to dzień, w którym nastąpiło podsumowanie wielu konkursów:


,,Puszkomania"
I miejsce: kl. II PP;
II miejsce: kl. IV-V;
III miejsce: grupa harcerzy


,,Bateriomania”:
I miejsce: kl. I PP;
II miejsce: ZE I b;
III miejsce: IV-V


Nowością tegorocznych obchodów Dnia Ziemi było ogłoszenie konkursu

,,Drugie życie rolki papieru”.
I miejsce: ZE Ia;
II miejsce: ZE Ib;
III miejsce: ZE IIa

   


II miejsce w XI MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM „MY W NASZYM REGIONIE”

Kółko ekologiczno-przyrodnicze "Żyj w harmonii z przyrodą" wzięło udział w XI Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym "My w naszym regionie". W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny przeżyliśmy przygodę z ekologią i przyrodą. Tematyka konkursu dotyczyła ,,Papierowych wariacji”. Zadań było wiele. W listopadzie pod okiem p. Katarzyny Kaczmarek uczniowie kółka opracowali ,,mapę myśli”- skojarzenia z papierem. Z pomocą p. Malwiny Frąszczak przedstawili historię papieru w obrazkach. W grudniu z p. Moniką Dzierlą Wodecką i p. Katarzyną Jakóbczak młodzież wykonała ciekawe ozdoby choinkowe z papieru oraz plakat zachęcający do zbierania i wykorzystania makulatury. Pod czujnym okiem p. Malwiny Frąszczak napisali wiersze o historii papieru. Miesiąc styczeń upłynął pod znakiem karnawału. P. Katarzyna Jakóbczak i p. Monika Dzierla Wodecka służyły pomocą podczas wykonywania karnawałowej maski. Przy okazji uczniowie mogli sobie pożartować z p. Malwiną Frąszczak, tworząc ilustracje związane z papierem. Luty obfitował w poważniejsze tematy. Uczestnicy koła z p. Katarzyną Jakóbczak i p. Moniką Dzierlą Wodecką dyskutowali o zagadnieniach związanych z wykorzystaniem i ochroną drzew. Przy okazji p. Ewelina Ślusarczyk przypomniała uczniom historię książki. Uczniowie poznali także z p. Katarzyną Kaczmarek sposoby otrzymywania papieru. p. Romana Pędzikiewicz i p. Monika Dzierla Wodecka pokazały, w jaki sposób wykonać z wykorzystaniem materiału roślinnego i tekstylnego kartki papieru. Papier był także motywem przewodnim w miesiącu marcu. p. Katarzyna Jakóbczak pomagała uczestnikom koła w wykonaniu ,,papierowego zoo”. Nad tworzeniem brył matematycznych oraz opracowaniem prezentacji multimedialnej na temat korzyści płynących ze zbierania makulatury nadzór sprawowała p. Monika Dzierla Wodecka. 20 kwietnia 2016r. przedstawiciele kółka Tomasz, Natalia, Anna i Dominik wraz z p. Katarzyną Kaczmarek i p. Moniką Dzierla-Wodecką reprezentowali nasz zespół konkursowy i wzięli udział w spotkaniu finałowym w obiektach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu. Zajęliśmy zaszczytne II miejsce.

  


Wizyta w Bibliotece

Dnia 13 kwietnia 2016 r. grupka uczniów Szkoły Podstawowej odbyła wycieczkę do Książnicy Pedagogicznej im, A. Parczewskiego w Pleszewie. Wraz z paniami M. Frąszczak i A.Wojcieszak zwiedzili pomieszczenia biblioteki, wysłuchali zasad wypożyczania książek. Uczniowie w ramach wizyty wykonali tez zakładki do książek, wysłuchali wierszyków -rymowwanek oraz wzięli udział w zabawie ruchowo- muzycznej.

      

 


Dzień Czekolady

Karmelowa, śmietankowa, z orzechami, z rodzynkami... niebiańską ucztę w Międzynarodowy Dzień Czekolady przygotował Samorząd Uczniowski 12 kwietnia. Na szkolnym holu rozłamano ponad 600 kawałków słodkiej i gorzkiej, mlecznej i deserowej, słowem: pysznej czekolady! W kuchni Ania, Jakub, Weronika i Fabian przełamali kakaowym kremem chrupiące wafle oraz zaserwowali pitną czekoladę z pomarańczową nutą. Degustację Samorząd przygotował dla uczniów i pracowników szkoły, życząc wszystkim słodkiej przyjemności. Słowa podziękowania kierujemy pod adresem wychowawców, rodziców i uczniów, dzięki którym udało się zorganizować słodki poczęstunek.

  

   


XIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

6 kwietnia 2016 r. w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. W tym roku przebiegał pod hasłem „Słowem malowane”. Zadaniem dzieci było recytowanie wierszy dowolnego autora oraz fragmentów prozy Emilii Kiereś. Wszystkie utwory opisywały przyrodę. Komisja konkursowa oceniała ciekawą interpretację wierszy, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe. Grupa I (7-11 lat) recytowała poezję, natomiast grupa II (8-12 lat) wygłaszała prozę. Zwycięzcą pierwszej grupy został Eryk z Pleszewa. W kategorii drugiej na najwyższym stopniu podium stanęły Aleksandra i Sandra z Jarocina. Zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia. Nagrody i poczęstunek dla uczestników konkursu ufundowało: Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” oraz sklepik szkolny. Uczniowie byli zadowoleni ze swoich występów i zadeklarowali swój udział w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

   

 


Prawdziwa przyjaźń

Uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt."Prawdziwa przyjażń."Wszyscy zgromadzeni obserwowali dynamiczne widowisko.Aktorzy wykorzystali bajkową konwencję i poruszyli treści ważne dla dzieci takie jak:prawidłowe funkcjonowanie w grupie ,przyjaźń,zagrożenia ,sztuka empatii oraz to ,jak radzić sobie ze swoimi emocjami. Teatr z Krakowa zaprosiło Koło artystyczne Zespołów Edukacyjnych.Bilety dla uczniów dofinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" z odpisu 1% podatku KRS 0000305120

  


Wycieczka do muzeum

W dniach 14 – 16 marca uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedzili Muzeum Regionalne w Pleszewie, by zobaczyć wystawę pt.: pt. „Civitas Pleschowiensis baptizatur”. Wpisuje się ona w program ogólnopolskich obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Na początku pracownik muzeum uświadomił uczniom, jak wielkie znaczenie miało przyjęcie chrztu przez Polskę. To wydarzenie było „równoznaczne z przyjęciem naszego państwa do grona krajów Europy, dla których chrześcijaństwo było fundamentem ich rozwoju”. Później można było zapoznać się z historią pleszewskich świątyń, a także obejrzeć zdjęcia kościołów. Dzięki temu łatwo dało się zauważyć zmiany, przede wszystkim te architektoniczne, które w nich zaszły na przestrzeni lat. Przywołane zostały także postaci duchownych, którzy wywarli ogromny wpływ na działalność Kościoła w mieście. Nie zabrakło również zdjęć obrazujących życie religijne pleszewian. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w Muzeum Regionalnym. Dzięki nim poszerzyli historyczną wiedzę na temat początków Polski oraz dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o najbliższym otoczeniu.

http://wycieczka do muzeum

 

 


Integracyjny Festiwal Piosenki „Witaminki na start"

W dniu 18 marca 2016r. reprezentacja 18 WDH „Nieprzetartego Szlaku” wzięła udział w festiwalu „Witaminki na start”, który już po raz siedemnasty został zorganizowany w krotoszyńskim kinie „Przedwiośnie”. W festiwalu wzięły udział 24 zespoły. Nasz zespół zaprezentował piosenkę pt:„Zanim zjesz śniadanie” oraz wykonał pracę plastyczną pod hasłem „Owocowo-jarzynowe nakrycie głowy”. W trakcie trwania festiwalu odbył się także witaminowy poczęstunek.

 

  


Zajączek Wielkanocny

We wtorek 22 marca 2016 r. w naszej placówce było bardzo gorąco! I to bynajmniej nie za sprawą temperatury, bo choć wiosna w kalendarzu, pogoda wciąż pozostawia wiele do życzenia. Powodem gorących klimatów były atrakcje, które przygotował dla naszych uczniów Zajączek Wielkanocny witający wiosnę. Wystawione zostało przedstawienie „Wielkanocne kurki”. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Portret wielkanocnego zajączka”. Radości było co niemiara, gdy uczniowie znaleźli w swoich koszyczkach wielkanocnych – słodkie upominki ufundowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Razem w Przyszłość”. Wszystkim dzieciom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom i pracownikom Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

   


Spotkanie z rodzicami

21 marca 2016 roku w naszej placówce odbyło się spotkanie pt.: „Oferta zajęć w szkole ponadgimnazjalnej – specyfika nauki i pracy w Szkole Przysposabiającej do Pracy”. Dyrekcja Zespołu Placówek Specjalnych, wychowawcy Zespołów Edukacyjnych na poziomie Gimnazjum oraz wychowawcy klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy zaprosili rodziców uczniów na spotkanie mające na celu przybliżenie specyfiki nauki i pracy w szkole przygotowującej młodzież do pełnienia różnych ról społecznych oraz do autonomicznego (na miarę ich możliwości rozwojowych) i aktywnego dorosłego życia.

   

                                                                                                                              


Zajęcia o przysłowiach

 Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią Justynę Biegańską - przedstawicielkę Biblioteki Pedagogicznej w Pleszewie. Tematyka zajęć dotyczyła przysłów polskich. Uczniowie wykonywali wiele zadań, które sprawdzały ich znajomość ludowych porzekadeł. Poznali pochodzenie i znaczenie niektórych z nich. Wielokrotnie nawiązywano do wiosennej pory roku i zbliżających się świat wielkanocnych. Dzieci wysłuchały tekstów, opisujących obrzędy związane z powitaniem wiosny. W czasie lekcji mogli korzystać z „Ilustrowanego słownika przysłów” (zakupionego w ramach programu „Książka naszych marzeń). Wszystkim uczniom zajęcia bardzo się podobały.

  

 


Szkolny konkurs ortograficzny

 W ZPS w Pleszewie odbył się szkolny konkurs ortograficzny. Składał się z dwóch etapów: klasowego i szkolnego. Zwycięzcy eliminacji klasowych zgromadzili się w świetlicy szkolnej, by napisać dwa teksty zawierające wiele trudności ortograficznych. Teksty zaczerpnięte zostały z książek, wchodzących w skład serii o „Mikołajku” i serii „Poczytaj mi mamo” (zakupionych w ramach programu „Książka naszych marzeń”). Po krótkim zaprezentowaniu bibliotecznych nowości, uczniowie przystąpili do rywalizacji. Triumfatorami konkursu zostali Oliwier, Katarzyna, Maciej, Weronika. Gratulujemy!

    


Teatr Forum w Kotlinie

 

W lutym aktorzy z Grupy Do Zadań Specjalnych na szczególne zaproszenie dyrektora Domu Kultury w Kotlinie pana Janusza Barańskiego wystawili spektakl „I Ty możesz coś zmienić”. Oto relacja wideo z przedstawienia.

http://www.jarocinska.pl/video/kotlin-teatr-grupa-do-zadan-specjalnych

   


VIII Turniej Kręglarski

 

Dnia 15.03.2016r kółko sportowe wraz ze Stowarzyszeniem „Razem w Przyszłość” działającym przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie zorganizowało na obiekcie Cechu Rzemiosł Różnych VIII Turniej Kręglarski dla Szkół i Placówek Specjalnych. W turnieju uczestniczyło pięć drużyn: z Pleszewa, Borzęciczek, Jarocina oraz Ostrowa Wlkp. W rywalizacji indywidualnej I miejsce zajął Krzysztof Zimny z Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Pleszewa, II miejsce Jakub Marcinkowski z Zespołu Szkół Specjalnych z Jarocina, a trzecie Daniel Jędraszak z Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Pleszewa. W turnieju drużynowym pierwsze miejsce zajęła drużyna Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Pleszewa, drugie miejsce drużyna z Zespołu Szkół Specjalnych z Ostrowa Wlkp, a trzecie miejsce drużyna z Zespołu Placówek Specjalnych z Pleszewa. Organizatorzy turnieju składają serdeczne podziękowania gospodarzom obiektu za bezpłatne użyczenie.

  

 

 

 


Zaproszenie na zajęcia warsztatowe

 Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na zajęcia warsztatowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Trening pamięci, koncentracji i uważności

Spotkanie adresowane dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum

Zapraszamy 9 kwietnia 2016 r.

Miejsce: Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie, ul. Osiedlowa 1, sala nr 44

Plan spotkania:

1. 10:00 - Prezentacja: Rozwijanie zdolności uczenia się

2. 10:20-11:30 - Zajęcia warsztatowe: Trening pamięci, koncentracji i uważności

3. W godzinach: 9:30 -10.30 konsultacji udzielają:

- logopeda (diagnoza wstępna, terapia dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy),

- pedagog (edukacja dziecka z trudnościami w uczeniu się),

- psycholog

(prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne do 5 kwietnia: 62 7427 877):


Rekolekcje Wielkopostne

 

W dniach 14.III-16.III odbyły się w naszej szkole Rekolekcje Wielkopostne przygotowujące nas do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Rekolekcje prowadził ks. kan. Tadeusz Pietrzak .W ciągu tych trzech dni wysłuchaliśmy konferencji i uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej. Rekolekcje zakończyły się przystąpieniem do sakramentu Pokuty oczyszczającym nasze serca i Mszą Świętą .

    


Przedświąteczne spotkanie integracyjne.

 

Uczniowie wszystkich klas Przysposabiających do Pracy spotkali się po raz kolejny z Uczestnikami z Ośrodka Wsparcia w Pleszewie. Spotkanie odbyło się w dniu 7.03.2016 r zorganizowane zostało z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczestnicy przygotowali wspólnie piękne ozdoby wielkanocne: kartki świąteczne i wielkanocne pisanki wykonane techniką decoupage. Efekt zachwycił wszystkich. Jednakże radość ze wspólnej pracy jest wartością największą i nieocenionym przeżyciem. Czekamy na następne wspólne zajęcia.

   


Przygotowujemy świąteczne ozdoby- zajęcia otwarte dla rodziców.

 

Dnia 1.03.2016 r odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców. W czasie zajęć uczniowie wszystkich klas przysposabiających do pracy oraz ZE I b wspólnie z rodzicami wykonali wspaniałe ozdoby wielkanocne. Powstały piękne jajka wykonane techniką decoupage , barwne palmy, kartki świąteczne, zajączki i stroiki na Wielkanocny stół . Rodzice wraz ze swoimi pociechami wykazali się dużą inwencją twórczą. Po pracy artystycznej nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Takie zajęcia to doskonała okazja do utrwalania tradycji zdobienia jaj wielkanocnych i radości ze wspólnej pracy z rodzicami. Zajęcia przygotowały wychowawczynie klas PP i ZE 1b. Dziękujemy wszystkim za przybycie

    

 


Bądźmi zdrowi, więc działajmy

 

W dniu 1marca uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w pogadance pt. Aktywność fizyczna” przeprowadzonej przez naszą p. rehabilitantkę Katarzynę Tomczak-Górę w ramach realizacji programu profilaktycznego „Bądźmy zdrowi więc działajmy”. Pani rehabilitantka przypomniała nam zalety uprawiania sportu. Przypomniała nam dyscypliny sportowe. Opowiedziała jakie są ich zalety i przeciwwskazania. Uczniowie mogli się dowiedzieć wiele ciekawostek między innymi, że taniec i szachy to też konkurencje sportowe.

  

 

Dzień Języka Niemieckiego

 

 Dnia 25 lutego 2016 w naszej szkole odbył się już po raz kolejny Dzień Języka Niemieckiego, podczas którego przeprowadzono konkurs z języka niemieckiego. Nasi uczniowie rozwiązywali test gramatyczno-leksykalny. Następnie trudzili się w grupach nad zadaniem, które polegało na dopasowaniu odpowiedniego wyrazu w języku polskim do wyrazu w języku niemieckim. Klasy I-III tworzyły piękne mapy Niemiec. W tym dniu odbyło się również podsumowanie innowacji pedagogicznej pt. „Andere Länder, andere Sitten”. Przez cały tydzień korytarz szkolny był ozdobiony gazetką wykonaną przez klasę III gimnazjum, która brała udział przez 4 miesiące w innowacji. Gazetka przedstawiała wizualizacje korespondencji mailowej z zaprzyjaźniona szkołą Bad Langensalza. Organizatorem imprezy była pani Izabela Ciszewska.

   

Wizyta w Bibliotece Miejskiej w Pleszewie

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” klasa III gimnazjum odbyła w dniu 29.02.2016 krótką wycieczkę do Biblioteki Miejskiej w Pleszewie. Wraz z wychowawczynią zwiedzili najważniejsze działy biblioteki, poznali zasady zapisywania się, wypożyczania oraz oddawania książek. Pani kierownik działu dziecięcego przedstawiła nam też krótką historię biblioteki, jakie imprezy są tam organizowane oraz jakie znane osobistości można spotkać podczas spotkań autorskich organizowanych w bibliotece.

  

XXIX Turniej Gier i Zabaw Ruchowych

Po raz kolejny reprezentacja harcerzy 18 DH NS z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięła udział w XXIX Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych w Ostrowie Wlkp. Ze zmiennym szczęściem zaprezentowali się w 11-stu konkurencjach szybkościowych i zręcznościowych co w rezultacie dało VI miejsce. Drużynę z Pleszewa reprezentowali: Kasia, Marcelina, Gracjan, Miłosz, Dariusz i Mariusz z klasy V i VI.

  


Bądź eko! - III Międzyszkolny Konkurs Biologiczny

17 lutego odbył się III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Biologicznej pod hasłem BĄDŹ EKO! Konkurs składał się z dwóch etapów - po rozwiązaniu testu uczniowie rozwiązywali zadania praktyczne. Uczestnicy segregowali odpady do specjalnie przygotowanych pojemników, rozpoznawali znaki ekologiczne, mikroskopowali, a w ramach recyklingu odnawiali niepotrzebne przedmioty. Powstały przyborniki, głuche telefony, obrazki z uszkodzonych ramek, roboty, lejki, a nawet lizaki. Reprezentanci sześciu szkół wykazali się kreatywnością, szeroką wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska. I miejsce zajęła młodzież ze Słupi, II - z Kalisza, III- z Borzęciczek i z Marszewa. Prace oceniali nauczyciele przedmiotów przyrodniczych: przewodnicząca komisji, p. Kamila Hryszko, p. Arleta Tyrra-Zając oraz p. Iwona Grabowska. Nagrody wręczyła dr szkoły, p. Elżbieta Kwiatek. Koordynatorem konkursu była p. Grażyna Szklarz.

Nagrody ufundowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość.

   

   


 

Poczta walentynkowa

12 lutego w naszej szkole, dzięki inicjatywie redakcji "To i Owo" oraz Samorządu Uczniowskiego, naszą szkołę zalała fala miłości i serdeczności. Uczniowie klasy IV i V dostarczali walentynki zebrane wcześniej w wersji papierowej. Były również walentynki elektroniczne, które zbierał Samorząd Uczniowski, a które adresaci mogą odczytać pod linkiem: https://sites.google.com/site/szklarzgrazyna/home/wybory-2015-2016-1/

   

 


I miejsce w VI Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym

8 lutego 2016r. Adam z IIIg. , Alan z VI i Mateusz z IIg. rywalizowali z uczniami z Kalisza, Jarocina i Ostrowa Wlkp. w Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym. Jak co roku, konkurs został zorganizowany z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. To już VI edycja konkursu, a nasza drużyna szósty raz stanęła na podium, po raz trzeci z rzędy zajmując I miejsce. Chłopcy musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami z technologii informacyjnej. Jak co roku do konkursu zwycięską drużynę przygotowała p. Magdalena Szymaniak, w tym roku do współpracy dołączyła p. Alina Tanaś.

   

  


„Napoje dnia codziennego”

W dniu 05.02.2016r. uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w pogadance „Napoje dnia codziennego” . Było to kolejne spotkanie w ramach projektu profilaktycznego „Bądźmy zdrowi więc działajmy”. Uczniowie zapoznali się z zaletami wody mineralnej, herbaty. Dowiedzieli się o negatywnych skutkach picia napoi zawierających węglowodany. Gimnazjaliści badali zawartość cukru w sokach, napojach gazowanych, coli, napojach energetyzujących.

  


I gimnazjum w teatrze

W dniu 03. 02.2016r. uczniowie klasy I gimnazjum wraz z wychowawcą udali się do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na przedstawienie pt. „Diabełek Pawełek”. Spektakl był bardzo interesujący. Przedstawiał historię małego diablika Pawełka, który postanawia opuścić piekło i być dobry i miły dla innych. W drodze do nieba przeżywa wiele przygód. Wszystkim bardzo podobała się gra aktorska, scenografia, nowoczesna choreografia i wykorzystanie na scenie światła fluorescencyjnego. Po przedstawieniu zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie, udali się do restauracji McDonald’s.

   


Cała Polska czyta dzieciom

 

Jeszcze przed feriami w ZPS w Pleszewie odbyła się uroczystość w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Z tej okazji przygotowano materiały promujące akcję: naklejki, broszury, gazetki. Uczniowie szkoły podstawowej wykonali plakaty promujące wspomnianą akcję. Na szkolnych korytarzach pojawiły się hasła, które podkreślały zalety czytania książek. Na ogólnym spotkaniu, zachęcano dzieci i młodzież do sięgania po książki o Neli – małej reporterce, które biblioteka posiada dzięki rządowemu programowi „Książka naszych marzeń”. Przedstawiono prezentację o pisarzach podróżnikach – A. Fiedlerze i Cz. Centkiewiczu. Teatrzyk kukiełkowy „Bajka” zaprezentował baśń pt.: „Dziewczynka z zapałkami” H.CH. Andersena. Druga część uroczystości opierała się głównie na czytaniu. Uczniowie przez dwie godziny czytali książki, które szkolna biblioteka zakupiła w ramach w/w rządowego programu.

   

  

 


Tegoroczna edycja kampanii społecznej

Jak każdego roku w oddziale w Broniszewicach przyłączamy się do niezwykle lubianej przez wychowanków akcji Cała Polska czyta dzieciom. Sięgamy po lubiane, wzbogacone elementami dźwiękowymi, dotykowymi, pięknie ilustrowane książki i pamiętamy, aby towarzyszyły nam jak najczęściej.

     

Kto przysłowia zna, ten dobrze się ma

14 stycznia uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili bibliotekę pedagogiczną przy ul. Ogrodowej. Bibliotekarka, P. Justyna Biegańska przygotowała dla nich lekcję pt. Kto przysłowia zna, ten dobrze się ma, dzięki której uczniowie poznali nowe frazeologizmy. W miłej i przyjaznej atmosferze uczniowie rozmawiali na temat znaczenia wybranych przysłów oraz wykonali zakładki do książek z wykorzystaniem wylosowanych sentencji. Lekcję w ramach projektu Książka naszych marzeń zorganizowały: G. Szklarz i S. Kajdaniak.

   


Wpływ czytania na rozwój dzieci

 13 stycznia podczas ogólnego zebrania rodzice uczniów naszej szkoły wysłuchali prelekcji na temat: Wpływ czytania na rozwój dzieci, którą przygotowały: G. Szklarz, S. Kajdaniak, I. Ciszewska. W ramach realizowanego w szkole projektu rządowego Książka naszych marzeń przedstawiono założenia ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom oraz przedstawiono najważniejsze korzyści z czytania. Rodzice otrzymali również ulotki, w których zamieszczono przydatne linki, informacje o głośnym czytaniu oraz przygotowany przez uczniów naszej szkoły ranking korzyści wynikających z czytania książek.

  


Spektakl Teatru Forum

 

12 stycznia Grupa Do Zadań Specjalnych udała się do Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie, gdzie przedstawiła swój spektakl Teatru Forum „I Ty możesz coś zmienić”. Nauczyciele wystąpili trzykrotnie zachęcając publiczność do interwencji w losy głównego bohatera. Gimnazjaliści stanęli na wysokości zadania i wykazali się dużą kreatywnością oraz odwagę wchodząc na scenę i pogrywając postać Jakuba – młodego chłopaka, który wpadł w złe towarzystwo.

    


Poznajemy zawody dorosłych. Klasa IV i V zwiedziła "Spomasz"

klasa IV i V pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Szymaniak realizuje projekt pod nazwą: "Poznajemy zawody dorosłych w naszym regionie."  Jego celem jest zapoznanie dzieci z zakładami pracy w naszym regionie, a także z zawodami wykonywanymi przez dorosłych. Pierwszą firmą, którą zwiedziły dzieci była Fabryka Maszyn Spożywczych "Spomasz" w Pleszewie. Uczniowie przyglądali się pracy ślusarzy na hali produkcyjnej, dowiedziały się, co powstaje w fabryce, jakie maszyny, do produkcji jakich produktów. Po hali oprowadzał wszystkich pan inżynier, który wszystko dzieciom wyjaśniał. Wielka hala produkcyjna, wielkie maszyny zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Zadowolone i obdarowane prezentami od Spomaszu, dzieci wróciły do szkoły.

   

  

 


"Owoce i warzywa w szkole"

W naszej placówce nadal realizujemy program, "Owoce i warzywa w szkole", poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, zgłębianie wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Staramy się aby nasi uczniowie byli świadomymi konsumentami którzy zapobiegają chorobom, promując zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną. Założone cele realizujemy podczas zajęć ( w tym również zajęć kulinarnych), konkursów, robienia zakupów spożywczych, spotkań ze szkolną pielęgniarką itp. W tym roku zorganizowano już w naszej szkole lekcję " Śniadanie daje moc" oraz stragan składający się z darów jesieni, które przynieśli uczniowie naszej placówki. Zostały one wyeksponowane na korytarzu szkolnym, wraz z przetworami warzywno owocowymi wykonanymi również przez uczniów naszej placówki.

    


24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W dniach 7 i 8 stycznia 2016r w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbyła się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na pediatrię i dla seniorów w ramach 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebraliśmy 281,04 zł, które zostały przekazane do sztabu WOŚP w Pleszewie.

 

 


Bal karnawałowy

5 stycznia 2016r. w naszej placówce odbył się bal karnawałowy. Sala przyozdobiona kolorowymi balonami i reflektorami robiła duże wrażenie. Uczniowie i nauczyciele w karnawałowych kreacjach, w zabawnych fryzurach i makijażach tańczyli wspaniale. Muzyka była nowoczesna, młodzieżowa i wszystkim się podobała. W chwilach odpoczynku można było skosztować różnych smakołyków. Podczas balu przeprowadzony został konkurs na najpiękniejszy strój karnawałowy. Nagrodzono zwycięzców. Ten niesamowity bal zawdzięczamy Pani Dyrektor, nauczycielom oraz Pleszewskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość.” Wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę. Organizatorzy: p. Katarzyna Kaczmarek, p. Monika Dzierla-Wodecka, p. Marlena Bilińska, p. Emila Szlachta, p. Tomasz Krakowski i p. Maciej Lipiński.

    

  


BIBLIOTEKA ZAPRASZA

Zbliżają się ferie - czas wolny od szkolnej nauki. Jest wiele sposobów, aby miło spędzić ten czas. Szkolna biblioteka proponuje swoją recepturę na udane zimowe wakacje. Zachęca do wypożyczania książek i czytania ich.

Nie sypnęło białym puchem. Z powodu braku zimowej aury nie można zjeżdżać na sankach, rzucać się śnieżkami i lepić bałwana. Niedostatek wrażeń, niedosyt przygód można nadrobić ciekawą lekturą, która przeniesie w bajkowy świat, pozwoli przeżyć niesamowite chwile, poznać wyjątkowych bohaterów. Poszerzy naszą wiedzę, pomoże nam wyjaśnić intrygujące zjawiska i poradzi jak rozwiązać codzienne problemy. Odwiedź szkolną bibliotekę i spędzaj ferie z książką.

Biblioteka poleca nowości:

Emilia Kiereś, Srebrny dzwoneczek, Brat, Łowy, Kwadrans

Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo

Zuzanna Orlińsk,a Pisklak

Jan Twardowsk,i Zeszyt w kratkę

Rafał Witek, Pierwszaki z kosmosu

Agnieszka Chylinsk,a Zezia i wszystkie problemy świata

René Goscinny, seria z Mikołajkiem

Tove Jansson, Muminki

Alan Alexander Milne, Wielka księga Kubusia Puchatka

Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka

Opracowanie zbiorowe, Poczytaj mi mamo

Opracowanie zbiorowe, Wielka księga Świerszczyka

Opracowanie zbiorow,e Koty i ich niezwykły świat

Opracowanie zbiorow,e Psy i ich niezwykły świat

Veit Klau,s Moje akwarium seria książek Neli – mała reporterka

Dorota Sumińska, Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt.

Sławomir Hanak, Chłopaki i dziewczyny. Niepotrzebne skreślić

Aniela Cholewińska-Szkolik, Jak wytrzymać w szkole i nie zwariować?

Minkowski Aleksande,r Encyklopedia nastolatki

Opracowanie zbiorowe, Niezbędnik chłopaka

Opracowanie zbiorowe, Magiczny świat baśni i legend

W bibliotece szkolnej jest jeszcze wiele innych książek równie ciekawych co wyżej wymienione.


Karnawałowy bal

W rytmie ulubionych przebojów, wśród konkursów i zabaw w znakomitych nastrojach, w oddziale w Broniszewicach wychowankowie wraz z opiekunami wkroczyli w okres karnawału.

   


Biblioteka pomaga budować świąteczny klimat

Grudzień to miesiąc, który każdemu dziecku kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Jak co roku, w klasach pojawiły się świąteczne dekoracje: choinki, bombki, lampki. Korytarze wypełnione były zapachami pierników i innych świątecznych wypieków. Szkolna biblioteka przyczyniła się do stworzenia tego świątecznego klimatu, bo udostępniła uczniom kilka pozycji książkowych, które zawierały wskazówki, porady jak podkreślić wyjątkowość tego czas (Dzieci gotują. Wielka księga przepisów, 189 Przepisów Siostry Marii, Dzieci gotują, czyli kuchnia pełna przygód, Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej). Korzystali z zamieszczonych tam kulinarnych przepisów. Wzorowali się na opisach i ilustracjach dekoracji. Wymienione książki będą wykorzystywane również przy okazji innych świąt. Pozyskane zostały dzięki programowi „Książka naszych marzeń”.

   

   


Książeczki na zimową pogodę

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, najmłodsi uczniowie poznali kilka, nowych - odpowiednich na zimowe wieczory - książeczek, zakupionych do szkolnej biblioteki w ramach programu „Książka naszych marzeń”. Dzieciom spodobały się proste, niezbyt długie historie i towarzyszące im barwne ilustracje. W zimowy klimat wprowadziły opowiadania o Królowej Śniegu czy Królewnie Śnieżce. Śnieżną aurę dzieci poczuły poznając opowiadania o Bałwanku, Pingwinku czy Srebrnym Dzwoneczku. Atmosferę nadchodzących świąt przybliżyły książki o choince pana Borsuka, Wiktorze i Świętym Mikołaju.

    

    


Przedświąteczne spotkanie z jasełkami

W oddziale naszej szkoły w Broniszewicach publiczność zgromadzona na jasełkach po raz kolejny mogła przeżyć historię Świętej Rodziny. Sceny z udziałem mędrców, pasterzy, aniołów, przeplatane kolędami i pastorałkami wywołały wzruszenia, refleksje i wprowadziły w atmosferę przedświątecznej radości.

   


Przedstawienie bożonarodzeniowe

21 grudnia 2015r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe pt: „Historia Bożego Narodzenia w kolędach.” Forma oraz sposób wykonania był oryginalny i niepowtarzalny: rozmowy o słowach kolęd prowadzili uczniowie starszych klas, wyszukując informacje w Internecie i składając je w całą historię narodzenia Jezusa Chrystusa. Kolędy, o których była mowa wykonywali uczniowie młodszych klas wraz z nauczycielami na scenie. Na przedstawienia przybyli zaproszeni goście: przewodniczący Rady Powiatu oraz radni, dyrektorzy placówek powiatowych, prezes ZNP, ksiądz kanonik Tadeusz Pietrzak oraz rodzice i uczniowie ZPS. Szkoła współpracuje w ramach „Pomostu Przyjaźni” z Gimnazjum nr 3 w Pleszewie. Uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią obejrzeli przedstawienie, na koniec złożyli wszystkim życzenia świąteczne, wręczyli na ręce p. dyrektor ZPS słodki podarunek. „Historia Bożego Narodzenia w kolędach” została również zaprezentowana uczniom klas drugich z ZSP nr 1 w Pleszewie. Zaproszone dzieci również złożyły świąteczne życzenia naszym uczniom.

     

   


Wigilie klasowe

Jak co roku w naszej placówce każda klasa zorganizowała wigilie. Na stołach nakrytych białymi obrusami, królowały świąteczne słodkości: pierniki, makowce, było śpiewnie kolęd, a pod choinką nie zabrakło oczywiście prezentów.

     


Świąteczne inspiracje w naszej szkole

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia na szkolnych korytarzach oraz w klasach pojawiły się świąteczne motywy. Pięknie przystrojone choinki, kąciki świątecznych rozmaitości, pachnące świerkiem stroiki, girlandy i gazetki sprawiły, że w naszej szkole już od kilku dni panuje świąteczny nastrój. Postanowiliśmy wyszukać najpiękniejsze dekoracje i wybrać najpiękniejsze klasy. Nie było to łatwe zadanie, w każdej sali naszą uwagę zwrócił inny świąteczny motyw. Konkurs na najpiękniejsze dekoracje zorganizowała p. I. Ciszewska przy współpracy Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. G. Szklarz. W pracach komisji uczestniczyła wicedyrektor szkoły, p. D. Zięba. Wyróżniono klasę I gim., III gim., zespół rewalidacyjny p. E. Michaliszyn oraz zespół PP p. M. Bilińskiej. Więcej zdjęć na stronie Samorządu Uczniowskiego ( z bieżącej strony można przejść na witrynę klikając logo SU w lewym dolnym roku, a następnie Prezentacje na basku bocznym).

     


Zapraszamy do stołu na Boże Narodzenie

 

Uczniowie klasy 5 i 6 ZE II A wraz z wychowawczynią na lekcji techniki w dniu 16 grudnia 2015 r. nakryli stół świątecznie według propozycji zamieszczonej w książce A. Górskiej „Dzieci gotują.” ,która zakupiona została z Programu rządowego marzeń .” „Książka moich marzeń”.

  


Pierniczki prababci

 

Uczniowie klasy 5 i 6 ZE II A wraz z wychowawczynią na lekcji techniki w dniu 10 grudnia 2015 r. przygotowali „Pierniczki prababci” według przepisu zamieszczonego w książce A. Górskiej „Dzieci gotują.” ,która zakupiona została z Programu rządowego marzeń .” „Książka moich marzeń".

     


Smaczny deser na święta

 

Uczniowie klasy 5 i 6 ZE II A wraz z wychowawczynią na lekcji techniki w dniu 22 grudnia 2015 r. przygotowali „Jabłka pieczone z musli . ” według propozycji zamieszczonej w książce R.C. Berner D. Cramm „Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej.” Przepisy na cztery pory roku ,która zakupiona została z Programu rządowego „Książka moich marzeń .”

  


Życzenia świąteczne

 

Piękna jest radość w Święta.

miłość i szczęście,

otoczy dzisiaj Was wszystkich.

Niech blask żywej choinki

rozświetla drogę na cały Nowy Rok!

Ciepłe są myśli o bliskich.

 

Uczniowie klasy 5-6 ZE II A przygotowali wspólnie z wychowawczynią zajęcia otwarte dla rodziców na temat : „Zapoznanie z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia .”Po zakończeniu zajęć odbyło się spotkanie opłatkowe przy świątecznie nakrytym stole.

   


Kiermasz z ozdobami na Święta Bożego Narodzenia

 

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie przy wsparciu nauczycieli i Zarządu Pleszewskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” wspierającego działalność placówki przygotowali ozdoby świątecznie , które nabyć mogli wszyscy zainteresowani podczas kiermaszu świątecznego. Środki pozyskane ze sprzedaży ozdób świątecznych przeznaczone zostaną na dofinansowanie wyjazdów na wycieczki. Stowarzyszenie to organizacja pożytku publicznego- wpłać odpis z 1% podatku za 2014 rok KRS 0000305120

  

 


Wizyta w Bibliotece Publicznej

Dnia 14 grudnia 2015r. uczniowie klasy I gimnazjum razem z wychowawcą udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pleszewie. Mogliśmy zapoznać się z działalnością biblioteki, czytelni. Dowiedzieliśmy się ile jest filii, ile co roku zakupiono nowych książek, które są najczęściej czytane. Widzieliśmy największą i najmniejszą książkę. Podczas pobytu w bibliotece dowiedzieliśmy się, że w zakresie jej działalności oprócz wypożyczania książek jest prowadzenie spotkań z ciekawymi i znanymi ludźmi np. Hołownia, prowadzenie kursów językowych online, organizowanie konkursów dla uczniów szkół, przedszkoli. Na koniec spotkania podziękowaliśmy pani, która poświęciła nam swój czas i zachęciła nas do korzystania z usług biblioteki, wręczając jej świąteczny upominek wykonany przez uczniów naszej placówki.

 


Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem

Najmłodsi wychowankowie ZPS obchodzili urodziny znanego wszystkim misia o „małym rozumku”. Dowiedzieli się o okolicznościach jego zaistnienia. Odśpiewali mu tradycyjne Sto lat. Złożyli życzenia w formie wierszyka. Dzieci przypomniały sobie sylwetki pozostałych towarzyszy zabaw Puchatka, m. in.: Kłapouchego, Prosiaczka, Tygryska, itd. Oczywiście nie mogło zabraknąć momentu, w którym dzieci wysłuchały fragmentów przygód bohaterów Stumilowego Lasu. Poznały historię Kłapouchego, który zgubił swój ogon. Na wydrukowanym konturze osiołka, dorysowywały z zasłoniętymi oczami jego zgubę. Uczniowie poznali również kubusiowe wyliczanki. Odgadywali zagadki związane z postaciami. Kolorowali ilustracje. Na koniec skosztowali małe co nie co. O przygodach Puchatka można przeczytać, w dostępnej w szkolnej bibliotece, Wielkiej Księdze Kubusia Puchatka.

  


Poznajemy historię Muminków

Na początku grudnia uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu, które poświęcone było życiu i twórczości znanej fińskiej pisarki Jave Jansson. Niewielu z nich wiedziało, iż jest ona autorką serii powieściowej o Muminkach. Stały się one popularne nie tylko w Skandynawii. Dzieci miały możliwość poznać barwny świat tych fantastycznych stworków „niepodobnych do żadnych innych” na świecie. Krótko omówiono treść poszczególnych tomów serii. Przedstawiono portrety głównych bohaterów. Na zakończenie wszyscy obejrzeli fragment filmu animowanego pt.: „W Dolinie Muminków”, który powstał na podstawie powieści Jave Jansson. Każdy, kto chciałby poznać szczegółowo perypetie Muminków zaproszony został do szkolnej biblioteki, w której można wypożyczyć książkę z ich przygodami.

     


Góra Grosza 2015

Na przełomie listopada i grudnia, w szkołach całej Polski odbywa się wielka zbiórka monet pod nazwą Góra Grosza. Uczniowie wsypują do specjalnych puszek i pojemników „miedziaki”, które mają w swoich portfelach czy skarbonkach. Często proszą też swoich rodziców o odkładanie najdrobniejszych monet, które potem mogą przekazać w ramach akcji usypywania szkolnej góry grosza. Nasza placówka od lat aktywnie uczestniczy w zbiórce monet. Na Górę Grosza zebraliśmy w tym roku 84 zł 87 gr. Dziękujemy wszystkim za każdy grosz! Akcję zorganizowały: p. Arleta Tyrra-Zając oraz p. G. Szklarz.

   


Bella i Sebastian 2, czyli przygoda na czterech łapach

9 grudnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli w kinie Hel film pt. Bella i Sebastian 2, oparty na bestsellerowej powieści dla młodzieży C. Aubry. Akcja filmu rozgrywa się po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku we Francji. Sebastian ze swoim wiernym towarzyszem, psem Bellą, udają się na poszukiwania zaginionej Angeliny. Niebezpieczna wyprawa obfituje w zabawne, ale i dramatyczne wydarzenia. Ta przepiękna historia o sile miłości i rodzinnych wartościach trafiła do młodych odbiorców wywołując wiele pozytywnych emocji. Uczniowie obejrzeli film dzięki dofinansowaniu przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość.


Spotkanie z Mikołajem

4 grudnia 2015 r.dzieci i młodzież uczącą się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedził Święty Mikołaj. Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs do hasłem"Najpiękniejsza ozdoba na szkolną choinkę". Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością za co otrzymali nagrody i wyróżnienia.Dla każdego uczestnika Stowarzyszenie przygotowało prezent. Następnie zaprezentowano przygotowane na tą okazję przedstawienie pt ."Mikołajkowe dary". Występ w wykonaniu uczniów naszej placówki podobał się i otrzymał duże brawa od zgromadzonej publicznośći. Na zakończenie wizyty Mikołaj obdarował wszystkich słodyczami, które zostały zakupione przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" KRS 0000 305120 z odpisu 1% podatku. Organizatorem spotkania był zespół nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

   

Odwiedzamy Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Pleszewie

Dnia 01.12.2015 r., uczniowie klas Przysposabiających do Pracy udali się do Publicznej Biblioteki w Pleszewie na przedświąteczne spotkanie z książką. Mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością biblioteki, zasadami wypożyczania książek, czytelnią, wypożyczalnią dla dorosłych i dla dzieci. W bibliotece panował nastrój świąt Bożego Narodzenia, obejrzeliśmy najmniejszą i największą książkę w bibliotece, wysłuchaliśmy świątecznego opowiadania. Na koniec spotkania podziękowaliśmy pani, która poświęciła nam swój czas i zachęciła nas do korzystania z usług biblioteki, wręczając jej świąteczny upominek wykonany przez uczniów naszej placówki.

  


Zabawa andrzejkowa

Dnia 27 listopada 2015 r. odbyła się w naszej placówce zabawa andrzejkowa . Przebiegała ona w radosnej , tajemniczej atmosferze wróżb i magii .Podczas imprezy uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się , jaka czeka ich przyszłość , poznać imię wybranki lub wybranka , a także ewentualny termin zmiany stanu cywilnego . W przerwie pomiędzy tańcami uczniowie wzięli udział w zabawie z czarodziejską miotłą oraz workiem zadań.W międzyczasie uczestnicy imprezy spożyli słodki poczęstunek . Zabawa andrzejkowa została przygotowana przez : p. Romanę Pędzikiewicz , p. Karolinę Szambelan , p. Iwonę Koskę ,p. Emilię Szlachtę ,p. Wiesławę Pszczółkowską – Mielnicki, p. Kamilę Hryszko oraz p. Tomasza Krakowskiego.

   


II miejsce w IX Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym w Ostrowie Wlkp.

Po raz dziewiąty uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzyszkolnym Konkurs Profilaktycznym. Podczas konkursu szczególny nacisk położono na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym, zachowanie ostrożności wobec zwierząt i osób obcych, bezpieczne zabawy organizowane w domu i poza nim, zachowania się w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Przedstawiciele rywalizujących drużyn zmagali się z różnorodnymi konkurencjami. Wśród nich znalazły się między innymi: filmy, krzyżówka, układanki znaków drogowych, wykreślanki, zadania praktyczne, demonstracje prawidłowych zachowań, ustalanie zasad bezpiecznych zachowań na podstawie historyjek obrazkowych, rozsypanki wyrazowe itp. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z VI klasy: Gracjan, Miłosz i Mariusz. To ich drugi udział w tym konkursie i po raz drugi na podium. Tym razem chłopcy przygotowani przez p. M. Szymaniak i p. B. Nowicką zajęli II miejsce, przegrywając z drużyną z Jarocina tylko jednym punktem.

   

 


XI Międzyszkolny Konkurs Piosenki

24 listopada 2015r. w naszej placówce odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych . Tym razem tematem konkursowych piosenek było lato. Do konkursu zgłosili się uczniowie z: • Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, • Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim • Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Konarzewie • Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ostrzeszowie Konkurs podzielony był na 3 kategorie wiekowe : I - szkoła podstawowa , II - gimnazjum,  III - szkoła ponadgimnazjalna. Wszystkim śpiewającym bacznie przysłuchiwało się jury w składzie : Renata Baszyńska –Majchrzak, Dagny Masłowska i Maciej Lipiński. Po wysłuchaniu wszystkich młodych artystów jury w kategorii szkół podstawowych przyznało:

• I miejsce – Patrycji  z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie

• II miejsce – duet KlaudiaD, i Klaudia Ś. ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrzeszowie

• III miejsce - Katarzynie . z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie.

W kategorii szkół gimnazjalnych

• I miejsce - Annie  z Zespołu Placówek Specjalnych w Jarocinie

• II miejsce – Justynie z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim

• III miejsce: Klaudii  ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrzeszowie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

• I miejsce –Jakubowi z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie

• II miejsce – Januszowi  z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie

• III miejsce: Darii z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Konarzewie.

Organizatorem konkursu był Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w przyszłość" XI Międzyszkolny Konkurs Piosenki przygotowali: p. Wioletta Kuchta, p. Karolina Janiszewska, p. Monika Dzierla-Wodecka, p. Katarzyna Kaczmarek , p. Romana Pędzikiewicz, p. Tomasz Krakowski, p. Maciej Lipiński.

   

  


Tradycja andrzejkowa

Uczniowie oddziału zamiejscowego w Broniszewicach wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się na zabawie andrzejkowej, aby jak każdego roku znakomicie się bawić a także uchylić rąbka tajemnicy wszystkim, pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka.

   


"Śmieszna improwizacja"

1 grudnia w naszej szkole odbył się warsztat pt. „Rola śmiesznej improwizacji w rozwiązywaniu konfliktów”. W warsztacie uczestniczyli nauczyciele różnych szkół z powiatu pleszewskiego a poprowadziła go pani Agnieszka Gęstwa, której asystował pan Mariusz Moch. Po raz kolejny okazało się, że nauczyciele potrafią być niezwykle kreatywni.

    


VI INTEGRACYJNY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI FOLKLORYSTYCZNEJ W POZNANIU

18 listopada uczestnicy kółka tanecznego FREE swój talent artystyczny zaprezentowali podczas VI Integracyjnego Przeglądu Twórczości Folklorystycznej. Sala kina „Apollo” rozbrzmiewała muzyką i tańcem. Było pięknie, kolorowo i radośnie. Brawom i bisom nie było końca. Do występu uczniowie zostali przygotowani przez p. Agnieszkę Sobczak –Witek i p. Monikę Dzierlę -Wodecką

   


Dzień Życzeń i Pozdrowień

20 listopada obchodziliśmy Dzień Życzeń i Pozdrowień. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował Pocztę Życzliwości, a wszystkich w symbolicznym żółtym kolorze zaprosił na spotkanie. Jakub przypomniał, kim jest osoba życzliwa i dlaczego warto być dobrym dla innych. Paula rozdała kartki, które uczniowie przygotowali dla kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie chętnych uczniów opiekun Samorządu zaprosił do wspólnych zdjęć - zilustrowaliśmy kilka haseł Kodeksu Życzliwości: Jesteś ok!, Zdrowa rywalizacja, Razem możemy więcej, Miłość na pierwszym miejscu, Wspólnie rozwiążemy problemy. Dla wszystkich obecnych Samorząd przygotował cukierki, życząc zebranym miłego i słodkiego dnia. Z okazji przypadających 19 listopada imienin p. Dyrektor, Samorząd w imieniu szkolnej społeczności złożył życzenia p. E. Kwiatek.

      


„Bądźmy zdrowi więc działajmy”

W dniu 12 listopada uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w pogadance przeprowadzonej przez p. pielęgniarkę Beatę Nowicką w ramach realizacji programu profilaktycznego „Bądźmy zdrowi więc działajmy.” Pani pielęgniarka przypomniała o pięciu najważniejszych zasadach korzystnie wpływających na nasze zdrowie: 1-dbanie o higienę osobistą, 2-racjonalne żywienie, 3-odpoczynek i sen, 4-aktywność fizyczną, 5-miłą, życzliwą atmosferę wokół nas. Uczniowie mogli się dowiedzieć między innymi: ile godzin potrzebują snu, co najlepiej pić i jeść, jakich potraw unikać. w następnym tygodniu uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą przygotowując zdrowe menu.

 


Święto Niepodległości w naszej szkole

10 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Zabrzmiały – związane z tym świętem - pieśni patriotyczne. Uczniowie w bardzo obrazowy sposób przedstawili losy ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918. Przypomnieli najważniejsze fakty i daty. Zwrócili uwagę na to, że wolność jest wartością bardzo ważną i każdy Polak powinien docenić to, że może się nią cieszyć każdego dnia.

      

 


Święto Niepodległości

9 listopada w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach podczas uroczystego apelu przypomniano po raz kolejny, że zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości 11 listopada 1918 roku, kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język obyczaje, religię. Jednak dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów, te cenne wartości narodowe zostały ocalone.

   


Prelekcja nt. skutków palenia tytoniu

6 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z p. Gizelą Szarpak, pracownikiem sanepidu. W ramach realizowanych programów z profilaktyki rozmawiano na temat skutków czynnego i biernego palenia. Uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem p. G. Szklarz przygotowali krótką inscenizację znanej bajki o kocie, wprowadzając zebranych w temat prelekcji. Dzieci świetnie zilustrowały morał: "Nic dobrego z palenia nie wychodzi, a innym dym papierosów szkodzi". W spotkaniu uczestniczyła pielęgniarka szkolna, p. B. Nowica, współorganizatorka spotkania.

     


„Śniadanie Daje Moc”

Dnia 6 listopada 2015r. klasa I-III szkoły podstawowej brała udział w programie „Śniadanie Daje Moc.” Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest pierwsze i drugie śniadanie. Następnie wspólnie przygotowały drugie śniadanie, które z apetytem zjadły.

 


Przy grobach bohaterów pleszewskich

Uczniowie klasy IV i V wspólnie z wychowawczynią p. Magdaleną Szymaniak 2 listopada 2015r. wybrali się na cmentarz przy ulicy Kaliskiej, by zapalić znicze i pomodlić się przy grobach ofiar hitlerowskiego terroru oraz powstańców wielkopolskich.

    


Geometria wcale nie jest trudna! Szkolny konkurs matematyczny

Przyroda mówi językiem matematyki: litery tego języka to koła, trójkąty i inne figury matematyczne

Galileusz

Uczniowie naszej szkoły, 27 października, podczas tegorocznego konkursu matematycznego, który odbył się pod hasłem Geometria wcale nie jest trudna obliczali pola i obwody figur, rozwiązywali ciekawe zadania z treścią, tropili figury w najbliższym otoczeniu. Część uczniów przygotowała plakaty z wykorzystaniem trójkątów, kół i prostokątów. Nagrody i dyplomy wręczyła przewodnicząca konkursowej komisji, dr szkoły E. Kwiatek. Oto wyniki konkursu:

1 miejsce - kl.VI

2 miejsce -  kl. I gim

3 miejsce - kl. III gim

prace plastyczne:

1 miejsce - ZE Ib

2 miejsce - II PP

3 miejsce - ZE Ia

Koordynatorem konkursu przygotowanego przez zespół nauczycieli matematyczno-przyrodniczych była p. Arletta Tyrra-Zając.

       

 


Konkurs „Najpiękniejszy bukiet z jesiennych kwiatów”

Kółko ekologiczno-przyrodnicze „Żyj w harmonii z przyrodą” w miesiącu październiku ogłosiło konkurs na „Najpiękniejszy bukiet z jesiennych kwiatów”. Konkurs miał na celu poznanie flory najbliższej okolicy, rozbudzanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie efektywnej pracy w zespole i inwencji twórczej uczniów oraz rozbudzenie ekspresji plastyczno-technicznej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Dnia 14 października 2015 roku odbyło się posiedzenie jury w składzie: p. wicedyrektor Danuta Zięba, p. Katarzyna Jakóbczak, p. Monika Dzierla-Wodecka, p. Malwina Frąszczak. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością w tworzeniu kompozycji jesiennych. Po burzliwych obradach jury wyłoniło laureatów. I miejsce ZE Ia, II miejsce ZE IIIa, III miejsce klasa IV-V oraz trzy wyróżnienia: pierwsze dla ZE IIIb, drugie dla ZE Ib, trzecie dla Zuzanny z klasy IV z mamą. Pozostałym uczestnikom zabawy zostały wręczone nagrody pocieszenia. Dziękujemy sponsorowi Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” i gratulujemy zwycięzcom!!!

IX Regionalny Turniej Bowlingowy

Dnia 28.10.2015r. sekcja Olimpiad Specjalnych przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięła udział w IX Regionalnym Turnieju Bowlingowym Olimpiad Specjalnych Konin 2015 zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie oraz Klub Olimpiad Specjalnych przy SOSW w Koninie. Sekcję naszą reprezentowali: Marek, Jacek i Dawid wraz z opiekunami Tomaszem Krawczykiem i Grzegorzem Woldańskim.

   


Statki, roboty i stworki-potworki z odpadów

W październiku podczas zajęć technicznych prowadzonych przez p. Magdalenę Szymaniak, uczniowie klasy IV i V poszerzali swoją wiedzę o odpadach, ich rodzajach i sposobach segregacji, poznawali symbole, oznaczenia i etykiety ekologiczne. Dzieci dowiedziały się również, jakie korzyści dają surowce wtórne i w jaki sposób można je wykorzystać. Na kolejnych lekcjach uczniowie zamienili się w konstruktorów i tworzyli prace z odpadów. I tak m.in. powstał statek Dominika i Kamila, stworek-potworek Zuzi, robot Natalii i Klaudii.

         


INTEGRACJA Z OŚRODKIEM WSPARCIA W PLESZEWIE

We wrześniu 2015 r. nauczyciele, wychowawcy Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy nawiązali bliższą współpracę z pracownikami i uczestnikami Ośrodka Wsparcia w Pleszewie. Współpraca zakłada spotkania integracyjne takie jak : dyskoteki, wspólne wyjścia, spacery połączone z ruchem na świeżym powietrzu, zajęcia plastyczno-techniczne i wspólne muzykowanie. Celem założonej współpracy jest: - podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności społecznych - kształtowanie pozytywnego wizerunku ucznia w środowisku społecznym - nawiązanie kontaktu z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w naszym regionie - zapewnienie możliwości korzystania z różnych form spędzanie wolnego czasu - nawiązanie nowych kontaktów interpersonalnych - tworzenie warunków umożliwiających uczniom dokonanie właściwych wyboru placówki z której mogą skorzystać w przyszłości. Do tej pory odbyły się trzy spotkania. Pierwsze to dyskoteka na pożegnanie lata zorganizowana na terenie Ośrodka Wsparcia. Drugie spotkanie to wyjście do Pleszewskich Plant, obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie. Trzecie spotkanie zorganizowane na terenie naszej placówki- zajęcia plastyczno techniczne : wykonywanie przedmiotów dekoracyjnych ze szkła z zastosowaniem techniki decoupage.

  


Wybory 2015

 14 października odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przed oddaniem głosu uczniowie obejrzeli prezentację ze zdjęciami wszystkich ubiegających się o sprawowanie władzy w naszej szkole. Oto wyniki głosowania: przewodnicząca - Weronika, kl. III ZSZ ( 53 głosy) zastępca - Jakub, kl. III ZSZ (39 głosów) skarbnik - Paulla, kl. II G (33 głosy) Do sekcji informacyjnej dostali się: Jacek (54 głosy) , Magda (37 głosów). Po wyborach Weronika i Jakub przedstawili zadania, cele i uprawnienia Samorządu, obowiązki poszczególnych osób w Samorządzie oraz działania, jakie do tej pory wykonał Samorząd. Tego dnia rozstrzygnięto również konkurs z okazji Światowego Dnia Zwierząt - Kocia piękność; nagrodzono upominkami i dyplomami właścicieli najpiękniejszych zdjęć i ilustracji. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli zdjęcia z Multimedialnej Kroniki Szkoły. Wybory i prezentacje przygotowały: opiekun SU p. G. Szklarz oraz prowadząca kronikę p. Agnieszka Sobczak-Witek.

   


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2015 roku, obyła się w naszej placówce akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, pracownicy administracji i obsługi oraz oczywiście nauczyciele. Uczniowie przedstawili krótką część artystyczną, wcielając się w role nauczycieli. Druga część uroczystości miała charakter konkursowy zaproszeni do niej zostali uczniowie i nauczyciele, oceniani byli przez jury składające się z jednego nauczyciela i jednego ucznia. Konkursy były zabawne i pełne humoru. Na koniec głos zabrała Pani dyrektor, która wszystkim nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły złożyła najserdeczniejsze życzenia. Uczniowie rozdali zdrowe upominki dla nauczycieli i pozostałych pracowników naszej placówki w postaci pięknych rumianych jabłek.

    


Ekologiczna ścieżka edukacyjna do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" w Cekowie

Każdy człowiek powinien nauczyć się segregować odpady. 5 października 2015r. w naszej Placówce zorganizowano wycieczkę do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" w Cekowie. Zakład położony jest na 23 hektarach, obsługuje ok. 320 tysięcy mieszkańców z 22 miast i gmin z terenu województwa wielkopolskiego i łódzkiego. To nowoczesny zakład, który działa opierając się na selektywnej zbiórce odpadów komunalnych, dalszym wysortowaniu z nich surowców wtórnych, kompostowaniu odpadów ulegających biodegradacji i składowaniu balastu. Naszym przewodnikiem podczas tej wycieczki był p. Piotr Szyszkiewicz. Przeprowadził nas ekologiczną ścieżką edukacyjną. Ścieżka ta specjalnie przygotowana została do celów edukacyjnych z dziedziny ekologii i racjonalnego gospodarowania odpadami komunalnymi. Pan Piotr przypomniał nam, jak dbać o środowisko i prawidłowo postępować z odpadami. Wiemy już, że odpady „nie znikają”, ale się rozkładają i trwa to bardzo długo. Wiemy też, że dziś najlepszym sposobem postępowania z odpadami jest ich odpowiednia segregacja. Dzięki segregowaniu zmniejsza się ilość odpadów na wysypiskach. Do środowiska trafia mniej zanieczyszczeń. Z odzyskanych surowców można produkować zupełnie nowe rzeczy, a przy tym oszczędzać surowce naturalne i energię. Dowiedzieliśmy się, jak żyć w czystym środowisku i nie „tonąć” w śmieciach, poznaliśmy hierarchię postępowania z odpadami. Mieliśmy możliwość dokładnego obejrzenia całego zakładu. Zobaczyliśmy, co się dzieje z naszymi odpadami, jak działa Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Dodatkową atrakcją dla nas była możliwość wspólnego zważenia się. Łączna waga nas wszystkich wyniosła 3280 kg. Na zakończenie otrzymaliśmy upominki - książeczki o tematyce ekologicznej, przybory szkolne oraz zakładowe maskotki - „Łosia Czystosia”. Wycieczka była wspaniałą przygodą i niezapomnianym doświadczeniem. Dziękujemy p. Agnieszce Sobczak – Witek za zorganizowanie tej niezwykłej wycieczki oraz Pleszewskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” za sfinansowanie przejazdu autokarem.

   


Pożegnanie lata

W dniu 24 września 2015 odbyła się szkolna wycieczka do Górecznika, której głównym celem było zapoznanie uczniów z różnymi gatunkami owadów oraz zwierząt. Oprócz zwiedzania ścieżki edukacyjnej, uczniowie mieli możliwość wysłuchania bajki o „Czerwonym Kapturku” i obejrzenia domku babci Czerwonego Kapturka, co wzbudziło największe zainteresowanie młodszych uczestników wycieczki. Uczniowie korzystali z wielu dostępnych atrakcji: przejazd kolejką, zabawy na placu zabaw, mini – park linowy. Uwieńczeniem pobytu było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Organizatorami wycieczki była: p. Lidia Olender i p. Izabela Ciszewska.

   


Święto Pieczonego Ziemniaka

W dniu 23 września w oddziale w Broniszewicach jak każdego roku swoje święto obchodził ziemniak. Podczas imprezy plenerowej występował jako główny bohater. Pojawiał się w pracach plastycznych, przyozdabiał bukiety, tworzył jesienne ludziki, brał udział w konkurencjach sportowych wreszcie upieczony w ognisku gościł na talerzach.

   


Harcerze w „Nadwarciańskim Grodzie”…

W dniach od 21 do 26 września 2015 roku harcerze z 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w projekcie „Gotowi na start - grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne”. W ramach projektu uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w malowniczo położonym Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Brali udział w zajęciach integracyjnych, terenowych, ognisku harcerskim, w zajęciach plastycznych, muzyczno-rytmicznych, teatralnych oraz ekologicznych. Doskonalili umiejętność jazdy na rowerze oraz poruszania się po lesie wyznaczonymi trasami. Ważnym podsumowaniem pracy uczestników był wernisaż zorganizowany w ostatnim dniu warsztatów, podczas którego odbyły się przygotowane wcześniej przedstawienia i wystawa prac plastycznych.

    


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września 2015 zebraliśmy się o godzinie 9.00 na boisku z okazji uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. Wszyscy byli opaleni, weseli i w świetnych nastrojach. Jeszcze przed wystąpieniem Pani dyrektor powitaniom nie było końca...można powiedzieć, że uczniowie i nauczyciele stęsknili się za szkołą. W uroczystości wzięło udział wielu rodziców, a także gość pani Bogusława Prażucha-przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Życzymy wszystkim Uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole...:)