AKTUALNOŚCI
Zakończenie roku szkolnego

Cytując klasyka: "Nadejszła wiekopomna chwiła......." Czy potrzeba więcej słów? :) (ML)

   

    


Wyjazd nad morze

Dnia 6 maja 2017 roku dwudziestu uczniów ZPS wyjechało na turnus rehabilitacyjny połączony z zieloną szkołą do Darłówka Zachodniego. Wyjazd zorganizowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” przy finansowym wsparciu PCPR Pleszew. Uczestnicy zakwaterowani byli w ośrodku „Maria” położonym w centrum Darłówka, a jednocześnie blisko morza należącym do pana I. Kwiatkowskiego, u którego gościliśmy już na poprzednich turnusach w Jarosławcu. Właściciel i pracownicy ośrodka zadbali o nasze dobre samopoczucie serwując pyszne jedzenie, zapewniając rozrywkę i rehabilitację. Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych takich jak masaże, nagrzewanie lampami sollux, inhalacje, kąpiele w basenie uczestnicy brali udział w ogniskach, wieczorkach przy muzyce, grillu, a także bawili się na dyskotekach. Nie zabrakło też atrakcji dodatkowych: rejs statkiem, zwiedzanie latarni , tramwaj wodny. Podczas wycieczek pieszych poznawali historię, legendy, zwyczaje i ciekawostki dotyczące Darłowa i Darłówka. Każdy dzień przynosił nowe niezapomniane wrażenia, które na pewno długo pozostaną w pamięci. Po upływie dwóch tygodni 19 maja wróciliśmy do Pleszewa do kolegów i koleżanek ze szkoły. Na pewno każdy z uczestników przywiózł z sobą nowe ciekawe doświadczenia. Podczas turnusu uczestników troskliwą opieką otaczali: pani Marlena Bilińska, Anna Witek - Pilarska, Elwira Sobczak, Ewelina Ślusarczyk, nad całością czuwała pani kierownik Kamila Hryszko. Wychowawcom serdecznie podziękowania w imieniu rodziców oraz w imieniu Zarządu Stowarzyszenia składa Prezes Stowarzyszenia Elwira Lisiecka.(ML)

    

  

  


Dzień Godności

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Rady Rodziców przy ZPS, Centrum Wolontariatu w Pleszewie, Fundacji im. Królowej Jadwigi w Puszczykowie” oraz innych sponsorów, zorganizowali uroczyste obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Motywem przewodnim festynu było hasło „Wszystkie Dzieci Świata”. Festyn miał miejsce 7 czerwca 2017 roku w ogrodach Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, na ulicy Podgórnej 2.

Głównymi punktami imprezy były:

 oficjalne otwarcie uroczystości,

 występ artystyczny uczniów ZPS w Pleszewie,

 przegląd twórczości artystycznej,

 występ muzyczny młodzieży, uczęszczającej do szkół w Pleszewie

 wystawa prac plastycznych,

 zawody sportowe,

 pokazy strażackie i pierwszej pomocy,

 zabawa przy muzyce.

W czasie festynu dzieci i młodzież korzystali z dodatkowych atrakcji, takich jak:

 pokaz iluzjonisty

 kącik rekreacyjny,

 dmuchany zamek i rodeo,

 trampolina,

 wata cukrowa

 loteria fantowa

W festynie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych oraz Gimnazjum nr 3 w Pleszewie, którzy pomagali w opiece nad uczniami z zespołów edukacyjnych. W tym dniu odwiedzili nas również uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 oraz Szkoły Podstawowej w Lenartowicach.

Naszymi gośćmi były także dzieci z przedszkola „Tęczowa Kraina” oraz „Bajka”. Wszystkie przedsięwzięcia związane z festynem miały na celu integrację dzieci i młodzieży z niepełnosprawnymi osobami oraz uświadomienie społeczeństwu, że niepełnosprawność nie może być powodem izolacji i dyskryminacji. Wymienione wcześniej działania mają pomóc zrozumieć, iż osoby niepełnosprawne muszą być traktowane z godnością i szacunkiem. (ML)

    


OGŁOSZENIE

Drodzy przyjaciele. Nasz projekt znalazł się w 20 wybranych przez jury. Teraz musimy głosować na inicjatywę przez facebook i mail.

Pamiętaj człowieku stary i młody, nie zaśmiecaj ziemi ani wody!

Poniżej link do głosowania. Liczymy na Wasz głos. GŁOSUJMY !!! (ML)

https://www.postronienatury.pl 

 

 


Dzień Dziecka i Dzień Sportu

Tradycyjnie Dzień Dziecka w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie połączony był z Dniem Sportu. W tym dniu na uczniów czekało wiele atrakcji. Impreza rozpoczęła się wystąpieniem teatru kukiełkowego . Teatrzyk zadebiutował przedstawieniem pt. „Kot w butach”, zaprezentowanym przez naszych uczniów, widownia nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Część sportowa odbyła się na szkolnym boisku. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w konkurencjach sportowych oraz zabawach z chustą animacyjną. Dodatkowymi atrakcjami było malowanie twarzy oraz kącik rysunkowy. Na zakończenie imprezy odbyła się długo wyczekiwana zabawa taneczna. Pogoda dopisywała więc w tym dniu nie mogło zabraknąć i nie zabrakło lodów. Uczestnicy zabawy do domu wracali zadowoleni i pełni wrażeń.
(ML)

   


W poszukiwaniu wrocławskich krasnali

Klasa IV-V wraz ze swoją wychowawczynią p. Magdą Szymaniak, a także z p. Kasią Kaczmarek wybrała się do Wrocławia na poszukiwania krasnali. Na pierwszy trop uczniowie natrafili w wrocławskim ZOO.  Zwiedzili afrykarium, spotkali słonie, żyrafy, nosorożce i inne egzotyczne zwierzęta. Obejrzeli pokaz fonntany, odbyli rejs statkiem po Odrze. Najwięcej krasnali dzieci znalazły na Starym Rynku. Po obfitym posiłku w McDonalds,  wraz z opiekunkami udały się w drogę powrotną.

  

  

 


Śladami św. Jana Pawła II i ekstremalna jazda w Energylandii

 

1 czerwca, jak co roku wraz z p. Magdą, p. Izą i p. Maciejem wyruszyliśmy w dwudniową podróż, tym razem śladami św. Jana Pawła II. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Łagiewnik i poznania historii św. Faustyny i obrazu Jezusa Miłosiernego. Z wieży podziwialiśmy panoramę Krakowa, a i Tatry przy bezchmurnym niebie udało się zobaczyć. W Kalwarii Zebrzydowskiej, do której już jako dziecko pielgrzymował wraz z ojcem Karol Wojtyła, przespacerowaliśmy się dróżkami Matki Boskiej. Najwięcej wzruszeń i emocji dostarczyła nam wizyta w Wadowicach i w Muzeum – Dom Rodzinny Jana Pawła II, gdzie przechodząc przez kolejne sale multimedialne przezywaliśmy drogę Karola Wojtyły od narodzin, dzieciństwa w Wadowicach po kapłaństwo w Krakowie, pontyfikat w Watykanie, zamach oraz liczne pielgrzymki papieskie po całym świecie. Tak uduchowieni i pełni wrażeń udaliśmy się na odpoczynek. Wieczorem przy ognisku opowieści nie było końca. Drugi dzień przeznaczyliśmy na szaleństwo w Energylandii – świecie rozrywki i ekstremalnej jazdy. Tu nie ma co pisać, to trzeba zobaczyć i przeżyć. Nam się udało.

  

   

    


List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców i Opiekunów

 

 

 

                                                                  List Ministra - do pobrania


W poszukiwaniu Białej Damy...

W dniu 25 maja 2017r. klasa II gimnazjum wraz z p. Arletą Tyrrą-Zając i p. Rafałem Frankiewiczem udała się pociągiem do Kórnika. Znajduje się tam zamek, w którym według legendy straszy Biała Dama. Niestety, byłą właścicielkę posiadłości mogliśmy podziwiać jedynie na obrazie. W zamku widzieliśmy nie tylko obrazy, ale też bogato zdobione wazy, stare szafy i tysiące książek ustawionych aż po sufit. Przy wejściu do zamku dostaliśmy wielkie kapcie, które nas nieco rozbawiły:) Zamek usytuowany jest w ogromnym ogrodzie zwanym arboretum, gdzie rośnie wiele drzew, azalii i różaneczników. Obok znajduje się wielkie jezioro, po którym płynęliśmy statkiem. Na zakończenie był oczywiście Mc Donald's. Było super, szczególnie na statku. Zobaczcie sami!

   


Drodzy Przyjaciele!

Nasza szkoła bierze udział w piątej edycji konkursu grantowego Fundacji AVIVA :

To dla mnie ważne!

Który ma na celu wsparcie dzieci w ich rozwoju, pomoc w edukacji oraz wzmacnianie ich pasji i talentów.

Aby im w tym pomóc, bardzo prosimy o zagłosowanie na nasze inicjatywy:

 1. Komputer oknem na świat

 http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,1292,komputer-oknem-na-swiat.html

2. Kuchnia fantazji pełna smaków i zapachów

http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,1291,kuchnia-fantazji-pelna-smakoacutew-i-zapachoacutew.html

(Linki do głosowania znajdują się pod nazwami inicjatyw)

Z góry bardzo dziękujemy za Wasze głosy. (ML)


Nie panikuj – RATUJ!

W dniu 17 maja 2017 reprezentacja 18 WDH „Nieprzetartego Szlaku” wzięła udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „ Nie panikuj – RATUJ!” zorganizowanych już po raz piąty przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim i Chorągwiany Referat Nieprzetartego Szlaku. Nasi harcerze mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oglądając film i wykonując ćwiczenia praktyczne.
(ML)

   


Wycieczka do Torunia

17 maja uczniowie naszej szkoły wybrali sie na wycieczkę do Torunia. Zwiedzili ruiny zamku krzyżackiego, poznali historię Krzywej Wieży, kota w centrum Starego Miasta oraz legendę o Flisaku. W Planetarium obejrzeli film o Mikołaju Koperniku, a w Obserwatorium mogli odkryć tajniki kosmosu. Podczas rejsu statkiem po Wiśle podziwiali piękno toruńskiej starówki. Był czas na drobne upominki, skosztowanie toruńskich pierników i oczywiście na wspólne zdjęcie pod pomnikiem najsłynniejszego astronoma. Wycieczka odbyła się pod opieką kierownika p. G. Szklarz oraz K. Janiszewskiej, D. Masłowskiej i B. Kinas.
(ML)

   


Drodzy Absolwenci!

Dnia 7 czerwca 2017r. o godzinie 9.30, w ogrodach Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, na ulicy Podgórnej 2 odbędzie się festyn z okazji „Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie”. Wszystkich Absolwentów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie serdecznie zapraszamy do włączenia się w obchody święta i zachęcamy do wspólnej zabawy. Prosimy o przekazanie informacji osobom zainteresowanym spotkaniem.

Uczestnictwo w festynie należy potwierdzić do 24 maja, dzwoniąc pod numer tel. kom. 509784388

Program imprezy:

 oficjalne otwarcie uroczystości,

 występ artystyczny uczniów ZPS w Pleszewie,

 przegląd twórczości artystycznej,

 wystawa prac plastycznych,

 zawody sportowe,

 pokazy strażackie i pierwszej pomocy,

 zabawa przy muzyce. Dodatkowymi atrakcjami będą: kącik rekreacyjny, dmuchany zamek i rodeo, trampolina, wata cukrowa oraz loteria fantowa (każdy los wygrywa, cena 5 zł).
(ML)


MY W NASZYM REGIONIE  EDYCJA 2017

Koło przyrodniczo –ekologiczne „Żyj w harmonii z przyrodą” wzięło udziału w XII Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym „My w naszym regionie”. Po raz dwunasty stworzyliśmy młodzieży okazję do konkursowej przygody z ekologią. Świadomość ekologicznego stylu życia i działania ekologiczne są bardzo ważne i należy je kształtować na każdym etapie edukacyjnym. Nasze działania związane z konkursem rozpoczęliśmy już w miesiącu listopadzie a zakończyliśmy w kwietniu. Tematem tegorocznego konkursu było „Drugie życie opakowań – szkło”. Uczniowie wykonywali szereg prac na temat korzyści wynikające z produkcji, z oszczędzania oraz zbierania szkła. W finale reprezentowali nas Dawid, Kinga, Damian i Tomek z III klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zajęliśmy III miejsce.

Osoby odpowiedzialne: Paulina Grala, Malwina Dziedzic, Katarzyna Jakóbczak, Monika Dzierla-Wodecka.

(ML)

   


Z wizytą w Famocie

W dniu 28 IV 2017r. uczniowie naszego gimnazjum wraz ze swoimi wychowawcami oraz z p. pedagog udali się do największego zakładu w Pleszewie, czyli do Famotu. Jest to największa fabryka w koncernie DMG-MORI, która produkuje obrabiarki na cały świat. Uczniowie zwiedzili zakład pracy¬ - widzieli wielkie maszyny, suwnice, tokarki i obrabiarki. Gimnazjaliści mogli podejrzeć, jak powstają różne elementy do maszyn. Na koniec zrobiliśmy sobie kilka zdjęć, a pan, który opowiadał nam o fabryce i czuwał nad naszym bezpieczeństwem, zachęcił chłopaków do wyboru takiego zawodu, aby mogli w przyszłości pracować w największym zakładzie produkcyjnym w Pleszewie.

  


OGŁOSZENIE


(ML)


Wizyta Zająca

11 marca 2017 roku dzieci i młodzież uczącą się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedził Zajączek.

Organizatorem spotkania był zespół nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z niepełnosprawnością Intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym współpracujący z Pleszewskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”. Organizatorzy przygotowali krótkie przedstawienie pt. „Wielkanocne obyczaje”, które przybliżyło zgromadzonym uczniom zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Podczas spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Wielkanocna Palma”, oraz na „Kartkę z życzeniami dla Wielkanocnego Zająca.” Konkursy ogłoszone były przez koło artystyczne zespołów edukacyjnych. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością przy wykonaniu prac. Wszystkie prace wykonane przez uczniów zostały nagrodzone. Podczas wspólnego spotkania mogliśmy wysłuchać kilka utworów wykonanych przez grupę uczniów Gimnazjum Dwujęzycznego w Pleszewie. Występ w wykonaniu gości podobał się bardzo i otrzymał gromkie brawa. Na koniec spotkania Zajączek obdarował wszystkich zgromadzonych słodkimi upominkami, które zostały, tak jak i nagrody w konkursach, ufundowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" ze środków pozyskanych z odpisu 1% podatku za rok 2016. (ML)

    


XVI Przegląd Form Teatralnych "Maska" Ostrów Wlkp

Teatr "Rupieciarnia"

Jesteśmy dobrymi obserwatorami życia z czego wynikają treści naszych przemyśleń. Przedstawialiśmy już nieszczęśliwą miłość, jak odróżnić dobro od zła czy jak być nieufnym wobec zagrożeń współczesnego świata. Na przegladzie przedstawiliśmy życie dzieci w dawnym sierocińcu do muzyki J. M Góreckiego - nic wesołego!

Za "Głosy sierot" na XVI Przeglądzie Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych "Maska" 2017 w Ostrowie Wlkp, zdobyliśmy wyróżnienie. Aktorzy naszego teatru to uczniowie klas VI szkoły podstawowej, I i II gimnazjum oraz ucznowie Miejskiego Ośrodka Wychowawczego. Młodzi ludzie mieli szansę nie tylko wystąpić na scenie, ale też zasiąść na widowni i oglądać występy swoich rówieśników. ze szkół z terenu województwa wielkopolskiego. Wielkim wyróżnieniem była gra na scenie oraz konfrontacja umiejętności z pozostałymi uczestnikami konkursu.

Reżyser: Renata Baszyńska - Majchrzak

Kostiumy: Katarzyna Kaczmarek

Dobór fragmentów muzyki: Maciej Lipiński
(ML)

     


„Żyj smacznie i zdrowo”

Klasa II gimnazjum wzięła udział w VII edycji konkursu pod tytułem „Żyj smacznie i zdrowo”. Program ten jest akcją edukacyjną marki Winiary prowadzoną w polskich gimnazjach. Misją tego programu jest nauczenie młodzieży zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania. Zachęcanie do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych prób gotowania. W ramach tej akcji promuje się postawy proekologiczne oraz ideę niemarnowania żywności. Podczas realizacji tego projektu uczniowie dowiedzieli się co to jest gluten, co oznacza termin laktoza, jakie mody żywieniowe panują na świecie oraz co to jest dieta wegańska i wegetariańska. Uczniowie wiedzą jak wygląda nowa Piramida Zdrowia, w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo w kuchni podczas przyrządzania posiłków i jak zapobiegać marnowaniu jedzenia.

Na zajęciach przygotowali zdrowe przekąski według przepisów przygotowanych przez ekspertów zdrowego żywienia:

- pełnoziarniste muffiny z ulubionymi owocami

- sałatkę makaronową z szynką

- koktajl bananowy

- ciasteczka owsiane.

Całą fotorelację znajdziecie na naszym Facebooku. Zapraszamy. (ML)

   


„Prośba lasu” – spektakl słowno-muzyczny oraz wystawa zdjęć „Metamorfoza drzew”

Realizacja projektu Drzewo – przyjaciel ekosystemu. Myśl globalnie, działaj lokalnie dobiegła końca. Przypomnijmy: uczniowie uczestniczyli w lekcji przeprowadzonej przez Nadleśnictwo Taczanów oraz w zajęciach warsztatowych związanych z ochroną drzew. Posadzili ponad 300 sadzonek drzew w Grabiu, uczestnicząc w odnowie lasu. Po spotkaniu z fotografem wykonali zdjęcia pleszewskiego parku w różnych porach roku. W ramach projektu odbył się Quiz młodego przyrodnika oraz zorganizowano konkurs pt. Drewno i korek. 10 kwietnia, w miejskim parku, uczniowie przedstawili spektakl o tematyce ekologicznej Prośba lasu, przygotowali wystawę zdjęć, a przechodniom wręczyli ulotki opracowane przez uczniów i realizatorów. Na ławkach nie zabrakło przepięknych wierszy o przyrodzie, znanych i mniej znanych autorów. Celem wszystkich działań było zwrócenie uwagi na konieczność dbania o bioróżnorodność. Realizatorzy (Adaszak E., Boruszczak K., Szklarz G.) dziękują wszystkim, którzy uczestniczyli w realizacji projektu.

  

   


Jaka jest czystość powietrza, którym oddychamy?

Uczniowie klasy II gimnazjum, pod opieką wychowawcy, w lutym i w marcu zbierali materiały o własnościach fizycznych i chemicznych powietrza. Szukali informacji o źródłach i skutkach zanieczyszczeń. Wspólnie, w ramach realizowanego projektu, badali jakość naszego powietrza przed szkołą oraz w miejscach swojego zamieszkania. Na podsumowanie uczniowie przygotowali pokazy chemiczne związane z właściwościami powietrza, przygotowali prezentację multimedialną oraz wydali samodzielnie zredagowaną ulotkę informującą, jak dbać o czystość powietrza. Jednak największy entuzjazm wśród zgromadzonej publiczności zrobił filmik z przeprowadzonych doświadczeń, zmontowany przez p. Macieja, przygotowany pod opieką p. Arlety Tyrry-Zając. Zobaczcie sami...

   

 


Rekolekcje 2017

W dn. 3-5 kwiecień odbywały się rekolekcje szkolne w kościele Matki Bożej Częstochowskiej i św. Floriana w Pleszewie. Prowadzącym był ks. kanonik Tadeusz Pietrzak proboszcz parafii ,który zachęcał nas do słuchania Pana Boga i przyjęcia Jego miłości do każdego człowieka. Uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej i Mszy Świętej biorąc czynny udział, a kto chciał mógł też przystąpić do sakramentu Pokuty i Pojednania by z czystym sercem przyjąć Komunie Świętą i mieć w niej pełni uczestnictwo.(ML)

      

  


Lekcja biblioteczna o Marii Konopnickiej

W marcu biblioteka szkolna zaprosiła uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum na spotkanie o Marii Konopnickiej. Uczniowie poznali najważniejsze fakty, dotyczące życia i twórczości popularnej pisarki. Swoją wiedzę w tym zakresie mogli sprawdzić, wypełniając karty pracy. W czasie spotkania zaprezentowano również film o Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.(ML)


XIV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Już po raz czternasty w ZPS w Pleszewie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. W tym roku dzieci recytowały wiersze na temat: „Jest taka jedna Zosia…”. Mój kolega i koleżanka w poezji dla dzieci. Zgodnie z regulaminem rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: 7 – 11 i 12 – 14 lat. W pierwszej grupie najlepszy okazał się uczeń ze SOSW w Borzęciczkach natomiast w grupie drugiej bezkonkurencyjny był uczeń z ZSS w Ostrowie Wielkopolskim. Założeniem konkursu recytatorskiego było zainteresowanie dzieci sztuką recytacji, poszerzenie znajomości poezji polskiej oraz wyrabianie wrażliwości na piękno języka polskiego. Uczestnicy bardzo przeżywali swoje występy. Z wypiekami na twarzy czekali na moment, w którym zaprezentują wybrany przez siebie utwór. Można było usłyszeć wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy księdza Jana Twardowskiego. Niektórzy z uczniów - aby wyraz artystyczny był bardziej atrakcyjny – wystąpili z rekwizytami. Jury oceniało między innymi opanowanie pamięciowe, kulturę słowa oraz interpretację utworu. Zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostali dostali nagrody pocieszenia.

    Drodzy Przyjaciele

Więcej aktualności z życia naszej szkoły znajdziecie na fanpage szkoły. Zachęcamy do komentowania i "lajkowania". (ML)


Maraton uśmiechu

Celem Maraton Uśmiechu -"uśmiech podaj dalej", jest propagowanie ruchu dla wszystkich niezależnie od stanu funkcjonowania. Osoby niepełnosprawne dzieci, młodzież i dorośli - mogą pobyć z biegaczami i być biegaczami, poczuć adrenalinę, atmosferę zawodów. W każdej edycji Maratonu Uśmiechu brało udział prawie pół tysiąca uczestników profesjonalistów oraz osób niepełnosprawnych.(ML)

Wszystkie informacje dotyczące maratonu znajdziecie pod linkiem poniżej.Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim

 

  


Integracyjny Festiwal Piosenki „Witaminki na start"

JARZYNOWA GIMNASTYKA – Z NAMI ĆWICZ!!!!! Taki okrzyk powitalny wydała nasza reprezentacja 18 WDH „Nieprzetartego Szlaku” podczas 18 integracyjnego festiwalu „Witaminki na start”, który odbył się jak co roku w krotoszyńskim kinie „Przedwiośnie” 17 marca. Nasi harcerze zaprezentowali piosenkę pt. „Jarzynowa gimnastyka”, było witaminowe „małe co nieco” i dużo dobrej zabawy.
(ML)

  


Konkurs Wiedzy Olimpijskiej

W dniu 17.03.2017r. drużyna Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięła udział w Konkursie Wiedzy Olimpijskiej Szkół Specjalnych zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie. Reprezentacja nasza w składzie: Paula M. Manuela Rz, oraz Mateusz O. zaprezentowała się z bardzo dobrej strony zajmując wysokie III miejsce.(ML)

 


IX Turniej Kręglarski dla Szkół i Placówek Specjalnych

Dnia 03.03.2017r kółko sportowe Zespołu Placówek Specjalnych wraz ze Stowarzyszeniem „Razem w Przyszłość” działającym przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie zorganizowało na obiekcie Cechu Rzemiosł Różnych IX Turniej Kręglarski dla Szkół i Placówek Specjalnych. W turnieju uczestniczyło pięć drużyn: z Pleszewa, Borzęciczek, Jarocina oraz Ostrowa Wlkp. Nasza drużynę reprezentowali: Dawid W, Maciej D, Mateusz O, Marek P, Jacek T. W rywalizacji indywidualnej I miejsce zajął Maciej D. z ZPS z Pleszewa, II miejsce Krzysztof Z. z POW z Pleszewa, a trzecie Dariusz C. z Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Pleszewa. W turnieju drużynowym pierwsze miejsce zajęła drużyna Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Pleszewa, drugie miejsce drużyna z Zespołu Placówek Specjalnych z Pleszewa a trzecie miejsce drużyna z Zespołu Szkół Specjalnych z Ostrowa Wlkp.
(ML)

  


Dymiło, świeciło, wybuchało...

Niezależna Grupa Popularyzatorów Nauki z Katowic gościła 6 marca w naszej szkole. Wykwalifikowani prowadzący zaprezentowali intrygujące reakcje chemiczne, zademonstrowali procesy spalania oraz zaskakujące właściwości różnych substancji. Dymiło, świeciło, wybuchało... mówiąc krótko: było zjawiskowo. Spotkanie zorganizowała p. G. Szklarz, nauczycielka przedmiotów przyrodniczych, a dofinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość.

  

 


Randka w ciemno z książką - "...bo kocham czytać, po prostu!"

"Randka w ciemno z książką" to tytuł akcji czytelniczej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski oraz bibliotekę szkolną. Na górnym korytarzu, 14 lutego, przygotowano iście walentynkowy kącik dla miłośników książek i nie tylko. Uczniowie, kierując się drobną podpowiedzią mogli wypożyczyć lektury, bajki, wiersze i opowiadania. W szkole rozdano również sentencje o miłości pochodzące z najpiękniejszych lektur literatury światowej, cukierki oraz lizaki w kształcie serduszek. Pełna dokumentacja fotograficzna na witrynie Samorządu Uczniowskiego. Zapraszamy.

  

  

 


Niesłusznie zapomniani, prawdopodobnie nie wiesz, że byli Polakami

Jeszcze przed feriami szkolna biblioteka zaprosiła młodzież gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej na spotkanie poświęcone Polakom, którzy dokonali rzeczy niezwykłych. Niestety przez większość rodaków - z różnych względów–- nie są znani. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, iż to Polak był najsłynniejszym fryzjerem na świecie, założył UNICEF, skonstruował pierwszy na świecie spawany most, pierwszą łódź podwodną, spinacze biurowe, wycieraczki samochodowe, kamizelkę kuloodporną, ręczny wykrywacz min. To Polak odkrył surowicę do leczenia tężca i błonicy, witaminy, wynalazł grupę krwi, szczepionkę przeciw tyfusowi, chorobie Heinego – Medina. Dlaczego są zapomniani? Niektórzy z nich nie zadbali odpowiednio o opatentowanie swoich wynalazków. Wielu było z różnych powodów źle postrzeganych przez władzę ludową czasów PRL i dlatego byli celowo przemilczani. Niektórzy niesłusznie nie są uznawani za Polaków, chociaż sami za Polaków się uważali, po polsku myśleli i mówili, urodzili się na terenach rdzennie polskich.
(ML)


Cała Polska czyta dzieciom

Tradycyjnie w styczniu uczniowie ZPS w Pleszewie zebrali się w sali gimnastycznej, by wspólnie przypomnieć sobie jak ważne jest czytanie. Jak dobrze w wolnej chwili sięgnąć po książkę i spędzić trochę czasu z bohaterami baśni, bajek i opowiadań, dotknąć kolorowych stron i przenieść się w zmyślony, fantastyczny świat. Na początku uczniowie mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatrzyku kukiełkowego i posłuchać bajki Wandy Chotomskiej pt.: „O Tadku Niejadku babci i dziadku”. Później głośno przywołano wszystkie korzyści płynące z czytania książek. Można było usłyszeć między innymi, że książka rozwija język i słownictwo, dostarcza wiedzy na różne tematy, pobudza wyobraźnię. Tegoroczna impreza czytelnicza było wyjątkowa. Przybyli na nią wspaniali goście – reprezentanci rodziców, dziadków. Odczytali opowiadania pt. „Zegarek pradziadka” i „Zaczarowania babcia”. Ostatnim punktem uroczystości było czytanie w klasach książek, należących do księgozbioru szkolnego. Spotkanie odbyło się w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. To kampania społeczna, która ma uświadomić społeczeństwu ogromne znaczenie czytania dla rozwoju dziecka.
(ML)


25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W dniach 12-13 stycznia 2017r. w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbyła się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na pediatrię i dla seniorów w ramach 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebraliśmy 420 zł, które zostały przekazane do sztabu WOŚP w Pleszewie.
(ML)

   


Szkolny Konkurs Ortograficzny

20 stycznia 2017 r. w naszej szkole, jak co roku odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Organizatorem konkursu, który jak zawsze cieszył się ogromną popularnością wśród wszystkich uczniów, były panieS. Kajdaniak i K.Janiszewska .W zmaganiach ortograficznych udział wzięło kilkunastu uczestników z różnych typów szkół. Teksty dyktand zostały wykorzystane z pozycji księgozbioru naszej biblioteki.


Wyniki konkursu:
I miejsce: Tomasz Szczepański
II miejsce: Weronika Cholewa
III miejsce: Patrycja Walczak
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
(ML)

   


Olimpiada anatomiczna – IV Międzyszkolny Konkurs Biologiczny

24 stycznia odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Biologicznej pod hasłem Anatomia człowieka. Uczestnicy rozpoznawali kości, narządy, mikroskopowali, wybierali produkty wg podanych składników oraz przeprowadzali doświadczenia. Poziom szkół był bardzo wysoki i wyrównany. I miejsce zajęła młodzież z Pleszewa (29 pkt), która nieznacznie wyprzedziła uczniów ze Słupi (27pkt). Tuż za nimi na podium stanęli gimnazjaliści z Kalisza (26 pkt). Wiedzą i umiejętnościami wykazali się również reprezentanci Borzęciczek. Prace oceniali nauczyciele przedmiotów przyrodniczych: przewodnicząca komisji, p. Kamila Hryszko, p. Arleta Tyrra-Zając oraz p. S. Gierak. Nagrody wręczyła dr szkoły, p. Elżbieta Kwiatek. Koordynatorem konkursu była p. Grażyna Szklarz. Współorganizatorami: M. Balcerek-Karolewska, D. Masłowska, P. Grala, E. Adaszak.
Nagrody ufundowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość.
(ML)

   


Dzień Porad

W dniu 23 stycznia 2017r o godz 15:00 w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie przy ul. Osiedlowej 1 odbył się Dzień Porad, w ramach którego odbyło się spotkanie z przedstawicielem Policji Panią Moniką Lis – Rybarczyk, asystentem Wydziału Prewencji ds. Profilaktyki Społecznej na temat:” Zagrożenia współczesnej młodzieży, cyberprzemoc” oraz Panem Mariuszem Barańskim, pracownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie na temat dofinansowania w ramach projektu ”Aktywny Samorząd” Na spotkaniu zajęła głos również Pani Elwira Lisiecka prezes Pleszewskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość, która opowiadała o działalności stowarzyszenia a także rozdała ulotki promujące pozostawienie 1% podatku na rzecz Pleszewa. W spotkaniu uczestniczyli rodzice uczniów oraz nauczyciele ZPS w Pleszewie.
(ML)

  


Góra Grosza 2017

12 grudnia br. zakończyła się w naszej szkole XVII edycja Góry Grosza. W tym roku uzbieraliśmy 125 zł 29 gr! Wszystkim darczyńcom dziękujemy za zaangażowanie i hojność. Cała kwota zostanie przekazana za pośrednictwem Towarzystwa Nasz Dom na potrzeby dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się w swoich rodzinnych domach. Akcję przeprowadzili: nauczyciel matematyki, p. Arleta oraz Samorząd Uczniowski.

  


II gimnazjum w teatrze

Uczniowie klasy II gimnazjum wraz z wychowawcą w dniu 12. 01.2017r.udali się na przedstawienie pt. „Siostra i cień” do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. „Siostra i cień” to spektakl o historii siostrzanej miłości i stracie. Kiedy jedna z bliźniaczek umiera, przy drugiej pozostaje jej cień. Dalej się bawią ale niektóre zabawy okazują się za trudne, na przykład zjadanie jabłka na czas. W tych trudnych chwilach pomaga jej kulawy kolega z sąsiedztwa. Dziewczynka się z nim zaprzyjaźnia i na jej twarzy znowu pojawia się uśmiech. Podobała mam się scenografia, gra aktorów oraz nowoczesne animacje komputerowe-cień i intrygująca muzyka. Po przedstawieniu cała klasa udała się do Mc Donalda.

  


Jasełka 2016

W Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie, w dniach 19-21.12.2016 roku odbywały się przedstawienia jasełkowe dla uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych gości. W tym roku wybraliśmy jasełka na wesoło. W przedstawieniu mogliśmy zobaczyć diabły, anioły ale także policjanta, wójta, lekarza, murarza i wiele innych postaci w które wcielili się nasi uczniowie z wszystkich etapów edukacyjnych tj. szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły zawodowej i Klas Przysposabiających do Pracy. Każdego dnia graliśmy po dwa przedstawienia. W poniedziałek 19 grudnia mieliśmy przyjemność wystąpić dla zaproszonych uczniów z klasy III Zespołu Szkół nr 2 w Pleszewie, młodzieży z Gimnazjum nr 3 i Technikum, którzy regularnie odwiedzają naszych uczniów w ramach współpracy szkół „Pomost Przyjaźni”. We wtorek 20 grudnia w murach naszej szkoły gościliśmy starostę pleszewskiego, przedstawicieli Rady Powiatu, dyrektorów szkół i placówek, których organem prowadzącym jest starostwo, przedstawicieli rady rodziców i wszystkich przyjaciół naszej szkoły. W środę 21 grudnia odwiedziły nas przedszkolaki z przedszkola „Bajka” oraz uczniowie klas III Zespołu Szkół nr 1 w Pleszewie. Przybyli goście przynieśli dla naszych uczniów wraz z życzeniami słodycze za które bardzo serdecznie dziękujemy. Sprawiły występującym uczniom dużo radości. Wszystkim sympatykom szkoły składamy serdeczne życzenia świąteczne, dużo zdrowia, radości, wymarzonych prezentów pod choinką oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku 2017.
(ML)

      


Piernikowy zawrót głowy

Klasa IV i V wspólnie z wychowawczynią p. Magdą oraz z p. Bożeną postanowiła, że na wigilię klasową samodzielnie upiecze pierniki. Dzieci ubrane w fartuszki, uzbrojone w wałki i foremki, ochoczo wzięły się do pracy. Wałkowanie, wycinanie oraz lukrowanie tak wszystkich wciągnęło, że wbrew wszelkim "plotkom", była to najgrzeczniejsza klasa tego dnia w szkole.

    

   


Szkolny konkurs znajomości legend i podań

Przez kilka tygodni na lekcjach języka polskiego, uczniowie szkoły podstawowej poznawali polskie legendy i podania. Podsumowaniem tychże spotkań z w/w utworami był konkurs. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na szereg pytań, sprawdzających znajomość książki Wandy Chotomskiej pt.: „Legendy polskie”. Oprócz tego mieli za zadanie wyjaśnić definicję legendy, baśni, mitu i opowiadania, dopasować tytuł legendy do miejsca, ilustracji postaci, zwierzęcia lub przedmiotu charakterystycznego dla danej historii oraz rozwiązać krzyżówkę. Konkurs był też okazją, aby przedstawić uczniom, dostępne w szkolnej bibliotece książki z opowiadaniami o naszych przodkach oraz początkach naszej państwowości.
(ML)

   


Wycieczka do Krainy Świętego Mikołaja w Kołacinku

5 grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili Krainę Świętego Mikołaja w Kołacinku - magiczny świat baśni, bajek i legend. Uczestnicy wizytę u Świętego Mikołaja rozpoczęli smacznym obiadem, po czym udali się na spacer po Bajkowej Ścieżce gdzie spotkali znane postacie z bajek, m.in.: Calineczkę, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków, Jasia i Małgosię, a także trzy świnki. Na końcu Bajkowej Ścieżki czekał Dziad Mróz, który przyjął uczestników w swoim domu i opowiedział im swoją historię. Po spacerze udali się do Kina "Pod Dzwoneczkami" gdzie obejrzeli filmy o tematyce świątecznej i wykonali kartki świąteczne. Najważniejszym punktem wizyty w magicznej krainie była wizyta w Sali tronowej, w której to przyjął ich sam Święty Mikołaj. Wszyscy uczestnicy wycieczki - dzieci, młodzież a nawet opiekunowie złożyli przysięgę, że będą grzeczni. W nagrodę otrzymali od Świętego Mikołaja drobne upominki. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał również Certyfikat „Koncertu Spełnionych Życzeń”. Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w przyszłość” dofinansowało nam przejazd autokarem. W Krainie Świętego Mikołaja spędziliśmy wiele niezapomnianych chwil! Za co serdecznie DZIĘKUJEMY!!!
(ML)

 


„Podróże Świętego Mikołaja.”

6 grudnia 2016 roku dzieci i młodzież uczącą się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedził Święty Mikołaj. Podczas spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na prace plastyczne pt. „Choinka dla Świętego Mikołaja ”oraz na „Kartkę z życzeniami świątecznymi.” Konkursy ogłoszone były przez koło artystyczne zespołów edukacyjnych. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością przy wykonaniu prac. Wszystkie prace wykonane przez uczniów zostały nagrodzone. Następnie zaprezentowano przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny pt. „Podróże Świętego Mikołaja”. Spotkaniu z Mikołajem towarzyszyły piosenki o tematyce świątecznej wykonane przez grupę pomocników Mikołaja. Uroczystość uświetnił koncert świąteczny piosenek i utworów wykonanych przez grupę uczniów Gimnazjum Dwujęzycznego w Pleszewie z Zespół Szkół Publicznych nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich . Występ w wykonaniu uczniów i gości podobał się bardzo i otrzymał gromkie brawa. Na koniec spotkania Mikołaj obdarował wszystkich zgromadzonych słodkimi upominkami, które zostały, tak jak nagrody w konkursach,ufundowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" ze środków pozyskanych z odpisu 1% podatku za rok 2015. Organizatorem spotkania był zespół nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym współpracujący z Pleszewskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość".
(ML)

  


Wizyta w fabryce bombek klasy

Z okazji Mikołajek klasa IV i V z wychowawczynią p. Magdą oraz z p. Wiolettą  udała się do fabryki bombek „LOTOS” w Koźminie Wlkp. Dzieci poznały kolejne etapy powstawania szklanych ozdób choinkowych, obejrzały różne wzory bombek: księżniczki, zwierzątka, Mikołaj, a także postacie z najnowszych bajek. Na koniec każdy mógł kupić sobie pamiątkową bombkę.

  


Spotkanie z policją

W środę 30 listopada 2016r. mł. asp. p.Monika Lis-Rybarczyk i asp. p.Mariusz Nicke -przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie spotkali się z uczniami Zespołu Placówek Specjalnych. Temat spotkania dotyczył "Cyberprzemocy"oraz " Zasad bezpieczeństwa na drodze" zwłaszcza o tej porze roku. W pierwszej kolejności policjanci uwrażliwili uczniów na niebezpieczeństwa z jakimi mogą spotkać się w wirtualnym świecie. p. mł. asp. Monika Lis -Rybarczyk omówiła zjawisko cyberprzemocy tłumacząc uczniom, iż cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Obecnie problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!!! Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:

- wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,

- robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,

- publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,

- podszywanie się pod kogoś w Sieci.

Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Uczniowie dowiedzieli się także o konsekwencjach grożącym im w przypadku popełnienia przez nich czynów karalnych związanych z cyberprzemocą. Po drugie uczniowie wraz z bohaterem Spongebob wspólnie oglądając filmiki poznali rady dla pasażera, pieszego i rowerzysty i odpowiadali na pytania o bezpieczeństwie na drodze. Serdecznie dziękujemy p. mł. asp. Monice i p. asp. Mariuszowi za przyjęcie zaproszenia i ciekawie spędzony czas. Organizatorem spotkania była p. Katarzyna Jakóbczak i p. Monika Dzierla -Wodecka. 
(ML)

  


Międzyszkolne warsztaty Samorządów Uczniowskich

29 listopada Samorząd Uczniowski pod opieką p. G.Szklarz uczestniczył w międzyszkolnych warsztatach dla Samorządów w Jarocinie, które w tym roku szkolnym odbyły się pod hasłem: "Ciasto francuskie w roli głównej". Zadaniem Samorządu było przygotować się do wypieku ciastek, dziewczyny perfekcyjnie przygotowały się do zadania. Kasia, Patrycja i Marysia zyskały uznanie za zaangażowanie i sposób działania, a przede wszystkim inwencję twórczą, gdyż oprócz zaplanowanych wiatraczków pojawiły się na ich stole koszyczki, koreczki, pierożki, a nawet łódki... Za udział wszyscy otrzymali drobne upominki, a otrzymane kuchenne gadżety Samorząd przekazał opiekunowi praktyki szkolnej, p. Danusi, która przekazała dziewczynom sekret udanych francuskich wypieków;) więcej zdjęć na witrynie Samorządu;)Zapraszamy!
(ML)

    


Zabawa andrzejkowa

Dnia 25 listopada 2016 r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Uczniowie świetnie się bawili przy dźwiękach porywającej do tańca muzyki. Brali udział w andrzejkowych wróżbach takich jak: lanie wosku,wychodzenie butów za próg, kim zostanę w przyszłości, poznaj imię swojej sympatii-przekłuwanie serca, kolory. Po emocjach związanych z wróżeniem na wychowanków czekał słodki poczęstunek oraz chłodzące napoje. Organizatorzy bardzo dziękują Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w przyszłość", które przekazało napoje oraz słodycze, sklepikowi szkolnemu, który przekazał pieniądze na zakup produktów potrzebnych do upieczenia ciastek oraz uczniom klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy pod kontrolą nauczycieli upiekli ciasteczka. Imprezę przygotowali: Anna Banaszak-Przeorek, Elwira Adaszak, Agnieszka Sobczak-Witek, Anna Szczepańska, Anna Kubiak, Katarzyna Kaczmarek, Katarzyna Boruszczak, Beata Kinas, Maciej Lipiński.
(ML)

     


XII Międzyszkolny Konkurs Piosenki

Już po raz dwunasty nasza placówka zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Piosenki, który odbył się 24 listopada 2016r. 

Do konkursu zgłosili się uczniowie z:

• Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie,

• Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim

• Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Borzęciczkach

• Zespołu Szkół Specjalnych w Kaliszu

Konkurs podzielony był na 3 kategorie wiekowe

• I - szkoła podstawowa

• II - gimnazjum

• III - szkoła ponad gimnazjalna

Wszystkim śpiewającym bacznie przysłuchiwało się jury w składzie : Renata Baszyńska –Majchrzak, Dagny Masłowska i Maciej Lipiński.

Organizatorem konkursu był Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w przyszłość"


(ML)

       


XVI Wojewódzki Konkurs Ortograficzny

23 listopada Manuela Rzetecka i Maciej Cieślak z klasy III gimnazjum wraz z opiekunem panią Karoliną Janiszewską uczestniczyli w XVI Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym pod hasłem „ Ortografia (nie) jest moją słabą stroną”. Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością. W tym roku konkurencja była bardzo duża ,bo do udziału zgłosiło się aż trzynaście drużyn . Nasi uczniowie nie zdobyli nagrody głównej, ale satysfakcja była ogromna gdyż do zwycięstwa brakowało niewiele . Zwycięzcy , opiekunowie oraz pozostali uczestnicy otrzymali nagrody, pamiątkowe dyplomy i upominki, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jarocinie. Patronat medialny nad konkursem objęła „Gazeta Jarocińska”.
(ML)

   


Spotkanie z poezją

„Jesień to piękny czas, pełen kolorowych, opadających majestatycznie liści, mglistych wilgotnych poranków i popołudni siąpiących delikatnym deszczem. To czas, który niejednego poetę czy artystę natchnął do twórczej pracy”. W taki listopadowy dzień, w ZPS w Pleszewie odbyło się spotkanie z poezją. Uczniom przybliżone zostały wiersze polskich poetów na temat jesiennej pory roku. Z ust swoich kolegów, usłyszeli utwory poetów znanych i tych mniej popularnych. Mieli również okazję przypomnieć i zanucić sobie piosenki Magdy Umer „Koncert jesienny na dwa świerszcze” lub „Mimozami jesień się zaczyna” Czesława Niemena.
(ML)

   


Konkurs geograficzny

Veni vidi vici... Prawie "vici", bo zaledwie dwóch punktów zabrakło naszej dzielnej ekipie do pierwszego miejsca w XIV Międzyszkolnym Konkursie Geograficznym organizowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Borzęciczkach. 29 listopada 2016 r. Patrycja Przybylska, Karol Sidorowicz i Paweł Marciniak w konkursie pod hasłem „Podróżujemy po Europie” wykazali się bardzo dobrą wiedzą o państwach Unii Europejskiej, m. in. znajomością flag, stolic, zabytków, kultury, charakterystycznych potraw jak i doskonałą orientacją na mapie politycznej i fizycznej Europy. II miejsce w tym roku, a w przyszłym kto wie, może "vici" :)
(ML)

  


VII INTEGRACYJNY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI FOLKLORYSTYCZNEJ

23 listopada mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w VII INTEGRACYJNYM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI FOLKLORYSTYCZNEJ " od samby do walca przez świat krokiem tańca”. Nasz zespół taneczny w składzie Magda, Agata, Magda, Jacek, Marek, Tomek pod okiem p. Agnieszki Sobczak-Witek przygotowali reprezentacyjny polski taniec narodowy Polonez. A z p. Marleną Bilińską i p. Moniką Dzierla-Wodecką pojechali do Poznania, by na scenie kina Apollo reprezentować nasza placówkę. Kolejny przegląd za nami. Pozostało wspomnienie artystycznego przeżycia, zdjęcia, które cieszą oko. Dziękujemy organizatorom Zespołowi Szkół Specjalnych nr 102 im. Jana Pawła II w Poznaniu za zaproszenie i do zobaczenia za rok!
(ML)

   


Szkoła w kolorach tolerancji

16 listopada z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Na szkolnych korytarzach zagościł niebieski kolor, symbol święta. Były plakaty i hasła tematycznie związane z tym dniem. Samorząd przypomniał, co to znaczy być tolerancyjnym, a wśród najbardziej "niebieskich" rozlosował pluszaki. Nie zabrakło również słodkich upominków oraz dyplomów.
(ML)

    


Wyprawa pełna wrażeń

Eryk, Miłosz i Kamil ze szkoły podstawowej wraz z p. Magdą Szymaniak wybrali się pociągiem na X Międzyszkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem: Czy jesteś bezpieczny?" do Ostrowa Wlkp. Chłopcy musieli wykazać się dużą znajomością przepisów ruchu drogowego, wiedzą i umiejętnościami z tematyki bezpiecznego zachowania w domu, na ulicy, w szkole, a także zasadami zdrowego odżywiania. Trema czasem paraliżowała, ale chłopcy i tak otrzymali nagrody, a serca wszystkich skradł Eryk. Jednak największą atrakcją była podróż pociągiem.

  

  


ŚWIĘTO OJCZYZNY

10 listopada 2016 roku w Zespole Placówek Specjalnych odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości Apel został przygotowany z pomocą uczniów z różnych klas oraz zespołów edukacyjnych. Miał on na celu przybliżenie w skrócie oglądającym historii utraty niepodległości oraz jej odzyskania. Aktorzy posłużyli się inscenizacją i słowno – muzycznym programem. Akademia podkreśliła wartość niepodległości Ojczyzny, znaczenie polskich symboli narodowych oraz konieczność oddawania im szacunku .
(ML)

   


Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i okazja by na nowo odkryć kolorowy świat baśni i bajek. Biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z najmłodszymi czytelnikami, w czasie którego opowiedziała o część z nich. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, tematycznie związaną z w/w świętem. Wymieniały swoje ukochane postacie z książek i dobranocek oraz znanych baśnio – i bajkopisarzy. Odgadywały zagadki, rysowały i malowały baśniowych bohaterów. Spotkanie było również okazją, aby przypomnieć uczniom zawartość księgozbioru szkolnego i zachęcić do korzystania z niego.
(ML)

    


Jesienna fotografia przyrody

Złota polska jesień to czas, kiedy można uchwycić niezwykłe bogactwo kolorów w otaczającym nas świecie. Grupa fotoreporterów naszej szkoły wybrała się do miejskiego parku, by tam, pod czujnym okiem fotografa uchwycić uroki jesieni. Spotkanie odbyło się w ramach naszego projektu edukacyjnego Drzewo - przyjaciel ekosystemu i jest częścią cyklicznych spotkań, które uwieńczy wystawa naszych zdjęć.
(ML)

   


ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

W miesiącu październiku uczestnicy Koła przyrodniczo-ekologiczne ,,Żyj w harmonii z przyrodą” wraz z opiekunami panią Moniką Dzierlą- Wodecką i panią Katarzyną Jakóbczak postanowili przyłączyć się do ogólnoświatowej akcji zachęcającej wszystkie dzieci i młodzież do regularnego mycia rąk. Nasze obchody rozpoczęto od omówienia prezentacji pt,,Myj ręce”, gdzie pani Malwina Dziedzic zasygnalizowała, że wykształcenie w młodych ludziach nawyku mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich, niż jakakolwiek szczepionka. Następnie uczniowie Ania, Brajan, Jakub i Dominika pod czujnym okiem pani Małgorzaty Piaseckiej i pani Anny Witek Pilarskiej zaprezentowali w krótkim filmiku pt.,, Czy poprawnie myjesz ręce ja pokaże i zachęcę” według określonych procedur przebieg prawidłowego mycia rąk. Nagranie, montaż i realizacja filmiku odbyła się dzięki panu Maciejowi Lipińskiemu. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja haseł zredagowanych przez uczniów naszej szkoły związanych z higieną osobistą. Podsumowaniem tego ważnego dnia była krótka prelekcja pielęgniarki szkolnej pani Beaty Nowickiej.
(ML)

    

 

LINK DO FILMU

 

 


Wycieczka Do I-szej Brygady Pancernej

W dniu 27.10.2016 grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła I-szą Brygadę Pancerną im. T. Kościuszki. Zapoznali się z historią jednostki, zadaniami żołnierzy nie tylko na polu bitwy. Mieli także okazję obejrzeć plac ćwiczeń, uzbrojenie, a nawet postrzelać ze specjalnego karabinu. Największą atrakcją była oczywiście możliwość oglądania czołgu, a także opancerzonego wozu dowództwa. Bogatsi o nowe doświadczenia (a także o prezenty od gospodarzy) pełni wrażeń, długo będziemy wspominać ten niezapomniany dzień . Bardzo serdecznie dziękujemy dowództwu jednostki, a w szczególności Panu kapitanowi Zbigniewowi Gierczakowi za życzliwość, oraz opiekę podczas naszej wycieczki.
(ML)

      

     


Krótki kurs fotografii barwnej

Czy jakość zdjęć zależy od aparatu? A może od umiejętności osoby fotografującej? Na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie naszej szkoły, którzy w ramach projektu edukacyjnego "Drzewo - przyjaciel ekosystemu" uczestniczyli w krótkim kursie fotografii barwnej. Uczniowie poznali historię fotografii, różne modele aparatów, zasady ustawiania ostrości, czasu naświetlania i przesłony. Dzięki dociekliwym pytaniom dowiedzieli się również, jakie możliwości kryją aparaty w ich telefonach komórkowych. Już wkrótce sprawdzą swoją wiedzę robiąc zdjęcia w terenie.
(ML)

  


VII Międzyszkolny Konkurs wiedzy o życiu Jana Pawła II

W Zespole Szkół specjalnych w Jarocinie odbył się VII Międzyszkolny Konkurs wiedzy o życiu Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Ch.,Mateusz O. i Łukasz O.Uczestnicy konkursu rozwiązywali test dotyczący życia i pontyfikatu Ojca Św. Jana Pawła II. Wielkie gratulacje dla Mateusza Ch., który zdobył I miejsce.
(ML)

   


MATEMATYKA JEST JAK MUZYKA

20 października odbył się już XIV szkolny konkurs matematyczny pod hasłem:

  „MATEMATYKA JEST JAK MUZYKA”.

W ramach podsumowania uczniowie obejrzeli prezentację „ Bez matematyki nie ma muzyki”, wysłuchali wierszy o tematyce matematycznej w wykonaniu uczniów z zespołów edukacyjnych i klas PP. Na koniec wszyscy zobaczyliśmy zmagania uczniów klas: IV-VI SP,I-IIIG oraz I-IIIZSZ w przygotowaniu ankiety dotyczącej zainteresowań muzycznych, jej analizy w postaci tabeli i diagramów procentowych kołowych i słupkowych. Poznaliśmy top-listę utworów muzycznych i wykonawców przygotowaną przez SU. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki- przyrządy ułatwiające naukę matematyki .Koordynatorem konkursu przygotowanego przez zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych była p. Arletta Tyrra-Zając
(ML)

    


Pani Magdalena Szymaniak z nagrodą Wielkopolskiego Kuratora Oświaty

W dniu 19.10.2016 w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wielkopolskiego Kuratora Oświaty z okazji tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Nagrody wręczyli Wielkopolski Kurator Oświaty pani Elżbieta Leszczyńska oraz Wicewojewoda Wielkopolski pani Marlena Maląg, która podkreśliła, że dzięki pasji i oddaniu wyróżnieni nauczyciele stali się mistrzami oświaty. W uznaniu szczególnych zasług w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nagrodą została uhonorowana pani Magdalena Szymaniak nauczycielka z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie. Wyróżnienie jest tym bardziej znaczące, że pani Magdalena jest jedynym nauczycielem z terenu powiatu pleszewskiego, który otrzymał w tym roku nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

   


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W dniu 13 października 2016 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie okazali wdzięczność gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły za pracę i trud włożony w nauczanie i wychowanie przygotowując występ artystyczny. Program wprowadził widzów w odświętny i radosny nastrój. Uczniowie obdarowali wszystkich pedagogów i pracowników szkoły własnoręcznie wykonanymi kwiatkami.
(ML)

   


Internetowy Teatr w naszej szkole

10 października uczniowie ZPS w Pleszewie mieli możliwość uczestniczenia w transmisji Internetowego Teatru TVP dla Szkół z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Obejrzeli przedstawienie teatralne według dramatu Marty Guśniowskiej pt.: „Baśń o Rycerzu bez Konia”. Grany na żywo spektakl odbierany był w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.
(ML)


Jesienny rajd harcerski

12.10.2016r 18 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Nieprzetartego Szlaku” z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedziła „Wydymacz” – krajobrazowy rezerwat przyrody położony w pobliżu wsi Antonin, w gminie Przygodzice powiecie ostrowskim, woj. Wielkopolskim. Całość rezerwatu znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórze Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska oraz Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Przez rezerwat przebiega ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna. Głównym przedmiotem ochrony są występujące rośliny chronione, ptaki wodnobłotne bytujące na terenie stawu oraz liczne drzewa pomnikowe, zwłaszcza dęby. Harcerze udali się również do zajazdu Górecznik w Przygodzicach gdzie zwiedzili mini zoo, oraz obejrzeli stare sprzęty rolnicze. Pogoda nam nie dopisywała, jednak pomimo deszczu wyjazd uważamy za bardzo udany.
(ML)

    

 

Zajęcia relaksacyjno-oddechowe

W ramach realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej: Metody wspomagające proces uczenia się uczniowie klasy I gimnazjum wraz z wychowawczynią udali się do Centrum Harmonia, gdzie na chwilę zapomnieli o szkolnej rzeczywistości uczestnicząc w zajęciach relaksacyjnych: przy dźwiękach nastrojowej muzyki poznali smak relaksu, doświadczyli spokojnego oddechu i swobodnej zabawy.

 


SPOTKANIE ZE SZKOLNĄ PIELĘGNIARKĄ W KLASIE II PP

Na spotkaniu Pani Beta przekazała nam swoja wiedzę, ale także uczyła nas wielu ciekawych i pożytecznych umiejętności. Omówiliśmy jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy ukąszeniach. Uczyliśmy się bandażowania i opatrywania ran. Dowiedzieliśmy się kiedy i w jakich przypadkach korzystać z apteczki pierwszej pomocy. No i najważniejsze -poznaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Współorganizatorem spotkania była pani Katarzyna Jakóbczak.
(ML)

  


Lekcja terenowa

W ramach realizacji projektu "Drzewo - przyjaciel ekosystemu. Myśl globalnie, działaj lokalnie" 10 października 2016 r. odbyła się lekcja terenowa na ścieżce edukacyjnej w Nadleśnictwie Taczanów. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać drzewa i zwierzęta zamieszkujące las, poznali też dokładnie na czym polega praca leśnika. Samodzielnie wykonali zadania obserwując z bliska wybrane drzewo. Na podsumowanie zdobytej wiedzy został przeprowadzony quiz „Las i jego ochrona”. Nie zabrakło improwizowanej zabawy oraz smacznych kiełbasek pieczonych przy ognisku.
(ML)

   


Pożegnanie lata

W dniu 7 października uczniowie zespołów edukacyjnych, rewalidacyjno- wychowawczych oraz klas przysposabiających do pracy pod opieką wychowawców i opiekunów wyjechali na wycieczkę do Gołuchowa. Uczestnicy mieli możliwość pospacerowania po parku, by obserwować przyrodę w jesiennych barwach. Najbardziej atrakcyjne okazały się zabawy w wigwamie, uczniowie brali udział w konkursie piosenki, zabawach przy muzyce oraz dyskotece. Przy ognisku uczestnicy wycieczki mieli okazję upiec kiełbaski a dzięki uprzejmości państwa Wojcieszaków z Gołuchowa, otrzymali słodki poczęstunek. Impreza została zorganizowana dzięki pomocy Pleszewskiego Stowarzyszenia "Razem w Przyszłość". Dziękujemy serdecznie Zarządowi Koła Łowieckiego Nr 19 „ŻUBR” w Gołuchowie za udostępnienie wigwamu.
(ML)

      


Wybory 2016

6 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przed oddaniem głosów uczniowie obejrzeli krótki filmik ze zdjęciami wszystkich tegorocznych kandydatów, do którego napisy i ilustracje wykonały Marysia, Weronika i Romka. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły. Oto wyniki głosowania:

przewodnicząca - Patrycja ( 73 głosy)

zastępca - Mateusz ( 71 głosów)

skarbnik - Kasia (44 głosy)

Łącznikami zostali: Jacek i Patryk.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

Wybory przygotowały: G. Szklarz i A. Wojcieszak.

   

 


Klasy PP w Zrywie

Złożyć kratownicę z elementów to wcale nie jest łatwe zadanie - Uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy na zajęciach praktycznych w ZRYW.
(ML)

  


Dzień ziemniaka

Jak co roku we wrześniu, w oddziale zamiejscowym w Broniszewicach, odbyło się tradycyjne "Święto Pieczonego Ziemniaka". Podczas spotkania przeprowadzono liczne zabawy z wychowankami. Można było także skosztować potraw z ziemniaka, m.in. gotowanych ziemniaków w łupinie z tradycyjnym wielkopolskim gzikiem; smażonych frytek oraz chipsów. Głównym celem imprezy było wzmocnienie więzi emocjonalnych pomiędzy społecznością szkolną oraz wyzwalanie aktywności i inwencji twórczej wśród uczestników.
(ML)

 


Serduszka do Decoupage

"Stowarzyszenie Dom" działające przy Domu Dziecka w Pleszewie zwróciło się z prośbą do klas przysposabiających do pracy o wykonanie na zajęciach technicznych serduszek ze sklejki, które będą wykorzystane do techniki decoupage. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Efekt końcowy jest widoczny na zdjęciach. Przy okazji bardzo dziękujemy naszym przyjaciołom z Ośrodka Wsparcia z Pleszewa za pomoc w realizacji "zamówienia".
(ML)

    


"Do lata,do lata...

Do lata do lata……. tymi słowami znanej piosenki i my pożegnaliśmy lato. Z tej okazji wybraliśmy się spacerem w dniu 28 września do Wigwamów przy Ośrodku rekreacyjnym Planty Pleszew. Tam czekało na nas już mnóstwo atrakcji. Starsze grupy wybrały się na zabawę w podchody. Tam uciekając zostawiali mnóstwo poleceń a druga grupa ścigając ich zadania te wykonywali. W takcie zabawy w podchody uczyliśmy się np. określać kierunki, utrwalaliśmy wiedzę o otaczającej nas przyrodzie. Na dzieci z młodszych grup czekało sporo zgadywanek o lecie i jesieni, przyrodzie .Rozegraliśmy mini konkurs na ilość wrzuconych kasztanów do wiaderek oraz konkurs plastyczny na najpiękniejszy obraz wykonany kredą na asfalcie. Dodatkową bardzo dużą atrakcja była możliwość płynięcia pontonem postawach w Pleszewskich Plantach. Na początku nikt z nas nie chciał płynąć… troszkę się baliśmy. Ale na koniec już chyba nie było takiej osoby, która chociaż raz nie płynęła. Finiszem naszej przygody było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Impreza została zorganizowana dzięki pomocy Pleszewskiego Stowarzyszenia "Razem w Przyszłość".
(ML)

   


Sprzątanie świata

„Sprzątanie świata" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W naszej placówce zaś, sprzątanie w tym roku zapoczątkowali p.Tomasz i p.Grzegorz. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w akcji, porządkując teren wokół szkoły.
(ML)

   


Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka na słodko - to propozycja kandydatek do Samorządu: Patrycji i Agaty. Wszyscy chłopcy oraz Panowie naszej szkoły zostali poczęstowani cukierkami i lizakami. Ponadto 30 września uczyniliśmy dniem wolnym z odpytywania, niezapowiedzianych kartkówek i prac domowych.

  

  


A gdy dorosnę zostanę…

 

W dniu 23 września 2016r podczas IV Festiwalu Rzemiosła organizowanego przez Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pleszewie i Cechem Rzemiosł Różnych w Pleszewie odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „A gdy dorosnę zostanę…”. Laureatką konkursu została Izabela Kowalska zdobywając III miejsce. Gratulacje Izunia.
(ML)

 


Uroczysta Msza Św.

 

W dniu 26 września 2016 nasza szkoła uczestniczyła we Mszy Świętej prosząc o Boże błogosławieństwo na rozpoczynający się nowy rok szkolny. Mszę Świętą odprawił ks. Mateusz Klaczyński. Dzieci które będą przygotowywać się w tym roku do I Komunii świętej niosły dary ofiarne: chleb ,winogrona , hostię oraz wino i wodę do Mszy świętej. Oprawę muzyczną miała s. Augustyna która grała na gitarze i Andrzej z Damianem na bębnach .Ministrantom dziękujemy za ich udział w służbie ołtarza, a Damianowi Szkudłapskiemu za piękne odczytane Słowa Bożego i Mateuszowi Orczykowskiemu za przeczytanie modlitwy wiernych.Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tym ważnym wydarzeniu naszej szkoły ,a Pani Dyrektor za umożliwienie nam uczestnictwa w tej Mszy Świętej.
(ML)

  


Wielkopolski Festiwal Rzemiosła

 

W dniu 23 września 2016 r. uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie uczestniczyli w Wielkopolskim Festiwalu Rzemiosła zorganizowanym przez Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie. Nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia różnych stoisk rzemieślniczych, wzięcia udziału w konkursach oraz spróbowania wyrobów regionalnych. Największym powodzeniem cieszyło się stoisko fryzjerskie i stolarskie oraz konkurs „ Zostań mistrzem montażu”.
(ML)

   


Harcerskie Podchody w obronie przyrody

 

W dniu 13 września 2016 roku harcerze z 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w warsztatach pt: „ Harcerskie Podchody w obronie przyrody". Organizatorem warsztatów był Zespół Szkół Specjalnych z Ostrowa Wielkopolskiego oraz ZHP Referat Nieprzetartego Szlaku. Warsztaty przeprowadzone zostały na terenie kompleksu wypoczynkowego Piaski-Szczygliczka i podzielone były na 2 części: część teoretyczną oraz część praktyczną (zwiad po lesie, konkurs plastyczny pt : „ Żyj w zgodzie z przyrodą”, tworzenie albumów przyrody, konkurs tematyczny – dopasowanie odgłosów zwierząt do zdjęć, ilustracji).
(ML)

     


Projekt ekologiczny pt. "Drzewo - przyjaciel ekosystemu

 

Projekt ekologiczny pt. "Drzewo - przyjaciel ekosystemu. Myśl globalnie, działaj lokalnie" opracowany przez nauczycieli Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie, został laureatem konkursu grantowego Po stronie natury. Grant ufundowała firma Żywiec Zdrój S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Realizacja projektu będzie trwała od października 2016 r. do kwietnia 2017 r. W ramach projektu uczniowie będą uczestniczyli w lekcji terenowej w Leśnictwie Taczanów, rewitalizacji lasu, a w ramach koła przyrodniczego i geograficznego odbędą się ciekawe lekcje o tematyce ekologicznej. Uczniowie pod okiem fotografa wykonają zdjęcia drzew o różnych porach roku i dnia, przygotują broszurkę informacyjną oraz plenerową wystawę pt. "Metamorfoza drzew". Projekt realizują: Katarzyna Boruszczak, Grażyna Szklarz, Elwira Adaszak. Więcej na temat konkursu: www.postronienatury.pl.
(ML)

 


Nasi uczniowie w górach

 

W dniach od 14 do 16 września 2016 r. czworo uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie uczestniczyło w wycieczce: Pokrzywna- Paczków – Nysa – Czechy. Wyjazd był zorganizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju i Ośrodek Wsparcia w Pleszewie w ramach projektu „Jesteśmy – wspieramy – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim i gostyńskim”. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Sanktuarium Maryjne w Zlatych Horach zlokalizowane w czeskiej części Gór Opawskich. Sanktuarium jest miejscem w którym spotykają się i modlą trzy narody: Polacy, Czesi i Niemcy. Zwiedzaliśmy również Skansen Górnictwa, gdzie mieliśmy okazję prześledzić proces kruszenia rudy złota. Po długim i pełnym wrażeń dniu zakwaterowaliśmy się w schronisku w Pokrzywnej, okolica zachwyciła nas panującym tam spokojem, otaczającą przyrodą oraz pięknymi widokami. Drugiego dnia wycieczki pojechaliśmy do miasteczka uzdrowiskowego Jesenik gdzie podziwialiśmy malownicze, górskie krajobrazy oraz mieliśmy okazję skorzystać z kąpieli w wodach leczniczych. Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie Jaskini Na Pomezi - labirynt wypełniony setkami tysięcy stalaktytów formowanych przez miliony lat zrobił na nas duże wrażenie. Odwiedziliśmy malownicze miasteczko Paczków oraz gotycki Zamek w Otmuchowie. W ostatnim dniu wspólnie zdobywaliśmy najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich – masyw Biskupiej Kopy. Na szczycie góry znajdowała się wieża widokowa, z której mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki. Przepełnieni dobrym humorem w godzinach wieczornych wróciliśmy do Pleszewa. Wycieczka była wspaniałą przygodą i niezapomnianym doświadczeniem.
(ML)

     


Fan-page naszej szkoły

 

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że na Facebooku powstał nasz fan-page. Znajdziecie tam więcej informacji z życia szkoły. Link graficzny został już umieszczony na głównej stronie naszej placówki. Zachęcamy do "polubień" i komentowania.
(ML)


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

 

1 września o godzinie 9.00 odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Pani Dyrektor Elżbieta Kwiatek przywitała wszystkich zebranych życząc uczniom, aby czas spędzony w szkole był radosny oraz pełen sukcesów. Na uroczystości wspominaliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jednak poza tymi smutnymi wspomnieniami pojawiły się te wakacyjne; o lesie, łące, górach, nowych przyjaźniach. To już za nami. Teraz czekają nowe plany, wyzwania, obowiązki.
Część artystyczną przygotowały: E. Adaszak, K. Szambelan i A. Szczepańska. Nad oprawą muzyczną czuwali: V. Kuchta oraz M. Lipiński.
(ML)