Aktualności MOW


Wakacje

  • Młodzież z MOW pod namiotami

16 lipca okazał się dla nas bardzo ciekawy, bowiem tego dnia rozpoczęliśmy biwak w Skorzęcinie. Dzięki uprzejmości LOK z Pleszewa, który udostępnił nam namiot, spędziliśmy wspaniałe chwile pod gołym niebem. Wody mieliśmy po pas. Chmury z nieba raczyły nas lekkim deszczykiem ale dzięki temu woda w jeziorze była cieplejsza więc korzystaliśmy z kąpieli aż zabrakło nam sił. Pogoda nas nie odstraszyła. Nawet śniadanie w deszczu smakowało nam jak nigdy dotąd a dyżury porządkowe jakby się same robiły. Wykorzystaliśmy każdą chwilę grając w badmintona, karty czy kości. Przeszliśmy kilometry by poznać okolicę. Przeżyliśmy cztery dni wspaniałej przygody, którą chcemy powtórzyć w przyszłym roku. Dziękujemy naszym wychowawcom: pani Małgorzacie Całce i panu Maciejowi Fulczyńskiemu za zorganizowanie wyjazdu i opiekę podczas pobytu w Skorzęcinie.

  • Wypoczynek nad zalewem

Wakacje, to głównie czas na odpoczynek i relaks. Wychowankowie z MOW w Marszewie wraz z  wychowawcą Krzysztofem Adamiakiem korzystając z pięknej, słonecznej pogody spędzają czas na plaży nad zalewem w Gołuchowie.

  • Na basenie odkrytym w Żerkowie

Wychowankowie wraz z wychowawcą Krzysztofem Adamiakiem aktywnie wypoczywali na basenie w Żerkowie. Mieli znakomitą możliwość rozwijania swoich zainteresowań- pływania i skoków do wody!

  • Wycieczka do Gołuchowa

W dniu 26 lipca 2012r. wychowankowie wraz z panią kierownik Magdaleną Wielkopolską wyjechali na wycieczkę do Gołuchowa. W planie było: odwiedzenie zagrody żubrów, dzików, danieli i koników polskich, spacer po parku i na sam koniec dla ochłody kąpiel w gołuchowskim zalewie.

  • Biwak w Gołuchowie

W dniach 31.07-02.08.2012r. został zorganizowany biwak dla wychowanków naszego ośrodka nad zalewem w Gołuchowie. Podczas pobytu pod namiotami wychowankowie mieli możliwość poznania sztuki obozownictwa, wykonywali pracę na rzecz ośrodka wczasowego SPOMASZ, z którym rozpoczęliśmy współpracę. Program zajęć obejmował podstawową naukę pływania, nurkowanie swobodne. Organizatorami wyjazdu byli wychowawcy: Tomasz Wolański, Krzysztof Adamiak.


Zakończenie roku szkolnego 2011/ 2012 w MOW

W dniu 29.06.2012r. odbyło się pierwsze uroczyste zakończenie roku szkolnego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: p. Katarzyny Boruszczak, Mariusza Mocha i Grzegorza Karwowskiego przygotowali ciekawy program artystyczny. Po wręczeniu świadectw przez panią dyrektor Elżbietę Kwiatek większość wychowanków wyjechała na zasłużone wakacje do domów rodzinnych.

Wakacje Wakacje


Powitanie lata w Gołuchowie

Dnia 22.06 odbył się wyjazd do Gołuchowa w ramach wycieczki tematycznej "Powitanie Lata". W wyjeździe brało udział dziewięciu wychowanków. Podczas wycieczki wychowankowie zwiedzili zamek i muzeum w Gołuchowie. Nad zalewem gołuchowskim chłopcy uczestniczyli w zorganizowanej lekcji pływania połączonej z grami i zabawami w wodzie. Organizatorem wycieczki był pan Tomasz Wolański.

Powitanie lata w Gołuchowie Powitanie lata w Gołuchowie Powitanie lata w Gołuchowie Powitanie lata w Gołuchowie Powitanie lata w Gołuchowie Powitanie lata w Gołuchowie Powitanie lata w Gołuchowie Powitanie lata w Gołuchowie


Wycieczka do wioski indiańskiej w Józefowie

Dnia 15 czerwca 2012r. odbyła się wycieczka tematyczna do wioski indiańskiej w Józefowie koło Chocza. W imprezie wzięło udział dziewięciu wychowanków, którzy chcieli zgłębić swoją wiedzę na temat życia codziennego, kultury i obyczajów Indian z plemienia Apalaha. Podczas wycieczki nasi wychowankowie uczestniczyli w wielu konkurencjach zręcznościowych i zwinnościowych takich jak: rzucanie tomahawkiem do celu, strzelanie z łuku, rzucanie kapeluszem na rogi byka. Zawody rodeo w ujeżdżaniu wściekłego byka wygrał Jarek. Organizatorem wyjazdu był pan Tomasz Wolański.

Wycieczka do wioski indiańskiej w Józefowie Wycieczka do wioski indiańskiej w Józefowie Wycieczka do wioski indiańskiej w Józefowie Wycieczka do wioski indiańskiej w Józefowie Wycieczka do wioski indiańskiej w Józefowie Wycieczka do wioski indiańskiej w Józefowie


Dzień Dziecka w Broniszewicach

Dnia 31.05.2012r. sześciu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie wraz z opiekunem p. Zbigniewem Łąkowskim uczestniczyło w Dniu Dziecka zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach. Wychowankowie wraz z podopiecznymi DPS- u brali aktywny udział w konkursach i zabawach, zdobywając nagrody. Pobyt w takim miejscu, jak twierdzą chłopcy, uczy pokory. Dziękujemy Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach za zaproszenie.


XVI spotkanie Młodych Lednica 2000

Wychowankowie MOW w Marszewie w dniu 02.06.2012 r. wzięli udział w XVI spotkaniu Młodych Lednica 2000. Jako jedyni reprezentowaliśmy powiat pleszewski (jako placówka, szkoła) i zaprezentowaliśmy się bardzo godnie, adekwatnie do charakteru imprezy. Pojechało sześciu wychowanków oraz dwóch opiekunów: wychowawca Tomasz Wolański, organizator i pomysłodawca wyjazdu, oraz psycholog Kamil Meller. Wyjazd miał charakter wycieczki tematycznej ''Poznawanie źródeł państwowości i chrześcijaństwa naszego państwa''. Wychowankowie uczestniczyli w lekcji historii na terenie Muzeum Pierwszych Piastów nad jeziorem Lednickim jak również zwiedzali pozostałości siedziby Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim, gdzie Mieszko I według wielu historyków przyjął chrzest Polski.


Wycieczka do Wrocławia

Na początku czerwca chłopcy z naszego Ośrodka, uczestnicy szkolnego kółka teatralnego "Pinokio" , w nagrodę za udział w przedstawieniu i zdobycie Grand Prix XI Przeglądu Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA, wyjechali na wycieczkę do Wrocławia. Wychowankowie wraz z uczniami Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie mogli podziwiać między innymi: Panoramę Racławicką, Katedrę, Strefę Kibica Euro 2012, Fontanny, Szpilę i Halę Stulecia. Chłopcy zauroczyli się także wrocławskimi krasnalami, rozmieszczonymi w różnych zakątkach tego pięknego miasta, oraz mostem miłości, gdzie zakochane pary przypinają kłódki na znak wierności. Zwieńczeniem całodniowej wyprawy była wizyta w uwielbianej przez dzieciaki restauracji McDonald`s. Wycieczka została sfinansowana przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość.
Drużynowy Wielobój Sportowy

W dniu 26.05.2012 r w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie odbyły się zawody sportowe w Drużynowym Wieloboju Sportowym o Puchar Dyrektora Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie. Wychowankowie rywalizowali w siedmiu konkurencjach (tor przeszkód, przeciąganie liny, bieg w workach, rzut do kosza, przeciąganie samochodu, rzut ringo, rzuty karne). Rywalizowały trzy grupy wychowawcze. Celem tych zajęć było rozwijanie zainteresowań wychowanków, propagowanie zdrowego trybu życia, wdrażanie zasad rywalizacji sportowej– gry fair play, oraz integracja młodzieży z poszczególnych grup wychowawczych. Zawody odbyły się w świetnej atmosferze, rywalizacja była zacięta, ale fair play. Wszyscy wychowankowie otrzymali nagrody i dyplomy a zwycięzcy Puchar Dyrektora. Organizatorem tych zawodów był wychowawca Jakub Zimny, któremu pomagali Rafał Frankiewicz, Krzysztof Adamiak oraz Tomasz Koch.

Drużynowy Wielobój Sportowy Drużynowy Wielobój Sportowy Drużynowy Wielobój Sportowy Drużynowy Wielobój Sportowy Drużynowy Wielobój Sportowy Drużynowy Wielobój Sportowy Drużynowy Wielobój Sportowy Drużynowy Wielobój Sportowy


Nauka pływania

Wychowankowie MOW-u w Marszewie uczęszczają na zajęcia rekreacyjne z pływania odbywające się na basenie przy hotelu "Akwador" w Prokopowie. Młodzież ma możliwość oswajania się z wodą, doskonalenia pływania. Zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród wychowanków. Lekcji pływania udziela wychowawca Krzysztof Adamiak.

Nauka pływania Nauka pływania Nauka pływania


Eliminacje Mistrzostw Polski MOW w Piłce Nożnej Halowej

Dnia 10.03.2012r. we Wrocławiu odbyły się Eliminacje Mistrzostw Polski MOW w Piłce Nożnej Halowej, w których to nasza drużyna wzięła udział. Rozlosowani byliśmy do grupy I.
Pierwszy mecz wygraliśmy z MOW Wałbrzych, drugi- niestety przegrany rozegraliśmy z MOW Nysa- zwycięzcą turnieju. Awansowaliśmy do półfinału, w którym graliśmy z MOW Mrowiny, po wyrównanej i zaciętej walce ulegliśmy im w rzutach karnych. Ostatecznie zajęliśmy III miejsce.


Spotkanie z żołnierzami Wojsk Powietrzno- Desantowych

W dniu 31.03.2012r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie odbyło się spotkanie wychowanków z żołnierzami Wojsk Powietrzno- Desantowych biorących udział w misjach pokojowych w Iraku i Afganistanie. Tematem spotkania było uświadomienie młodzieży Ośrodka jak ważną rolę w życiu każdego człowieka spełniają takie wartości jak: honor, męstwo i przyjaźń. Uczniowie w skupieniu wysłuchali opowieści o ludziach, którzy często z narażeniem życia i zdrowia dbają o bezpieczeństwo i pokój na świecie. Organizatorem spotkania był pan Rafał Frankiewicz.Bierzmowanie chłopców MOW

Czterech wychowanków MOW w Marszewie przystąpiło do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania w dniu 20 kwietnia br. w Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Dominikanek, którym bardzo serdecznie dziękujemy za okazaną dobroć i gościnność!
Sakramentu udzielił biskup diecezji kaliskiej Stanisław Napierała.
Chłopców do sakramentu niestrudzenie przygotowywała s. Rozaliana.Spływ kajakowy

29 kwietnia 2012r. wzięliśmy udział w otwarciu sezonu turystycznego w Powiecie Pleszewskim. Czterech wytrwałych i odważnych wychowanków, pod opieką pani kierownik Magdaleny Wielkopolskiej i pana Zbigniewa Łąkowskiego wzięło udział w spływie kajakowym. Wraz z innymi uczestnikami spływu pokonaliśmy trasę rzeką Prosną z Rokutowa do Nowej Wsi koło Gizałek. Grupę prowadził komandor spływu Starosta Pleszewski Michał Karalus.


FERIE ZIMOWE

Czas ferii zimowych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym upływał pod hasłem – "Przyjemne z pożytecznym". Chłopcy mieli dużo wolnego czasu, który przeznaczali nie tylko na wypoczynek i przyjemności, ale również za cel wzięli sobie zadbanie o konserwację pomieszczeń w Ośrodku oraz pielęgnację terenu przed budynkiem. Poniżej prezentujemy przedsięwzięcia, które udało nam się zrealizować w trakcie tych dwóch tygodni:

WYCIECZKI DO KINA " HEL"

W trakcie tegorocznych ferii zimowych wychowankowie naszej placówki mieli okazję uczestniczyć w dwóch wycieczkach, zorganizowanych przez panią Agnieszkę Kowalską, do kina "Hel" w Pleszewie na projekcję premierowych filmów animowanych pt:,, Tupot małych stóp II'' oraz ,, Mały Wilczek".


TURNIEJ GRY W WARCABY

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie w dniu 20 lutego 2012 roku odbył się I zimowy turniej gry w warcaby. Do udziału w rozgrywkach zgłosiła się liczna grupa wychowanków. Młodzież mogła wykazać się zdolnościami logicznego myślenia, a przy tym wesoło spędzić wolny czas. Największymi umiejętnościami strategicznymi wykazali się: Krystian (I miejsce), Adrian (II miejsce) oraz Marcin (III miejsce). Rywalizacja była zacięta, gdyż warcaby w naszym Ośrodku cieszą się dużą popularnością i są częstą formą spędzania wolnego czasu.

WYJAZD NA BASEN

Ferie zimowe dla wychowanków pozostających w placówce były precyzyjnie zaplanowane przez pracowników ośrodka, zachęcały mnóstwem atrakcji, różnorodnych zajęć, turniejów i oczywiście możliwością zdobycia nagród. Jedną z oferowanych propozycji był wyjzad 14 lutego na basen do Jarocina. Okazało się, że była to niebywała okazja do odpoczynku, relaksu i wyśmienitej zabawy. Oferowany dla chłopców czas spędzony na pływalni w ich odczuciu był zdecydowanie za krótki. Po zasłużonym wysiłku, organizatorzy wyjazdu p. J. Kicińska i R. Frankiewicz zaproponowali uczestnikom wyjazdu posiłek w restauracji Mc Donald's.


ZAJĘCIA NA STRZELNICY

22 lutego 2012r. wszyscy wychowankowie, którzy zostali w ośrodku na czas ferii zimowych udali się wraz z panią kierownik Magdaleną Wielkopolską i panem Rafałem Frankiewiczem do siedziby LOK w Pleszewie. Tam, dzięki uprzejmości pracowników pleszewskiego LOK- u, odbyły się zajęcia na strzelnicy pneumatycznej. Wszyscy spróbowali swoich sił w strzelaniu z wiatrówek.

Ferie z ofertą Domu Kultury w Pleszewie- WARSZTATY FILCOWANIA

Dnia 13 lutego dziesięcioosobowa grupa wychowanków MOW-u wraz z wychowawczynią Agnieszką Kowalską wzięła udział w warsztatach filcowania prowadzonych przez panią Małgorzatę Jenerowicz. Zaproponowane zajęcia rękodzieła okazały się doskonałą formą spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny i twórczy. Chłopcy z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem poznawali kolejność poszczególnych czynności artystycznego filcowania. Każdy z wychowanków naszego ośrodka brał udział w procesie twórczym wykonania ozdób z filcowanej wełny. Ta nowa, nieznana jeszcze chłopcom technika plastyczna spowodowała, że zajęcia okazały się "strzałem w dziesiątkę".


ZAJĘCIA KULINARNE – "JABŁECZNIK GIGANT"

Jako, że niektórzy z naszych wychowanków, kształcą się na "szefów kuchni" w Zasadniczej Szkole Zawodowej, siłą rzeczy organizowaliśmy kilkukrotnie zajęcia kulinarne, w trakcie których chłopcy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami. Galaretka z owocami i śmietaną, placki po węgiersku, naleśniki, frytki, kruche ciasteczka i ciasto drożdżowe z jabłkami gościły w naszej kuchni racząc podniebienia wychowanków i grona pedagogicznego. Poniżej widać, jak powstawał gigantyczny jabłecznik o przekątnej 60 cm!!!

ZAJĘCIA KULINARNE ZAJĘCIA KULINARNE ZAJĘCIA KULINARNE

GENERALNE SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ – "AKCJA BŁYSK"

Każda sobota w MOW upływa po znakiem generalnych porządków. Chłopcy sprzątają: pokoje, korytarz, pomieszczenia użytkowe i świetlice. Jednakże w sobotę 25.02.2012 piętnastu wychowanków zorganizowało "Akcję Błysk", w trakcie której standardowe porządki zastąpiono dogłębnym doczyszczaniem całego Ośrodka. Piętnastu chłopców pracowało ciężko przez prawie 5 godzin z dużym zapałem i zaangażowaniem. Wychowankowie odsuwali wszystkie szafy, stoły i łóżka, pastowali podłogi, dezynfekowali toalety i prysznice, myli drzwi i okna. Efekt akcji przerósł oczekiwania wszystkich – młodzieńcy spisali się na medal.

GENERALNE SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ GENERALNE SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ GENERALNE SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ


Ćwiczenia w fitness klubie

W ramach koła sportowego w ferie zimowe 2012 r wychowankowie MOW z wychowawcą Jakubem Zimnym uczestniczyli w zajęciach w Fitness Klubie w Pleszewie. Celem tych zajęć sportowych jest propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, proponowanie alternatywnych akceptowanych społecznie form spędzania czasu wolnego oraz eliminowanie negatywnych zachowań. Ćwiczenia na siłowni mają wpływ na ukształtowanie sylwetek oraz lepsze opanowanie stresu, usuwanie kortyzolu, wydzielanie endorfin.

Ćwiczenia w fitness klubie Ćwiczenia w fitness klubie
Ćwiczenia w fitness klubie Ćwiczenia w fitness klubie


Wizyta w Muzeum Piekarstwa w Pleszewie

Wizyta w Muzeum Piekarstwa w PleszewieW dniu 17.02.2012r. w ramach koła turystycznego wychowankowie MOW w Marszewie wraz z wychowawcą Jakubem Zimnym zwiedzili Muzeum Piekarstwa w Pleszewie. Celem tego wyjścia było poznanie i odkrycie walorów ziemi pleszewskiej, poznanie historii wypieku chleba, budzenie świadomości przynależności narodowej i wdzięczności za dziedzictwo kulturalno- narodowe. Wychowankowie oglądali eksponaty, które służyły do wykonywania chleba oraz obejrzeli film o historii produkcji chleba. Atrakcją dla wychowanków było własnoręczne wykonanie różnych figurek z ciasta i wypiek tego, co wykonali. Na koniec wychowankowie otrzymali dyplom mistrzowski za wykonanie figurek z ciasta.

Wizyta w Muzeum Piekarstwa w Pleszewie Wizyta w Muzeum Piekarstwa w Pleszewie
Wizyta w Muzeum Piekarstwa w Pleszewie Wizyta w Muzeum Piekarstwa w Pleszewie Wizyta w Muzeum Piekarstwa w Pleszewie


Warsztaty graficzne

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego podczas ferii skorzystali z propozycji przygotowanych przez Dom Kultury w Pleszewie. W dniu 23 lutego 2012 r. chłopcy uczestniczyli w warsztatach graficznych, w trakcie których uczestniczyli w ciekawie zorganizowanych zajęciach prowadzonych przez Panią Grażynę Waliszewską. Wychowankowie zostali zapoznani z nową techniką plastyczną, prace zostały wywieszone w Domu Kultury w Pleszewie.Zawody w kręgle

W dniu 25 lutego 2012 r. wychowankowie MOW w Marszewie wspólnie z Panią Malwiną Frąszczak udali się na kręgielnię w Pleszewie. Chłopcy chętnie konkurowali między sobą, który przewróci jak największą ilość kręgli przy jak najmniejszej ilości rzutów. Wychowankowie przyznali, że gra w kręgle to bardzo atrakcyjna rozrywka.

Zawody w kręgle Zawody w kręgle Zawody w kręgle


Zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie

Dnia 16 lutego 2012 r. dzięki uprzejmości pleszewskiej straży pożarnej, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie zwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Chłopców oprowadzało dwóch funkcjonariuszy. Największe wrażenie zrobiły na nas samochody gaśnicze wyposażone w ciężkie zbiorniki, autopompy i motopompy. Straż posiada również karetkę transportową wyposażoną w drobny sprzęt medyczny, bowiem jak się dowiedzieliśmy większość wyjazdów straży związana jest z ratownictwem, tylko co szóste wezwanie dotyczy pożaru. Zdarzenia masowe wymagają ratowniczego sprzętu hydraulicznego, który jest bardzo ciężki- mieliśmy możliwość sprawdzenia. Zawód strażaka jest trudny, potrzebna jest duża siła psychiczna i fizyczna, bowiem sam strój strażaka waży parę kilogramów. Odzież ta wykonana musi być z materiałów niepalnych. Większość z nas jednak bardzo dobrze się czuła się w tej odzieży. Jeszcze lepiej wyglądaliśmy za kierownicą samochodu- niektórzy z nas zainteresowali się tym zawodem, chcieliby w przyszłości zdobyć tak ważny i ciężki zawód. Mimo, iż wymogiem jest niekaralność mamy nadzieję, że choć jednemu się uda.

Dziękujemy bardzo za miłe przyjęcie i życzymy Strażakom dużo sił i zdrowia (dla naszego wspólnego dobra).

Zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie Zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie
Zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie Zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie


Zajęcia kulinarne

Dużym zainteresowaniem podczas ferii cieszyły się zajęcia kulinarne. Wychowankowie pod nadzorem Pani Malwiny Frąszczak smażyli naleśniki. Naleśniki w każdej postaci– czy to na słodko, czy słono– smakowały wspaniale.

Zajęcia kulinarne Zajęcia kulinarne Zajęcia kulinarne Zajęcia kulinarne


Wesołe dyktando ortograficzne

Jak napisać wtórnie? i powtórnie? Które ż napisać w żłobie i gżegżółce? Jakie h w chmurce? - takie i wiele innych trudności wychowankowie napotykali w "wesołym dyktandzie ortograficznym" przeprowadzonym 26 stycznia br. w MOW. Chłopcy na miarę swoich możliwości zmagali się z trudną ortografią języka polskiego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział a zwycięzcom gratulujemy.

Wesołe dyktando ortograficzne Wesołe dyktando ortograficzne


Turniej gry w tenisa stołowego

W dniach 21.01.2012r.-28.01.2012r. został rozegrany pierwszy wielki turniej gry w tenisa stołowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie. Do eliminacji przystąpiło czternastu wychowanków. Do ścisłego finału awansowało czterech. Po emocjonujących rozgrywkach I miejsce zdobył Krystian. Wicemistrzem jest Piotr, a trzecie miejsce zajął Mateusz. Atrakcyjne puchary finalistom wręczyła Dyrektor ZPS Pani Elżbieta Kwiatek. Na uroczyste wyróżnienia przybyły do Placówki również: Pani Wicedyrektor Danuta Zięba i Pani kierownik Magdalena Wielkopolska. Organizatorami turnieju byli wychowawcy: Tomasz Koch i Jakub Zimny.

Turniej gry w tenisa stołowego Turniej gry w tenisa stołowego


Jasełka

   20 grudnia 2011r. W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie wychowankowie pod kierunkiem p. Małgorzaty Całki i Justyny Kicińskiej przygotowali przedstawienie bożonarodzeniowe. Dla większości chłopców udział w inscenizacji był pierwszym w życiu występem publicznym. Wszyscy ogromnie przeżywali udział w jasełkach, z dużum zaangażowaniem przygotowywali się, pracowali przy dekoracji i wykonaniu niektórych kostiumów. Inscenizacja bożnonarodzeniowa była dużym wydarzeniem w życiu ośrodka: wychowanków i wszystkich  pracowników. Była to pierwsza możliwość prezentacji pracy wychowawczej w MOW.
Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Pleszewski p.Michał Karalus, ks.prałat Henryk Szymiec, przewodniczący Rady Powiatu Pleszewskiego p. Mirosław Kuberka, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Sławomir Sobczyk, przewod. Komisji Oświaty, Kultury i Sportu p. Jolanta Pankowiak, dyrektor  ZPS p. Elżbieta Kwiatek, wicedyrektor  p. Danuta Zięba, dyrektor Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego w Pleszewie p. Jerzy Wiśniewski, dyrektor ZSPP w Marszewie p. Grażyna Borkowska i kierwonik internatu p. Ilona Osuch oraz nauczyciele ZPS.
Przedstawienie wywywarło duże wrażenia na widzach, chłopcy byli dumni ze swojej pracy.
Dziękujemy wszystkim za udział w jasełkach i gratulujemy sukcesu wychowankom !!!

Jasełka Jasełka
Jasełka Jasełka


Wyróżnienie dla Krystiana

Wyróżnienie dla KrystianaJak co roku w okresie przedświątecznym Dom Kultury w Pleszewie zorganizował i przeprowadził piętnastą już w historii miasta edycję konkursu na "Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową". Każdego roku do pleszewskiego Domu Kultury zostaje dostarczonych mnóstwo prac konkursowych. W tym roku po raz pierwszy wychowankowie naszego ośrodka wzięli udział w w/w konkursie plastycznym. Dzięki zaangażowaniu i pomocy wszystkich pań: Justyny Kicińskiej, Małgorzaty Całki, Malwiny Frąszczak na konkurs zostało dostarczonych 9 kartek naszych wychowanków. Z wielką radością odebraliśmy informację, iż w najstarszej kategorii wiekowej, wśród ponad 200 przysłanych prac konkursowych jury dostrzegło, doceniło i nagrodziło wyróżnieniem pracę Krystiana. W sobotę 17 grudnia 2011r. w kinie Hel odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Ten uroczysty wieczór uświetnił koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu męskiego chóru "Gregorians". W imieniu całego grona pedagogicznego i pracowników MOW-u w Marszewie gratulujemy Krystianowi odniesionego sukcesu, a wszystkim wychowankom, którzy brali udział w konkursie, dziękujemy.

Wyróżnienie dla Krystiana Wyróżnienie dla Krystiana Wyróżnienie dla Krystiana

 


Msza święta

W dniu 7 listopada w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie odbyła się msza święta, w której uczestniczyli wychowankowie, wychowawcy oraz Pani kierownik Magdalena Wielkopolska. Liturgię odprawił ksiądz Witold Dolny z parafii św. Floriana w Pleszewie. Wychowankowie przystąpili do spowiedzi oraz komunii świętej. Podczas eucharystii młodzież prosiła o błogosławieństwo na czas nauki oraz pobytu w MOW-ie.

Msza święta Msza święta Msza święta


Pamiętamy o zmarłych

Dzień Wszystkich Świętych skłania nas do refleksji nad własnym życiem, przeszłością i teraźniejszością. Chcąc uświadomić młodzieży, jak ważna jest pamięć o zmarłych, 27.11.2011 r. delegacja młodzieży Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie odwiedziła cmentarz parafialny przy ul. Kaliskiej w Pleszewie. Zostały zapalone symboliczne znicze na grobach Tych, którzy kiedyś tu żyli, śmiali się i kochali, smucili i płakali, którzy trud ziemskiej wędrówki mają już za sobą, ludzi trwale wpisanych w dzieje Wielkopolski jako symbol żywej pamięci o zmarłych polskich patriotów z terenu Pleszewa i okolic.

Święto Zmarłych Święto Zmarłych
Święto Zmarłych Święto Zmarłych


WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW

Dnia 14 października 2011 roku, podopieczni marszewskiego MOW-u wybrali swoich przedstawicieli do samorządu wychowanków. Wybory odbyły się podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Chłopcy swoje głosy zaznaczali na specjalnych kartach do głosowania, które następnie wrzucali do urny. Nad właściwym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie Pani Dyrektor Elżbiety Kwiatek, Pani Wicedyrektor Danuty Zięby i Pani Kierownik Magdaleny Wielkopolskiej. Największą liczbę głosów uzyskał Wojciech, który tym samym został wybrany na przewodniczącego samorządu, jego zastępcą został Mateusz a sekretarzem Karol.

Wybory do Samorządu Wychowanków Wybory do Samorządu Wychowanków
Wybory do Samorządu Wychowanków Wybory do Samorządu Wychowanków


Dzień Edukacji Narodowej

Przygotowania do obchodów Dnia Edukacji Narodowej zaczęły się już 13 października, kiedy to wychowankowie  własnoręcznie  wykonali kolorowe kwiaty dla  wychowawców i pozostałych pracowników MOW-u.
14 października chłopcy powitali dyrekcję oraz grono pedagogiczne, podziękowali za trud pracy włożony w ich edukację i wychowanie. W przygotowaniach krótkiego programu artystycznego pomagali wychowankom: pan Kamil Meller oraz pan Maciej Fulczyński.

W  ramach zajęc popołudniowych wychowankowie pod czujnym okiem pani Malwiny Frąszczak i pana Macieja Fulczyńskiego upiekli dla całej kadry ośrodka imponujący swoim rozmiarem i wyglądem tort.

Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej


Dzień chłopca

Pierwszą imprezą zorganizowaną dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Maszewie był Dzień Chłopca obchodzony 30 września. Chłopcy zostali obsypani najlepszymi życzeniami, a panie wychowawczynie Malwina Frąszczak i Agnieszka Kowalska oraz pani Justyna Kicińska i Danuta Dominiak przygotowały dla nich poczęstunek w postaci pysznych słodkości. Uwieńczeniem tego dnia było wspólne oglądanie filmu. Wszyscy bawili się znakomicie.

Dzień chłopca w MOW Marszew Dzień chłopca w MOW Marszew


Zakończenie prac remontowych

Autor: Magdalena Wielkopolska, 12 Lipiec 2011

W miesiącu lipcu bieżącego roku rozpoczęły się prace remontowe ośrodka mające na celu zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych dla wychowanków MOW. Przeprowadzono remont pomieszczeń sypialnianych, świetlic, kuchni, pracowni komputerowej oraz łazienek. Zadbano o odpowiednie wyposażenie sypialni, świetlic oraz pozostałych pomieszczeń. 
W sierpniu trwały przygotowania dokumentacji wewnętrznej MOW: opracowaliśmy procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych, regulamin wewnętrzny i plan pracy ośrodka. Omówiliśmy także formy pracy z wychowankiem i opracowaliśmy wzór indywidualnego programu resocjalizacji.

Zakończenie prac remontowych Zakończenie prac remontowych
Zakończenie prac remontowych Zakończenie prac remontowych