Aktualności MOW


Koncert MOW D.CH.

17 czerwca na scenie w sali Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie wystąpiła formacja MOW D.CH. (Dobre Chłopaki), działająca przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie. MOW D.CH. to Karol, Krzysiek, Łukasz i Mateusz którzy pod okiem opiekunki grupy Agnieszki Gęstwy tworzą teksty piosenek. W swoich utworach opowiadają o własnych przeżyciach, sprawach trudnych ale też nadziei na lepsze jutro.
To już drugi koncert hiphopowców z MOWu. W ubiegłym roku odbył się pierwszy koncert, którego bohaterami była grupa C.U.Z.K.M. i to właśnie im młodsi koledzy zadedykowali swój koncert. Obsługą techniczną zajął się charytatywnie pan Krzysztof Maciejewski.
Klikając na poniższy link można obejrzeć krótki reportaż
http://www.youtube.com/watch?v=b-6SzCwjpUE&feature=share

Koncert Koncert Koncert Koncert Koncert Koncert


Wizyta w Tęczowym Gaju

Carolyn Alexander powiedziała, że posiadanie psa jest jak tęcza. Szczenięta są radością na jednym jej końcu. Stare psy są skarbem na drugim.
Zwycięzcy konkursu języka niemieckiego wraz z opiekunami: panią Agnieszką Gęstwą oraz panem Mateuszem Ruda mieli okazję przenieść się na chwilę do psiego świata w Tęczowym Gaju – hodowli psów rasy Labrador Retriever, należącej do pani Joanny Kuli. Chłopcy zwiedzili hodowlę, uczestniczyli w wielu zabawach, których inicjatorami były czworonogi oraz porozmawiali z hodowczynią, która opowiedziała im o codziennym życiu w Tęczowym Gaju. Labradory bardzo lubią dzieci, są mądre i przyjazne, o czym chłopcy przekonali się bardzo szybko. Szczególną radość sprawił wszystkim widok czterotygodniowych czekoladowych szczeniąt. Miłym uwieńczeniem wycieczki było wspólne grillowanie i rozmowy nie tylko o psach.

Wizyta w Tęczowym Gaju Wizyta w Tęczowym Gaju Wizyta w Tęczowym Gaju Wizyta w Tęczowym Gaju Wizyta w Tęczowym Gaju Wizyta w Tęczowym Gaju Wizyta w Tęczowym Gaju Wizyta w Tęczowym Gaju Wizyta w Tęczowym Gaju Wizyta w Tęczowym Gaju


Eliminacje do Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej

Wychowankowie dnia 15 marca wzięli udział w Eliminacjach do Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej, zorganizowanych przez MOW Wałbrzych. W zawodach udział wzięły zespoły ośrodków z południowo- zachodniej Polski. Nasz MOW reprezentowali: kapitan- Łukasz, Kamil, Sebastian, Szymon, Maksymilian, Tomasz, Marcin. Chłopcy wykazali się dużym zaangażowaniem w grze oraz postawą fair-play. Ostatecznie uplasowali się na 6 miejscu. Sebastian wyróżniał się technicznymi umiejętnościami piłkarskimi oraz zaangażowaniem i walecznością, za co otrzymał indywidualną nagrodę. Opiekunem naszej reprezentacji był wychowawca Krzysztof Adamiak.

Eliminacje do Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Eliminacje do Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Eliminacje do Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej
Eliminacje do Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Eliminacje do Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Eliminacje do Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej


18 urodziny Dawida, Oskara i Marcina

W dniu 12 kwietnia 2014 r. w Ośrodku świętowaliśmy wejście w dorosłe życie naszych kolegów. Dawid, Oskar i Marcin ukończyli 18 rok życia. Z tej okazji odbyła się huczna uroczystość, na którą zaproszono dyrekcję ZPS, panią kierownik, wychowawców, pracowników oraz wychowanków. Solenizanci otrzymali wspaniałe prezenty oraz wiele serdecznych życzeń. Kolejnym elementem uświetniającym uroczystość były pyszne torty przygotowane przez pana Macieja. Zaproszeni goście mieli również okazję zobaczyć występ mistrza jojo Dawida Tomczaka.


GENERALNE PORZĄDKI NA BOISKU

Wychowankowie naszej Placówki mają pod swoją opieką część terenu boiska. W ostatnim tygodniu wraz z wychowawcą Maciejem oraz nauczycielem Sławkiem cała grupa I wzięła się za generalne wysprzątanie całego terenu. W czasie 2 godzin dziesięciu wychowanków: zbierało śmieci, grabiło, zamiatało, przekopywało i dziabało chwasty. Rezultat ich ciężkiej pracy wyglądał imponująco: 16 taczek chwastów i liści, 3 worki śmieci, 150m2 przekopanej ziemi. Chłopcy otrzymali za swoje zaangażowanie pisemne pochwały od wychowawcy.

GENERALNE PORZĄDKI GENERALNE PORZĄDKI GENERALNE PORZĄDKI GENERALNE PORZĄDKI GENERALNE PORZĄDKI GENERALNE PORZĄDKI GENERALNE PORZĄDKI GENERALNE PORZĄDKI


Konkurs z języka niemieckiego

2 kwietnia odbył się konkurs z języka niemieckiego. Zwycięzcami zostali:
W kategorii szkoły podstawowej Kamil, Dawid i Marek.
W kategorii gimnazjalnej Karol, Jakub i Bartek.
W kategorii szkoły zawodowej Łukasz i Kamil.

Zwycięzcy konkursu pojadą w nagrodę na wycieczkę do hodowli psów rasy Labrador Retriever "Tęczowy Gaj".

Konkurs z języka niemieckiego Konkurs z języka niemieckiego Konkurs z języka niemieckiego


WYSTĘP ILUZJONISTYCZNO- PROFILAKTYCZNY

31.03.2014r. naszych wychowanków zaszczycił obecnością wiceprezes Krajowego Komitetu Wychowania Resocjalizującego, pan Stefan Poźniak, który poprowadził program pt. "Złudzenia a uzależnienia". W trakcie konwersatorium objaśniał naszym wychowankom jak złudną rzeczą mogą być narkotyki i alkohol i jak negatywnie oddziałują one w perspektywie długoterminowej. Ciekawe dywagacje urozmaicane zostały przez pokazy iluzjonistyczne, które zachwyciły naszych chłopców. Podopieczni z pewnością wynieśli z tych zajęć dużo przydatnych informacji oraz zmuszeni zostali do refleksji nad swoim życiem.

WYSTĘP ILUZJONISTYCZNO- PROFILAKTYCZNY WYSTĘP ILUZJONISTYCZNO- PROFILAKTYCZNY WYSTĘP ILUZJONISTYCZNO- PROFILAKTYCZNY WYSTĘP ILUZJONISTYCZNO- PROFILAKTYCZNY WYSTĘP ILUZJONISTYCZNO- PROFILAKTYCZNY WYSTĘP ILUZJONISTYCZNO- PROFILAKTYCZNY WYSTĘP ILUZJONISTYCZNO- PROFILAKTYCZNY


I miejsce Karola w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu

Dnia 27.03.2014r. Karol Małkowski z klasy III gimnazjum uczestniczył w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu. Do IX edycji przystąpiło 7 szkół: z Ostrzeszowa, Jarocina, Kępna, Kalisza, Ostrowa Wlkp. i Pleszewa. Karol wraz z uczniami z ZPS z Pleszewa nie miał łatwo – uczestnicy musieli rozwiązać wiele zadań matematycznych, w których trzeba było obliczyć czas, policzyć dni, miesiące, lata. Praca w grupie wymagała współpracy i zaufania do siebie. Zadania rozwiązywali przez 1,5godziny. Poziom był wysoki a o wygranej zadecydowała dogrywka, w której uczestniczył Karol i uczeń z Ostrzeszowa. Zwycięska drużyna mogła wybrać nagrodę dla szkoły- gry edukacyjne. Do konkursu ucznia przygotowała p.Alina Tanaś.

I miejsce Karola w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu I miejsce Karola w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu I miejsce Karola w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu


POWITANIE WIOSNY

21 marca powitaliśmy wiosnę!
Z tej okazji Samorząd Wychowanków MOW zorganizował dla wszystkich wychowanków uroczyste powitanie wiosny. By tradycji stało się zadość odbył się konkurs na najciekawszą Marzannę. Wychowankowie mając 30 min. przygotowali tradycyjną kukłę Zimy, by później ją spalić. Dopełnieniem świętowania były grillowane kiełbaski i słodka przekąska.

21 marca powitaliśmy wiosnę! 21 marca powitaliśmy wiosnę! 21 marca powitaliśmy wiosnę! 21 marca powitaliśmy wiosnę! 21 marca powitaliśmy wiosnę!


TŁUSTY CZWARTEK

Jedną z form pracy z Wychowankami Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych są zajęcia kulinarne. Chłopcy bardzo je lubią i chętnie dowiadują się nowych rzeczy. Tym razem wychowawca, opowiadając o tradycji "tłustego czwartku" zaproponował, by zamiast kupować gotowe pączki, spróbować je zrobić własnoręcznie. Początkowo młodzieńcy podchodzili do tego sceptycznie, bowiem twierdzili, że tylko w piekarni można zrobić dobre pączki, a oni nie będą w stanie tego zrobić własnymi siłami. Jak się jednak okazało z drobną pomocą wychowawcy i w oparciu o babciny przepis usmażono ponad 100 sztuk pysznych puszystych pączków z konfiturą różaną i lukrem.

TŁUSTY CZWARTEK TŁUSTY CZWARTEK TŁUSTY CZWARTEK TŁUSTY CZWARTEK TŁUSTY CZWARTEK TŁUSTY CZWARTEK TŁUSTY CZWARTEK


Gotowanie po niemiecku

Uczniowie klasy I gimnazjum w ramach nauki wiedzy o krajach niemieckojęzycznych poznają smak potraw niemieckich, które samodzielnie przygotowują pod okiem wychowawczyni Agnieszki Gęstwy. Młodzi kucharze upiekli już słynny Apfelstrudel (strudel jabłkowy) oraz przyrządzili smaczną Kartoffelsalat (sałatkę ziemniaczaną). Następnym smakołykiem będą Bretzel czyli precle bawarskie.

Gotowanie po niemiecku Gotowanie po niemiecku Gotowanie po niemiecku Gotowanie po niemiecku Gotowanie po niemiecku Gotowanie po niemiecku Gotowanie po niemiecku


Singiel grupy MOW D.CH.

Trwają intensywne prace nad nowym utworem hip hopowym grupy MOW D.CH. (Dobre Chłopaki). Muzycy mają za sobą nagranie w studio oraz pierwsze kadry do wideoklipu. Piosenka nosi tytuł "Sen" i nawiązuje do tęsknoty dziecka za ojcem. Tekst napisali członkowie formacji, muzykę skomponował Sergiusz Pankowiak, realizacją nagrania dźwięku i masteringiem zajmuje się zaprzyjaźniony już z nami p. Norbert Radomski, natomiast nagranie wideo realizuje p. Dariusz Niemczewski. Nad scenariuszem i reżyserią czuwa opiekunka grupy p. Agnieszka Gęstwa.

Singiel grupy MOW D.CH. Singiel grupy MOW D.CH. Singiel grupy MOW D.CH. Singiel grupy MOW D.CH. Singiel grupy MOW D.CH. Singiel grupy MOW D.CH. Singiel grupy MOW D.CH.


KONKURS NA NAJCZYSTSZY POKÓJ

Rozstrzygnął się właśnie konkurs na najczystszy, najładniejszy i najbardziej zadbany pokój w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Wychowankowie przez cały rok starają się, by ich pokoje wyglądały czysto i schludnie, za co dostają cotygodniowe oceny od pani Dyrektor. Po zsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że w I półroczu b.r. szkolnego zwyciężył pokój nr 3, który jest pod opieką pana Macieja, a zamieszkują go Sebastian i Łukasz. Wychowankowie za swoją pracę i oddanie otrzymali wartościowe nagrody w postaci czapeczki i T-shirtu.

KONKURS NA NAJCZYSTSZY POKÓJ KONKURS NA NAJCZYSTSZY POKÓJ KONKURS NA NAJCZYSTSZY POKÓJ


I miejsce dla Maksymiliana w IV MKI w Ostrowie Wlkp.

I miejsce dla Maksymiliana25 lutego 2014r. Maksymilian – wytypowany w drodze eliminacji klasowych wziął udział w IV Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym w Ostrowie Wlkp. Jego konkurentami byli uczniowie ze szkół w: Jarocinie, Kaliszu i Ostrowie. Każdy uczestnik zaprezentował pracę plastyczną, a następnie rozwiązywał zadania w programie Word oraz rozwiązał test sprawdzający wiedzę. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale udało się - Maksymilian zajął I miejsce zdobywając puchar i nagrody.


"Silniejszy od nienawiści" - spotkanie z Timem Guenardem

24 lutego 2014r. zgodnie z obietnicą odwiedził nas Tim Guenard. Pierwsze spotkanie z Timem mieliśmy juz we Wrocławiu, wtedy to zapragnął spotkać się z nami tam, gdzie my żyjemy, mieszkamy. Umówiliśmy się na obiad u nas w MOW Marszew. Spotkanie poprzedziła konferencja Tima w LO im.St.Staszica w Pleszewie, na której wraz z zebranymi wsłuchiwaliśmy się w przesłanie "silniejszego od nienawiści". U nas już było spokojniej, bardziej kameralnie. Chłopcy mogli przy kawie i obiedzie zadawać proste, ale dla nich bardzo ważne pytania, pytania o życie, jak to jest później, jak to jest dziś. Atmosfera była przyjemna, rodzinna, bo nie rozmawialiśmy z fachowcem, który poznał wszystko z książek, ale z człowiekiem, którego życie doświadczyło, rozmawialiśmy ze starszym bratem. Spotkanie pozostanie w naszej pamięci na długo.

spotkanie z Timem Guenardem spotkanie z Timem Guenardem spotkanie z Timem Guenardem
spotkanie z Timem Guenardem spotkanie z Timem Guenardem spotkanie z Timem Guenardem spotkanie z Timem Guenardem


MINITURNIEJ "PIŁKARZYKI"

Podczas ferii wychowankom zorganizowano turniej w "piłkarzyki". Poszczególne mecze rozgrywane na mini boisku dostarczyły bardzo wielu emocji. Pierwsze miejsce wywalczyli bezkonkurencyjni Daniel i Kamil, na drugim uplasowali się Marek i Kamil, a tuż za nimi na trzecim miejscu znaleźli się Paweł i Maksymilian. Zwycięzcy i uczestnicy turnieju zostali obdarowani słodyczami. W zmaganiach wspólnie z wychowankami brali udział również wychowawcy: pani Malwina Frąszczak i pan Mateusz Ruda.

MINITURNIEJ MINITURNIEJ MINITURNIEJ MINITURNIEJ


ZAWODY W WYCISKANIU SZTANGI

7 lutego 2014 roku w naszym "MOWIKU" pod nadzorem wychowawców p. Mateusza Rudy i p. Jakuba Zimnego odbyły się zawody w wyciskaniu sztangi na ilość powtórzeń. Poziom zawodów był bardzo wyrównany zwłaszcza w starszej kategorii wiekowej, gdzie o zwycięstwie decydowały pojedyncze powtórzenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Wyniki zawodów:

 • Kategoria 13 - 16 lat   (ciężar sztangi 18 kg):
  • 1. Kamil                      - 45 powtórzeń
  • 2. Paweł B.                 - 30 powtórzeń
  • 3. Paweł S.                 - 24 powtórzenia
 • Kategoria 16,5 – 18 lat  (ciężar sztangi 28 kg):
  • 1. Jakub                      - 45 powtórzeń
  • 2. Daniel                     - 43 powtórzenia
  • 3. Mateusz                  - 41 powtórzeń

ZAWODY W WYCISKANIU SZTANGI ZAWODY W WYCISKANIU SZTANGI ZAWODY W WYCISKANIU SZTANGI ZAWODY W WYCISKANIU SZTANGI ZAWODY W WYCISKANIU SZTANGI


ZAJĘCIA KULINARNE W CZASIE FERII

W ostatnich dwóch tygodniach nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa. Chłopcy kilkukrotnie brali udział w zajęciach, przyrządzając rozmaite potrawy pod czujnym okiem pana Macieja. Wychowankowie nauczyli się miedzy innymi robić: pizzę, faworki, ciasto drożdżowe oraz kokosowe, racuchy, desery na bazie śmietany i galaretki oraz ciasteczka. Ponadto w trakcie zajęć "przemycane" były zasady BHP, które wpajano wychowankom na przykładach mogących wydarzyć się w każdej kuchni. Nie da się jednak ukryć, że najwięcej frajdy sprawiała naszej młodzieży oczywiście konsumpcja sporządzanych potraw.

nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa nasze ośrodkowe kółko kulinarne nie zwalniało tempa


SEANS FILMOWY W KINIE HEL

Ferie to trudny okres dla podopiecznych, którzy nie mogli wyjechać do swoich domów i musieli pozostać w MOW-ie. Dlatego wychowawcy starają się im ten czas uprzyjemnić, poprzez organizowanie różnorakich atrakcji. Tym razem chłopcy wybrali się z panią Agnieszką do pleszewskiego kina Hel na film animowany pod tytułem "Skubani". Bajka wyświetlana była w technologii 3D, co stanowiło dodatkową atrakcję dla tych chłopców, którzy po raz pierwszy w życiu oglądali seans w okularach.

SEANS FILMOWY W KINIE HEL SEANS FILMOWY W KINIE HEL SEANS FILMOWY W KINIE HEL


TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

W czasie ferii zimowych w dniu 03.02.2014 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie odbył się turniej tenisa stołowego. Miał on na celu rozwijanie zainteresowań naszych wychowanków, doskonalenie umiejętności sportowych, a także zasad rywalizacji
i gry fair play.
Wyniki turnieju (pierwsza czwórka):

 1. Łukasz
 2. Sebastian
 3. Marek
 4. Daniel

Wszyscy wychowankowie biorący udział w zawodach otrzymali nagrody. Organizatorami i sędziami głównymi byli wychowawcy: Jakub Zimny i Mateusz Ruda.

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO


Międzyszkolny Konkurs Biologiczny

14 stycznia uczniowie I gimnazjum: Krzysztof, Mariusz i Michał uczestniczyli w międzyszkolnej Olimpiadzie anatomicznej zorganizowanej w ZPS w Pleszewie. Konkurs składał się z kilku etapów: po napisaniu krótkiego testu uczniowie musieli rozpoznać narządy, wskazać produkty zawierające określone składniki pokarmowe, wykazać się umiejętnością mikroskopowania oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Zadaniem drużyny było również przeprowadzenie krótkiego doświadczenia: uczniowie musieli wykazać, że woda wapienna mętnieje pod wpływem dwutlenku węgla. Za udział w konkursie uczniowie otrzymali ciekawe książki związane z anatomią człowieka, gadżety oraz słodycze.

Konkurs Biologiczny Konkurs Biologiczny Konkurs Biologiczny Konkurs Biologiczny


ZAJĘCIA KULINARNE – POTRAWY ŚWIĄTECZNE

Jak co roku Święta Bożego Narodzenia są okresem niezwykle trudnym dla naszych podopiecznych. Nie wszyscy oni bowiem mogą zasiąść przy wigilijnej wieczerzy wspólnie ze swoimi bliskimi. Dla tych, którzy zostają w Ośrodku tradycyjnie już organizowane są małe podarunki oraz Wigilia z pracownikami i Dyrekcją, na którą pozostali chłopcy przygotowują potrawy. Tym razem prawdziwym hitem okazały się pierogi z kapustą i grzybami, których nalepiono ponad 200 oraz ryba po grecku w ilości około 10kg. Nie mogło także zabraknąć makiełek, barszczyku czy kapusty z grochem. Dzięki hojności darczyńców i zaangażowaniu pani intendentki wychowankowie otrzymali paczki ze słodyczami, a także mogli raczyć się przepysznymi wypiekami.

POTRAWY ŚWIĄTECZNE POTRAWY ŚWIĄTECZNE POTRAWY ŚWIĄTECZNE POTRAWY ŚWIĄTECZNE POTRAWY ŚWIĄTECZNE


JASEŁKA 2013

18 grudnia po raz kolejny młodzież z naszego MOW-u zaprezentowała przedstawienie jasełkowe. Na spotkanie przybyli: przewodniczący Rady Powiatu Pleszewskiego p. Mirosław Kuberka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pleszewskiego p. Zbigniew Rodek, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu p. Sławomir Sobczyk, radni Powiatu Pleszewskiego, Sędzia Sądu Rodzinnego p. Małgorzata Huk- Sobańska, dyrektor ZPS p. Elżbieta Kwiatek, wicedyrektor p.Danuta Zięba, dyrektor PCPR w Pleszewie p. Grażyna Kaczmarek, dyrektor Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego w Pleszewie p. Jerzy Wiśniewski, mieszkanka sąsiadującego z placówką bloku, oraz nauczyciele ZPS. Jak zwykle forma jasełek oraz sposób wykonania były oryginalne i niepowtarzalne. Tegoroczne przedstawienie nosiło tytuł "Jasełka dworcowe," a historię narodzin Chrystusa przeniesiono w czasy współczesne, osadzając ramę spektaklu na dworcu kolejowym pośród bezdomnych. Pani Malwina Frąszczak, która wymyśliła formę przedsięwzięcia i przygotowywała chłopców do występu, chciała w sposób metaforyczny ukazać warunki, w jakich narodził się Jezus oraz trud i bezsilność Maryi i Józefa w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do poczęcia. Wszyscy byli zaskoczeni formą jasełek i poziomem ich wykonania i nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Po zakończeniu spektaklu wychowankowie wraz ze zgromadzonymi gośćmi zasiedli do stołu, na którym dzięki uprzejmości i szczodrości pleszewskich cukierników nie zabrakło przepysznych wypieków.

JASEŁKA JASEŁKA JASEŁKA JASEŁKA JASEŁKA JASEŁKA JASEŁKA JASEŁKA JASEŁKA


SZLACHETNA PACZKA

Już po raz drugi nasi podopieczni wzięli udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "SZLACHETNA PACZKA". Tym razem chłopcy udzielali się w konstruowaniu małych pudełek na podarunki. Organizatorzy akcji w podziękowaniach za pomoc podkreślili, że pomimo trudnej sytuacji życiowej w jakiej znajdują się wszyscy nasi wychowankowie, potrafią oni bezinteresownie pomóc tym, którzy tego potrzebują jeszcze bardziej, co zasługuje na ogromny szacunek. Chłopcy natomiast zapewnili, że w przyszłym roku MOW Marszew oczywiście będzie zwarty i gotowy do pomocy i że można na nich zawsze liczyć.

SZLACHETNA PACZKA SZLACHETNA PACZKA


Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną

W dniu 11 grudnia 2013 r. odbył się konkurs na kartkę świąteczną.  W konkursie wzięło udział 15 chłopców.

 • I miejsce - Dawid
 • II miejsce - Marek
 • III miejsce - Alan

Konkurs zorganizowała pani Agnieszka Gęstwa. Chłopcy wykazali się  dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Zwycięzcy otrzymali świąteczne upominki a pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia. 

Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną


Spotkanie z Timem Guenardem

Spotkanie z niesamowitymi ludźmi zawsze buduje. Nieważne, w jakim aktualnie stanie czy okresie swego życia człowiek się znajduje. 05.12.2013r. wychowankowie wraz z wychowawcami wybrali się na takie spotkanie z nietuzinkowym człowiekiem- Timem Guenardem, który gościł we Wrocławiu. Tim był najmłodszym przestępcą Francji. Przeszedł kilka zakładów poprawczych, z kilku uciekł. Miał bardzo trudną sytuację domową. Przy życiu trzymało go jedno- nienawiść. Pragnął zabić własnego ojca za to, co mu zrobił, kiedy był dzieckiem. Jednak nastąpiła przemiana zaczynająca się od małego faktu. Ktoś mu zaufał. Pani Sędzia. Po różnych dalszych perypetiach Tim raz wracał, raz schodził, z drogi konfliktów z prawem. Szczyt jego przemiany nastąpił po spotkaniu z niepełnosprawnymi ze wspólnoty Arka. Wtedy to stał się "Silniejszym od nienawiści". Spotkanie z Timem było dla nas niesamowitym przeżyciem. Wychowankowie i Tim doskonale się rozumieli, mimo bariery językowej. Z żalem się rozstawaliśmy, ale przy następnej wizycie Tima w Polsce jesteśmy umówieni na obiad. Tym razem u nas.

Spotkanie z Timem Guenardem Spotkanie z Timem Guenardem Spotkanie z Timem Guenardem


Liczby rządzą światem

25 października 2013r. w szkole przy MOW został przeprowadzony konkurs matematyczny. W tym roku szkolnym konkurs odbywał się pod hasłem "Liczby rządzą światem - upływ czasu zapisany za pomocą liczb". Uczniowie rozwiązywali zestawy zadań dotyczących zegara, obliczeń zegarowych i kalendarzowych, osi czasu oraz liczb rzymskich. Zestawy te były odpowiednio dostosowane do poziomu uczniów tj. szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła zawodowa. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpiło 29 października.
A oto zwycięzcy na poszczególnych poziomach:

 • szkoła podstawowa - Adam
 • gimnazjum - Bartek
 • szkoła zawodowa - Dominik i Sebastian

Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody oraz dyplomy a pozostali uczestnicy konkursu cukierki. Za organizację i przeprowadzenie konkursu odpowiedzialne były panie Dagny Masłowska i Alina Tanaś.

Liczby rządzą światem Liczby rządzą światem


UROCZYSTE OTWARCIE "MOWIKA"

Po kilku tygodniach intensywnych remontów i adaptacji, dnia 30.10.2013 roku oficjalnie otwarty został "MOWIK" - budynek przy stadionie w Marszewie, z którego korzystać będą wychowankowie naszego Ośrodka. W środku znajduje się warsztat stolarski, salka gimnastyczna, a w bliskiej przyszłości gotowy będzie pokój odwiedzin dla rodzin chłopców. Symboliczne przecięcie wstęgi zastąpiono przepiłowaniem drewnianego drążka. Dokonali tego: Starosta Pleszewski Michał Karalus, Przewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Mirosław Kuberka, Wiceprzewodniczący Zbigniew Rodek, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych Elżbieta Kwiatek, księża kanonicy: Tadeusz Pietrzak i Krzysztof Grobelny oraz wychowanek Mariusz, który był pomysłodawcą nazwy budynku. Wszystkie pomieszczenia zostały poświęcone przez księdza kanonika Tadeusza Pietrzaka.
W otwarciu MOWIK-a udział brali licznie zebrani goście: Starosta Pleszewski Michał Karalus, Wicestarosta Dorota Czaplicka, członkowie Zarządu Powiatu w Pleszewie, radni powiatowi, księża, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i instytucji powiatowych oraz urzędnicy wydziałów oświaty i inwestycji w starostwie. Po zakończeniu części oficjalnej, specjalnie dla przybyłych gości, nasi wychowankowie przygotowali program artystyczny składający się ze skeczu kabaretowego oraz dwóch piosenek skomponowanych i wykonanych przez Mateusza i Karola.

budynek przy stadionie w Marszewie budynek przy stadionie w Marszewie budynek przy stadionie w Marszewie budynek przy stadionie w Marszewie budynek przy stadionie w Marszewie budynek przy stadionie w Marszewie budynek przy stadionie w Marszewie budynek przy stadionie w Marszewie


GRZYBOBRANIE

Nasza młodzież bardzo lubi wycieczki piesze i rowerowe. Podczas jednej z takich wypraw okazało się, że chłopcy zapragnęli pochodzić po lesie i poszukać grzybów. Krótki spacer przerodził się w dwugodzinne poszukiwania, czego owocem okazały się dwie duże reklamówki podgrzybków i prawdziwków. Wychowankowie po powrocie, w ramach kółka kulinarnego, ugotowali grzybowe risotto i sos grzybowy. Chłopcom tak bardzo spodobało się grzybobranie, że tylko w październiku byli w lesie niemal 10 razy, za każdym razem wracając z pięknymi okazami.

Chłopcom tak bardzo spodobało się grzybobranie Chłopcom tak bardzo spodobało się grzybobranie Chłopcom tak bardzo spodobało się grzybobranie Chłopcom tak bardzo spodobało się grzybobranie


ŚWIĘTO ZMARŁYCH

W przeddzień Święta Zmarłych wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie złożyli kwiaty i znicze na grobach poległych pleszewian podczas inwazji hitlerowskiej w 1939r. Odwiedzenie pleszewskiej nekropolii to dla wychowanków czas zadumy, refleksji i pamięci poległych. Była to nie tylko lekcja historii, patriotyzmu ale też okazja do wspomnień o swoich przodkach i zmarłych bliskich.

ŚWIĘTO ZMARŁYCH ŚWIĘTO ZMARŁYCH ŚWIĘTO ZMARŁYCH ŚWIĘTO ZMARŁYCH ŚWIĘTO ZMARŁYCH


WYCIECZKA ROWEROWA DO TACZANOWA

W dniu 17 października 2013 roku grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie, należąca do koła turystycznego ,,Voyager", wzięła udział w wycieczce rowerowej do Taczanowa. Celem wycieczki było zwiedzanie i poznanie historii pałacu Taczanowskich. Opiekunem wycieczki był pan Rafał Frankiewicz.

WYCIECZKA ROWEROWA DO TACZANOWA WYCIECZKA ROWEROWA DO TACZANOWA WYCIECZKA ROWEROWA DO TACZANOWA WYCIECZKA ROWEROWA DO TACZANOWA WYCIECZKA ROWEROWA DO TACZANOWA


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW

14 Października 2013 roku przypadało święto wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji nasi chłopcy przygotowali specjalny program artystyczny dla nauczycieli, wychowawców, dyrekcji oraz pozostałych pracowników MOW-u. W zaaranżowanym spektaklu w kabaretowy sposób ukazali szkolne realia, wywołując na twarzach zebranych salwy szczerego śmiechu. Następnie wręczyli zebranym pracownikom kwiaty, laurki oraz złożyli życzenia. W finale programu dwóch wychowanków Mateusz i Karol zaśpiewali własny utwór hip-hopowy, mówiącyo ich przeżyciach i rodzinie. Po zakończeniu części artystycznej zorganizowane zostały wybory do samorządu wychowanków nadzorowane przez dyrekcję ZPS i panią kierownik. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że decyzją podopiecznych przewodniczącym samorządu został Łukasz, zastępcą Marcin, a sekretarzem Karol.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW


DZIEŃ CHŁOPCA

Tegoroczny Dzień Chłopca dla naszych podopiecznych był nie lada zaskoczeniem. Po pierwsze mogli uczestniczyć, w zainicjowanym przez pana Kamila– naszego psychologa, treningu bokserskim i porozmawiać z zawodnikami profesjonalnego boksu i MMA. Po drugie natomiast dzięki staraniom pani Agnieszki, otrzymali w prezencie kebaby oraz napoje. Z wizytą przybyła do nas również pani Dyrektor E. Kwiatek rozdając chłopcom słodkości. Wielu wychowanków nie kryło wdzięczności przyznając szczerze, że nigdy wcześniej nie doświadczyli podobnej dobroci, co z pewnością napełniło wielką radością wszystkich pracowników MOW-u.

<empty> <empty> <empty> <empty> <empty>


TRENING BOKSERSKI

W poniedziałek 30.09.2013 wszyscy chłopcy z MOW-u wzięli udział w treningu bokserskim prowadzonym przez profesjonalnych trenerów boksu i MMA z Jarocina. Celem nadrzędnym prowadzących było pokazanie, że nadmiar emocji i siły można bardzo prosto zamienić w pełną pozytywnej energii pasję. Chłopcom szczególnie podobały się walki z tarczą oraz pokaz rundy bokserskiej w wykonaniu zaproszonych gości. Po 90 minutach intensywnego treningu niemal połowa wychowanków była tak zmęczona, że marzyła już tylko o ciepłym łóżku i głębokim śnie. Chłopcy– dzięki za pełne pasji zaangażowanie! Słowa podziękowania należą się także trenerom, którzy przeprowadzili trening nieodpłatnie, a ich nauki i przesłanie zajęć na długo pozostaną w wyobraźni wychowanków.


Biesiada na zakończenie 5. Rajdu WRC Pleszew

Dnia 20.09.2013r. główny organizator 5. Rajdu WRC Pleszew, p.Michał Kulesza podziękował chłopcom z MOW Marszew za pomoc w zabezpieczaniu imprezy. Przy ognisku z kiełbaskami, biesiadnicy, w pełnych entuzjazmu rozmowach, wymieniali się wciąż żywymi wrażeniami z zakończonego rajdu. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej edycji!

Biesiada Biesiada Biesiada Biesiada Biesiada Biesiada Biesiada


5. Rajd WRC Pleszew

Słońce, kurz, ryk samochodowych silników i olbrzymia dawka silnych emocji. Tego wszystkiego doświadczyliśmy podczas udziału w organizacji 5. Rajdu WRC Pleszew, który odbywał się w dniach 06- 08.09.2013r. Grupa chłopców pod opieką p. Irminy Szymendery, p. Kamila Mellera, p. Krzysztofa Adamiaka i p. Mateusza Rudy jeszcze długo po zakończeniu rajdu żyła wrażeniami, które wywołał. Impreza z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu zajmując silną pozycję wśród motoryzacyjnych wydarzeń odbywających się w kraju. Do tej pory swoją obecnością zaszczycili ją m.in. Krzysztof Hołowczyc, Maciej Wisławski, Andi Mancini i Leszek Kuzaj. Jesteśmy dumni, że pomagaliśmy tworzyć tegoroczną edycję rajdu!

Rajd WRC Pleszew Rajd WRC Pleszew Rajd WRC Pleszew Rajd WRC Pleszew Rajd WRC Pleszew Rajd WRC Pleszew Rajd WRC Pleszew


TEATR PROFILAKTYCZNY

W dniu 12 września 2013r. w naszym Ośrodku miało miejsce przedstawienie teatralne pod tytułem ,,Trudne wybory". Występująca para aktorów przyjechała do nas aż z Krakowa. W ciekawym, pełnym zwrotów akcji, przedstawieniu ukazali naszym wychowankom jak łatwo można wstąpić na drogę prowadzącą do łamania prawa i jak trudno z niej zejść. Sztuka teatralna o przesłaniu profilaktycznym została bardzo dobrze przyjęta przez chłopców, wykazali się oni głębokim zrozumieniem.

Trudne wybory Trudne wybory Trudne wybory Trudne wybory Trudne wybory Trudne wybory


SPŁYW KAJAKOWY "EKO-PROSNA"

W dniu 08.09.2013r. Paweł, Mariusz i Daniel, wraz z opiekunami: p. Magdaleną Wielkopolską, p. Zbigniewem Łąkowskim i p. Robertem Wiśniewskim, brali udział w spływie kajakowym zorganizowanym przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Pleszewie z okazji akcji "Sprzątanie Świata". Trasa spływu wiodła rzeką Prosną na odcinku Bogusław- Chocz. Chłopcy nabyli umiejętność płynięcia kajakiem a ponadto wraz z innymi uczestnikami wyprawy usuwali odpady z koryta rzeki. Na mecie czekał na wszystkich posiłek oraz ognisko. Na zakończenie spływu Paweł, Mariusz i Daniel przeszli chrzest i stali się "pełnoprawnymi" kajakarzami.

SPŁYW KAJAKOWY SPŁYW KAJAKOWY SPŁYW KAJAKOWY SPŁYW KAJAKOWY SPŁYW KAJAKOWY SPŁYW KAJAKOWY SPŁYW KAJAKOWY


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/ 2014

Nasi podopieczni wrócili po dwóch miesiącach beztroskich wakacji do MOW-u. 02 września ponownie zasiedli w szkolnych ławkach, pełni zapału i chęci do pracy. Każdy z wychowanków uzyskał w czerwcu promocję do kolejnej klasy, więc w pełnym składzie rozpoczynają kolejny rozdział w swych życiorysach. Chłopcy zostali serdecznie przywitani przez panią dyrektor Elżbietę Kwiatek, panią wicedyrektor Danutę Ziębę oraz grono pedagogiczne.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO


Reportaż z czerwcowego koncertu naszego zespołu


AQUAPARK "PLANTY"

Wakacyjny odpoczynek dla chłopców z naszego Ośrodka upływał przede wszystkim pod znakiem wody i słońca. Przez ostatnie 2 miesiące kilkanaście razy mogli skorzystać z atrakcji pleszewskiego Aquaparku, zarówno na basenie wewnętrznym, jak i odkrytym. W trakcie pobytów zorganizowane zostały zawody w pływaniu na czas, najszybszym zjeździe ze zjeżdżalni oraz najdłuższej odległości przepłyniętej pod wodą. Ponadto nasi wychowankowie, dzięki uprzejmości ratowników, dostali kilka lekcji, dzięki którym nauczyli się pływać stylem grzbietowym.

AQUAPARK AQUAPARK AQUAPARK AQUAPARK AQUAPARK


Wakacyjne słodkości

W czasie wakacji prężnie działało nasze kółko kulinarne. Wychowankowie z zaangażowaniem brali udział w zajęciach. W wakacyjnej kuchni gościło to co najlepsze, czyli słodycze. Podopieczni poznali między innymi recepturę przygotowania domowych lodów, które sprawdziły się doskonale podczas letnich upałów. Oprócz tego piekli ciastka, przygotowywali kolorowe galaretki, smażyli naleśniki oraz lepili szyszki karmelowe. Zajęcia odbywały się pod czujnym okiem pani Malwiny.

Wakacyjne słodkości Wakacyjne słodkości Wakacyjne słodkości Wakacyjne słodkości Wakacyjne słodkości Wakacyjne słodkości Wakacyjne słodkości


Seanse w kinie Hel

Kolejną wakacyjną rozrywką dla naszych podopiecznych jest niewątpliwie pleszewskie kino. W trakcie ostatniej wizyty chłopcy obejrzeli film animowany "Uniwersytet potworny" wyświetlany w technologii 3D. Dla niektórych wychowanków oglądanie seansu kinowego w specjalnie przystosowanych do odbioru 3D okularach było nowością i niezwykłym przeżyciem. Podczas projekcji podopiecznymi opiekowała się pani wychowawczyni Malwina Frąszczak.

Seanse w kinie Hel Seanse w kinie Hel Seanse w kinie Hel Seanse w kinie Hel


Plażowanie w Gołuchowie

Wakacje 2013r. dla naszych chłopców upływają pod znakiem słońca i wody. Pogoda na szczęście dopisuje, więc grzechem byłoby nie skorzystać z wypoczynku nad wodą. Wychowankowie MOW-u do dyspozycji mają odkryty basen na pleszewskich "Plantach" oraz zalew w Gołuchowie, gdzie wybrali się ostatnio z wychowawcą Krzysztofem Adamiakiem. Pan Krzysztof jest licencjonowanym ratownikiem dlatego, oprócz plażowania z chłopcami, uczył ich podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz metod udzielania pierwszej pomocy.

Plażowanie w Gołuchowie Plażowanie w Gołuchowie Plażowanie w Gołuchowie Plażowanie w Gołuchowie


Wakacyjne wycieczki rowerowe

Nasi podopieczni bardzo chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Oprócz wypoczynku na odkrytym basenie, czy zalewach w trakcie ostatnich tygodni odbyli oni liczne wycieczki rowerowe po okolicy i leśnych duktach. Dzięki wyprawom poznali powiat pleszewski oraz taczanowskie lasy wraz z wigwamem. Chłopcy uwielbiają zwłaszcza dłuższe rajdy nawet 20-30 kilometrowe, dlatego jeszcze w te wakacje planowane są między innymi wypady do Chocza i Gołuchowa.

Wakacyjne wycieczki rowerowe Wakacyjne wycieczki rowerowe Wakacyjne wycieczki rowerowe Wakacyjne wycieczki rowerowe


Nad zalewem Piaski-Szczygliczka

Wychowankowie, którzy podczas wakacji zostali w Ośrodku, nie mogą narzekać na brak atrakcji. W ostatni gorący weekend wybrali się na wycieczkę do Ostrowa Wielkopolskiego nad zalew Piaski- Szczygliczka. Chłopcy kąpali się, grali w siatkówkę plażową oraz budowali piaskowe rzeźby. Ponadto mogli przebyć leśną ścieżkę zdrowia oraz trasę edukacyjną wytyczoną nad zalewem, dzięki której poznali wodne zwierzęta i owady. Dzień w Ostrowie zakończył się przechadzką po rynku i deptaku oraz wizytą w lodziarni.

Nad zalewem Piaski-Szczygliczka Nad zalewem Piaski-Szczygliczka