Aktualności


"Konkurs na Najgrzeczniejszego Wychowanka 2014/2015"

W tym roku zwyciężcą konkursu na najgrzeczniejszego i najbardziej rokującego wychowanka został Wawrzyn, a tuz za nim na drugim miejscu uplasował sie alan. Konkurs jest organizowany corocznie a zachowanie i postępy w szkole liczone są ze wszystkich miesięcy danego roku szkolnego. Celem koknursu jest motywowanie wychowanków do zmian w zachowaniu i podejściu do życia oraz socjalizowanie ich poprzez pozytywną rywalizację. dwójka zwycięzców w nagrodę pojechała z organizatorem konkursu - wychowawcą Maciejem Fulczyńskim na wycieczkę w góry. Chłopcy mogli między innymi zwiedzić: Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie, Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Twierdzę Warowną w Kłodzku, Afrykarium i Tańczące Fontanny we Wrocławiu. Głównym sponsorem wycieczki, który pokrył koszty przejazdu, prowiantu oraz wstepów dla zwycięzców było Pleszewskie Stowarzyszenie "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ" - za co serdecznie dziękujemy.

     


Odwiedziny Sławka Szmala

Ogromną niespodzianką dla naszych podopiecznych okazała się wizyta bramkarza reprezentacji Polski w pilce ręcznej Sławomira Szmala. Zawodnik przyjął zaproszenie na herbatkę i ciasto, zobaczył codzienne życie Osrodka i porozmawial z chłopcami o swojej karierze reprezentanta oraz ich pasjach i zanteresowaniach. Cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania, podpisywał piłkę, koszulkę i zdjęcia oraz fotografował z wychowankami. Te odwiedziny na pewno długo pozostaną w naszej pamięci.

     


Wielobój sportowy o puchar Dyrektora

W dniu 12.06.2015 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie odbyły się zawody sportowe w Drużynowym Wieloboju Sportowym o Puchar Dyrektora Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie. Wychowankowie rywalizowali w siedmiu konkurencjach (tor przeszkód, przeciąganie liny, skoki na skakance, rzut do kosza, przeciąganie samochodu,, rzuty karne piłką ręczna). Rywalizowały trzy grupy wychowawcze. Celem tych zajęć było rozwijanie zainteresowań wychowanków, propagowanie zdrowego trybu życia, wdrażanie zasad rywalizacji sportowej– gry fair play, oraz integracja młodzieży z poszczególnych grup wychowawczych. Zawody odbyły się w świetnej atmosferze, rywalizacja była zacięta, ale fair play. Zwyciężyła Grupa III . Wszyscy wychowankowie otrzymali nagrody i dyplomy a zwycięzcy Puchar Dyrektora. Organizatorem tych zawodów byli wychowawcy Jakub Zimny i Rafał Frankiewicz.

    

   


Warsztaty na festiwalu "Tra+wa"

Nasi chłopcy wzieli czynny udział w warsztatach organizowanych na pleszewskim festiwalu "Tra+wa". Jeden z wychowankow uczył się sztuki Graffiti, troje sztuki teatralnej a pięcioro miało zajecia muzyczne z DJ-owania. na końcu wszyscy prezentowali efekty swojej nauki i zdobyte doświadczenia.

   


SPOTKANIE Z GRUPĄ NA

W ramach profilaktyki uzależnień, w MOW w Marszewie, odbyło się spotkanie wychowanków z przedstawicielami grupy NA (Anonimowych Narkomanów). NA jest bezdochodową wspólnotą ludzi, dla których głównym problemem stały się narkotyki. To grupa zdrowiejących uzależnionych, którzy spotykają się regularnie, aby pomagać sobie nawzajem w utrzymywaniu czystości. Podczas spotkania z chłopcami, zaproszeni goście dawali świadectwo osobistych doświadczeń zwalczania nałogu. Podkreślali, jak istotną rolę w leczeniu uzależnienia pełnią wspólnoty oraz tzw. „pomagacze”, czyli osoby motywujące uzależnionych, nie tylko do uczestnictwa w grupach, ale przede wszystkim do zmiany dotychczasowego trybu życia zgodnie z filozofią „dwunastu kroków”.W trakcie spotkania przekazano uczestnikom materiały dotyczące funkcjonowania grupy NA. Spotkanie zorganizowała pedagog Agnieszka Stańczyk.

   


XIX SPOTKANIE MŁODYCH LEDNICA 2000

W dniu 6 czerwca 2015 r. pięciu wychowanków naszego ośrodka wzięło udział w wycieczce tematycznej pt. ,,Poznanie źródeł chrześcijaństwa i państwowości naszego kraju". Podczas wyjazdu chłopcy zwiedzili Muzeum Pierwszych Piastów znajdujące się na wyspie Ostrów Lednicki. Zwieńczeniem wyprawy było uczestnictwo w XIX Spotkaniu Młodych Lednica 2000 na Polach Lednickich. Spotkanie odbywało się pod hasłem „W Imię Ducha Świętego”. Nad Polami Lednickimi unosiły się słowa pieśni „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. Zgromadzeni uwielbiali Boga śpiewem i tańcem. Organizatorami wyjazdu byli wychowawcy: Tomasz Wolański i Malwina Frąszczak.

     


Siłownia na świeżym powietrzu

Chłopcy z naszego Ośrodka raz w tygodniu wychodzą na spacer do Parku Miejskiego z wychowawcą Maciejem, gdzie korzystają z zamontowanych tam urządzeń do ćwiczeń. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się orbitreki i wioslarze.

   


II SZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY

W pierwszym tygodniu czerwca odbył się II Szkolny Konkurs Kaligraficzny. Uczniowie przepisywali tekst piosenki hiphopowej z uwzględnieniem podstawowych zasad kaligrafii. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wymagało koncentracji i precyzji. Oceniano: czytelność pisma, kształt i proporcje liter, rozmieszczenie tekstu oraz poprawność ortograficzną. Nie było łatwo wybrać zwycięzców, za trzy najlepsze prace jury uznało teksty Marka, Krzysia i Michała. :) Gratulujemy!

 


Konfrontacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży

"I miejsce na Ogólnopolskich Konfrontacjach Artystycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Dobrzyca ‘2015". W dniach 11-14 czerwca miały miejsce w Dobrzycy konfrontacje muzyczne w których udział wzięła nasza formacja hiphopowa MOW D.Ch. Głównym celem spotkania było stworzenie warunków do szerokiej prezentacji dziecięcej i młodzieżowej twórczości wokalnej i artystycznej oraz wymiana doświadczeń i pomysłów w zakresie upowszechniania śpiewu i muzykowania wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.Nasza grupa uczestniczyła w Przeglądzie po raz drugi. W ubiegłym roku chłopcy otrzymali wyróżnienie, w tym roku zwyciężyli. Trzeba dodać, że wszystkie prezentacje były na wysokim poziomie i każdy z uczestników zasłużył na słowa uznania. Formacji MOW Dobre Chłopaki serdecznie gratulujemy!

   


Wycieczka do Antonina

W dniu 29 maja 2015 roku wychowawcy Rafał Frankiewicz oraz Jakub Zimny prowadzący koło turystyczne w MOW w Marszewie zorganizowali wycieczkę do pochodzącego z 1824 roku Pałacyku Myśliwskiego w Antoninie. W tym, że pałacu w 1827-29 przebywał i komponował Fryderyk Chopin. Chłopcy mieli możliwość zapoznać się z historia pałacyku należącego do rodziny Radziwiłłów, zwiedzenia wnętrza obiektu jak również odbycia spaceru po urokliwym parku. W drodze powrotnej do Marszewa Wychowankowie zwiedzili mini zoo mieszczące się na Góreczniku oraz zatrzymali się w Ostrowie Wlkp gdzie na rynku w jednej z restauracji zjedli pyszną pizzę. O godzinie 19 30 cała wycieczka w wyśmienitych humorach wróciła do Ośrodka.

     


W hodowli labradorów

22 maja zwycięzcy konkursu z języka niemieckiego wraz z panią Agnieszką Gęstwą i panem Mariuszem Mochem udali się do hodowli psów rasy Labrador Retriever aby uczestniczyć w pikniku integracyjnym. Chłopcy brali udział w zabawach z psami oraz słuchali opowieści hodowczyni na temat psów. Uwieńczeniem spotkania było wspólne grillowanie i krótki koncert naszych hiphopowców Karola i Krzyśka. To już trzecie spotkanie w hodowli "Tęczowy Gaj" za które bardzo dziękujemy pani Joannie Kuli.

     


II spotkanie z pensjonariuszami DPS

Uczniowie klasy II Gimnazjum po raz drugi spotkali się z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Podczas tego spotkania poznawali bliżej swoje zainteresowania oraz odgrywali scenki w której niekonwencjonalnie głównymi bohaterami były przedmioty codziennego użytku.

    


Bierzmowanie

Wdniu18maja2015 roku w kościele św. Andrzeja w Choczu dziesięciu wychowanków MOW w Marszewie przystąpiło do sakramentu bierzmowania. Otrzymali oni ten sakrament przez ręce ks. bp. Łukasz Buzuna ,natomiast 14czerwca2015 czterech wychowanków z Marszewa MOW przyjęło sakrament bierzmowania w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, sakramentu tego udzielił ks. bp. Teofil Wilski. Jesteśmy wdzięczni Bogu za tę łaskę. Po pięknej uroczystości uczniowie zostali zaproszeni przez władze szkoły na pyszne lody i deser.

       

Pierwsza Komunia Święta

16 maja 2015r. odbyła się Pierwsza Komunia Święta Dominika i Dawida wychowanków MOW w Marszewie. Uroczystość miała miejsce w kaplicy DPS w Broniszewicach. Po pięknej uroczystej Mszy Świętej, którą celebrował ks. Witold i ks. Marek, były wspólne zdjęcia, prezenty i poczęstunek.

  


Wycieczka do wrocławskiego ZOO

 12 maja 2015r.  piętnastu wychowanków pod opieką pani Agnieszki i panów Grzegorza oraz Macieja pojechalo do ZOO we Wrocławiu. Dzieki pomocy pleszewskiego stowarzyszenia "Razem w przyszłość", które zasponsorowało transport i uprzejmości Dyrekcji ZPS, wychowankowie mogli na chwilę oderwać się od trudów dnia codziennego i zoabczyć egzotyczne zwierzęta na żywo. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w ZOO. Podczas wychieczki chłopcy mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących ocieplenia klimatu i zagrożeń jakie niosą ze sobą topniejące lodowce. Oprócz zwiedzania boksów ze zwierzętami wychowankowie mogli także zobaczyć nowo otwarte "Afrykanarium", gdzie ogromne wrażenie zrobił na nich podwodny tunel w którym widac było płaszczki, rekiny i inne morskie stworzenia. W drodze powrotnej wszyscy pojechali na obiad od znanej sieci restauracji - nieodlącznego punktu wszystkich wycieczek :-)

     

 

  


Wizyta w Domu Pomocy Społecznej

7 maja uczniowie klasy II Gimnazjum uczestniczyli w pierwszym spotkaniu z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Spotkanie miało charakter integracyjny i uczestnicy obu stron poznawali się lepiej biorąc udział w zabawach dramowych. Spotkania te mają na celu przełamywać utarte wyobrażenia na temat młodych i starszych oraz przełamywać bariery międzypokoleniowe.

     


Dzień Ziemi - w szkole

Podczas tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie przygotowywali plakaty promujące ochronę środowiska. Zwrócili uwagę nie tylko na zagrożenia płynące z niewłaściwego zachowania ludzi, ale również na konieczność dbania o różnorodność biologiczną ze względu na niezwykłe piękno przyrody. W hasłach: Ziemia-planeta życia, Ocalić od zniszczenia, Szanuj przyrodę, Dbaj o Ziemię-nie daj jej zginąć, Śmieci mniej, Ziemi lżej, wyrazili apel o świadomą ochronę przyrody. Pogadanki na lekcjach dotyczyły natomiast odnawialnych źródeł energii zgodnie z tegorocznym ogólnopolskim hasłem: Z energią zmieńmy źródła. Zajęcia przygotowały: p. E. Trzeciak oraz G. Szklarz.


Międzynarodowy Dzień Ziemi

Nasi wychowankowie wzięli czynny udział w Międzynarodowym Dniu Ziemi, który obchodzony jest corocznie w 192 krajach na całym świecie. Nasi chłopcy chcąc wspomóc „Matkę Ziemię” i jednocześnie podziękować za jej dary postanowili pozbierać śmieci z okolicy i posadzić młode drzewa. Dzięki pomocy Nadleśnictwa Taczanów, które zasponsorowało świerki i daglezje, podopieczni mogli zasadzić na działce przynależnej do MOW-u ponad 60 iglaków. Pod czujnym okiem pana Mateusza wypielone zostały chwasty, przygotowano podłoże, wykopano dołki i powkładano sadzonki.

   

   


Wycieczka do kaliskiego Teatru

19 marca wychowankowie Sebastian i Mariusz wraz z panią Agnieszka Gęstwą i panem Mariuszem Mochem pojechali do teatru kaliskiego, aby obejrzeć sztukę pt. "Szalone nożyczki". Jest to komedia kryminalna, której największym atutem jest to, że akcja odbywa się zawsze „tu" i „teraz", aby widzowie mogli rozpoznawać w przedstawieniu specyfikę swojego miasta, jego instytucje oraz znanych mieszkańców. Publiczność jest współwykonawcą spektaklu i pomaga bohaterom w rozwiązaniu zagadki kryminalnej.

  


Wycieczka do Gołuchowa

W dniu 27.03.2015r w ramach działalności koła turystycznego ,,Voyager’’ działającego przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Wraz z dwoma wychowawcami było ośmiu wychowanków. Planem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Leśnictwa, Park-arboretum, Pokazowa Zagroda Zwierząt (żubry, koniki polskie ,daniele i dziki), Zamek Książąt Czartoryskich. Po przybyciu do ośrodka wychowankowie dzielili się wrażeniami.

   

   


Konkurs z języka niemieckiego

30 marca odbył się szkolny konkurs z języka niemieckiego. Chłopcy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki pojadą w nagrodę na piknik do hodowli psów rasy labrador retriever "Tęczowy Gaj". Do nagrody zakwalifikowali się Kamil, Dawid, Marek, Alan, Krzysztof, Karol, Michał i Paweł. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie nagrody.


Rekolekcje Wielkopostne

W dn.16-18marca chłopcy uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych, tym roku z oddziale zamiejscowym w Broniszewicach. Rekolekcje prowadziła s. Augustyna Król .W pierwszym dniu była nauka i praca w grupach. Drugi dzień to Sakrament Pokuty i Droga Krzyżowa ze stacjami w parku. W której braliśmy czynny udział niosąc krzyż i różne przedmioty przybliżające treść stacji Drogi Krzyżowej. W ostatnim dniu Msza Święta którą odprawił ks. Marek Muzyka i w której wszyscy braliśmy udział na czele z Panią Dyrektor , nauczycielami i wychowawcami.

    

    


Spektakl Teatru Forum

10 marca Grupa Do Zadań Specjalnych składająca się z nauczycieli naszej szkoły przedstawiła spektakl profilaktyczny pt. „I Ty możesz coś zmienić”. Spektakl ten różnił się od tradycyjnych przedstawień tym, że widzowie mieli wpływ na losy głównego bohatera, badając przy tym samym dostępne alternatywy i trenując rozwiązania problemów, które w dużym stopniu dotyczą ich samych. Spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem a publiczność z zaangażowaniem śledziła losy bohatera. “Każdy z nas powinien tworzyć teatr – żeby sprawdzić kim jest i kim mógłby się stać.” Augusto Boal

     


Wyróżnienie w X Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu.

W dniu 12 marca 2015r. Kamil i Krzysztof reprezentowali naszą szkołę na X Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Kaliszu. W tym roku uczniowie drużynowo musieli rozwiązać 10 zadań z geometrii. Zadania były trudne, poziom był wyrównany. Test uczestnicy rozwiązywali przeszło dwie godziny. Chłopców przygotowywała p. A. Tanaś. W tym roku otrzymaliśmy tylko wyróżnienie. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Kalisza, drugie miejsce uczniowie z Ostrzeszowa, a trzecie z Krotoszyna. Za rok będziemy najlepsi!

 


Występ teatru profilaktycznego

Gościliśmy tym razem w naszym Ośrodku aktorów teatru profilaktycznego z Krakowa. Wystawili oni dla naszych podopiecznych specjalne przedstawienie o tematyce góralskiej, nacechowane wątkami związanymi z dobrym wychowaniem i manierami. Przemycili zręcznie w kabaretowej formie podstawowe zasady savoir-vivre oraz dobrych relacji międzyludzkich. W spektaklu wzięli także udział chętni wychowankowie, którzy uczyli się podhalańskich tańców: "obertasa" i "chodzonego".

   

 


Wyjście na strzelnicę sportową 

Dnia 25 lutego 2014r. wybraliśmy się strzelnicę. Dzięki uprzejmości pana Zygmunta Urbaniaka mogliśmy próbować swych sił w strzelaniu z wiatrówki. Jak się okazało było to nie lada zadanie. Nie zdawaliśmy sobie sprawy jak ciężka jest broń i ile potrzeba siły do jej uzbrojenia. Na szczęście pomogli nam koledzy, którzy ćwiczą już tam kilka miesięcy a nawet lat. Niespodzianką ufundowaną przez wspomnianego p. Zygmunta Urbaniaka okazało się strzelanie z KBKS-u .Udało nam się nawet trafić w tarczę a Michał uzyskał bardzo dobry wynik.


Finały mistrzostw Polski w hokeju na trawie

Podopieczni naszej placówki po raz pierwszy w życiu mieli okazję obejrzeć mecz hokeja na trawie (ze względu na pogodę rozgrywany na hali). W organizowanych zawodach o mistrzostwo Polski, rozgrywanych w pleszewskiej hali widowiskowej przy ul. Krzywoustego, brały udział najlepsze polskie drużyny ligowe. Nasi chłopcy kibicowali zawodnikom Grunwaldu Poznań, którzy w pierwszym meczu turnieju łatwo pokonali stosunkiem bramek 6:3 - zespół ŁKS Gąsawa.

     


Muzeum piekarstwa VOGT

W dniu 16.02.2015r. w ramach koła turystycznego wychowankowie MOW w Marszewie wraz z wychowawcą Jakubem Zimnym i Malwiną Frąszczak zwiedzili Muzeum Piekarstwa w Pleszewie. Celem tego wyjścia było poznanie i odkrycie walorów ziemi pleszewskiej, poznanie historii wypieku chleba, budzenie świadomości przynależności narodowej i wdzięczności za dziedzictwo kulturalno-narodowe. Wychowankowie oglądali eksponaty, które służyły do wykonywania chleba oraz obejrzeli film o historii produkcji chleba. Atrakcją dla wychowanków było własnoręczne wykonanie różnych figurek z ciasta i wypiek tego, co wykonali. Na koniec wychowankowie otrzymali dyplom mistrzowski za wykonanie figurek z ciasta.

     


Wizyta w fitness klubie ATLAS

Wychowankowie, którzy pozostali w Ośrodku na okres ferii, mają zapewniony szereg rozmaitych atrakcji. Chodzą na basen, kręgle, spacery po okolicy, uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez miasto Pleszew itp. Tym razem, dzięki pani Irminie oraz właścicielom "Atlasa", chłopcy mieli możliwość trenowania na profesjonalniej siłowni pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego. Pan Adrian przeprowadził rozgrzewkę, trening wytrzymałościowy oraz rozciąganie. Omówił również aspekty bezpiecznego korzystania z urządzeń oraz wpływ ćwiczeń na zdrowie. Po zakończonych zajęciach wychowankowie "padali z nóg", ale jednogłośnie przyznali, że chcą tam jeszcze wrócić, bowiem świetnie się bawili i dowiedzieli wielu istotnych rzeczy o fitnessie.

    

   

 

 


Turniej w chińczyka

Z inicjatywy wychowanków rozegrano zawody w chińczyka. Chętnych podzielono na czteroosobowe drużyny. Każda czwórka uczestników rywalizowała najpierw ze sobą, a następnie zwycięzcy zmierzyli się w finale. Cały turniej wygrał Damian, drugie miejsce zajął Alan, a trzecie Sebastian. Wychowawcy niestety uplasowali się na trzech ostatnich pozycjach.

   

 


I miejsce w V Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym

5 lutego 2015r. gimnazjaliści: Roksana, Marcin z III klasy oraz Krzysztof z II klasy zmierzyli się z drużynami z innych szkół w Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym w Ostrowie Wlkp. Zadania nie należały do łatwych. Nasza drużyna musiała wykazać się wiedzą i umiejętnościami z technologii informacyjnej, z matematyki, a nawet z języka polskiego. Żmudne przygotowania do konkursu wspólnie z p. Magdaleną Szymaniak okazały się owocne. Roksana, Marcin i Krzysztof zajęli I miejsce.

    

 


Szkolny Konkurs Ortograficzny

30 stycznia odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Wzięło w nim udział 9 uczniów. Zadanie konkursowe polegało na uzupełnieniu tekstu z lukami wg podanego klucza. Pierwsze miejsce zajął Karol (ZSZ), drugie Marcin i Mateusz (ZSZ) a III Krzysztof (II G). Zwycięzcy w nagrodę otrzymali dyplomy, upominki i słodycze. Konkurs przygotowali: M. Moch, G. Szklarz. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

  

 


Konkurs z wiedzy przyrodniczej

Wychowawcy Mateusz i Maciej przeprowadzili wśród chętnych wychowanków test wiedzy o świecie przyrody. Dzięki pomocy Nadleśnictwa Taczanów, które pomogło w opracowaniu pytań i zagadek oraz Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, który zafundował dla laureatów ciekawe nagrody chłopcy mogli wziąć udział w naprawdę ciekawym konkursie. Frekwencja wśród wszystkich podopiecznych wyniosła aż 95%. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, gdyż dwoje chłopców uzyskało w pierwszej turze tyle samo punków. Po emocjonującej rozgrywce zwyciężył Karol, drugie miejsce przypadło Kamilowi a trzecie Mariuszowi. Każdy uczestnik otrzymał nagrody pocieszenia.

     

 


Zajęcia Artystyczne - kartki walentynkowe

Zajęcia w ramach kółka artystycznego, prowadzonego przez panią Agnieszkę przybrały dziś formę nawiązującą do święta zakochanych. Chłopcy wycinali, wyklejali i ozdabiali kartki walentynkowe według indywidualnych pomysłów. Najciekawsze projekty zawisły na głównej tablicy Ośrodka.

   

 


Tworzenie obrazu z puzzli

Wychowanek Tomasz postanowił ułożyć puzzle składające się z 500 elementów. Po trzech dniach trudów udało się wykonać zadanie. By praca nie poszła na marne, przy pomocy wychowawcy Macieja i kolegów z pokoju stworzono obraz, który zawisł u wychowanka w pokoju.

   

 


II Międzyszkolny Konkurs Biologiczny

21 stycznia uczniowie II gimnazjum reprezentowali Placówkę w II Międzyszkolnym Konkursie Biologicznym, który w tym roku szkolnym odbył się pod hasłem: Las i jego mieszkańcy. Po rozwiązaniu testu składającego się z 15 pytań uczniowie układali łańcuchy pokarmowe, rozpoznawali podstawowe gatunki drzew oraz najczęściej spotykane ptaki. Zajęli III miejsce! Gratulujemy!

    


Jasełka

Jasełka w naszym MOW-ie to jedna z największych uroczystości, na którą wychowankowie zapraszają Dyrekcję, Władze Miasta, Powiatu, Oświaty i Sądu, Sąsiadów oraz Rodziców. Jak co roku przygotowywane jest oryginalne i nieprzewidywalne przedstawienie, nawiązujące do narodzin Chrystusa. Tym razem forma Jasełek zachwycała różnorodnością. Widzowie oglądali walkę dobra ze złem, Aniołów i Diabłów, wysłuchali rapowej inwokacji a między tym wszystkim plątał się Święty Mikołaj. Po zakończeniu przedstawienia wszyscy zasiedli do suto zastawionego stołu z ciastami i słodyczami upieczonymi przez pracowników MOW-u oraz podarowanych od sponsorów, którym serdecznie dziękujemy.

   

   

  


Andrzejki

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem jak co roku w naszym Ośrodki zorganizowaliśmy Andrzejki. Zwyczaj ten pochodzi prawdopodobnie jeszcze z czasów pogańskich, ale obecne „wróżenie” dostarcza uczestnikom zabawy i radości. Zabawy przepowiadające przyszłość wniosły wiele humoru i pozytywnych emocji. Kluczem wyśmienitej zabawy były liczne wróżby i konkursy (m.in. lanie wosku przez klucz, andrzejkowe serce na którym znajdowały się imiona przyszłych partnerek, magiczne talerze, wróżenie z butów), którym towarzyszyła muzyka i słodki poczęstunek. Wychowankowie czytali również horoskopy andrzejkowe dla poszczególnych znaków zodiaku. Organizatorzy: G. Karwowski, J. Zimny.

   

   

 


Kalendarze adwentowe

W dniu 5 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na kalendarz adwentowy. Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie własnego projektu nad którym chłopcy pracowali przez dwa tygodnie.

Wyniki konkursu:      I miejsce - Marek       II miejsce - Alan       III miejsce - Dawid

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki.

     

 


Śladami polskiego rocka

27 listopada zwycięzcy szkolnego konkursu związanego z mediami udali się do Jarocina, stolicy polskiej muzyki rockowej. Uczniowie poznali historię rock and rolla, największych jej wykonawców oraz znaczenie jarocińskich festiwali. W Spichlerzu - multimedialnym muzeum - obejrzeli bogatą dokumentację fotograficzną wykonaną podczas kolejnych edycji festiwalu oraz fragmenty filmów z organizowanych koncertów. Wrażenie zrobiły na uczniach m. in. takie miejsca jak.: Underground ze względu na świetne fluoroscencyjne graffiti oraz Fonografia, gdzie uczniowie mogli posłuchać muzyki. Wyjazd odbył się pod opieką organizatora wycieczki - p. G. Szklarz oraz p. A. Gęstwy.

  

  

 


Konkurs - Media cyfrowe wokół nas

Na godzinach wychowawczych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadankach na temat najpopularniejszych mediów cyfrowych - rozmawiali na temat Internetu, gier komputerowych, telewizji, reklamy i telefonu komórkowego. W ramach ogłoszonego konkursu przygotowali ciekawe prace: atrapy telewizorów oraz reklamy społeczne. Prace przygotowali starannie i niezwykle pomysłowo. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 24 listopada, za udział w konkursie uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki.

  

 


Mow D.CH. na koncercie Szlachetnej Paczki

5 listopada w ZST w Pleszewie już po raz trzeci odbył się koncert charytatywny Szlachetnej Paczki. Ma on na celu promocję projektu Szlachetna Paczka oraz zebranie pieniędzy na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla wybranej przez szkołę rodziny, która została włączona do projektu w Pleszewie. Całą imprezę nagłośnił Dom Kultury w Pleszewie. Trzy edycje koncertu obejrzeli uczniowie z ZST w Pleszewie, a także zaproszeni nasi uczniowie z Zespołu Placówek Specjalnych, oraz ZSP nr 2 w Pleszewie. Do akcji charytatywnej włączyli się również Karol z Maksem i wystąpili śpiewając dwa utwory własne.

  

 


"Dobre Chłopaki" jako gość specjalny na Przeglądzie Młodych Talentów

23 października w sali Domu Opieki Społecznej w Pleszewie odbył się VIII Przegląd Młodych Talentów Domów Dziecka. Na uroczystość tą zaproszono gości specjalnych - grupę MOW D.CH. która w przerwie między prezentacjami zaprezentowała cztery utwory własne. W skład formacji wchodzą obecnie Karol, który ma na swoim koncie kilka występów na żywo oraz Maks, który zaczyna dopiero swoją przygodę z hip hopem.

    

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 14 Października obchodziliśmy święto wszystkich pracowników edukacji. Z tej okazji przygotowano dla nauczycieli, wychowawców i pracowników administracji ciekawy blok programowy, składający się z Akademii, na której zaprezentowano przedstawienie teatralne, oraz ogniska, w trakcie którego pieczono kiełbaski, ziemniaki i zajadano się ciastem. Ponadto wszyscy pracownicy otrzymali od wychowanków ręcznie robione laurki oraz wysłuchali zabawnego wierszyka z podziękowaniami za trud ich pracy. W trakcie Dnia Edukacji rozpisano także wybory do Samorządu Wychowanków, w których, po tajnym głosowaniu, przewodniczącym został kolega Szymon, zastępcą kolega Maksymilian a sekretarzem kolega Mateusz. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Starostwa, Dyrekcji, Kierownictwa, Nauczycieli i Wychowawców.

     

    

 

 

 


WYSTAWA ZABYTKOWYCH SAMOCHODÓW I KONCERT ROCKOWY

Dnia 21 września kilkoro naszych wychowanków wraz z wychowawcami: p. Agnieszką i p. Mateuszem uczestniczyło w wystawie zabytkowych samochodów oraz miało przyjemność brać udział w dwóch koncertach zespołów rockendrolowo-bluesowych: Cree oraz Ke Nako, które odbywały się na terenie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Organizatorem w/w imprezy było Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy.

     

 

    

  


AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

Po raz kolejny MOW w Marszewie dołączył do ogólnoświatowej akcji Sprzątanie Świata. Tym razem akcja została przeprowadzona w formie zawodów pomiędzy dwoma grupami - I - pana Macieja i III - pana Krzysztofa. Chodziło to, która grupa w ciągu godziny uzbiera większą ilość odpadków. Z wynikiem ponad 220 kg zwyciężyła grupa I, jednakże chłopcy doskonale rozumieją, że zawsze w tego typu rozgrywkach wygrywa nasza planeta. Zwycięzcy otrzymali na koniec słodką nagrodę.

    

 

     

 


PRACE REMONTOWE NA BOISKU

Nasi wychowankowie często biorą udział w pracach remontowych na rzecz Ośrodka. Tym razem ochoczo pomagali w malowaniu płotu na boisku i przekopywaniu ziemi wokół płotu. Długość płotu wynosi ponad 100 metrów dlatego prace były prowadzone przez kilka dni. Chłopcy spisali się na piątkę, doskonaląc przy tym swoje umiejętności remontowo-budowlane, które w przyszłosci przydadzą im się na zajęciach praktycznych w szkole zawodowej.

     

 


NOWY UTWÓR ZESPOŁU MOW-DOBRE CHŁOPAKI PT: SEN

 Prezentujemy najnowszy wideoklip"Sen" formacji MOW D.CH. nad którym prace trwały w ubiegłym roku szkolnym. Wystąpili: Karol, Daniel, Krzysiek, Łukasz, Marcin i Bartek oraz pan Ryszard Nowaczyk i pan Mariusz Moch. Realizację nagrania dźwięku przeprowadził pan Norbert Radomski, realizację nagrania wideo pan Dariusz Niemczewski a nad scenariuszem i reżyserią czuwała pani Agnieszka Gęstwa.

 

 

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

1 września zakończył się beztroski, wakacyjny odpoczynek, i wychowankowie powrócili w szkolne mury. Uroczyste rozpoczęcie zorganizowane zostało w wesoły, niecodzienny sposób a prowadziło je dwóch chłopców i jedna z nauczycielek, która wyświetlała piosenki, slajdy i humorystyczne filmiki. Nasi podopieczni pamiętali także o rocznicy wybuchu II wojny światowej, a wszystkich poległych uczcili minutą ciszy.