Aktualności 


Bierzmowanie 2016

W tym roku do bierzmowania przystąpiło 10 naszych wychowanków. Po przyjęciu sakramentu zaprosili swych świadków na poczęstunek do Ośrodka. W prezencie każdy chłopiec otrzymał medalik z wygrawerowanym imieniem i datą bierzmowania.

   

    

 


Piknik w Tęczowym Gaju

W ubiegły piątek zwycięzcy konkursu z języka niemieckiego wraz z opiekunami panią Agnieszką Gęstwą, panią Irminą Szymenderą i panem Mateuszem Ruda uczestniczyli w wycieczce do hodowli psów rasy labrador retriever "Tęczowy Gaj", która mieści się w Twardowie. To juz czwarty piknik zorganizowany w tej hodowli. Chłopcy jak zwykle świetnie się bawili, zabawy z psami sprawiły im mnóstwo radości a uwieńczeniem spotkania było wspólne grillowanie. Odbył się również spontaniczny konkurs na zapamiętanie imion psów zamieszkujących hodowlę, co było nie lada wyzwaniem, ale zadaniu sprostał Paweł, który wymienił dokładnie wszystkie imiona. Dziękujemy serdecznie właścicielce hodowli Pani Joannie Kuli, która juz po raz czwarty gościła nas w progach swojej wspaniałej hodowli.

   

   

 


Lednica 2016

W dniu 4 czerwca 2016 r. siedmiu wychowanków naszego ośrodka już po raz trzeci wzięło udział w wycieczce tematycznej p.t.,, Poznanie źródeł chrześcijaństwa i państwowości naszego kraju ''. Podczas wycieczki chłopcy zwiedzili Muzeum Pierwszych Piastów na wyspie Ostrów Lednicki. Zwieńczeniem wycieczki było uczestnictwo w XX Spotkaniu Młodych Lednica 2000 na Polach Lednickich połączonych z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski. Gościem specjalnym spotkania był Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, z którym to jeden z uczestników wyjazdu -Jan Moldovan jest uwieczniony na zdjęciu. Organizatorem wyjazdu byli wychowawcy MOW w Marszewie: Tomasz Wolański oraz Mateusz Ruda.

    


Zawody w biegach sztafetowych

We Włocławku nad jeziorem Czarnym odbyły się 34 Drużynowe Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych dla Wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Nasi chłopcy niestety nie zdobyli medalu , ale były to ich pierwsze takie zawody i dali z siebie wszystko. Postanowili że w przyszłym roku postaraja się zdobyć podium.

    


Dzień Godności

W tym roku Dzień Godności upłynał pod znakiem pieknej pogody i mnóstwa atrakcji. Dzieci i młodzież mogli potańczyć, zrobić sobie zdjęcia w fotobudce, zjeść watę cukrową, czy wziąć udział w loterii fantowej. Chłopcy z MOW-u dali mały koncert, który zebrani goście nagrodzili oklaskami. Humory wszystkim dopisywały i co najważniejsze - każdy w tym dniu mógł poczuć sie dowartościowany i równy.

    

    

 


Zawody w Wałbrzychu

W dniu 05 04 2016 r. reprezentacja naszego ośrodka uczestniczyła w Eliminacjach do Mistrzostw Polski Mistrzostwach Ośrodków Wychowawczych w Piłce Halowej jaki odbył się w MOW Wałbrzych.. Zespół stworzony z wychowanków MOW Marszew zaprezentował się z bardzo dobrej strony sportowej prezentując wysokie umiejętności piłkarskie. Zachowanie się naszej reprezentacji podczas występów na boisku jak i w czasie całych zawodów też zasługuje na pochwałę. Po wspaniałej walce sportowej nasz zespół zajął wysokie IV miejsce a nasz bramkarz Kacper Tomaszewicz otrzymał nagrodę dla Najlepszego Bramkarza Turnieju.

   


Wycieczka do Poznania

Najgrzeczniejsi wychowankowie wraz z panią Agnieszką i panem Bartkiem pojechali na wychieczkę do Poznania, gdzie zwiedzili ZOO, oraz obejrzeli seans w kinie 5D.

     


Festyn

Tym razem chłopcy mogli wyszaleć się w jednej z wielu konkurencji zorganizowanych na festynie sportowym u sióstr zakonnych.

     


Tratwa

Już drugi raz nasi chłopcy aktywnie uczestniczyli w Tratwie. Brali udział w szkoleniach gry na bębnach, perkusji, nauce wokalu, robili biżuterię, liznęli sztuki teatralnej.

     

 


 

Prace ogrodnicze

Rozpoczął się sezon działkowy w naszym ośrodku wychowankowie również rozpoczeli prace ogrodniczo- porządfkowe przy naszym ogródku placówkowym.

    


Wolontariat w stadninie

Systematyczne wizyty w zaprzyjaźnionej stadninie koni. Nasi wychowankowie pomagają w sprzątaniu i pielęgnacji koni.

    

 


Grill - wizyta byłego wychowanka 

Wychowanek Szymon, który w zeszłym roku opuścił nasz Ośrodek, odwiedził nas z wizytą i zorganizował oraz zasponsorował dla wszystkich chłopców Grilla. Opowiedział o swoim życiu, pracy zawodowej, planach, i o zmianach które u niego zaszły. Była to z pewnoscią, cenna motywacyjna lekcja życia dla naszych chłopców.

  


Spektakl „Romeo i Julia” w Broniszewicach

Czy zabytkowy pałac Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach wyposażony w pokaźny balkon mógł zamienić się w dom Capulettich z dramatu Williama Szekspira „Romeo i Julia”? Czy Romeo mógł być wychowankiem MOW – u, a Julia pochodzącą z Broniszewic uczennicą szkoły średniej? Czy niepozorna wioska mogła stać się szesnastowieczną Weroną? Tak – jeżeli uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych dla wolontariuszy Domu oraz wychowanków naszego MOW – u, które odbyły się w dniach 19 – 22 maja w Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach. Zajęcia prowadziła siostra Benedykta, dominikanka. Ich owocem były fragmenty słynnego dramatu Williama Szekspira, zrealizowane w formie teatru ruchu. Daniel (Romeo), Eryk, Karol i Janek wraz z wolontariuszami zaprezentowali się podczas Zjazdu Rodzin i Przyjaciół w DPS Broniszewice w dniu 22 maja 2016 r a za swój występ otrzymali gromkie brawa.

   

   

 


Szkolne uroczystości

27 kwietnia odbyły się dwie uroczystości. Pierwszym punktem programu byl apel z okazji świąt majowych, nawiązujący do ważnych wartości patriotycznych. W drugiej części nastąpiła prezentacja projektu klasy III gimnazjum która przez trzy miesiące poznawała tajniki kuchni niemieckiej. Prezentacja projektu pt. "Ciekawostki kuchni niemieckiej" zakończyłą się degustacją słynnej Kartoffesalat (sałatki ziemniaczanej) oraz Obazdy (pasty do smarowania pieczywa na bazie sera camembert).

   


Wycieczka do Berlina

W tym roku konkurs na najgrzeczniejszego wychowanka wygrał Adam, a drugie miejsce zajął Wawrzyn. Obaj chłopcy wspólnie z panem Maciejem w nagrodę pojechali na dwudniową wycieczkę. Pierwszego dnia zwiedzili miedzy innymi Świebodzin, w którym znajduje się najwyższy w Polsce pomnik Chrystusa, okolice Międzyrzecza wraz z podziemnymi umocnieniami wojennymi oraz Park Bobrów. Drugi dzień poświęcony był na zwiedzanie najważniejszych atrakcji Berlina: Wieża Telewizyjna, Fragmenty Muru Berlińskiego, Pomnik Holocaustu, Brama Branderburska, Reichstag, Wystawa Niedźwiedzi, Wielkie Akwarium. Chłopcy z dobrymi humorami mieli okazje zobaczyć wiele ciekawych rzeczy i przeżyć niezapomniane chwile. Sponsorem głównym wyjazdu było Stowarzyszenie "Razem w Przyszłość" - za co bardzo serdecznie dziękujemy

    

     

    

 


Zawody w Nysie 

W dniu 19 03 2016 r. reprezentacja naszego ośrodka uczestniczyła w Eliminacjach do Mistrzostw Polski Ośrodków Wychowawczych w Tenisie Stołowym jaki miał miejsce w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Nysie. Zespół stworzony z wychowanków MOW Marszew zaprezentował się z bardzo dobrej strony sportowej prezentując wysokie umiejętności z zakresu tenisa stołowego. Zachowanie się naszej reprezentacji podczas całych zawodów zasługuje na pochwałę. Po zaciętej walce ostatecznie nasz zespół zakończył turniej na IV miejscu a nasi wychowankowie zaprezentowali się w bardzo godny sposób.

  


Dzień Godności 2016 - Zapraszamy


Pamiętamy o bohaterach - Historia Roja

13 marca wychowankowie z panem Maciejem wybrali się do kina Hel na film pt; Historia Roja. Przed projekcją wysłuchali krótkiego wykładu o problematyce żołnierzy wyklętych, a film obejrzeli wspólnie z kombatantami oraz członkami pleszewskiej grupy rekonstrukcji wojennych.

  


Teatr profilaktyczny z Krakowa

Naszych chłopców odwiedzili aktorzy z krakowskiego teatru, którzy opowiadali historie z życia wzięte o skutkach prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. W bardzo przystępny sposób sprowokowali ciekawą dyskusję, z której podopieczni wynieśli wiele dobrych rad na przyszłość. 

   


Kółko kulinarne

W ramach naszego kółka "Łasuchy" bardzo często przyrządzamy ciekawe smakołyki. W ostatnim miesiacu chłopcy zrobili: racuchy, pizze, rogaliki z jabłkami i tort. Wychowankowie chętnie pracują w ramach kółka, bardzo to lubią i z niecierpliwością dopytują co będzie tematem kolejnych zajęć.

     

    


Turniej Tenisa Stołowego

W dniu 28.02.2016 wychowawcy Marta Lindner, Mateusz Ruda i Jakub Zimny przy wzparciu III ligowego zespołu tenisa stołowego UKS „ŻAKI” Taczanów zorganizowali turniej tenisa stołowego wychowanków MOW Marszew. Do turnieju przystąpiło 12 zawodników z których została wyłoniona trójka najlepszych. Pierwsze miejsce zajął Krzysiu, drugie Karol, trzeci był Janek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a szóstka najlepszych ciekawe nagrody.

   

  


Dobre Chłopaki śpiewają dla małej Matyldy - zdjęcia i wideorelacja

W dniu 27 lutego W Domu Kultury w Kotlinie odbył się koncert charytatywny dla chorej na nowotór oka Matyldy Jastrowicz. W koncercie wzięły udział dzieci i młodzież z DKK, Oliwia - znana z programu "Mali Giganci", rockowa kapela, oraz gość specjalny chłopaki z MOW D.CH. Podczas koncertu Dyrektor Janusz Barański prowadził licytacje, były również sprzedawane muffinki i babeczki upieczone przez panie Agnieszkę Gęstwę i Alinę Tanaś. Razem zebrano 1126 złoty. Koncert uważamy za bardzo udany, nasi chłopcy wzruszyli publiczność i otrzymali duże brawa. Godnym uwagi jest fakt, ze do grupy niedawno dołączył Paweł i był to jego pierwszy występ na scenie, który zakończył się sukcesem.

    

    

 


 


BĄDŹ EKO! - III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Biologicznej

17 lutego uczniowie: Kamil, Adam i Damian reprezentowali Placówkę w III Międzyszkolnym Konkursie Biologicznym, który w tym roku szkolnym odbył się pod hasłem BĄDŹ EKO! Po rozwiązaniu testu składającego się z 15 pytań, mikroskopowali, segregowali odpady, rozpoznawali znaki ekologiczne, a w ramach recyklingu - wykazując się ogromną kreatywnością wykonali głuchy telefon, fantazyjną postać, a nawet słodycze! Zajęli III miejsce! Gratulujemy! 

    


Kółko techniczne

Chętni wychowankowie przez cały rok szkolny pod okiem pana Mateusza i pana Tomka biorą udział w dodatkowych zajęciach technicznych. Pracownia jest bardzo dobrze wyposażona w różnego rodzaju sprzęty i narzędzia. Dzięki temu możemy wykonywać różnego rodzaju prace i drobne naprawy.

    


Wycieczka do Jump Arena

W pierwszym tygodniu ferii zimowych wychowankowie wraz z wychowawcami, panią Irminą i panem Mateuszem wybrali się na całodniową wycieczkę do JUMP ARENA w Poznaniu. Chłopcy spędzili aktywnie czas, wykorzystując na maksa swoją energie. Mieli do dyspozycji całą arenę składającą się między innymi z trampolin, basenów z gąbkami, ścieżek akrobatycznych, koszy oraz dużej areny. Stracone kalorie szybko zostały nadrobione podczas obowiązkowej :) wizyty w McDonald's.

   

   


Zajęcia socjoterapeutyczne

Tym razem chłopcy wybrali sie do stadniny koni w Baranówku, gdzie pan Bartek z panem Sławkiem przeprowadzili zajęcia. Chłopcy nauczyli się podstawowych prac wymaganych w stadninie i mogli pojezdzić konno.

   


Zajęcia plastyczne

Wychowankowie chętnie uczestniczą w zajęciach plastycznych organizowanych przez wychowawców. Podczas nich wykonują ozdoby, które następnie uświetniają wygląd naszego ośrodka. Podczas jednych z ostatnich zajęć chłopcy wykonywali śnieżynki, które teraz można podziwiać w oknach jednej z naszych świetlic.

   


Wizyta uczniów Szkoły Muzycznej

Naszych chłopców odwiedzili uczniowie szkoły muzycznej. Opowiadali o nauce w ich szkole, odpowiadali na pytania oraz dali pokaz swych umiejętności w postaci kilkudziesięciominutowego koncertu. Zachęcali naszych podopiecznych do nauki gry na instrumentach oraz zaprosili ich do swej szkoły, by mogli jeszcze więcej dowiedzieć się o edukacji muzycznej.

   

 


Świąteczne pierniki

Wychowankowie naszego ośrodka bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach kulinarnych. W okresie świątecznym chłopcy przygotowywali, wraz z wychowawczynią- panią Martą pierniki, które następnie ozdabiali. Chłopcy poczęstowali swoimi wypiekami wszystkich kolegów, a także wychowawców.

    


Najnowszy wideoklip MOW D.CH. - "Granica"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jasełka - koncert kolęd i pastorałek

W tym roku Chłopcy z naszego Ośrodka pod okiem wychowawczyni pani Agnieszki przygotowali wspaniały koncert kolęd i pastorałek. Wspólnie z podopiecznymi wystąpił kwartet gitarowy, wspomagając ich żywymi instrumentami i przepięknym wokalem. Pieśni przeplatane były z życzeniami nagranymi i odtwarzanymi  na rzutniku. Wraz z nami w tym podniosłym wydarzeniu uczestniczyli liczni goście: reprezentanci władz Pleszewa, dyrektorzy i pracownicy pleszewskich szkół i CKP, radni, reprezentanci mieszkańców Marszewa...., którym szczerze dziękujemy za przybycie i wspólne kolędowanie.

    

     

    

 


Konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową

Na początku grudnia ogłoszony został konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową. Chłopcy mieli 2 tygodnie na własnoręczne wykonanie prac. Podczas koncertu kolęd i pastorałek wyłoniono zwycięzcę, którym okazał się Eryk. Wychowanek otrzymał cenną nagrodę zasponsorowaną przed Dyrekcję ZPS.

    


Konkurs na najładniejszy piernik

2 grudnia klasa I gimnazjum wzięła udział w zorganizowanym przez ich wychowawczynię konkursie na najładniejszy piernik. Każdy z chłopców przygotował własny projekt piernika, który po jego upieczeniu został udekorowany. Chłopcy wykazali sie ogromnym zaangażowaniem. Zwycięzcą konkursu został Dawid, który przygotował piernik w kształcie choinki. Z pozostałego ciasta chłopcy przygotowali ok. 100 pierniczków, którymi podzielili sie ze swoimi kolegami i wychowawcami.

    


Konkurs na najciekawszy kalendarz adwentowy

3 grudnia został ogłoszony werdykt na najciekawczy kalendarz adwentowy zorganizowanego przez pania Agnieszkę Gęstwę. W konkursie wzięło udział 7 chłopców. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki a zwycięzcami zostali: Alan, Daniel i Dawid.

  


Andrzejki

W dniu 29 listopada 2015 w Młodziezowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie odbyła sie impreza Andrzejkowa. Młodzież pod okiem wychowawców przeprowadziła szereg konkursów : wyścig butów, rzyt monetą, przekuwanie igłą serca na którym wypisane były imiona dziewczyn oraz wykonywane zawody. Zabawa Andrzejkowa upłyneł przy muzyce a wychowawcy postarali sie o kawę i ciastka.

  


Mistrzostwa w piłce halowej

W dniu 28.11.2015 reprezentacja naszego ośrodka uczestniczyła w Mistrzostwach Ośrodków Wychowawczych w Piłce Halowej w Mogilnie. Zespół stworzony z wychowanków MOW Marszew zaprezentował się z bardzo dobrej strony sportowej prezentując wysokie umiejętności piłkarskie. Zachowanie się naszej reprezentacji podczas występów na boisku jak i w czasie całych zawodów też zasługuje na pochwałę. Pomimo zajęcia VII miejsca nasi wychowankowie zaprezentowali się w bardzo godny sposób.

   


Szarlotkowy savoir vivre

Klasa II zawodowa udała się w podróż dookoła świata. Pod okiem pani Agnieszki Gęstwy chłopcy przygotowali tradycyjną szarlotkę oraz poznali ciekawostki związane z zasadami zachowania się przy stole w różnych częściach świata. Mieli również okazję w praktyce sprawdzić swoją wiedzę na temat dobrych manier przy stole.

    


Karol zaśpiewał na koncercie Szlachetnej Paczki

W dniu 17 listopada br. nasz wychowanek - Karol zaśpiewał swoją autorską piosenkę "Dla mamy" na koncercie w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie. Celem imprezy było promowanie idei projektu SZLACHETNA PACZKA, organizowanego przez Stowarzyszenie WIOSNA. Występ Karola nagrodziły głośne brawa licznie zgromadzonej publiczności.

 


Dni Profilaktyki w MOW

W ramach tegorocznych Dni Profilaktyki w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie odbyły się dwa interesujące spotkania. W dniu 12 listopada, naszych wychowanków odwiedzili klubowicze z Iron Triathlon Pleszew - Katarzyna Wieczorek, Marcin Adamek i Piotr Bagiński, którzy opowiedzieli o swej wielkiej pasji - triathlonie. Sportowcy zachęcali chłopców do aktywności fizycznej i zdrowego życia, wolnego od używek. Dnia 16 listopada nasi podopieczni uczestniczyli, w drugim już spotkaniu z przedstawicielami grupy Anonimowych Narkomanów. Poznali kolejne, prawdziwe historie, opowiedziane przez osoby, których młodość zniszczyły narkotyki i dopalacze. Agnieszka Stańczyk.

 


Dzień Odzyskania Niepodległości

Wychowankowie z naszego Ośrodka postanowili oddać Hołd poległym żolnierzom w Kampani Antybolszewickiej. Zapalili znicze i odmówili modlitwę za poległych, upamiętniając tym samym dzień w którym Polska ponownie zanalazła sie na mapach Europy. 

  


Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14.10.2015 r. odbyło sie przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wychowankowie wraz z nauczycielami odegrali zabawną, kabaretową scenkę z życia szkoły rozśmieszając przybyłych gości. Następnie zorganizowano wybory do Rady Samorzadu Wychowankow MOW w Marszewie. Kandydowalo 6 wychowankow. Przewodniczacym zostal Karol, jego zastepcą - Kamil. Stanowisko sekretarza powierzono natomiast Mateuszowi. Po kampanii i wyborach nadeszla pora na prace - realizacje pomyslow i obietnic... Wierzymy, ze wybrani liderzy nie zawiodą zaufania swoich wyborcow.

   

  


Sprzątanie świata

W dniu 22 września w naszym Ośrodku została zorganizowana akcja ,,Sprzątanie Świata''. „Wyprawa - Poprawa” - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja . Nasi wychowankowie pod opieką wychowawcy Jakuba Zimnego z dużą starannością posprzątali tereny przyległe do placówki.

     


Występ teatru profilaktycznego z Krakowa

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego mury naszego Ośrodka gościły dwójkę aktorów z jednego z krakowskich teatrów. Chłopcy mogli obejżeć profilaktyczny spektakl na kanwie utworów A. Fredry. humorystyczny występ przemycał uniwersalne wartości związane z uczciwością, prawdomównością i dobrym wychowaniem. Wszystkim zebranym bardzo podobało się przedstawienie, co okazali gromkimi brawami.

    


Uczciliśmy 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Przedstawiciele naszego ośrodka brali udział w obchodach 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września 2015 roku, pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy pleszewskiego 70 Pułku Piechoty, oddali hołd bohaterom i poległym podczas wojny.