Wakacje

01.07. wychowankowie spędzający czas wakacyjny w naszej placówce mieli możliwość uczestnictwa w III Motocyklowym Western Zlocie Iskra MC Poland. Dzięki uprzejmości właściciela firmy EBMAR pana Błażeja Marka oraz klubu motocyklowego ISKRA chłopcy mogli obejrzeć paradę motocykli, uczesniczyć w koncercie rockowym a także skorzystać z wielu znajdujących się na terenie zlotu atrakcji. Ponadto w trakcie wakcaji letnich, chłopcy mogą korzystać z basenu, kręgielni oraz zajęć i wycieczek fakultatywnych, organizowanych przez wychowawców.

     

     

 


Wolontariat - ostatnie spotkanie w tym roku

17czerwca 2017r odbyło się ostatnie spotkanie wolontariatu w Broniszewicach. Chłopcy na koniec podziękowali s. Dyrektor za życzliwe przyjmowanie za każdym razem w Domu Pomocy, oraz pożegnali się z mieszkańcami do następnego roku szkolnego.\

  

 


Wycieczka śladami JP II

Jeden z naszych podopiecznych, dzięki szczodrości Stowarzyszenia "Razem w przyszłość" mógł wziąć udział w wycieczce "Śladami Papieża Polaka - Jana Pawła II". Paweł odwiedził wszystkie ważne miejsca, związane z naszym Papieżem: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Łagiewniki. drugiego dnia wycieczki chłopiec szalał na karuzelach w parku rozrywki Energylandia.

       


Bierzmowanie

22 maja 2017 r., w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie, ośmiu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie przystąpiło do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Ducha Świętego wychowankom przekazał Ksiądz Biskup Łukasz Buzun. Chłopców do sakramentu przygotowywała siostra Rozariana. Po bierzmowaniu Ksiądz Biskup wraz ze swoim kapelanem, księdzem Rafałem Kopisem, złożył wizytę w MOW Marszew. Biskupa Pomocniczego Diecezji Kaliskiej powitali przejęci chłopcy, dyrekcja, pracownicy ośrodka i rodziny wychowanków przybyłe na uroczystość. Na zakończenie wizyty Ksiądz Biskup odmówił modlitwę, udzielił błogosławieństwa oraz został zaproszony do wspólnej fotografii. W godzinach wieczornych opuścił placówkę, zapowiadając chęć ponownego przyjazdu do ośrodka.

    

   


Skalniak przy Mowiku

Chłopcy z MOW, w ramach jednego z podpunktów projektu Erasmus+, dotyczącego upiększania przestrzeni wokół nas, przy pomocy pani Aliny i pana Macieja stworzyli piękny skalniak kwiatowy. Ponadto teren przy Mowiku jest pielęgnowany, regularnie odchwaszczany i koszony.

     


Tratwa

W tym roku podopieczni Ośrodka czynnie wzięli udział w festiwalu Tratwa. Uczestniczyli w wielu ciekawych warsztatach i mieli okazję spotkać interesujących ludzi.

     

    


Wolontariat - pomoc sąsiedzka

Chłopcy z naszego ośrodka w ostatnim czasie odwiedzili panią Marię, która potrzebowała pomocy przy pracach porządkowych wokół swojego domu. Wychowankowie sprawili się na medal kosząc trawę oraz porządkując teren wokół posesji. W podzięce zostaliśmy zaproszeni na obiad oraz słodki poczęstunek.

     


Zajęcia kulinarne

Zajęcia kulinarne cieszą się wśród wychowanków niesłabnącym zainteresowaniem. W ostatnim czasie chłopcy wraz z panią Martą własnoręcznie wykonali parówki w cieście drożdżowym oraz sałatkę gyros.

   

 


Konkurs na najgrzeczniejszego wychowanka

W tym roku, podliczając wszystkie punkty z zachowania, opinie wychowawców oraz nauczycieli, jak i samych podopiecznych, najgrzeczniejszym wychowankiem został Daniel, który w ramach nagrodyuczestniczył w wycieczce do Czech, gdzie mógł reprezentować nasz Ośrodek w programie Erasmus+.

    


Wycieczka - Gołuchów

Kontynuując cykl wycieczek po zabytkach regionu Południowej Wielkopolski w Środę 17. 05.2017 roku kolejna już grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie udała się z wychowawcami Rafałem oraz Jakubem do pobliskiego Gołuchowa, gdzie zwiedziła Muzeum Leśnictwa, Park-arboretum oraz pokazową zagrodę Żubrów wraz z Zamkiem Książąt Czartoryskich.

     


Pies przewodnik - prelekcja

Do naszego Ośrodka przybył fantastyczny pies, który został specjalnie wyszkolony do pomocy osobom potrzebującym. Chłopcy mogli także posłuchać wykładu i obejrzeć film o pracy tego typu zwierząt.

    


Wizyta w Gazecie Pleszewskiej

Nasi wychowankowie wraz z panią Agnieszką złożyli wizytę w redakcji Gazety Pleszewskiej. Pani redaktor cierpliwie wytłumaczyła wszystkie aspekty pracy w gazecie, jak również opowiedziała o historii powstania gazety.

    


Turniej tenisa stołowego

W dniu 02.04.2017r wychowawca Jakub Zimny zorganizował turniej tenisa stołowego. Do turnieju przystąpiło 14 zawodników, z których została wyłoniona trójka najlepszych. Pierwsze miejsce zajął Dawid, drugie Mateusz, trzeci był Dawid. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a trójka najlepszych ciekawe nagrody i dyplomy.

     

 


Cykliczne spotkanie z ciekawym człowiekiem

Tym razem w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, pani Agnieszka zabrała wychowanków gr II. na spotkanie z panem Maciejem Brzezińskim, wykładowcą historii i tradycji polskich. Gość opowiadał o tradycjach Wielkiej Nocy, ich genezie i zmianach na przełomie kilkunastu wieków.

    


Rekolekcje Wielkopostne

W dniach 29-31 Marca 2017r. odbyły się Rekolekcje dla chłopców naszego Ośrodka. W tym roku rozbudowany program, obejmujący drogę krzyżową oraz ciekawe wykłady zorganizowała siostra Rozariana.

    


Wolontariat w Broniszewicach

Nasi podopieczni zawsze chętnie pomagają siostrom zakonnym w Broniszewicach. Na wiosnę jest wiele prac ogrodniczych, dlatego w soboty wychowankowie z przyjemnością jeżdżą pomagać do Broniszewic.

    

 


Wizyta doradcy zawodowego

W sobotę 25 marca 2017 roku na zaproszenie wychowawcy Rafała Frankiewicza do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie przyjechał doradca zawodowy z firmy doradczej „INOMA" Pani Małgorzata Działoszyńska. Podczas spotkania Pani Małgorzata przeprowadziła rozmowy wspierające. Ponadto chłopcy wypełnili testy kompetencji i predyspozycji zawodowych, które pozwolą ukazać indywidualne możliwości wychowanków.

     


Wycieczka do Śmiełowa

W dniu 18.03.2017 wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do pobliskiego Śmiełowa, gdzie znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza. Młodzież została zapoznana z historią Pałacu Gorzeńskich, gdzie w 1887 roku przybył Adam Mickiewicz z zamiarem przeprawienia się przez granicę do ogarniętego powstaniem Królestwa. Po ponad godzinnej lekcji historii wychowankowie zwiedzili Pałac Gorzeńskich, w którym znajduje się pokój poety oraz osobiste rzeczy naszego wielkiego wieszcza. Organizatorami wyjazdu byli wychowawcy Jakub Zimny i Rafał Frankiewicz.

     


Dzień Kobiet

Nasi podopieczni, z okazji tego wyjątkowego dnia, postanowili kupić za swe oszczędności wszystkim pracownicom kwiaty, oraz zrobić laurki zarówno dla wychowawczyń, jak i swoich mam.

    


Kółko Artystyczne- prace

Koło artystycznie bardzo prężnie działa w naszym MOW-ie. Chłopcy chętnie tworzą gazetki ścienne, ozdabiają korytarz, lampy i swe pokoje. Poniżej kilka ostatnich prac z papieru zrobionych z okazji walentynek, tłustego czwartku, i dnia kobiet.

      


Tłusty czwartek

Jak co roku wychowankowie nie mogą doczekać się tłustego czwartku i związanych z tym zajęć kulinarnych, na których tym razem przygotowano aż kilkaset faworków z cukrem pudrem. Pod czujnym okiem pani Marty, chłopcy przez kilka godzin smażyli "chruściki", po czym poczęstowali nimi wszystkich podopiecznych oraz kadrę pracowniczą.

   


18-te urodziny Pawła

21 lutego Paweł z gr I obchodził swe urodziny. Wychowankowie wraz z wychowawcą Eugeniuszem przygotowali dla solenizanta tort. Do ostatniej chwili niespodzianka była utrzymana w tajemnicy przed chłopcem. Podczas uroczystości wychowankowie przy wspólnym stole wspominali czas spędzony z Pawłem w naszym Ośrodku i życzyli mu wszystkiego najlepszego w dorosłym życiu.

     


Turniej wiedzy ekologicznej

Jak co roku przy pomocy Nadleśnictwa Taczanów w ośrodku odbył się turniej wiedzy ekologicznej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony wychowanków. Turniej polegał na rozwiązaniu testu o tematyce ekologicznej. Jednym z trudniejszych zadań w teście było nazwanie śladów poszczególnych zwierząt. Z tym pytaniem wychowankowie poradzili sobie doskonale. Pierwsze miejsce zajął Kacper – grupa I, drugie miejsce Janek – grupa I, trzecie miejsce po dogrywce zajął Daniel – grupa III. Nagrodami w konkursie były słodycze i napoje.

    

 


Wizyta w muzeum piekarstwa - Vogt

W dniu 06.02.2017r. wychowankowie MOW w Marszewie wraz z wychowawcą Jakubem Zimnym zwiedzili Muzeum Piekarstwa w Pleszewie. Celem tego wyjścia było poznanie i odkrycie walorów ziemi pleszewskiej, poznanie historii wypieku chleba, budzenie świadomości przynależności narodowej i wdzięczności za dziedzictwo kulturalno- narodowe. Wychowankowie oglądali eksponaty, które służyły do wykonywania chleba oraz obejrzeli film o historii produkcji chleba. Atrakcją dla wychowanków było własnoręczne wykonanie różnych figurek z ciasta i wypiek tego, co wykonali.

     


Zajęcia kulinarne podczas ferii

Wychowankowie którzy pozostali w ferie w ośrodku uczestniczą w różnych kołach zainteresowań. Podczas zajęć kulinarnych wychowankowie uczą się nie tylko przygotowania podstawowych potraw i deserów ale także przestrzegania zasad BHP. Tym razem wychowankowie robili gofry ,zajęcia były prowadzone pod opieką wychowawcy Jakuba Zimnego.

    


Olimpiada anatomiczna – IV Międzyszkolny Konkurs Biologiczny

24 stycznia odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Biologicznej pod hasłem Anatomia człowieka. Zwycięską grupę z Pleszewa reprezentował m.in. Daniel z II gimnazjum. Uczniowie rozpoznawali kości, narządy, mikroskopowali, wybierali produkty wg podanych składników oraz przeprowadzali doświadczenia. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszej owocnej nauki biologii.

    


Wolontariat - pomoc we wrzucaniu węgla

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie cyklicznie pomagają osobom starszym z powiatu pleszewskiego przy wrzucaniu węgla. Akcja organizowana jest przez wychowawców Jakuba zimnego i Rafała Frankiewicza. Poprzez wolontariat i pomoc osobom starszym wychowankowie resocjalizują się, nabierają empatii oraz szacunku do osób dorosłych. Ponowna socjalizacja poprzez pracę już od lat uważania jest za bardzo skuteczną i z pewnością przyniesie w szerszej pespektywie wiele korzyści naszym podopiecznym.

    


Koncert kolęd i pastorałek

15.01.2017 w Kościele św. Zbawiciela odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkoły muzycznej. Nasi wychowankowie mogli posłuchać i zobaczyć na żywo wiele ciekawych instrumentów tj. trąbki, akordeony, skrzypce, flety, gitary, saksofony, oraz czynnie brać udział, śpiewając znane wszystkim pieśni bożonarodzeniowe.

    

 


Kółko kulinarne - "Łasuchy"

Nasze kólko kulinarne w tym półroczu zebrało sie aż 25 razy na zajeciach w kuchni, co niewątpliwie czyni go najchętniej wybieranym przez wychowanków kołem zainteresowań. Ponizej kilka zdjęć z naszymi ostatnimi wypiekami.  

     

 

   


Spotkanie z Markiem Kamińskim

09.01.2017 w pleszewskim Muzeum odbyło się otwarte spotkanie ze znanym polarnikiem i podróżnikiem Markiem Kamińskim. Celem wizyty była promocja książki "Trzeci Biegun", opowiadającej o pieszej wędrówce szlakiem św Jakuba z Rosji do Hiszpanii. Nasi chłopcy mogli wysłuchać ciekawych przygód, które spotkały pana Marka w trakcie liczącej niemal 4000 kilometrów wędrówce, jego wielkiej wierze, samozaparciu i motywacji. Wychowankowie byli bardzo zainteresowani spotkaniem i dużo z niego wynieśli dla siebie.

     


Spotkanie z doradcami zawodowymi

W naszej świetlicy gościliśmy doradców zawodowych z PUP w Pleszewie p. Anną Dąbkiewicz, Katarzyną Trawińską i Sylwię Wołowicz – Wolińską w ramach programu Start w Dorosłość, realizowanym dla wychowanków placówki. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się min. co to jest urząd pracy, czym się zajmuje, w czym pomaga bezrobotnym, jakie szkolenia prowadzi i jakie staże organizuje. Wychowankowie obejrzeli krótki film zachęcający do podjęcia nauki w Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Pleszewie. Podczas spotkania chłopcy byli bardzo zainteresowani tematem, zadawali mnóstwo pytań, otrzymali broszury informacyjne dotyczące samego urzędu, jaki i sporządzania dokumentów aplikacyjnych. Wszyscy uczestniczy spotkania prowadzący jak i wychowankowie widzą konieczność zorganizowania kolejnego spotkania z doradcami.

    

 


Jasełka

19 grudnia nasi wychowankowie, przy pomocy członków scholi kościelnej, wystawili bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny. Zebranym licznie gościom czas upływał pod znakiem pięknych polskich kolęd i fragmentów pisma świętego, traktujących o przyjściu na świat Mesjasza. Ponadto: Przedstawiciele Powiatu Pleszewskiego, mieszkańcy Marszewa, Dyrektor Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego, pani Sędzia, Kierowniczka Internatu Szkoły Rolniczej, pracownicy MOW-u i Zespołu Placówek Specjalnych oraz podopieczni, przy wspólnym stole, oglądali slajdy z ostatnich 5 lat działalności Ośrodka, na których uwieczniono najważniejsze momenty z życia placówki. Podczas uroczystości zorganizowano także kiermasz rękodzieła i wyrobów cukierniczych, wykonanych przez naszych chłopców, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie zebrane pieniądze przekazane zostaną na potrzeby wychowanków. Tegoroczne Jasełka przygotowała pani Marta z panem Maciejem i trzynastoma podopiecznymi.

    

    


Wizyta pań z Sanepidu

Dnia 8 grudnia, przedstawicielki pleszewskiego Sanepidu umożliwiły naszym wychowankom zbadanie ilości tlenku węgla w wydychanym przez nich powietrzu. Chłopcy, dzięki alkogoglom, mogli także poczuć, w jaki sposób spożywany alkohol upośledza ich zmysły. Wszystkie doświadczenia podsumowane zostały wykładem na temat szkodliwości nałogów.

  

 


PODZIĘKOWANIE

Dziękujemy Agencji Nieruchomości Rolnych z Warszawy za otrzymane prezenty. Wychowankowie, kierownik i pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie.

     


Prace manualne - ozdoby świąteczne

W naszym ośrodku przygotowania do Bożego Narodzenia w pełni! Chłopcy bardzo chętnie biorą udział w zajęciach plastycznych podczas których wykonują ozdoby. W czasie zajęć chętnie słuchają także kolęd i pastorałek. W powietrzu unosi się wyjątkowa, świąteczna atmosfera! Dzięki Kalendarzowi Adwentowemu każdy chłopiec może sprawdzić ile dni pozostało do wieczoru wigilijnego. Jak widać- na korytarzach, świetlicach oraz w pokojach wychowanków panuje iście bożonarodzeniowy nastrój!

    


Wyjazd do Teatru

1.12. 2016r. najmłodsi wychowankowie wraz z p. Martą uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt. "Diabełek Pawełek". Wizyta w teatrze była bardzo udana! Po spektaklu nadszedł czas na małą przekąskę ;-)

    


Andrzejkowe wróżby

Dnia 26 listopada wychowankowie MOW Marszew mieli okazję w tradycyjny sposób uczcić Andrzejki lejąc wosk przez ucho od klucza, przekłuwając serca, przestawiając lewe buty w kierunku drzwi, oraz sprawdzić co przyniesie im przyszłość. Na każdego uczestnika zabawy czekał słodki poczęstunek. Doskonała zabawa i miła atmosfera sprawiła, że tegoroczne Andrzejki na długo pozostaną w pamięci chłopców.

     


Wizyta teatru profilaktycznego

22.11.2016r. do naszego ośrodka zawitał teatr profilaktyczny. Wychowankowie z zainteresowaniem obejrzeli spektakl mówiący o zgubnych skutkach zażywania dopalaczy i chętnie brali udział w pogadance, która odbyła się po zakończeniu przedstawienia.

    


Wernisaż fotografii "Pleszewskie Planty"

Chłopcy z grupy usamodzielnienia, w ramach obcowania z kulturą wysoką, wybrali się dnia 08.11.2017 z panią Agnieszką i panem Maciejem na wernisaż fotografii autorstwa pani Marii Cichy. Nauczycielka pleszewskiego liceum, z zamiłowania pasjonatka fotografii, pokazała zbiór swych prac, na których można było ujrzeć pleszewskie Planty z wielu ciekawych perspektyw. W trakcie wernisażu przeprowadzano licytację obrazów oraz przygotowano dwa piękne koncerty. Nie zabrakło także słodkich przekąsek ufundowanych przez licznie zebranych pleszewian. Wychowankowie byli pozytywnie zaskoczeni formą i przebiegiem imprezy, stwierdzając, że bardzo im się podobało.

     


Wszystkich Świętych

Nasi chłopcy, z okazji Święta Zmarłych, w tym roku pomogli czyścić zapomniane pomniki na cmentarzu, a po powrocie upiekli "straszne" ciasteczka - Pazury Czarownicy.

     


Sadzenie drzewek

Mateusz i Daniel wzięli udział w szczytnym projekcie zalesiania terenów. Wspólnie z grupą uczniów z ZSP w Pleszewie posadzili kilka sadzonek.

  


Wycieczka do I-szej Brygady Pancernej

W dniu 27.10.2016 grupa uczniów naszego Ośrodka wraz z uczniami ZPS w Pleszewie odwiedziła I-szą Brygadę Pancerną im. T. Kościuszki. Zapoznali się z historią jednostki, zadaniami żołnierzy nie tylko na polu bitwy. Mieli także okazję obejrzeć plac ćwiczeń, uzbrojenie, a nawet postrzelać ze specjalnego karabinu. Największą atrakcją była oczywiście możliwość oglądania czołgu, a także opancerzonego wozu dowództwa. Bogatsi o nowe doświadczenia (a także o prezenty od gospodarzy) pełni wrażeń, długo będziemy wspominać ten niezapomniany dzień . Bardzo serdecznie dziękujemy dowództwu jednostki, a w szczególności Panu kapitanowi Zbigniewowi Gierczakowi za życzliwość, oraz opiekę podczas naszej wycieczki.

     

 


Projekt Erasmus+ - wyjazd wychowanka do Niemiec

W dniach 20-25 listopada 2016r. wychowanek Wawrzyn oraz wychowawca Maciej Fulczyński wraz z delegacją z Czech i Turcji, gościli w niemieckim mieście Bad Langensalza. Było to pierwsze spotkanie w ramach projektu Erasmus+, które zaowocowało nawiązaniem ścisłej współpracy oraz integracją między uczestnikami. Zobaczyliśmy, jak odbywa się nauka w niemieckich szkołach, spotkaliśmy się z Burmistrzem, zwiedziliśmy okoliczne tereny przyrodnicze, ZOO, jarmark świąteczny oraz kopalnię soli. Dzieci mogły zawrzeć przyjaźnie podczas wspólnych prac i zabaw: wykonywali maski z gipsu, gotowali, grali w różne gry. Po tych kilku wyczerpujących, ekscytujących i bogatych w nowe doświadczenia dniach aż żal było wracać do domu.

     Wycieczka do Gołuchowa

W dniu 02.10.2016r w ramach Programu Zabytki Regionu odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Gołuchowa. Celem tego wyjazdu było poznanie i odkrycie walorów ziemi pleszewskiej, budzenie świadomości przynależności narodowej i wdzięczności za dziedzictwo kulturalno-narodowe. Wychowankowie zwiedzili Muzeum Leśnictwa, Park-arboretum, Pokazową Zagrodę Zwierząt ( żubry, koniki polskie ,daniele i dziki), Zamek Książąt Czartoryskich. Organizatorami wycieczki byli wychowawcy Rafał Frankiewicz i Jakub Zimny.

     

 


Spotkanie z Irańczykiem

22 września 2016 r. nasz ośrodek odwiedził gość z Iranu, Nima. Nasz gość jest wolontariuszem z międzynarodowego edukacyjnego stowarzyszenia AIESEC a do Marszewa przyjechał wraz z panią psycholog i wychowankami z Domu Dziecka w Pleszewie, gdzie przebywa od dwóch tygodni. Nima opowiedział nam o swoim kraju, religii i ludziach tam żyjących a następnie odpowiedział na niezliczoną ilość pytań.

   

 


Spływ kajakowy

25 września 2016 roku Daniel, Karol i kierownik MOW- u uczestniczyli w ekologicznym spływie kajakowym rzeką Prosną na odcinku Chocz – Gizałki. Imprezę zorganizował Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pleszewie w ramach ogólnoświatowej akcji ,,Sprzątanie Świata”. Ideą spływu było zwrócenie uwagi młodzieży na potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Wraz z innymi uczestnikami, sprzątaliśmy śmieci, które znajdowały się w wodzie i na brzegach rzeki. Po dopłynięciu na metę wzięliśmy udział w pikniku przy ognisku i konkursie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i znajomości Powiatu Pleszewskiego. Chłopcy przeszli również tradycyjny chrzest, który polegał na klepnięciu wiosłem.

     

 


Spotkanie z Ewą Wachowicz

>20 września 2016 r. grupa wychowanków uczestniczyła w pleszewskiej bibliotece w ramach Bibliotecznej Akademii Rozmaitości w spotkaniu z Ewą Wachowicz. Dziennikarka telewizyjna, jurorka programu „Top Chef” oraz autorka książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej opowiadała o swoich pasjach: gotowaniu i wycieczkach wysokogórskich. Nie zabrakło również wspomnień dotyczących polityki, w której przed ponad dwudziestu laty pani Ewa czynnie uczestniczyła pełniąc funkcję sekretarza prasowego premiera Waldemara Pawlaka. Chłopcy po spotkaniu ustawili się w kolejce po autograf oraz do zdjęcia z byłą Miss Polonia.

   


Góra Krzyża Jubileuszowego - koncert religijny

18 Września podopieczni wraz z panią Agnieszką i panem Maciejem pojechali pod Górę Krzyża Jubileuszowego znajdującego się w okolicach Kobylej Góry. Na miejscu odbywał się festyn dziękczynny za Światowe Dni Młodzieży organizowany przez księży z Pleszewa. Nasi chłopcy mogli wysłuchać przepięknego koncertu, wziąć udział w animacjach prowadzonych przez Ks. Przemysława oraz uczestniczyć w mszy. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyła się relikwia z kawałkiem kamienia wyłupanego z grobu Pana Jezusa, po dotknięciu której, wg wierzeń, spływa na człowieka szczęście i zdrowie.

     


 


Sprzątanie Świata

Po raz kolejny nasi podopieczni włączyli się w akcję sprzątania świata. W tym roku sprzątaliśmy okoliczny las. Do naszych worków tym razem wpadło kilkadziesiąt kilogramów butelek i plastików oraz fragmenty starej kanapy.

     

 


1 Września- upamiętnienie wybuchu II Wojny Światowej

Wychowankowie z naszej placówki wzięli udział w upamiętnieniu ofiar II Wojny Światowej, składając kwiaty pod pomnikiem 70 Pułku Piechoty w Pleszewie. Uczcili pamięć poległych, złożyli wiązankę i oddali hołd pomordowanym.