Remont gr III

Dnia 11.07.2018r. chłopcy którzy jeszcze nie pojechali do domów na okres wakacyjny bardzo chętnie zabrali się do remontu korytarza grupy III. Przy pomocy wychowawcy Pana Piotra Puśleckiego mieli okazję przeszlifować sufit oraz ściany boczne pacą z papierem ściernym i tak przygotowane podłoże pomalować farbą emulsyjną. Oczywiście farbę na ściany trzeba było wcześniej przygotować, dobierając odpowiedni kolor z wykorzystaniem specjalnych pigmentów oraz proporcji przy mieszaniu.

   


Kręgielnia

Dnia 09.07.2018r. wychowankowie MOW w Marszewie wspólnie z Panem Piotrem Puśleckim udali się na kręgielnie bowlingową w parku wodnym PLANTY w Pleszewie. Chłopcy zagrali turniej, rywalizacja była zacięta, ale i pełna dobrej zabawy i humoru. Wygranym okazał się Dawid, który zdobył 605 punktów.

    


Basen odkryty

Wychowankowie korzystając z sprzyjających warunków atmosferycznych w dniu 08.07.2018r. spędzili popołudnie z wychowawcą Panem Piotrem na odkrytym basenie w Pleszewie. Korzyści z pływania są ogromne: zdrowe ciało, znakomita kondycja, równomiernie rozwinięte mięśnie. Czas spędzony nad wodą jest świetną rozrywką, a w połączeniu z grami i zabawami jest doskonałym pomysłem na aktywny wypoczynek dla naszej młodzieży.

  


Wolontariat - pomoc w porządkowaniu terenu mieszkańcom Pleszewa

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie cyklicznie pomagają osobom z powiatu pleszewskiego. Tym razem udział w organizowanej akcji brało udział ośmiu wychowanków pod opieka wychowawców Piotra Puśleckiego i Tomasza Gila. Chłopcy pomagali przy wrzucaniu drewna do piwnicy, porzadkowali teren, oraz utwardzali nawierzchnie w ogrodzie. Na zakończenie mieszkańcy w podziękowaniu za wykonaną pracę przygotowali grilla i napoje.

    


Powitanie wakacji w Gołuchowie

/>Dnia 26.06.2018r odbył się wyjazd do Gołuchowa. Podczas wycieczki wychowankowie zwiedzili ogromny głaz narzutowy - największy w Wielkopolsce i jeden z większych w kraju. Można do niego tylko dojść szlakiem pieszym lub dojechać rowerem. Ale warto go zobaczyć... Kamień ma długość 8,5 m, szerokość 6,5 m, wysokość nad ziemią 3,5 m, a obwód 22,0 m. Ponadto z wychowankowie odwiedzili, oraz zapalili znicze przy Pomniku ofiar pomordowanych przez hitlerowców. Nad zalewem gołuchowskim chłopcy uczestniczyli w zorganizowanej lekcji pływania i zabawami w wodzie jak i grali w różne gry na pobliskim placu gier. Organizatorem wycieczki był pan Piotr Puślecki.

     


Zakończenie Roku Szkolnego

Przeszedł w końcu upragniony czas - czas wakacji. Nasi podopieczni przygotowali z okazji rozdania świadectw humorystyczną Akademię, która bardzo się spodobała nauczycielom, wychowawcom i Dyrekcji. Następnie rozdano wszystkim świadectwa i przypomniano o zasadach bezpiecznego urlopowania.

    


Odwiedziny w Urzędzie Pracy w Pleszewie

Dnia 11.06.2018r. wychowankowie MOW w Marszewie w ramach programu usamodzielnienia odwiedzili Urząd Pracy w Pleszewie. Nasi podopieczni zostali zapoznani z procedurą, wymaganiami i warunkami niezbędnymi do rejestracji jako osoba bezrobotna. Urząd Pracy stworzył możliwość wychowankom bezpośredniego kontaktu z pracownikami w celu przybliżenia całej procedury. Ponadto udzielono informacji o możliwościach i formach pomocy, które mogą być zastosowane wobec wychowanka kiedy zyska status osoby bezrobotnej. Dzisiejsze spotkanie było rewizytą pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w MOW-ym w Marszewie (15.01.2018 r.) za co jesteśmy bardzo wdzięczni i chcemy podziękować pracownikom za okazaną pomoc i zrozumienie.

   


Turniej sportowy o puchar Dyrektora ZPS

Dnia 08.06.2018r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie odbyła się VII edycja Turnieju Sportowego o Puchar Dyrektora ZPS połączona z obchodami Dnia Dziecka. W trakcie wielu ciekawych konkurencji sportowych chłopcy mogli sprawdzić swoje umiejętności. W klasyfikacji końcowej Isze miejsce zdobyła grupa I, II grupa II, a III grupa III. Po zawodach na wychowanków czekał słodki poczęstunek. Organizatorami w tym roku byli: Pan Rafał, Pan Jakub, Pani Marta oraz Pani Kasia.

     

    


Żywa Lekcja Historii w bibliotece

5 czerwca odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie niezwykła lekcja żywej historii pt. „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Prelekcja, której elementem jest pokaz walk przybliżyła najważniejsze wydarzenia i daty z historii z okresu od II połowy XVI wieku do końca wieku XVII. Nasi wychowankowie biorący udział w lekcji wraz z kierownikiem ośrodka panem Mateuszem włączyli się w odtwarzanie scenek historycznych. Zajęcia uatrakcyjnił także pokaz wybijania monet oraz prezentacja oręża.Zajęcia zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu „Biblioteczne podróże w czasie” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

     


Festyn "Dzień Rodziny"

Z okazji Dnia Dziecka otrzymaliśmy zaproszenie uczestnictwa w rodzinnym festynie zorganizowanym przez Dom Dziecka w Pleszewie. Na zaproszonych gości i naszych podopiecznych czekało wiele atrakcji i konkursów. Dzieci spędzały aktywnie czas bawiąc się na dmuchanym zamku, była fotobudka, wata cukrowa, pokazy taneczne, przeciąganie liny. Imprezę wsparli wolontariusze z Powiatowego Centrum Wolontariatu, Policja, Straż Pożarna i motocykliści z klubu "Iskra" którzy zaprezentowali swoje pojazdy.

       


Tratwa Festiwal Pleszew 2018

Nasi wychowankowie po raz czwarty mieli okazję uczestniczyć w festiwalu Tratwa Pleszew. Festiwal jest świętem „Tratwy”, a tym samym świętem przyjaźni – przyjaźni człowieka z człowiekiem, a także – przyjaźni człowieka z Bogiem. Dlatego „Tratwa” Festiwal to nie tylko koncerty, warsztaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, ale również wspólna modlitwa i czas rekolekcji. Wychowankowie MOW Marszew uczestniczyli w wybranych przez siebie warsztatach (Co by tu zmalować? – warsztaty graffiti, Poczuj ten rytm – warsztaty bębniarsko – perkusyjne, Warsztat rysunkowy, Gotuj z Padre, Warsztat beat – box) które z pewnością rozwinęły ich umiejętności, hobby, ale również wprowadziły ich w coś zupełnie nowego. Braliśmy udział w spotkaniach z gośćmi specjalnymi m.in. Jasiem Melą czy koncertach ks. Jakuba Bartczaka, Moniki Urlik i Antka Smykiewicza.

   

   


Wizyta w Straży Pożarnej

Wychowankowie MOW w Marszewie odpowiedzieli na zaproszenie Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie i wraz z panem Tomkiem, w niedzielę 20 maja wzięli udział w festynie na terenie Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie. Uczestniczyli w pokazach ratownictwa drogowego, obserwowali pokazy gaśnicze, pokazy ratownictwa wysokościowego i szkolili się z podstaw ratownictwa medycznego oraz udzielania pierwszej pomocy.

      


Bierzmowanie 2018r

W dniu 5 maja 2018 roku w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Pleszewie pięciu wychowanków MOW w Marszewie przystąpiło do sakramentu bierzmowania . Otrzymali oni ten sakrament przez ręce ks. bp. Stanisław Napierały. Jesteśmy wdzięczni Bogu za tę łaskę.

     


Remont korytarza

Chłopcy z gr II przy pomocy wychowawców postanowili gruntownie wyremontować korytarz na swojej grupie. Skrobanie, gipsowanie, szlifowanie i malowanie zajęło im ponad 2 tygodnie, ale efekty wynagrodziły ciężką pracę.

      

    


Nasze graffiti

Nasi podopieczni bardzo chętnie przyozdabiają swoje pokoje. Z pomocą pana Macieja przez ostatnich kilka miesięcy na ścianach swych pomieszczeń rysowali ciekawe rysunki, widoczne na zdjęciach pod spodem.

      

     


Przygotowanie wystroju Wielkanocnego

Przygotowania do Świat Wielkanocnych ruszyły pełną parą. Wychowankowie podczas zajęć plastycznych z panią Martą zadbali o wystrój ośrodka.

     


Warsztaty Plastyczne

W dniu 13.03.2017r. Wychowankowie grupy II wraz z wychowawcą udali się do Biblioteki publicznej na warsztaty plastyczno-techniczne. Na których uczyli się jak robić stroiki na Święta Wielkanocne. Wszyscy chłopcy grupy II uczestniczyli w zajęciach i każdy z nich zrobił swój stroik Wielkanocny.

     


Dzień Kobiet-upominki

Nasi chłopcy pamiętali o święcie kobiet, dlatego wręczyli wszystkim pracownicom MOW-u drobne upominki.

     


Dzień Kobiet

Przygotowania do Dnia Kobiet ruszyły w ośrodku pełną parą. Chłopcy wraz z panią Martą przygotowali gazetkę podczas zajęć plastycznych, by nikt nie zapomniał o tym ważnym dniu!

     


Tłusty czwartek - Pączki i Faworki

Nasi chłopcy to ogromne łakomczuchy, o czym można było przekonać się szczególnie w tłusty czwartek. Jak co roku, podopieczni z gr II, w ciągu kilku godzin przygotowali i usmażyli dla wszystkich wychowanków i pracowników MOW-u: 95 pączków z marmoladą i lukrem oraz 300 faworków z cukrem pudrem.

     


Spotaknie z ciekawym człowiekiem - zawodnik MMA

W dniu 13.01.2018r. na Zaproszenie Pana Tomka, ośrodek odwiedził zawodnik i sędzia MMA, Bartłomiej Czajak, który rozmawiał z wychowankami na temat ,,czym jest sport w życiu młodego człowieka ". Pokazał rękawice i ochraniacze w jakich walczą zawodowi zawodnicy oraz zaprezentował film z jego udziałem w gali MMA we Wrześni. Na koniec każdy z chłopców otrzymał od Pana Bartka firmowy t-shirt.

     


Wychowankowie dla WOSP

14 stycznia 2018r. podczas 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nasi podopieczni wzięli udział w biegu "Policz się z cukrzycą". Pomagali w ten sposób zbierać datki na WOŚP, oraz propagowali zdrowy tryb życia. Najwięcej kilometrów w tej słusznej sprawie przebiegł Patryk z grupy II (5,5 km).

   


Spotkanie z ciekawym człowiekiem - goście ze Szwecji

03.01.2018r. w naszej placówce zjawili się bardzo ciekawi goście. W ramach cyklu Spotkań z Ciekawym Człowiekiem Pani Marta zaprosiła do ośrodka Państwa Bernadetę Daii Lindner oraz Pana Abbasa Daii wraz z córką Nelly. Pani Bernadetta od lat mieszkająca na stałe w Szwecji podzieliła się z naszymi wychowankami tradycjami oraz zwyczajami świąteczno-noworocznymi panującymi w tym skandynawskim kraju. Natomiast Jej mąż opowiedział chłopcom o zwyczajach noworocznych Iranu- kraju z którego pochodzi. Nelly dla każdego wychowanka przywiozła słodki poczęstunek. Chłopcy z ciekawością słuchali opowiadań gości oraz bardzo chętnie zadawali pytania. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie!

   


Festyn Świąteczny w Zawidowicach

12 grudnia 2017r. Pani Agnieszka wraz z panem Maciejem zabrali chłopców ze swojej grupy wychowawczej do Zawidowic, gdzie organizowany był festyn świąteczny. Nasi chłopcy wykonywali stroiki świąteczne oraz samodzielnie formowali i wypiekali pierniki. Wszyscy wysłuchali także przepięknego koncertu kolęd i pastorałek.

     

 


Podziękowania za dary

Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Gramczewskiej oraz grupie biegowej PRO366 z Poznania, za przekazanie wychowankom ośrodka prezentów świątecznych w postaci odzieży, odzieży sportowej oraz kocy. Jesteśmy pewni, że zostaną one w odpowiedni sposób spożytkowane. Wszyscy wychowawcy oraz wychowankowie życzą zdrowych, spokojnych oraz rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

  


Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową

Jak każdego roku w naszym ośrodku odbył się konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową. Wychowankowie pod czujnym okiem pani Marty wykonywali swoje prace. Rozwiązanie konkursu miało miejsce podczas spotkania jasełkowego. Laureatem został Jakub Perlik z grupy III. Serdecznie gratulujemy wygranej!

    


Zajęcia na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Pleszewie

22 Listopada 2017r. wychowankowie MOW w Marszewie odwiedzili strzelnicę Bractwa Kurkowego w Pleszewie, która jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Naszą młodzież ugościł Instruktor Strzelectwa Państwowego pan Jerzy Krawczyk - Król Kurkowy w latach: 2003, 2014, 2015 oraz 2017. Pan Jerzy opowiedział o swojej pasji, zapoznał z działalnością i historią Bractwa Kurkowego a także zaprezentował różnego rodzaju broń. Młodzież z naszego ośrodka pod nadzorem wychowawcy- pana Tomka, oraz instruktora- pana Jurka miała możliwość spróbować swoich sił w strzelaniu z broni sportowej.

      


Bierzmowanie

Dnia 18 listopada 2018 w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu o godz.11.00 uczestniczyliśmy w Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. Prałata Adama Modlińskiego, który wyznaczony jako szafarz w zastępstwie ks. biskupa udzielił sakramentu bierzmowania :Mateuszowi Wroczyńskiemu , Konradowi Kusiołkowi i Bartoszowi Żebrackiemu. Dziękujemy bardzo wszystkim ,którzy pomogli nam w umożliwieniu przyjęcia tego sakramentu.

   


Zajęcia plastyczne

Wychowankowie podczas zajęć artystycznych najbardziej ochoczo podchodzą do wycinanek, wyklejanek i rysunku. Dzięki temu nasz korytarz i świetlice na bieżąco ozdabiane są przez ich dzieła.

     


Zajęcia kulinarne

Nasi chłopcy bardzo lubią uczestniczyć w zajęciach kulinarnych. Przez ostatnie dwa miesiące odbyło się ich już kilkanaście. Wychowankowie przez ten czas nauczyli się robić: drożdżówki, rogaliki marcińskie, pierniki, pizzę, fasolkę po bretońsku, tort lodowy i kilka innych ciekawych potraw.

     


Odwiedziny wokalistki Pauliny Lendy

12 Listopada do naszego Ośrodka zawitała para znakomitych artystów: pani Paulina Lenda (wokalistka, uczestniczka Mam Talent, Szansy na Sukces, Must Be The Music) oraz pan Piotr Kozub (bluesman, gitarzysta). Wizytę zawdzięczamy panu Arturowi Kowalskiemu, który dzień wcześniej organizował koncert powyższych muzyków w pleszewskim klubie Hades, w ramach "Muzycznych Zaduszek" oraz pani Agnieszcze Kowalskiej, która prowadzi dla naszych chłopców cykl "Spotkania z ciekawym człowiekiem". Nakłonili oni powyższych artystów, by odwiedzili naszych chłopaków w Marszewie, na co muzycy chętnie przystali. Wizyta przebiegała w naturalnej, przyjacielskiej atmosferze, goście mieli niezwykle ciepłe i szczere podejście do podopiecznych. Bardzo chętnie odwiedzili pokoje wychowanków, odpowiadali na pytania, robili wspólne zdjęcia, rozdawali autografy. Następnie przez ponad godzinę opowiadali o muzyce, tatuażach, pasjach, trudach i blaskach ich pracy oraz niezwykle ciekawej drodze życiowej, przez którą przeszli. Dali się także namówić chłopcom na wykonanie kilku utworów. Pani Paulina przepięknie i niezwykle emocjonalnie zaśpiewała utwór "Hallelujah" a także specjalnie dla naszych podopiecznych zmiksowała w fantastyczny sposób Eminema z Beatlesami. Pan Piotr z kolei pokazał na czym polega prawdziwy Blues. Serdecznie dziękujemy naszym gościom, za to, że znaleźli dla nas czas i zechcieli do nas wpaść na pogawedkę i mini koncert. Życzymy wam z całego serca sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym, na pewno o was nie zapomnimy.

    

    


Wolontariat - pomoc we wrzucaniu węgla

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie cyklicznie pomagają osobom starszym z powiatu pleszewskiego przy wrzucaniu węgla. Udział w organizowanej akcji brała udział cała grupa I pod opieka wychowawcy Jakuba Zimnego. Poprzez wolontariat i pomoc osobom starszym wychowankowie resocjalizują się, nabierają empatii oraz szacunku do osób dorosłych. Ponowna socjalizacja poprzez pracę już od lat uważania jest za bardzo skuteczną i z pewnością przyniesie w szerszej pespektywie wiele korzyści naszym podopiecznym.

   


Wszystkich Świętych

1 listopada.2017r. w Dniu Wszystkich Świętych wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie wraz z wychowawcą - panem Tomkiem, uczcili pamięć Żołnierzy 70 Pułku Piechoty, zapalając znicz pod tablicą pamiątkową w Pleszewie. Zwiedzili też cmentarz przy ul. Kaliskiej w Pleszewie i pomodlili się za zmarłych, przy Grobie "Pomordowanych Ofiar Terroru Hitlerowskiego 1939-1942r".

   


Dzień Dyni

W dniu 26.10.2017r. Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie wraz z wychowawcą - panem Tomkiem, obchodzili Dzień Dyni. W czasie obchodów wychowankowie przypomnieli sobie, jakie wartości odżywcze i właściwości lecznicze ma, to typowo jesienne, warzywo. Nie mogło zabraknąć również warsztatów plastycznych z dynią w roli głównej.

    


Dzień Chłopca

30.09.2017r. w naszym ośrodku odbyła się impreza z okazji Dnia Chłopca. Pani Marta, Pani Agnieszka oraz Pani Małgosia zadbały o organizację uroczystości w czasie której miał miejsce konkurs o miano "Chłopaka na medal". Wychowankowie chętnie rywalizowali o zdobycie zaszczytnego tytułu. Chłopcy zmierzyli się w kilku konkurencjach: między innymi: picie wody z cytryną (konieczny był szeroki uśmiech na koniec), improwizacja taneczna do utworu "Jezioro łabędzie", czy też pomalowanie twarzy kolegi. Rywalizacja przebiegała pod znakiem wspólnej zabawy i śmiechu. W tym roku "Chłopakiem na medal" został Dawid. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy wychowankowie mogli liczyć na słodkie paczki z okazji ich święta. Panie nie zapomniały także o "dużych" chłopcach - pracownicy ośrodka także otrzymali drobne prezenty.

    


Sprzątanie świata

17 września wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie dołączyli do ogólnoświatowej Akcji "Sprzątanie świata-Polska”. Chłopcy po okiem wychowawców odwiedzili pobliski las w celu posprzątania i usunięcia zalegających śmieci, do akcji został użyczony samochód, którym młodzież wywoziła zanieczyszczenia do kontenerów.

     


Uczczono 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej

1 września w uroczystości upamiętniającej wybuch II wojny światowej przygotowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie oraz Związek Harcerstwa Polskiego w Pleszewie wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, szkół, służb mundurowych oraz stowarzyszeń i organizacji społecznych, a także nasi wychowankowie. Kwiaty złożono na mogiłach ofiar wojny: głównym grobowcu oraz osób wymordowanych w obozach pracy w podpleszewskim Łaszewie i ofiar nalotu z 1 września.