Produkt końcowy projektu - Przewodnik

Nasz dwuletni projekt dobiegł końca. Podsumowaniem owocnej współpracy było napisanie przewodnika w dwóch językach, który pokazuje najpiękniejsze zakątki naszego regionu. Przewodnik skierowany jest do naszych partnerów oraz wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby zagościć w naszej pięknej okolicy. W przystępny sposób opisuje najciekawsze miejsca, oraz pokazuje gdzie można wypocząć i się rozerwać. Poniżej zamieszczone są oba przewodniki w formacie PDF, które można przeczytać i pobrać.

 

                                         Przewodnik po Polsku 

 

                                         Przewodnik po Niemiecku 

 


Wizyta zagranicznych gości w Polsce

W dniach 13.05 – 19.05.2018 mieliśmy okazję gościć w Pleszewie dwudziestoosobową delegację uczniów, nauczycieli i dyrektorów z trzech różnych państw. Spotkanie w ramach projektu „Erasmus + 2016-2018” było ostatnim etapem współpracy między Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie a szkołami z Niemiec, Turcji i Czech. Zagraniczni przyjaciele przez cały tydzień obserwowali model nauki w szkolnictwie polskim. Mieli okazję wypiekać bułki w Muzeum Vogt`a, uczestniczyli w festynie zorganizowanym z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych i pływali kajakami po Prośnie. Ponadto we Wrocławiu zwiedzili Hydropolis i ZOO, w Kaliszu poznali historię najstarszego polskiego miasta, w Góreczniku zobaczyli park olbrzymich owadów, a w Kórniku zwiedzili Zamek i przepiękne Arboretum. Po tygodniu ciekawych doświadczeń przyszedł czas na podsumowanie, gdyż Projekt Erasmus+ dobiegł końca. Koordynatorka strony polskiej, pani Izabela Ciszewska, z niekrytym wzruszeniem podziękowała wszystkim zaangażowanym za dwa lata intensywnej pracy i zapewniła, że chęci i zapału nam nie brakuje, dlatego od września bierzemy się do roboty i rozpisujemy kolejne projekty.

      

     

 


Zajęcia krajoznawcze

W ramach projektu Erasmus + nasza szkoła brała udział w zajęciach krajoznawczych na temat kultury, geografii i historii naszych partnerów z Czech, Niemiec i Turcji, a przy okazji utrwalali wiedzę o Polsce. Uczniowie poszczególnych klas rozwiązywali quizy krajoznawcze, za pomocą technologii informacyjnych poszukiwali różnych informacji o poszczególnych krajach, a efektem końcowym są wykonane przez uczniów plakaty, prezentujące najciekawsze miejsca, warte zobaczenia, oraz najważniejsze ciekawostki o naszych partnerach.

     

 


Wyprawa do Turcji

Ostatnia podróż odbyła się w dniach 21-28.10.2017r do przyjaciół ze szkoły İnönü İlkokulu, znajdującej się w słonecznej Alanyi, czyli popularnym regionie turystycznym na Riwierze Tureckiej. Gospodarze przyjęli polską, czeską i niemiecką delegację niezwykle ciepło i zorganizowali nam bardzo ciekawy, napięty i pełen wrażeń program. Mogliśmy, między innymi, poznać metody nauczania oraz realia, panujące w kilku tamtejszych szkołach podstawowych, jak również pooglądać liczne pracownie w szkole specjalnej. Odwiedziliśmy także burmistrza Alanyi oraz koordynatora Oświaty i liczną kadrę nauczycielską. Na każdym kroku wszyscy częstowani byli, bardzo popularną w Turcji, czarną herbatą i świeżymi owocami. Gospodarze zadbali również o najmłodszych gości, organizując: rejs statkiem, wycieczkę do kanionu, zwiedzanie jaskini i zamku na skale, przejażdżkę jeepami po górach czy pokaz delfinów. Nie mogło również zabraknąć kąpieli w ciepłym morzu podczas odpoczynku na najpiękniejszej tureckiej „Plaży Kleopatry”. Po niezwykle pasjonującym, obfitującym w niezapomniane przeżycia tygodniu, trzeba było, z bólem serca i wzruszeniem, wrócić do ojczyzny, do naszych codziennych obowiązków. Z pewnością ten wyjazd pozostanie na długo w sercach wszystkich delegacji. Nasza tęsknota nie potrwa jednak długo, bo już za kilka miesięcy, spotkamy się wszyscy razem w Pleszewie, gdzie podczas ostatniego etapu projektu Erasmus+ to my będziemy gospodarzami.

       

       

        

        

      


Olimpiada Sportowa

05 Listopada 2017r. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w olimpiadzie sportowej. Wśród konkurencji nie zabrakło rzutów piłką, pchnięcia kulą, biegów czy skoków w dal. Olimpiada odbyła się w miesiącu październiku również w pozostalych szkołach partnerskich w Niemczec, Czechach i Turcji. Każda szkoła miała ten sam zakres dyscyplin, ilość uczestników oraz podobny przedział wiekowy.  Podsumowanie międzynarodowej olimpiady odbędzie się podczas naszego pobytu w Turcji, tam też zostaną rozdane nagrody i dyplomy.

 

 


Wycieczka do lasu

05 czerwca 2017 uczniowie klasy I-III szkoły podstawowej uczestniczyli w drugim etapie naszej wędrówki w ramach projektu Erasmus+, podczas której poznali zasady odpowiedniego zachowania się w lesie, uczyli się rozróżniać gatunki różnych drzew i roślin, oraz podziwiali leśne zwierzęta m.in. czaple, sarny, oraz żeremie bobrów. Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc panu leśniczemu Rafałowi Mizerkiewiczowi.

      

 


Graffiti- upiększanie ścian zewnętrznych

Niektóre elementy muru naszej szkoły, były zdewastowane i popisane sprayami. Postanowiliśmy odnowić, przy pomocy graffiti, jedną z takich ścian.

   

   

 


Drugie spotkanie - Czechy 2017r.

Kolejnym etapem projektu była wizyta u naszych południowych sąsiadów w mieście Stara Paka w dniach 14-19 Maja 2017r. Wraz z delegacjami z Czech, Turcji i Niemiec spędziliśmy intensywny tydzień, przepełniony ciekawymi wizytami i interesującymi wydarzeniami. Mogliśmy z bliska obserwować jak w Czechach wygląda kształcenie w szkole podstawowej oraz przedszkolach, jedliśmy posiłki w szkolnych stołówkach i rozmawialiśmy z uczniami. Spotkaliśmy się w starej, ponad 100-letniej bibliotece, z panem Burmistrzem, który wręczył nam okolicznościowe emblematy i opowiedział o historii swojego miasteczka. Ponadto nasi uczniowie mieli okazję dokładnie poznać region, w którym rezydowaliśmy. Zwiedziliśmy Bożkowskie Jaskinie, charakteryzujące się licznymi naciekami skalnymi i stałą temperaturą powietrza oscylującą w granicach 7°C. Spacerowaliśmy po miasteczku Jičín, z którego pochodzą bajkowe postaci Rumcajsa i Cypiska, a na deptaku można sfotografować się przy posągu złotego smoka. Poznaliśmy najpiękniejsze zakątki "Czeskiego Raju" - geoparku, obfitującego w malownicze krajobrazy, wiekowe zamki i skalne miasta. Pojechaliśmy także do stolicy Czech - Pragi, która zachwyciła nas swoją architekturą. Widzieliśmy zamek królewski na Hradczanach, przeszliśmy most Karola, pływaliśmy po Wełtawie oraz skosztowaliśmy lokalnych przysmaków: trdelników i parek w rohliku. Dzieciaki od kuchni mogły zobaczyć, jak żyje się w typowych czeskich domach, bowiem na noclegi zostawały zabierane przez tamtejsze rodziny. Dzięki temu miały okazję poznać czeskie zwyczaje, spróbować regionalnych dań i pobawić się z tamtejszymi rówieśnikami. Naszą wizytę zakończyliśmy wspólną kolacją i pełni wrażeń wróciliśmy do Polski. Trzecim  etapem naszego programu Erasmus+, będzie wizyta w tureckiej Alanyi jesienią tego roku.

    

     

    

    


Tydzień projektowy w ZPS

Wraz z początkiem wiosny wznowiliśmy prace nad naszym projektem edukacyjnym Erasmus +. Tym razem zgodnie z założeniami naszego projektu upiększaliśmy naszą szkołę oraz naszą okolicę. Jednym z etapów była edukacja naszych uczniów o konieczności dbania o nasze lasy i o otaczającą nas roślinność. Odbyliśmy zatem wycieczkę do lasu, gdzie nasi najmłodsi uczniowie sadzili swoje pierwsze drzewa, a dzięki obszernej wiedzy Pana Leśniczego mogli nauczyć się rozpoznawać ślady różnych zwierząt , nazwy niespotykanych roślin leśnych oraz odgłosy lasu. W drugim etapie uczniowie naszej szkoły przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami sami zbudowali piękne donice drewniane, oraz wybrali kwiaty i pnącza, które potem wspólnie zasadzili i ozdobili teren naszej szkoły.

    

   


Nowości w ZPS – Graffiti

Tym razem, do zrealizowania założeń projektowych Erasmus +, posłuchaliśmy naszych uczniów i zgodnie z ich inwencją, ozdobiliśmy w naszej szkole ścianę kolorowym rysunkami. Wykorzystaliśmy chęci i zapał naszych wychowanków z MOW i przy pomocy zaprzyjaźnionego fachowca, wykonaliśmy w sobotnie przedpołudnie graffiti na jednej z naszych ścian. Oto efekty.

  


Dzień Języka Niemieckiego

Jednym z założeń projektu Erasmus+ było zorganizowanie dnia języka niemieckiego. Panie Iza i Kinga wraz z kilkunastoma uczniami przygotowali wspaniałe przedstawienie, w którym nie zabrakło piosenek, tańców i dekoracji, nawiązujących do naszych zachodnich sąsiadów. Poza tym uczniowie przygotowywali projekty logo, nosili koszulki Erasmusa oraz zachęcali do nauki języków obcych.

 


Konkurs na logo Erasmus+

W ramach projektu edukacyjnego Erasmus + uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie na logo projektu, które będzie nam towarzyszyło w kolejnych etapach naszej zagranicznej współpracy. Przy prężnej współpracy zespołu artystycznego udało nam się wykonać piękne prace, spośród których musieliśmy wyłonić najlepszą. Wkład pracy uczniów i ich pomysłowość oraz pracowitość zachwyciła komisję oceniającą, dlatego tak trudno było wyłonić zwycięzcę. Podczas Dnia Języka Niemieckiego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, logo autorstwa ZE III B pod opieką pani Moniki Dzierli-Wodeckiej, będzie wydrukowane na koszulkach oraz na folderach naszego projektu.

     

 


Najpiękniejsze zakątki Wielkopolski

Poniższy film przedstawia najważniejsze i zarazem najpiękniejsze miejsca naszego regionu. W dużym skrócie pokazujemy w nim, naszym przyjaciołom z Czech, Niemiec i Turcji, ciekawe propozycje warte zwiedzenia. Nie zabrakło również akcentów rozrywkowo-wypoczynkowych, z których także jesteśmy bardzo dumni.


Wędrówka piesza - Gołuchów

Kolejny etap naszego projektu zaliczony. Tym razem wspólnie z klasą II gimnazjum spędziliśmy bardzo aktywnie dzień podczas pobytu w Gołuchowie. Wędrówkę rozpoczęliśmy od spaceru po zamkowych komnatach, podczas którego poczuliśmy ducha dawnych lat oraz podziwialiśmy ówczesne malarstwo. Następnie odwiedziliśmy zagrodę żubrów i innych leśnych zwierząt. Następnie dotarliśmy do głazu św. Jadwigi, największego w Wielkopolsce kamienia. Etapem wieńczącym naszą ponad trzygodzinną wędrówkę był krótki relaks nad gołuchowskim jeziorem. Opiekunami i organizatorami byli: pan Maciej Fulczyński i pani Izabela Ciszewska.

              

 

 


Pierwsze spotkanie - Niemcy 2016

W dniach 20-25 listopada 2016r. gościliśmy wraz z delegacją z Czech i Turcji, w niemieckim mieście Bad Langensalza. Pierwsze spotkanie w ramach projektu zaowocowało nawiązaniem ścisłej współpracy oraz integracją między uczestnikami. Zobaczyliśmy, jak odbywa się nauka w niemieckich szkołach, spotkaliśmy się z Burmistrzem, zwiedziliśmy okoliczne tereny przyrodnicze, ZOO, jarmark świąteczny oraz kopalnię soli. Dzieci mogły zawrzeć przyjaźnie podczas wspólnych prac i zabaw: wykonywali maski z gipsu, gotowali, grali w różne gry. Po tych kilku wyczerpujących, ekscytujących i bogatych w nowe doświadczenia dniach aż żal było wracać do domu.

      

    

 


                             

Od 01.września 2016 do 31. sierpnia 2018 uczniowie ZPS będą realizować unijny projekt edukacyjny Erasmums + w ramach akcji 2 „Partnerstwa strategiczne”, który polega na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych, zajmujących się edukacją szkolną. Celem projektu jest wprowadzenie długofalowych zmian oraz innowacji. W szczególności chodzi o zwiększanie osiągnięć młodych ludzi (szczególnie tych zagrożonych przedwczesnym opuszczeniem szkoły lub z niskim poziomem umiejętności podstawowych), a także o podnoszenie jakości wczesnej edukacji. Wymiany zagraniczne młodzieży i nauczycieli odbędą się pomiędzy szkołami partnerskimi z Niemiec, Turcji, Czech i oczywiście naszą szkołą . Podejmowane działania będą się skupiać przede wszystkim na zwiększeniu motywacji nauki języka niemieckiego , polepszeniu kompetencji językowych, oraz rozwijaniu i wzmacnianiu kompetencji zawodowych nauczycieli. Inicjatorką i koordynatorką projektu w naszej szkole jest Pani Izabela Ciszewska- nauczyciel języka niemieckiego.

 

                              Regulamin Erasmus+ (do pobrania)