UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

„Ile razem dróg przebytych ? Ile ścieżek przedeptanych ? (...)

Ile w trudzie nieustannym Wspólnych zmartwień, wspólnych dążeń ?

(...) Chciałbym wszystkie takie chwile Ocalić od zapomnienia”.

Słowami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego rozpoczęliśmy uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018 oraz pożegnania uczniów kończących Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy i Branżową Szkołę Zawodową Specjalną I stopnia. Absolwenci Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zostają jeszcze z nami. W części artystycznej zaprezentowaliśmy prezentację pt. „Wspomnień czar …”. Każdy mógł zobaczyć jak minął nam ten rok szkolny.

Potem nadszedł czas ostatnich podziękowań, czas wręczenia wyróżnień i nagród, czas pożegnania. Dziękowaliśmy i żegnaliśmy się z kochaną Dyrekcją, z pani Pedagog i pani Psycholog, z nauczycielami języka polskiego, historii, języków obcych, matematyki, geografii, biologii, chemii, fizyki, informatyki, techniki, plastyki i muzyki, wychowania fizycznego, z katechetami, z paniami pomocami i paniami sekretarkami. Szczególne podziękowania skierowane były do Wychowawców. To oni byli nami na dobre i na złe, zawsze cierpliwie i wyrozumiale uczyli nas i wychowywali. Nie zapomnieliśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas Wakacji. Na sam koniec skierowaliśmy również słowa do naszych Absolwentów, by nie zapomnieli o naszej szkole oraz do reszty społeczności szkolnej, że zbliżają się wakacje, czas beztroski, swobody, radości ale macie pamiętać, że we wrześniu będziecie musieli jednak powrócić w te kochane mury.

Podziękowaliśmy wszystkim za przybycie i pożegnaliśmy się. Wychowawcy, uczniowie i rodzice rozeszli się do klas. (ML)

    


Zakończenie zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania rok szkolny 2017/2018

 

     (ML)


Msza Święta na zakończenie roku szkolnego

 

W dn.21czerwca odbyła się Msza Święta na zakończenie roku szkolnego 2017/2018 celebrował ją ks. Kanonik Tadeusz Pietrzak. Była to również Msza w której podziękowaliśmy księdzu za współpracę z naszą szkołą. Na Mszy Świętej modliła się z nami ,grała i śpiewała s.Augustyna.(ML)

 

  


40 Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku”

W dniach 5 -7 czerwca 2018r. w stanicy harcerskiej „Leśna Polana” w Ostrowie Wlkp. odbył się zlot drużyn harcerskich „ Nieprzetartego Szlaku” rejonu kaliskiego. W pierwszym dniu zlotu po zakwaterowaniu braliśmy udział w powitalnym apelu i grze terenowej. Nocą ogłoszony został alarm, podczas którego musieliśmy wykazać się dużą odwagą wykonując różne zadania przy blasku księżyca. Drugi dzień zlotu był także dniem pełnym atrakcji. Uczestniczyliśmy w zajęciach plastycznych, konkursie piosenki harcerskiej i patriotycznej. Po południu odbyło się uroczyste ognisko. Wiele radości sprawiły nam wieczorne dyskoteki. W czwartek nadszedł czas rozstania...(ML)

  

 


Wyjazd w Góry Świętokrzyskie

W dniach 14.06 – 16.06.2018r. uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wraz z wychowankiem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. W trakcie trzech dni pobytu czekało na nich mnóstwo atrakcji: wspinali się na Łysicę - najwyższy szczyt okolicy, podziwiali park miniaturowych budowli w Krajnie, szukali białej damy w Chęcińskim Zamku, zwiedzali Oceanarium i Jurapark w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym oraz testowali rozmaite nowinki techniczne w Centrum Nauki „Leonardo”. Wieczory natomiast spędzali przy ognisku oraz grillu, tańcząc i śpiewając wspólnie z opiekunami: panią Izabelą oraz panami – Tomkiem i Maćkiem. Przy urozmaiconym programie wycieczki czas upływał błyskawicznie, toteż z wyśmienitymi humorami, wyczerpani i usatysfakcjonowani wrócili do Pleszewa późnym sobotnim wieczorem. Z pewnością na długo zapamiętają ten wyjazd i w przyszłym roku ochoczo ruszą na kolejną wyprawę. Dziękujemy Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Radzie Rodziców ZPS za finansowe wsparcie.(ML)

  

   


Maraton Uśmiechu

W dniu 20.05.2018 już po raz trzeci reprezentowaliśmy Naszą Szkolę na Maratonie Uśmiechu w Ostrowie w Wielkopolskim. Maraton Uśmiechu już od czterech lat organizowany jest przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, Stowarzyszenie Wspierające Działalność Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim – PROMYK, Klub Sportowy MARATON Ostrów Wielkopolski. Celem Maratonu było propagowanie ruchu jako formy różnej aktywności nie zależnie od niepełnosprawności, możliwość udziału osobó niepełnosprawnych w imprezie masowej, współzawodnictwo dzieci, młodzieży, dorosłych, sprawnych i niepełnosprawnych a przede wszystkim integracja maratończyków z niepełnosprawnymi biegaczami. W tym roku Szkolę reprezentował Grzegorz Minta i jego brat- już absolwent ZPS- Mateusz Rodzice Chłopców oraz Joanna Radna. Biegliśmy w sztafecie rodzinnej . Jak co roku było duuużo dobrej zabawy, uśmiechów, radości i ruchu. Do zobaczenia za rok! (ML)

   


Uroczyste obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Rady Rodziców przy ZPS, Urzędu Miasta i Gminy Pleszew, Domu Kultury, Centrum Wolontariatu w Pleszewie, Fundacji im. Królowej Jadwigi w Puszczykowie” oraz innych sponsorów, zorganizowali uroczyste obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Festyn miał miejsce 16 maja 2018 roku w ogrodach Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, na ulicy Podgórnej 2.

Głównymi punktami imprezy były:

 oficjalne otwarcie uroczystości,

 występ artystyczny uczniów ZPS w Pleszewie,

 przegląd twórczości artystycznej,

 wystawa prac plastycznych,

 zawody sportowe,

 pokazy strażackie i pierwszej pomocy,

 zabawa przy muzyce.

W czasie festynu dzieci i młodzież korzystali z dodatkowych atrakcji, takich jak:

 kącik rekreacyjny,

 dmuchany zamek i rodeo,

 trampolina,

 wata cukrowa,

 loteria fantowa,

 fotobudka

W tym roku wyjątkowymi gośćmi byli uczniowie oraz nauczyciele ze szkół partnerskich z Niemiec, Turcji i Czech. Uczestniczyli w obchodach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w ramach zagranicznej wymiany, która jest jednym z elementów unijnego projektu Erasmus +. Polega on na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych zajmujących się edukacją szkolną.

W festynie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych oraz Gimnazjum nr 3 w Pleszewie, którzy pomagali w opiece nad uczniami z zespołów edukacyjnych. W tym dniu odwiedzili nas również uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 i nr 1, oraz Szkoły Podstawowej w Lenartowicach. Naszymi gośćmi były także dzieci z przedszkola „Tęczowa Kraina” i uczniowie Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie. Wszystkie przedsięwzięcia związane z festynem miały na celu integrację dzieci i młodzieży z niepełnosprawnymi osobami oraz uświadomienie społeczeństwu, że niepełnosprawność nie może być powodem izolacji i dyskryminacji. Wymienione wcześniej działania mają pomóc zrozumieć, iż osoby niepełnosprawne muszą być traktowane z godnością i szacunkiem. (ML)

   


XVIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

17 maja w Jarocinie odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. W tym roku odbył się pod hasłem: ,, Poezja mową uczuć" . W zmaganiach wzięli udział uczniowie z Wrześni ,Kalisza, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i z Pleszewa .Nasz uczeń z klasy VII ,Dariusz Reszel stanął na podium i zajął III miejsce. Opiekunem była Pani Karolina Janiszewska. Jednym z wierszy, który był oceniany przez Jury był utwór Reginy Gruchalskiej pt ,, Do człowieka". Poniżej Dariusz z autorką tekstu.(ML)

 

 


MY W NASZYM REGIONIE- EDYCJA 2018

Koło przyrodniczo-ekologiczne „Żyj w harmonii z przyrodą” wzięło udział w XIII Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym „My w naszym regionie” organizowanym przez SOSW w Kaliszu.

Po raz kolejny stworzyliśmy młodzieży okazję do konkursowej przygody z ekologią. Świadomość ekologicznego stylu życia i działania ekologiczne są bardzo ważne i należy je kształtować na każdym etapie edukacyjnym. Nasze przygotowania związane z konkursem rozpoczęliśmy już w listopadzie, a zakończyliśmy w kwietniu. Hasło przewodnie brzmiało ,,Oszczędzaj wodę-chroń przyrodę”. Uczniowie wykonywali szereg prac na temat korzyści wynikających z oszczędzania wody i dbania o jej jakość. Uroczysty finał konkursu odbył się w obiektach Stacji Uzdatniania Wody ,,Lis” w Kaliszu.

Naszym uczniom udało się wywalczyć zaszczytne III miejsce. Jesteśmy z nich bardzo dumni!

Szkołę reprezentowali: Dominik, Patryk, Maciej, Daniel i Agata.

Osoby odpowiedzialne: Paulina Grala, Kinga Reszel, Marlena Bilińska Katarzyna Jakóbczak, Monika Dzierla-Wodecka.(ML)

  

  


Rozwój przez zabawę - Drzwi Otwarte w naszej szkole

19 kwietnia, w ramach naszych Drzwi Otwartych, zaprezentowaliśmy ofertę edukacyjną na rok 2018/2019. Chętni Rodzice mogli skorzystać z bezpłatnej porady psychologa, pedagoga oraz logopedy. Nauczycielki Placówki, p. I. Ciszewska oraz G. Szklarz przygotowały warsztaty dla dzieci pod hasłem Rozwój przez zabawę. Nie zabrakło ćwiczeń rozwijających percepcję wzrokową oraz słuchową, usprawniających orientację przestrzenną oraz zabaw edukacyjnych. Drzwi Otwarte połączone z warsztatami dla dzieci z trudnościami w uczeniu się odbywają się co roku, dzięki nim zainteresowani Rodzice mogą poznać funkcjonowanie i organizację Placówki, a dzieci poczuć atmosferę codziennych zajęć w szkole.(ML)


Drodzy Absolwenci!

Dnia 16 maja 2018r. o godzinie 9.30, w ogrodach Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, na ulicy Podgórnej 2 odbędzie się festyn z okazji „Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie”.

Wszystkich Absolwentów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie serdecznie zapraszamy do włączenia się w obchody święta i zachęcamy do wspólnej zabawy. Prosimy o przekazanie informacji osobom zainteresowanym spotkaniem. Uczestnictwo w festynie należy potwierdzić do 12 maja, dzwoniąc pod numer tel. kom. 62 7427877

Program imprezy:

 oficjalne otwarcie uroczystości,

 występ artystyczny uczniów ZPS w Pleszewie,

 przegląd twórczości artystycznej,

 wystawa prac plastycznych,

 zawody sportowe,

 pokazy strażackie i pierwszej pomocy,

 zabawa przy muzyce.

Dodatkowymi atrakcjami będą: fotobudka, kącik rekreacyjny, dmuchany zamek i rodeo, trampolina, wata cukrowa oraz loteria fantowa (każdy los wygrywa, cena 5 zł).(ML)


Kawiarenka literacka - projekt edukacyjny II gimnazjum

17 kwietnia odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego uczniów II klasy gimnazjum: Sekrety naszych lektur zamknięte w lapbooku. Uczniowie przez kilka tygodni składali interaktywne teczki do takich lektur jak Romeo i Julia, Zemsta, Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz Mały Książę. Efekty swojej pracy zaprezentowali w przygotowanej kawiarence literackiej. Nie zabrakło pysznych muffinek, nastrojowych świec oraz oczywiście... rozmów o szkolnych lekturach :). Celem spotkania była przede wszystkim promocja czytelnictwa. Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs ogłoszony w ramach projektu. Nagrody książkowe trafiły do Mateusza oraz Patrycji. Projekt został zrealizowany pod opieką nauczycielki języka polskiego, p. G. Szklarz.

Wszystkie filmy z nagranymi lapbookami można obejrzeć na witrynie samorządu:

https://sites.google.com/site/szklarzgrazyna/animacja-poklatkowa     (ML)

   


XV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

11 kwietnia 2018 roku w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbył się XV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla Szkół Podstawowych Specjalnych. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w tym roku tematem wierszy była Ojczyzna. Usłyszeliśmy utwory między innymi A. Słonimskiego, W. Chotomskiej, T. Różewicza, T. Kubiaka, W. Bełzy.

Recytowali je uczniowie z Pleszewa, Słupi pod Kępnem, Ostrzeszowa, Borzęciczek i Kalisza. Ich występy wywołały wiele wzruszeń oraz skłoniły do refleksji. Kierując się regulaminowymi kryteriami komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W każdej kategorii wiekowej bezkonkurencyjni okazali się uczniowie ze Słupi pod Kępnem.

Cele, które przyświecały organizacji konkursu to miedzy innymi kształtowanie u uczniów postawy patriotycznej i obywatelskiej oraz rozwijanie ich wrażliwości na piękno języka ojczystego. Dzieci doskonaliły swoje zdolności recytatorskie i miały możliwość skonfrontowania swoich umiejętności z umiejętnościami rówieśników. Uczyły się zdrowej rywalizacji oraz pokonywały barierę nieśmiałości. Uroczystość przebiegła w miłej i twórczej atmosferze. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek. (ML)

  


Drodzy przyjaciele

Zachęcamy wszystkich sympatyków naszej placówki do przekazania odpisu 1% za 2017 rok na Stowarzyszenie, które wspiera naszą działalność.(ML)

 


Zajączek 2018

„Nadchodzą piękne święta. Wszyscy się już na nie cieszą Wielka radość w sercach płynie,

Spotkaliśmy się tutaj, jak w prawdziwej rodzinie.”

28 marca 2018 roku dzieci i młodzież uczącą się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedził Zajączek.

Organizatorem spotkania był zespół nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Organizatorzy przygotowali krótkie przedstawienie pt. „Wiosna, już a Święta tuż, tuż”, które przybliżyło zgromadzonym uczniom zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Na koniec spotkania wszyscy podopieczni placówki obdarowani zostali słodkimi upominkami, które w zostały ufundowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" ze środków pozyskanych z odpisu 1% podatku za rok 2017.(ML)

   

 


TRADYCJE I ZWYCZAJE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Wielkanoc to wyjątkowy czas, łączący świat przyrody z tradycją ludową oraz obrzędami religijnymi. To okres kiedy przyroda budzi się do życia. Tradycje ludowe przypominają najważniejsze wydarzenia religijne, ale także zwracają uwagę na naturalne przemiany w przyrodzie, czyli czas kiedy natura zaczyna żyć na nowo. Z obchodami Świąt Wielkanocnych związanych jest wiele tradycji i zwyczajów ludowych. Są to zwyczaje i tradycje pielęgnowane przez nas, ale ich twórcami byli nasi przodkowie. Dlatego warto dbać, aby to co zostało nam przekazane nie zanikło i aby kolejne pokolenia mogły kultywować zwyczaje i tradycje wielkanocne.

W związku z tym w dniach od 12 marca 2018r do 23 marca 2018r. w ramach Zespołu nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie zrealizowano projekt edukacyjny pt.: „TRADYCJE I ZWYCZAJE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH”.

Dla nas najważniejsze są rodzime tradycje, dlatego podstawą projektu były ogólne obyczaje wielkanocne w naszym kraju. W realizacji projektu edukacyjnego wzięli udział uczniowie z Zespołów Edukacyjnych: z ZE I A, ZE II A i B, ZE III A i B oraz z klasy I, II, III Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Nasza wspólna praca bardziej nas zbliżyła, a klasy miały okazję współpracować ze sobą. Zadania projektowe realizowane były w ramach zajęć edukacyjnych Na koniec realizacji zadań projektowych odbył się kiermasz wielkanocny wraz z prezentacją efektów projektu oraz zajęcia otwarte uczniów z ZE III A i B Gimnazjum wspólne z ich Rodzicami.

Koordynatorem projektu była przewodnicząca zespołu Elwira Lisiecka Osoby odpowiedzialne za realizcę projektu: Monika Dzierla-Wodecka, Monika Balcerek-Karolewska. Osoby współodpowiedzialne: Joanna Radna, Beata Gogulska, Ewelina Ślusarczyk, Romana Pędzikiewicz.(ML)

     


Koniec remontu

W Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie właśnie zakończył się remont. Przeprowadzono go w „nowej” części szkoły. Remont obejmował malowanie ścian i sufitów oraz ułożenie – na szkolnym korytarzu i w kilku pomieszczeniach – nowej podłogi z wykładziny PCV. Przeprowadzono również wymianę stolarki drzwiowej, Prace te były możliwe dzięki funduszom otrzymanym od Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Odnowy wymagała także cała klatka schodowa. Na stopniach znalazły się nowe płytki, a w miejsce starych barierek została zamontowana balustrada- wykonana nieodpłatnie przez Firmę Spomasz Tadeusza Raka. Zabezpieczenie na schody zrobiła i sfinalizowała Firma Państwa Gadomskich z Kotlina, natomiast drewniane osłony na kaloryfery Firma „Drewko” Marka Żarnowskiego. W remont zaangażowani byli przede wszystkim pracownicy obsługi szkoły- a w szczególności konserwator Robert Derwich, którzy wykonali większość założonych prac. Dzięki ich wytrwałości udało się zakończyć prace remontowe zgodnie z oczekiwaniami i bez dodatkowych kosztów.(ML)

    


Wizyta w firmie Spomasz

W dniu 14 marca 2018 roku uczniowie klas I- III Wraz z panią dyrektor Elżbietą Kwiatek, odwiedzili pana Tadeusza Raka- prezesa Firmy Spomasz w Pleszewie. Podziękowali za pomoc w remoncie „nowej” części szkoły, a mianowicie wymianie balustrady na klatce schodowej. Tadeusz Rak cieszył się, iż dzięki niemu uczniowie mogą bezpiecznie spędzać czas na przerwach lekcyjnych. Zaoferował dalsze wsparcie. Uczniowie zostali poczęstowani „spomaszowskimi” krówkami oraz wysłuchali kilku historii o tym zakładzie pracy. Po wizycie w Spomaszu uczniowie ZPS w Pleszewie udali się do Firmy Państwa Gadomskich w Kotlinie, aby im również podziękować za pomoc w pracach remontowych, czyli wykonanie zabezpieczenia na schody. Oni również zadeklarowali, iż nadal będą wspierać w działaniach, które maja na celu poprawę warunków lokalowych szkoły.(ML)

    


XXXI Turniej Gier i Zabaw

W dniu 13 marca 2018r. w Ostrowie Wlkp odbył się XXXI Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku. W turnieju brało udział 7 drużyn. Zespoły zmagały się z 9 konkurencjami. W kwalifikacji końcowej nasza drużyna z ZPS zdobyła V miejsce.(ML)

   


Rekolekcje

W dniach 7-8-9 marzec odbyły się rekolekcje w naszej szkole prowadzone przez ks.Michała Włodarskiego z Ostrowa Wielkopolskiego .W pierwszym dniu mieliśmy ciekawą naukę ,w czwartek była możliwość spowiedzi i Msza Święta na której prowadził śpiew oraz grał na gitarze pan Daniel. W piątek Droga Krzyżowa i zakończenie rekolekcji.(ML)

 

   


X Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych

Dnia 06.03.2018 na kręgielni Cechu Rzemiosł Różnych w Pleszewie Zespół Placówek Specjalnych oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” zorganizowali X Turniej Kręglarski Szkół i Placówek Specjalnych. W turnieju rywalizowały drużyny:

SOSW Borzęciczki

ZSS w Ostrowie Wlkp.

POW Pleszew

ZPS Pleszew

W rywalizacji drużynowej I miejsce zajęła drużyna z POW Pleszew, II miejsce ZPS Pleszew, a III SOSW Borzęciczki i ZSS Ostrów Wlkp. W turnieju indywidualnym I miejsce dla Krzysztofa Zimnego, II dla Józefy Michniewskiej, a III dla Daniela Jędraszaka.(ML)

   


Wizyta gimnazjalistów z Jarocina

Dnia 1 marca 2018 roku, na terenie naszej placówki zorganizowano spotkanie dla uczniów klasy II i III gimnazjum z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie. Tematem spotkania było przedstawienie oferty Branżowej Szkoły Specjalnej I stopnia w Pleszewie. Uczniowie zwiedzili warsztaty w Centrum Kształcenia Praktycznego w Pleszewie, w których odbywa się praktyczna nauka w zawodach: ślusarz i mechanik pojazdów samochodowych. Przygotowano również lekcję pokazową, którą prowadziła nauczyciel zawodu pani D. Rutkowska w klasie II ZSZ w zawodzie kucharz.(ML)

   


Bal karnawałowy

W piątek 9 lutego 2018 r. w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbył się bal karnawałowy. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali się do niego wykonując własnoręcznie karnawałowe maski. Podczas balu zaprezentowały się dwie grupy taneczne, jedna prowadzona przez panią Izabellę Ciszewską, druga przez panie Katarzynę Jakóbczak i Magdalenę Wielkopolską. Tancerze popisywali się wyczuciem rytmu i układów tanecznych. Wybrano również króla i królową balu, zostali nimi Marek Pruski i Patrycja Przybylska. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów z klas gastronomicznych szkoły branżowej, finansowanego przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w przyszłość".(ML)

  

   


Projekt ekologiczny "Pamiętaj człowieku stary i młody nie zaśmiecaj Ziemi ani wody"

W ramach projektu ekologicznego „Pamiętaj człowieku stary i młody nie zaśmiecaj Ziemi ani wody” z programu Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury, dofinansowanego przez firmę Żywiec Zdrój S.A odbyła się lekcja warsztatowa w klasie II PP na temat segregacji śmieci. Uczniowie utrwalali sposoby segregowania odpadów. Wskazywali sposoby zmniejszenia ilości generowanych śmieci oraz podawali pomysły na ponowne wykorzystanie niektórych odpadów. Odbyła się również wystawa prac wykonanych na konkurs, którego celem było wykonać rzecz użytkową ze śmieci. Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią.(ML)

    


VIII Międzyszkolny Konkurs Informatyczny

16 stycznia w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie Wlkp. odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Informatyczny dla uczniów Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów Specjalnych. Uczestnikami konkursu byli uczniowie ze szkół w: Jarocinie, Pleszewie, Kaliszu i Ostrowie. Cel konkursu: zwiększenie zaangażowania uczniów w stosowaniu komputerów i technologii informacyjnej. Po raz kolejny walczono drużynowo. 3 osobowe grupy rozwiązywały teksty, zagadki i labirynty. Każdy uczestnik dodatkowo sprawdzał swoją wiedzę w indywidualnych zadaniach na ściance interaktywnej. Dodatkowo odbyły się pokazy slajdów przygotowane przez uczniów na temat bezpiecznego internetu oraz rozgrywki piłkarskie: mecze piłki nożnej między szkołami na magicznych dywanach. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Po obradach komisji i podliczeniu punktacji przedstawiono wyniki konkursu:

I miejsce – drużyna z Jarocina;

II miejsce – drużyna z Pleszewa;(czyli my :) )

III miejsce – drużyna z Ostrowa;

IV miejsce – drużyna z Kalisza.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.(ML)


V Międzyszkolny Turniej Wiedzy Biologicznej

6 lutego 2018 roku odbył się w naszej szkole V Międzyszkolny Turniej Wiedzy Biologicznej pod hasłem „Olimpiada anatomiczna”. Konkurs składał się z trzech etapów - testu, loteryjki oraz zadań losowanych na wzór teleturnieju Koło Fortuny. Uczniowie poza posiadaną wiedzą z zakresu anatomii człowieka musieli dodatkowo wykazać się praktycznymi umiejętnościami z obsługi mikroskopu oraz dobrać właściwe artykuły spożywcze do wylosowanego uprzednio składnika pokarmowego. Najbardziej kreatywną konkurencją było wykonanie doświadczenia oraz wyciągnięcie właściwych wniosków. Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze z publiczną prezentacją własnych wyników, co dla nich nie jest rzeczą prostą. I miejsce zajęli uczniowie z Borzęciczek, II miejsce - z Ostrowa Wielkopolskiego, a III młodzież z Pleszewa. Dyplomy wręczyła dyrektor placówki, p. E. Kwiatek, nagrody - koordynator konkursu, p. G. Szklarz. Przewodniczącą komisji była p. A. Tyrra-Zając. Naszych gimnazjalistów przygotowała p. M. Balcerek-Karolewska. Nagrody dofinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość, któremu dziękujemy za współpracę.(ML)

   


Teatr z Krakowa

Dnia 31 stycznia b.r. na terenie Zespołu Placówek Specjalnych odbył się występ aktorów z krakow-skiego teatru ze spektaklem profilaktycznym pt. "Prawdziwy skarb". Wzięli w nim udział uczniowie Zespołów Edukacyjnych, Zespołów Rewalidacyjno - Wychowawczych, klasy I-III oraz klas Przysposabiających do Pracy. Przedstawione w żartobliwy sposób historie dwóch głównych bohate-rów, były lekcją tolerancji oraz przybliżyły uczniom wartość przyjaźni.Bilety dofinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" z odpisu 1% podatku.(ML)

   


Dzień porad

24 stycznia 2018r o godzinie 15:00, w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie przy ul. Osiedlowej 1 odbył się Dzień Porad dla rodziców w ramach którego odbyło się:

- spotkanie z przedstawicielem Policji:

na temat: „Cyberprzemoc i inne zagrożenia 

- spotkanie z przedstawicielami Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. (ML)

  


MARSJANIE POMAGAJĄ LUDZIOM SPRZĄTAĆ ŚWIAT

Zgodnie z harmonogramem programu grantowego „Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury” dofinansowanego przez firmę Żywiec Zdrój S.A od października 2017 roku do stycznia 2018 roku pracowaliśmy nad komiksem „MARSJANIE POMAGAJĄ LUDZIOM SPRZĄTAĆ ŚWIAT”. Oto efekt naszej ciężkiej pracy.(ML)

   


26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W dniach 11 i 12 stycznia 2018r. w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbyła się zbiórka pieniędzy przeznaczonych dla wyrównania szans w leczeniu noworodków w ramach 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebraliśmy 399,21 zł i 3,10 euro, które zostały przekazane do sztabu WOŚP w Pleszewie.(ML)

  


Jasełka 2017- Wieczerza wigilijna

 

    (ML)

 


Projekt edukacyjny pn.„ Ozdoby świąteczne”

W dniach od 1 grudnia do 13 grudnia 2017 roku przeprowadzony został w naszej placówce projekt edukacyjny pn. „Ozdoby świąteczne”, który skierowany był do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, nauczycieli i rodziców. Założeniem projektu było: wdrożenie uczniów do swobodnych wypowiedzi na tematy związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi, uświadomienie dzieciom i młodzieży ich korzeni kulturowych, religijnych i rodzinnych oraz konieczności pielęgnacji tradycji bożonarodzeniowych między innymi przez wykonywanie ozdób świątecznych. Zadaniem uczestników projektu było: zaprojektowanie ozdoby na choinkę, samodzielne wykonanie ozdoby świątecznej, poznawanie elementów dekoracji bożonarodzeniowych, rozwijanie wrażliwości estetycznej, własnej pomysłowości i inwencji twórczej, doskonalenie umiejętności manualnych, utrwalanie zasad bhp. Podsumowanie projektu nastąpiło podczas zajęć otwartych dla rodziców połączonych z kiermaszem świątecznym.(ML)

    


Wizyta Św.Mikołaja

W dniu 6 grudnia 2017 roku po raz kolejny odwiedził dzieci i młodzież uczącą się w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie Święty Mikołaj. Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs do hasłem "Najpiękniejszy prezent od Świętego Mikołaja ". Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością za co otrzymali nagrody i wyróżnienia. Dla każdego uczestnika Stowarzyszenie przygotowało prezent. Następnie zaprezentowano przygotowane na tą okazję przedstawienie pt ."Idzie Mikołaj ". Występ w wykonaniu uczniów naszej placówki bardzo spodobał się publiczności, dostarczył wielu wzruszeń i otrzymał duże brawa od zgromadzonej widowni. Jeszcze długo w naszych uszach rozbrzmiewały echa piosenek: „ Ding dong spadł już śnieg” oraz „Kochany Panie Mikołaju” Na zakończenie wizyty Mikołaj obdarował wszystkich słodyczami, które zostały zakupione przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość" KRS 0000 305120 z odpisu 1% podatku. Organizatorem spotkania był zespół nauczycieli uczących w klasach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. (ML)

   


Nasze zdrowie w naszych Rękach

Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ”Razem w Przyszłość” przy współpracy z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie zrealizowało projekt pn.”Nasze zdrowie w naszych Rękach”w terminie od 4 września 2017r. do 30 listopada 2017 r.

Zadanie publiczne dotyczyło: Prowadzenia rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek- działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. W projekcie wzięło udział 50 podopiecznych organizacji, którzy uczestniczyli w różnorodnych zajęciach terapeutyczno- rehabilitacyjnych. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.(ML)

  

   

  


„Ja segreguję, więc i Ty segreguj”

W ramach projektu: „Pamiętaj człowieku stary i młody, nie zaśmiecaj ziemi ani wody” z programu grantowego „Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury” dofinansowanego przez firmę Żywiec Zdrój S.A w naszej szkole odbył się konkurs z zakresu ekologii, a szczególnie z wiedzy o segregacji odpadów i recyklingu oraz znajomości kolorów poszczególnych pojemników. Za posiadaną wiedzę na temat segregacji i ochrony środowiska uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. (ML)

 

  

 


XIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki

24 listopada odbył się w naszej szkole już po raz trzynasty Międzyszkolny Konkurs Piosenki. Gościliśmy wykonawców z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim oraz ze SOSW w Borzęciczkach. Naszą szkołę reprezentowali następujący artyści: Ania Ostrowska i Kuba Pera, Jarek Gendasz, Szymon Wojciechowski, Kasia Wasiewicz, Kasia Wysocka i Magda Śmiecińska, Patrycja Przybylska oraz Romka Krupińska.

Uczestników oceniało jury w składzie; p. Renata Baszyńska – Majchrzak , p. Dagny Masłowska oraz p. Maciej Lipiński , które jednogłośnie wybrało Sabinę Robakowską z piosenką „Chcę tu zostać” na zwyciężczynię konkursu.

Imprezę zorganizował zespół artystyczny pod okiem p.Violetty Kuchty oraz przy współpracy Pleszewskiego Stowarzyszenia „Razem w przyszłość”. Konkurs poprowadziła p. Joanna Radna a nad sprzętem czuwał p. Tomek Krakowski. Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom, dziękujemy za miło spędzony czas

Do zobaczenia za rok! (ML)

  

  


Projekt Edukacyjny „ Razem Bezpieczniej”

W dniach 08.11.2017-22.11.2017r., odbył się w naszej Szkole projekt edukacyjny „Razem Bezpieczniej” skierowany do uczniów zespołów edukacyjnych i nauczycieli.

Założeniem projektu było utrwalenie zdobytych wiadomości i umiejętności dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się drodze szczególnie wtedy gdy jest ciemno, uświadomienie uczniom że elementy odblaskowe należy zawsze mieć przy sobie by widzieli nas kierowcy samochodów, a także wdrażanie do profilaktyki na rzecz ochrony zdrowia i życia.

Zadania podjęte w ramach projektu to;

- Konkurs plastyczny dla wszystkich zespołów edukacyjnych pt. ” Jestem bezpieczny na drodze”

- Wypełnienie Karty Pracy która była biletem wstępu na spotkanie z policjantką (rozwiązany test, a z liter przy poprawnych odpowiedziach utworzone hasło )

- Przygotowanie wystawy z wcześniej wykonanych prac plastycznych na korytarzu szkolnym

-Cykl zajęć lekcyjnych o tematyce bezpieczeństwa

Podsumowaniem projektu spotkanie z policjantem z KPP Pleszew mł.asp.p. M. Lis-Rybarczyk, która opowiedziała o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Miłym akcentem była wizyta wielkiej maskotki Mrówki, która wręczyła każdemu uczestnikowi projektu odblaski.

Projekt powstał przy współpracy z: Pleszewskim Stowarzyszeniem „Razem w Przyszłość” Komendy Powiatowej Policji Pleszew, PSB Mrówka Pleszew. (ML)

  

  


Zabawa andrzejkowa

W dniu 21 listopada 2017 r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Uczniowie ZSP oraz zaproszeni goście z Ośrodka Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych w Pleszewie świetnie się bawili przy dźwiękach porywającej do tańca muzyki. Brali udział w andrzejkowych wróżbach takich jak: lanie wosku, wychodzenie butów za próg, kim zostanę w przyszłości, poznaj imię swojej sympatii-przekłuwanie serca, kolory. Po emocjach związanych z wróżeniem na wychowanków czekał poczęstunek – pieczone kiełbaski oraz napoje. Organizatorzy bardzo dziękują Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w przyszłość" za pomoc w zorganizowaniu zabawy. Imprezę przygotowali: Anna Banaszak-Przeorek, Elwira Lisiecka, Danuta Rutkowska, Kamila Adamiak, Iwona Koska, Małgorzata Piasecka, Anna Witek-Pilarska, Agnieszka Michalak, Kamila Hryszko, Katarzyna Tomczak-Góra, Ewelina Banaszak, Tomasz Krawczyk, Grzegorz Woldański.(ML)

    


XVII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny

XVII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny już za nami.Po raz kolejny młodzież gimnazjalna i uczniowie klas VII udowodnili ,że ortografia nie jest ich słabą stroną. W zmaganiach wzięło udział 10 drużyn z: Kalisza,Krotoszyna,Słupi pod Kępnem,Borzęciczek,Środy Wlkp.,Śremu,Pleszewa,Ostrowa Wlkp. i dwóch placówek z Jarocina.Uczestnicy rozwiazywali tekst z lukami. Musieli wykazać się wiedzą ,koncentracją uwagi oraz czujnością ortograficzną.Nasi uczniowie z klasy VII Klaudia Wachowiak i Marta Jóźwin wraz z opiekunem panią Karoliną Janiszewską również uczestniczyli w tym trudnym konkursie. Pierwszej nagrody nie udało się zdobyć ale satysfakcja z uczestnictwa była ogromna. Konkurs został zorganizowany w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie 21 listopada 2017 r. Fundatorem nagród był Powiat Jarociński .Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Jarocińska.(ML)

 


VII Międzyszkolny Turniej Warcabowy w Słupi pod Kępnem

15 listopada 2017 roku trzech uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięło udział w VII Międzyszkolnym Turnieju Warcabowym w Słupi pod Kępnem. Szkołę reprezentowali uczniowie :Klaudia Grzelarczyk klasa VI , Dariusz Reszel klasa VII, Maciej Dajczak klasa III gimnazjum.

W czasie turnieju uczniowie wykazali się znajomością tajników gry w warcaby, dobrą spostrzegawczością, logicznym myśleniem oraz umiejętnością przewidywania ruchów przeciwnika. Poziom konkursu był bardzo wysoki, konkurencja ogromna, ale pomimo to nasi zawodnicy się nie poddali i godnie reprezentowali naszą szkołę

Uczniów do turnieju przygotowała p. Kamila Hryszko (ML)

   


Dzień Tolerancji

Tradycyjnie 16 listopada obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Uczniowie wykonali łapki, z których utworzyliśmy 12 metrowy łańcuch! Na szkolnych korytarzach zagościł niebieski kolor - symbol święta. Były dyplomy, pogadanki i oczywiście słodkie upominki. Dzień Tolerancji zorganizował Samorząd Uczniowski. Dziękujemy klasom za aktywny udział w akcji.

  

  


UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI I ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Dziś tj 10 listopada 2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy niezwykłą uroczystość. Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu Polska po 123 latach niewoli wyzwoliła się spod jarzma zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek kraj nie istniał na mapie. Żył jednak naród i jego kultura. Prześledziliśmy dziś wspólnie, co działo się na terenie Polski w ciągu tych 123 lat niewoli.(ML)

   


Akademia z okazji dnia Edukacji Narodowej

Dnia 12.10.2017 r. odbyła się w naszej szkole - akademia z okazji dnia Edukacji Narodowej. Swoje święto obchodzili nauczyciele i pracownicy naszej placówki. Uczniowie dołożyli wiele starań aby przygotować krótkie przedstawienie, prezentujące wycinek naszej rzeczywistości szkolnej, na wesoło. Wszyscy świetnie wcielili się w swoje role, co zostało docenione przez publiczność. Największą nagrodą dla występujących aktorów, była rozbawiona widownia po skończonym występie. Na koniec pani dyrektor podziękowała za przygotowane przedstawienie i złożyła życzenia wszystkim pracownikom naszej placówki. (ML)

   


Rowerki rehabilitacyjne

W dniu 6 października 2017 w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odbyło się uroczyste przekazanie rowerów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych uczniów. Placówka otrzymała sześć rowerów trójkołowych w różnych rozmiarach, które będą wykorzystywane do rehabilitacji ruchowej dzieci. Ofiarodawcą jest Fundacja Eco Textil pozyskująca środki finansowe z przetworzonej odzieży używanej oddawanej do specjalnych pojemników znajdujących się na ulicach Pleszewa i wielu innych miast.(ML)

    


Piknik Ekologiczny

Dnia 3 października 2017 roku odbył się w naszej szkole Piknik Ekologiczny zorganizowany w ramach projektu „Pamiętaj człowieku stary i młody, nie zaśmiecaj ziemi ani wody”.

Projekt ten jest dofinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego „Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury”, którego partnerami są: Żywiec Zdrój S.A., Lasy Państwowe, PTTK oraz Fundacja Ekologiczna ARKA. W ramach pikniku odbyły się: - warsztaty z recyklingu - pogadanki na temat segregowania śmieci - pokaz papieru czerpanego. Najwięcej emocji dostarczył nam pokaz Eko Mody, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje prace. Pomysłowość jednak nie zna granic!!! Imprezę zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.

DZIĘKUJEMY!!! Panu Grzegorzowi Knappe – prezesowi Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie oraz Pani Angelice Sołtysiak – kierownikowi Referatu Gospodarki Odpadami za pomoc w zorganizowaniu dzisiejszej imprezy i wspieranie nas w działaniach proekologicznych. (ML)

    

    


Wyjazd integracyjny

W dniach 5 – 7 września 2017 r. w ramach współpracy Szkoły Przysposabiającej do Pracy z Ośrodkiem Wsparcia pięcioro uczniów wraz z opiekunem p. Tomaszem Krakowskim pojechało na wycieczkę do Cichowa. Pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość zwiedzić kompleks turystyczno – pobytowy „ Skansen Filmowy Soplicowo” , w którym to nakręcono niektóre sceny do filmu „Pan Tadeusz”. Drugiego dnia pojechaliśmy do Leszna, zwiedziliśmy rynek, Bazylikę pw. Św. Mikołaja, gdzie Pani kierownik powiedziała kilka słów z historii Bazyliki, następnie udaliśmy się do miejscowości Lubiń, gdzie zwiedziliśmy klasztor ojców benedyktynów, a także przylegający Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Panny Maryi. Wieczorem odbyło się ognisko oraz dyskoteka. Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się do Gostynia, gdzie zwiedziliśmy kościół pw. Św. Małgorzaty, Rynek Miejski oraz Pomnik Żołnierzy Września 1939r., następnie pojechaliśmy zwiedzić bazylikę na Świętej Górze wraz z kompleksem klasztornym ojców filipinów. Po obiedzie zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. (ML)

    


Postaw kropkę i zobacz, dokąd Cię zaprowadzi...:)

15 września nasza szkoła obchodziła Dzień Kropki. To piękne święto talentów, mocnych stron i kreatywności nawiązuje do historii o Vashti, opowieści o dziewczynce, która dzięki nauczycielce uwierzyła w swój talent. Nasza szkoła została "zakropkowana", a najmłodsi uczniowie obejrzeli film o bohaterce tego dnia. Nagrodziliśmy cukierkami wszystkich naszych uczniów, życzymy, aby nowy rok szkolny był pełen sukcesów i odkrył wiele nowych talentów. Dzień Kropki zorganizowała p. G. Szklarz, opiekun Samorządu Uczniowskiego, oraz p. D. Masłowska. Więcej zdjęć znajdziecie na witrynie Samorządu oraz... na blogu poświęconym Kropce! Podajemy link http://kropka-dot.blogspot.com/p/blog-page.html

   

 


Pamiętaj człowieku stary i młody, nie zaśmiecaj ziemi ani wody

Z przyjemnością informujemy, że nasza Szkoła znalazła się w gronie zwycięskich projektów dofinasowanych przez Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury. Celem konkursu grantowego „Inicjatywy Społeczne PSN” jest kształtowanie świadomości i postawy ekologicznej wśród społeczeństwa oraz wspieranie lokalnych inicjatyw służących dbaniu o naturę. Partnerem konkursu są Partnerzy Programu Po Stronie Natury – Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna Arka oraz REKOPOL Organizacja Odzysku S.S. Za realizację projektu odpowiedzialne są nauczycielki: Paulina Grala, Katarzyna Boruszczak i Marlena Bilińska. Więcej informacji na stronie: www.postronienatury.pl/inicjatywy-spoleczne/ (ML)


Piknik ekologiczny

 (ML)


Harcerskie Podchody w obronie przyrody

W dniu 20 września 2017 roku harcerze z 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w warsztatach pt: „Harcerskie Podchody w obronie przyrody” Organizatorem warsztatów był Zespół Szkół Specjalnych z Ostrowa Wlkp oraz ZHP Referat Nieprzetartego Szlaku. Warsztaty przeprowadzone zostały na terenie kompleksu wypoczynkowego Piaski – Szczygliczka. Harcerze za zadanie mięli rozwiązać zagadki dotyczące drzew i krzewów, odpowiednio dorysować i pokolorować obrazki dotyczące lasu, a także przygotować drzewo a na niej umieścić hasła związane z tym „Czego nie można robić w lesie” Na koniec zostały wręczone dyplomy. (ML)

   


Festiwal Rzemiosł

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu Rzemiosł organizowanym w ZSUG w Pleszewie. Nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia różnych stoisk rzemieślniczych, wzięcia udziału w konkursach oraz spróbowania wyrobów regionalnych. Największym powodzeniem cieszyło się stoisko stolarskie i gastronomiczne.Adam, Mateusz oraz Dawid w czasie Festiwalu Rzemiosł uczestniczyli w konkursie"Zostań mistrzem montażu". (ML)

   


Msza św.

W dniu 12 września2017 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej uczestniczyliśmy we Mszy Świętej prosząc o błogosławieństwo Boże na nowy rok szkolny 2017/2018 której przewodniczył ks. kan. Tadeusz Pietrzak. Msza była odprawiona w intencji śp. Jolanty Kordaczuk zmarłej podczas wakacji długoletniej nauczycielki naszej szkoły prosząc o niebo dla niej. (ML)

   


Witaj szkoło!

4 września o godz. 9 00 w naszej szkole odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Dla uczniów to koniec lenistwa i początek wytężonej pracy. Pani Dyrektor Elżbieta Kwiatek powitała wszystkich bardzo gorąco a szczególnie uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Życzyła samych sukcesów i wspaniałych chwil. Podczas montażu słowno-muzycznego wspominaliśmy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz z przymrużeniem oka witaliśmy szkołę, uczniów i wszystkich pracowników placówki. Część artystyczną przygotowały: K. Boruszczak, E. Banaszak, M.Balcerek- Karolewska, A. Banaszak-Przeorek, nad oprawą muzyczną czuwali: W. Kuchta i M. Lipiński. (ML)