Wakacje, wakacje

  (AT)


 

Dzień Ojca

 (AT)


 

Cała Polska czyta dzieciom

 (AT)


 

Dzień Dziecka

 (AT)

 


 

Dzień Mamy

 (AT)

 


 

Dzień Rodzin

 (AT)

 


 

Dbamy o zdrowie i spędzamy aktywnie czas

 (AT)


 

Majówka

 (AT)


 

Biało-czerwone flagi

 

       (AT)


 

Święta Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

życzymy by pomimo trudnej sytuacji i zagrożeń święta upłynęły Wam i waszym najbliższym w spokoju, zdrowiu i radości.

     (AT)

 


 

„Szkoła Działająca z imPETem”

Koło przyrodniczo- ekologiczne „ŻYJ W HARMONII Z PRZYRODĄ” uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Działaj z imPETem”, który jest długofalowym działaniem edukacyjnym, obejmującym edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami, jakimi są butelki PET, a także ich recyklingu.

Przypominamy!

Uczestnicy koła przygotowali prace konkursową pt ,,Segreguj śmieci”. Ta praca znajduje się na stronie organizatora akcji i bierze udział w głosowaniu przygotowanym przez program ,,Działaj z imPETem”.

Zachęcamy wszystkich do oddawania głosów. www.dzialajzimpetem.pl.

(AT)


 

Informacja dla rodziców

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępnia materiały ćwiczeniowe do podstawy programowej kształcenia ogólnego dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się w tym niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i afazją.

https://www.gov.pl/web/edukacja/materialy-cwiczeniowe-dla-uczniow-niepelnosprawnych-dostosowane-do-nowej-podstawy-programowej-ksztalcenia-ogolnego?fbclid=IwAR1f8X_FNfuH-2iCrQ3BztvB7pp86EP0gJglrEhnhS8NBZYA6rEg97LGyv4

(AT)


 

Zdalna edukacja

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Uruchamiamy stronę z materiałami do nauki.

Na stronie www.zps.pleszew.pl znajduje się zakładka AKTYWNA TABLICA.

Po wejściu prosimy wybrać Zdalna Edukacja–dla poszczególnych klas umieścimy tu materiały dydaktyczne oraz wskazówki do samodzielnej pracy w domu.

BEZPOŚREDNI ADRES: https://sites.google.com/view/www-zps-aktywnatablica/zdalna-edukacja 

(AT)


 

OGŁOSZENIE

Bardzo prosimy rodziców i opiekunów, aby jutro i w piątek (12-13.03.2020) nie posyłali do szkoły dzieci, które mają zapewnioną opiekę. Mogą przyjść dzieci w wyjątkowych wypadkach, kiedy nie ma możliwości zapewnienia im opieki (przez te 2 dni). Od poniedziałku szkoła zamknięta na około 14 dni na podstawie decyzji Premiera Rządu Rzeczypospolitej. Prosimy potraktować to jako kwarantannę i nie opuszczać miejsca zamieszkania.


 

Konkurs

Koło przyrodniczo- ekologiczne „ŻYJ W HARMONII Z PRZYRODĄ” zwraca się z uprzejmą prośbą o przystąpienie do głosowania w realizowanym programie „Działaj z imPETem”. Głosowanie trwa od 2 marca 2020 do 2 kwietnia 2020 do godz 12:00.

Wskazówki do głosowania:

1. Wejdź na stronę: www.dzialajzimpetem.pl.

2. Zakładka : KONKURS – GŁOSOWANIE

3. Szukaj fotografii z pracą:

Nic nie wpisujemy w „ZNAJDŹ ZGŁOSZENIE”.

5. Podczas głosowania jedna osoba może oddać maksymalnie 1 (słownie: jeden) głos w ciągu 24 godzin tj. od godziny 00:00 do godziny 23:59 tego samego dnia.

6. Kryterium ograniczenia głosowania do 1 głosu jest jeden adres IP oraz jeden adres e-mail.

7. Celem potwierdzenia głosowania należy aktywować link przesłany na indywidualny adres e-mail podany podczas głosowania.

8. Podczas głosowania niedopuszczalne są próby obejścia systemów zabezpieczenia a w szczególności: a. zmienianie adresów IP; b. korzystanie z fikcyjnych kont e-mail; c. stosowanie programów do automatycznego głosowania.

9. Powyższe działania są niezgodne z warunkami Regulaminu oraz podstawowymi zasadami fair play.

Działania takie są jednocześnie próbą oszustwa i wyłudzenia nagrody, co klasyfikuje je jako przestępstwo i mogą być zgłoszone przez Organizatora do odpowiednich służb. 6. W przypadku wykrycia przez Organizatora podejrzenia prób obejścia systemu zabezpieczeń ujętych w punkcie 8 powyżej oraz innych działań niezgodnych z Regulaminem, Organizator ma prawo do usunięcia takiego zgłoszenia z Konkursu.

Z góry dziękujemy :) Każdy głos jest dla nas bardzo ważny ! (AT)


 

Kiermasz wielkanocny

Wielkanoc …tuż tuż Przygotowania do KIERMASZU WIELKANOCNEGO w Szkole Przysposabiającej do Pracy trwają już od dłuższego czasu. Uczniowie klas PP wraz z nauczycielami tworzą piękne ozdoby świąteczne. Już niedługo będzie można je kupić. Kiermasz w szkole odbędzie się w dniach 31 marca i 2 kwietnia 2020r., sprzedaż ozdób w godzinach 7.45-15.00. Serdecznie zapraszamy. (AT)

    

 

 


 

REKOMENDACJE

  

 


 

Lekcja otwarta

A może zagrajmy w Kahoota…-lekcja otwarta z chemii. 25 lutego, w ramach realizowanego w naszej szkole programu rządowego Aktywna Tablica, odbyła się lekcja otwarta z udziałem zaproszonych gości – nauczycieli ze szkoły partnerskiej we Wrześni oraz z Jarocina, Ostrowa i Słupi pod Kępnem. Zajęcia: Pochodne węglowodorów - alkohole przeprowadziła pani A. Tyrra-Zając, nauczyciel matematyki oraz chemii. Podczas lekcji uczniowie przeprowadzali doświadczenia oraz utrwalali wiedzę, wykonując ćwiczenia interaktywne. Na zakończenie uczniowie oraz goście zagrali w Kahoota, interaktywną grę z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Notatkę z lekcji uczniowie otrzymali m. in. w postaci QR – kodu. Chętnych zapraszamy na naszą stronę:https://sites.google.com/view/www-zps-aktywnatablica, gdzie zamieszczamy gry oraz scenariusze zajęć z wykorzystaniem TIK.

   

   (AT)

 


 

VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Biologicznej

25 lutego odbył się w naszej szkole VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Biologicznej. Rywalizowali ze sobą uczniowie z Jarocina, Wrześni, Ostrowa, Słupi pod Kępnem, Borzęciczek oraz Pleszewa. I miejsce zdobył Michał z Jarocina, II – Aleksandra, uczennica z Wrześni, III – Dagmara, uczennica szkoły podstawowej w Słupi. Uczestnicy rozwiązywali test wyboru, rozpoznawali narządy, formułowali wnioski z doświadczeń. Konkurs przygotował zespól nauczycieli: G. Szklarz, M. Balcerek-Karolewska, D. Masłowska, K. Boruszczak, S. Malinowska. Słodki poczęstunek przygotowała z uczniami p. P. Grala. Nagrody dofinansowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Przyszłość. Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów wszystkim uczestnikom konkursu😊. (AT)

  


 

Drzwi otwarte

W dniu 25 lutego 2020r. gościliśmy w szkole uczniów klas VII i VIII z ZSS w Jarocinie, którzy zostali zapoznani z ofertą edukacyjną naszej szkoły branżowej. Młodzież zwiedziła warsztaty w centrum Kształcenia Praktycznego w Pleszewie, gdzie odbywa się praktyczna nauka zawodu oraz uczestniczyła w lekcji pokazowej w szkolnej pracowni gastronomicznej. (AT)

   

   


 

Dzień Myśli Braterskiej

W dniu 22.02.2020r. harcerze 18 WDH "Nieprzetartego Szlaku" wraz z instruktorami uczestniczyli w Dniu Myśli Braterskiej zorganizowanej przez Związek Drużyn ZHP w Pleszewie. Spotkanie odbyło się w Domu Parafialnym im. Piotra Skargi w Pleszewie. Wysłuchaliśmy gawędy druhny komendantki, wzięliśmy udział w grze harcerskiej oraz skorzystaliśmy z poczty harcerskiej, by przekazać życzenia wszystkim drużynom. W ten dzień najważniejszy dla braci harcerskiej bawiliśmy się świetnie!!! HARCE+BRATERSTWO=HARCERSTWO (AT)

     


 

Spotkanie z doradcami zawodowymi

W dniu 21 lutego 2020 roku w naszej szkole gościliśmy doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z zadaniami urzędów oraz zasadami aktywnego poszukiwania pracy. Spotkanie zorganizowała Alina Duda, Jolanta Walkowiak-Martyna i Sylwia Kajdaniak. (AT)

      


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji p. G. Szklarz oraz K. Janiszewska zorganizowały konkurs językowy. Ale to nie wszystko. Samorząd Uczniowski przygotował literackie skarpetki – uczniowie ilustrowali wyrazy pisane łącznie, również w ramach konkursu, takie jak m.in. mysikrólik, północ, grzybobranie, Czarnolas, pięciokąt, gwiazdozbiór Na schodach pojawiły się wyrazy, których pisownia lub wymowa może stwarzać problemy – przygotowała je klasa IV a. 😊 Szanujmy nasz piękny język, nie tylko od święta, ale i na co dzień😉 (AT)

  


 

Występ Iluzjonisty

Dnia 19 lutego 2020 r. w Zespole Placówek Specjalnych odbył się interaktywny program iluzjonisty w wykonaniu Pana Janusza Popiela „Tristo”, który należy do czołówki polskich artystów- iluzjonistów. Przedstawienie prowadzone było na wesoło i dostosowane do obecnej na widowni publiczności. Były zawarte w nim treści dydaktyczne i wychowawcze, była mowa o czystości, pilności, zasadach dobrego wychowania. Nasi uczniowie wystąpili w roli asystentów czarodzieja. Z wielką radością pomagali czarować wg pokazu iluzjonisty i wypowiadać magiczne słowa: "czary, mary, bum, cyk, cyk". Podczas całego występu uśmiechy nie schodziły z ust widzów. Dziękujemy Pleszewskiemu Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość", które dofinansowało bilety z odpisu 1% podatku. (AT)

      

 


 

Konkurs informatyczny

19 lutego 2020 drużyna naszej szkoły w składzie: Amelia (VII), Miłosz (VIII), Dariusz (I Br) zajęli I miejsce w X Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym w Ostrowie Wlkp. Do rywalizacji przystąpili również przedstawiciele z Jarocina, Kalisza, Konarzewa, Ostrowa Wlkp. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu TIK i bezpieczeństwa w sieci. Po dogrywce udało sie wygrać. Do konkursu naszych reprezentantów przygotowali: p. Magda Szymaniak i p. Maciej Lipiński. (AT)

   

   


 

Innowacja Pedagogiczna

17 lutego 2020r. rozpoczęliśmy Innowację Pedagogiczną pt.: „Cudze chwalicie swego nie znacie – spacerkiem po Powiecie Pleszewskim – to warto zobaczyć”. Innowacja stanowi korelację między przedmiotową. Skupia się na łączeniu wiedzy z zakresu informatyki, historii i przyrody. Uczniowie biorący udział w zajęciach wzbogacają swoją orientację o powiecie pleszewskim. Zajęcia mają na celu połączenie zasobu wiadomości z różnych źródeł: spotkań z ciekawymi ludźmi, prezentacji multimedialnej, fotografii, map, Internetu. Przyswojone w ten sposób informacje znajdą swoje odzwierciedlenie w praktycznym doświadczaniu poznawania przyrodniczo-historycznej rzeczywistości powiatu. Zajęcia są prowadzone w aktywny i przyjemny sposób, a tym samym mamy nadzieję, że zaowocują skutecznymi i trwałymi efektami pracy, pozostając w pamięci uczniów na długo. Wdrożenie innowacji jest kontynuacją już wcześniejszej współpracy międzyszkolnej. Integruje zespoły klasowe uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną z uczniami pełnosprawnymi. Jest to nasze trzecie wspólnie prowadzone działanie innowacyjne jednoczące uczniów z ZPS i ZSP nr 1 w Pleszewie. Spotkania nasze w naturalny sposób uczą tolerancji, wrażliwości, otwartości, wyrozumiałości oraz wzajemnej akceptacji w oparciu o życzliwe odnoszenie się do siebie. Spotkanie pierwsze odbyło się w naszej placówce. W czasie jego trwania wszyscy uczestniczyliśmy w zabawach integrujących grupę i ułatwiających wzajemne poznanie się. Obejrzeliśmy krótką prezentację multimedialną wprowadzającą w temat Powiatu Pleszewskiego. Następnie uczniowie zostali podzieleni na 6 grup. Każda z grup wykonywała zadania związane z przygotowaniem informacji związanych o danej gminie: herb, zabytki, najważniejsze miejscowości gminy Pleszew, Czermin, Chocz, Gizałki, Dobrzyca i Gołuchów. Kolejne spotkanie 20 marca 2020r.. Tym razem spotkamy się w terenie z ciekawą dla nas osobą, która wprowadzi nas w pieszą wędrówkę po mieście Pleszewie stwarzając nam możliwość poznania walorów naszego miasta. (AT)

   

   


 

Integracja na kręgielni

13 lutego uczniowie klasy V, VII, I i II szkoły branżowej udali się do kręgielni miejskiej w Pleszewie, gdzie aktywnie spędzili czas grając w kręgle. Rywalizowali na czterech torach, a do walki o podium zachęcały ich punkty, wyświetlane na tablicach. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności w nowej dyscyplinie sportowej 😉. Wyjście zorganizowała pani A. Tanaś, a opiekę sprawowały również: A. Tyrra-Zajac, D. Masłowska i G. Szklarz. (AT)

   

   


 

Wiwat bezpieczne ferie zimowe !

Dziś na korytarzu Zespołów Edukacyjnych słychać było: czekamy na śnieg i ferie zimowe.

Korytarz ozdobiły prace uczniów. (AT)

    

    


 

Bezpieczne ferie

Zima to wyjątkowa pora roku – czas rozrywki na śniegu i lodzie: jazda na nartach, sankach, łyżwach, lepienie bałwana czy bitwy na śnieżki. Jednak każda zabawa musi się odbywać w warunkach zapewniających bezpieczeństwo wszystkim osobom, które biorą w niej udział.

Dnia 22 stycznia 2020 r. do naszej szkoły przyjechali na zaproszenie p. Katarzyny Kaczmarek ratownicy medyczni, ratownicy wodni, strażacy ochotnicy oraz policjanci, aby przypomnieć naszym uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Podczas prezentacji multimedialnej p. Dominik Kołaski przedstawił nam jak bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie, opowiedział również o przestrogach jakie mogą wyniknąć z niewłaściwego zachowania podczas zabaw na świeżym powietrzu w czasie zimy. Przedstawione rady i przestrogi pozwoliły uświadomić naszym uczniom jakie zagrożenia wynikają z nierozważnych zachowań. (AT)

   


 

Bal karnawałowy

Dnia 20 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Wszyscy uczniowie i zaproszeni goście: nasi absolwenci, uczestnicy Powiatowego Ośrodka Wsparcia i uczniowie ZSP nr 3 biorący udział w programie „Pomost Przyjaźni” bawili się znakomicie. Były „pociągi”, korowody, kółeczka, taniec z balonami. Dzień ten dostarczył wszystkim wielu przeżyć i miłych wrażeń. Zobaczcie sami! Zapraszamy do galerii zdjęć! (AT)

       


 

„Chwalmy Pana tańcem”

W piątek 17 stycznia 2020 roku dla wszystkich podopiecznych Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wystąpił Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”. Instruktorem oraz choreografem zespołu jest pani Jolanta Marszał. Występ zespołu odbył się na hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie za co w tym miejscu chcemy podziękować dyrektorowi Arturowi Kukule. Zespół przyjechał do nas ze Skrzebowej koło Raszkowa. Młodzież oraz dzieci z zespołu zaprezentowali taneczno-muzyczny spektakl kolędowy. Bardzo serdecznie dziękujemy. Występ sprawił całej publiczności wiele radości i dostarczył wielu wzruszeń. (AT)

     


 

Jasełka

Dnia 15 stycznia 2020 roku uczniowie Zespołów Edukacyjnych na poziomie I i II oraz klas I –III mieli przyjemność gościć w Przedszkolu „Ochronka” w Pleszewie i oglądać „ Jasełka” w wykonaniu dzieci. Dziękujemy za zaproszenie, piękny występ oraz poczęstunek. (AT)

   


 

28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W dniach 9 i 10 stycznia 2020 roku harcerze z 18 WDH ,,Nieprzetartego Szlaku" zagrali z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Zebraliśmy 406,45 zł, które zostały przekazane do sztabu WOŚP w Pleszewie. (AT)

     


 

RODZINNE KOLĘDOWANIE

"Betlejemska gwiazda złotym blaskiem świeci,

A w stajence mały Jezus na sianie Małymi rączkami błogosławi dzieci,

Z niebios płynie piękne, anielskie śpiewanie".

Uczniowie Szkoły Podstawowej wystawili 20 grudnia 2019 roku dla rodziców i zaproszonych gości Jasełka.

Uroczystość miała podniosły i świątecznych charakter ponieważ wszyscy zgromadzeni wspólnie śpiewali najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Wszyscy złożyli sobie wzajemnie życzenia.

Niech to Boże Narodzenie w dobro obfituje.

Niech się każdy w gronie bliskich jak najlepiej się czuje.(AT)

     


 

Spotkanie z ratownikiem medycznym

W dniu 17.12. 2019r. Pani Alina Tanaś zorganizowała dla uczniów naszej szkoły spotkanie z ratownikiem medycznym Panem Tomaszem Kosińskim i strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej Panem Adamem Kaczmarkiem. Panowie pokazali na czym polega pierwsza pomoc przedmedyczna oraz w jaki sposób zgłosić zdarzenie i wezwać pomoc. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas ćwiczeń na fantomie i wykonać resuscytację oddechowo-krążeniową. Na koniec spotkania uczniowie zadawali liczne pytania dotyczące pracy ratownika medycznego i strażaka.(AT)

    

    


 

ŚWIĄTECZNE ZAPACHY

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Zespolów Edukacyjnych w dniu 17 grudnia 2019 roku w przedświatecznej atmosferze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia uczestniczyli w Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie w wypiekaniu pierników. Nad uczestnikami unosił się zapach cytrusów, gożdzików, imbiru, cynamonu oraz wielu innych zapachów, które towarzyszą wypiekaniu ciast na świąteczny stół.(AT)

      


 

Pierwszy raz na spektaklu baletowym

17 grudnia 2019 roku uczniowie klasy VI i VIII mieli przyjemność obejrzeć przedstawienie baletowe - arcydzieło Piotra Czajkowskiego pt. „Dziadek do orzechów” w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Baśniowa fabuła, magiczna muzyka i przepiękny taniec całego zespołu baletowego przeniosły wszystkich w świat fantastycznych zdarzeń związanych z wigilią u pewnego Radcy, zaczarowanymi prezentami pod choinkę, które jak się okazuje ożywają. Międzynarodowa obsada zespołu baletowego oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu wywarli na młodych odbiorcach sztuki baletowej niebywałe wrażenie. Wyjazd do teatru zorganizowała pani Magdalena Szymaniak wraz z panią Wiolettą Kuchtą.(AT)

     


 

Wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie

W dniu 12 grudnia 2019r. uczniowie klasy III Branżowej Szkoły I Stopnia uczestniczyli w wycieczce do Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie. Celem wycieczki było spotkanie z doradcami zawodowymi, którzy zapoznali młodzież z zadaniami urzędów oraz zasadami aktywnego poszukiwania pracy. Wycieczkę zorganizowała Jolanta Walkowiak-Martyna i Alina Duda.(AT) 

  


 

III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym

Po raz trzynasty nasi uczniowie brali udział w Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym „Czy jesteś bezpieczny?” W zmaganiach konkursowych pod czujnym okiem nadkom. Krzysztofa Kuli z KPP w Ostrowie Wlkp. brało udział 6 drużyn. Naszą szkołe reprezentował Miłosz, Dawid i Piotr, którzy zajęli III miejsce. Do konkursy przygotowywała chłopców p. Magdalena Szymaniak oraz p. Beata Nowicka. (AT)

  


 

Światowy Dzień Guzika

Guzik. Zwyczajny przedmiot ma swoje święto a nawet muzeum. Miłośnikom literatury kojarzy się również z historią Mateusza z utworu Jana Brzechwy. Któż z nas nie chciałby posiadać magicznego guzika z cudownej czapki bogdychanów, by móc zmieniać się w dowolną postać? 😊 Ciekawostki związane z owym przedmiotem poznali uczniowie podczas spotkania z Samorządem Uczniowskim, które odbyło się 12 grudnia, w Światowy Dzień Guzika. Samorząd pod opieką p. G. Szklarz zaprosił do udziału w guzikowym konkursie, a najmłodszych naszej szkoły na krawieckie mini warsztaty, które poprowadziła pani Ania. 😊 Było radośnie, przytulnie i magicznie. Podczas spotkania nagrodzono prace Zuzanny, Dawida, Huberta i uczniów klas I-III oraz V-VI. Gratulujemy!(AT)

    

    


 

Kółko historyczne

W dniu 9 grudnia 2019 roku uczniowie na zajęciach kółka historycznego zgodnie z tradycją bożonarodzeniową piekli pierniki. Sprawiło to wszystkim dużo radości i zadowolenia.(AT)

      


 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W tym roku prace sprzedawane w czasie kiermaszu cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Wszystkie były piękne i pomysłowe. Zarząd Pleszewskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” serdecznie dziękuje uczniom, rodzicom i nauczycielom za wsparcie. Pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczone na cele statutowe organizacji tj. dofinansowanie do wycieczek, wyjść do kina, wyjazdów, nagród w konkursach, sprzętu itp. Szczególne podziękowania za przygotowanie pięknych ozdób świątecznych składamy paniom : E .Ślusarczyk , I. Matuszkiewicz, W. Pszczółkowskiej i B. Gogulskiej. Dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku. (AT)

     


 

Rozstrzygnięcie konkursów

W grudniu 2019 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w dwóch konkursach zorganizowanych przez ZSS Jarocin. W Międzyszkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „ Jan Paweł II” I miejsce zajęła praca Zuzanny Ostrowskiej przygotowana pod kierunkiem katechetki E. Mikity. Gratulujemy !!!

Prace na Wielkopolski konkurs na najładniejszą choinkę przygotowywali uczniowie ZE i klas PP, na etapie preselekcji wybrano pracę klasy II B PP przygotowaną w ramach zajęć rozwijających kreatywność prowadzonych przez panią Ilonę Wodecką.  Wszystkie prace były wspaniałe i piękne. Dziękujemy za czas poświęcony na ich przygotowanie, a opiekunom za cenne wskazówki udzielone uczniom podczas ich wykonania. Uczniowie klasy II B PP za swoją choinkę otrzymali nagrodę i dyplom. (AT)

  


 

Koło artystyczne Zespołów Edukacyjnych

Koło artystyczne Zespołów Edukacyjnych przygotowało kartki na XXIII Konkurs plastyczny organizowany przez Dom Kultury w Pleszewie.(AT)

 

 


 

Konkurs plastyczny  "Pocztówka do Świętego Mikołaja"

Koło artystyczne Zespołów Edukacyjnych podsumowało konkurs plastyczny pod hasłem "Pocztówka do Świętego Mikołaja" Nagrody ufundowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość." (AT)

   


 

„W poszukiwaniu Świętego Mikołaja”

Uczniowie Szkoły Podstawowej uczący się w Zespołach Edukacyjnych realizowali od 25 listopada do 6 grudnia 2019 roku projekt edukacyjny pod hasłem „ W poszukiwaniu Świętego Mikołaja”. Publiczna prezentacja projektu dokonana została podczas przedstawienia okolicznościowego na terenie ZPS w Pleszewie. Celem projektu było wprowadzenie uczestników w świąteczny nastrój związany z „Mikołajkami”, wdrażanie do zachowywania świątecznych zwyczajów, prezentacja poznanych piosenek i inscenizacji o tematyce mikołajkowej, pobudzanie postaw kreatywnych w procesie zdobywania umiejętności i gromadzenia kompetencji społecznych, stwarzanie miłej i przyjaznej atmosfery podczas przedstawienia okolicznościowego. Osiągnięcie celu wychowawczego tak by uczestnik, który brał udział w projekcie używał zwrotów grzecznościowych i okazywał swoją wdzięczność przy otrzymywaniu słodkiego prezentu oraz nagrody za udział w konkursie. Wszyscy uczestnicy, którzy wzięli udział w projekcie i w konkursie plastycznym pod hasłem „Pocztówka do Świętego Mikołaja” otrzymali nagrody oraz słodkie upominki ufundowane przez Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”(AT)

    

   


 

Warsztaty z doradcą zawodowym

W dniu 3 grudnia 2019 roku odbyły się warsztaty z doradcą zawodowym z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Uczniowie klasy III Branżowej rozwiązywali test obrazkowy Achtnicha oraz zapoznali się z typami temperamentów w ramach innowacji "Moje kompetencje moja przyszłość".(AT)

     


 

Nagrody za zbiórkę elektrośmieci

Za zaangażowanie w działania ekologiczne i czynny udział w akcji ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci " nasza szkoła otrzymała nagrodę - sprzęt sportowy. Najbardziej zaangażowani uczniowie to: Julia Malusi, Anna Jamroszczyk, Dominik Lisiecki.  Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w zbiórce elektroodpadów. Akcje koordynował - Tomasz Gil.(AT)

     


 

Klasa Va na basenie

5.12.2019r. klasa Va wraz ze swoją wychowawczynią spędziła dwie godziny na basenie krytym w Pleszewie. Dziękujemy mamie Oliwii za wspaniale spędzony czas na wodnych zabawach.(AT)

  


 

„Cztery Pory Roku w Dąbrowach Taczanowskich.”

3 grudnia uczniowie z 3 klasy PP, wzięli udział w nadleśnictwie Taczanów w czwartym spotkaniu z cyklu: „Cztery Pory Roku w Dąbrowach Taczanowskich.”

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się:

- jak las i jego mieszkańcy przygotowują się do zimy,

- jak możemy pomóc mieszkańcom lasu przetrwać zimę,

- jak wygląda praca leśniczego o tej porze roku,

- zaprezentowano również na czym polega praca pilarza.

* Na zakończenie spotkania organizatorzy zaprosili wszystkich na ognisko z kiełbaskami.

* Po spotkaniu, każda szkoła otrzymała żywą choinkę oraz karmę dla ptaków.

Bardzo dziękujemy paniom i panom leśnikom, za podzielenie się swą wiedzą na temat lasu oraz za życzliwe przyjecie.(AT)

      

      


 

Spotkanie integracyjne z uczestnikami SDŚ Pleszew

W październiku 2019 r. nasza szkoła nawiązała współpracę z SDŚ Pleszew. Odbyło się już pierwsze spotkanie. W poniedziałek, 2 grudnia odwiedzili nas uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Uczestniczyli w zajęciach otwartych, które przygotowała p. Kamila, wychowawczyni klasy II b PP. Uczestnicy zajęć tworzyli wspólnie ozdoby i kartki świąteczne, nie zabrakło także integracyjnego poczęstunku. Dziękujemy gościom za przybycie i czekamy na następne spotkania.(AT)

    


 

Kiermasz świąteczny

Odbędzie się 6 grudnia 2019r.

Sprzedaż ozdób w godzinach 7.45-15.00.

Serdecznie zapraszamy.

Pieniądze ze sprzedaży będą przekazane Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”

z przeznaczeniem na cele statutowe organizacji tj. dofinansowanie do wycieczek , wyjść do kina, wyjazdów, nagród w konkursach , sprzętu itp.

Liczymy na Państwa Wsparcie. (AT)

  


 

Andrzejki w naszej szkole!!!

W dniu 29.11.2019r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa odwiedzili nas uczniowie biorący udział w projekcie ,,Pomost Przyjaźni" z ZST w Pleszewie oraz uczestnicy Ośrodka Wsparcia w Pleszewie. Wszyscy bawili się świetnie na świetlicy przy dźwiękach porywającej do tańca muzyki. Brali udział w andrzejkowych wróżbach takich jak: lanie wosku, kim zostanę w przyszłości ?, poznaj imię swojej sympatii-przekłuwanie serca. Po emocjach związanych z wróżbami na uczniów czekał słodki poczęstunek. Imprezę przygotowali: Kamila Hryszko, Wiesława Pszczółkowska , Dagny Masłowska , Jolanta Walkowiak – Martyna, Romana Pędzikiewicz, Ewelina Ślusarczyk, Beata Gogulska, Ilona Wodecka , Beata Gogulska, Tomasz Krakowski , Tomasz Koch , Tomasz Gil , Katarzyna Boruszczak , Mariusz Moch, Joanna Radna, Iwona Matuszkiewicz, Marlena Bilińska. Organizatorzy dziękują za miłą atmosferę oraz liczne przybycie na zabawę andrzejkową w Pleszewie.(AT)

      

    


 

Międzyszkolny Konkurs Piosenki

26 listopada 2019 roku w naszej szkole już po raz 15 odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. W konkursie oprócz uczniów z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział uczniowie z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Było nam bardzo miło gościć ich w naszych progach. Celem konkursu były nie tylko zmagania konkursowe, sama rywalizacja, ale także rozwijanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży, ich zainteresowań i uzdolnień muzycznych. Muzyka jest nierozłączną dziedziną naszego życia. Bez muzyki tak naprawdę nie można żyć. O tym przekonujemy się każdego dnia. Po przesłuchaniach konkursowych, które jak zawsze sprawiły dużo radości wykonawcom spotkanie uświetnił koncert wspaniałych, utalentowanych sióstr Masłowskich: 9-letniej Amelii i 12-letniej Zuzanny. Obydwie wykonawczynie chodzą do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. Amelia uczy się gry na skrzypcach, a Zuzanna gry na flecie. Dzisiaj zaprezentowały się w innym repertuarze. Zaśpiewały nie tylko popularne utwory młodzieżowe, ale także klasyczne utwory takie jak: „Laleczka z saskiej porcelany”, której autorem słów jest Jacek Cygan, a muzykę skomponowała Majka Jeżowska; "Nie dokazuj miła nie dokazuj” z repertuaru Marka Grechuty czy też piosenkę z filmu „Miasto 44” i wyjątkowy utwór – piosenkę z filmu "Pocahontas”. Spotkanie zakończyło się wręczeniem dyplomów i nagród, które ufundowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłosć” działające przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie. (AT)

    

   


 

Wycieczka zawodoznawcza

W dniu 22 listopada 2019r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza klasy III Branżowej Szkoły I Stopnia do Kalisza zorganizowana przez p. Jolantę Walkowiak-Martynę i p. Alinę Dudę we współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Uczniowie zapoznani zostali z miejscami pracy w wybranych zawodach oraz z działalnością firmy: „MC Motor Max Serwis” p. Macieja Całki i firmy: Usługi Gastronomiczne „Pablo” p. Pawła Michalskiego. Zdobyta wiedza ułatwi uczniom planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz wejście na rynek pracy.(AT)

     


 

Praktyki u ogrodnika

Czy wiecie jak trudno wyhodować piękną roślinę z małej sadzonki? Uczniowie klas PP wiedzą już coś o tym… Uczestnicząc w praktykach w Gospodarstwie ogrodniczym Państwa Grzechowiaków: przygotowują podłoże, sadzą malutkie rośliny, pielęgnują je w czasie wzrostu. Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tych praktykach, popatrzcie jakie zadowolone miny towarzyszą ich pracy…(AT)

      


 

Kiermasz bożonarodzeniowy tuż tuż...

Przygotowania do kiermaszu bożonarodzeniowego w Szkole Przysposabiającej do Pracy trwają już od dłuższego czasu. Uczniowie klasy IIA i III wraz nauczycielami p. Iwoną i p. Beatą tworzą piękne ozdoby świąteczne. Już niedługo będzie można je kupić. Kiermasz w szkole będzie 6 grudnia 2019 r. , sprzedaż ozdób w godzinach 7.45-15.00. Serdecznie zapraszamy. (AT)

      


 

Projekt

Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość"

realizuje zadanie publiczne pn.

"Ruch jest zdrowy dla ciała i dla głowy"

ze środków PEFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. (AT)

 


 

Konkurs

Uczeń klasy piątej ZE II A Patryk Wachowiak zajął I miejsce w kategorii klas IV-VI w Międzyszkolnym Konkursie "Kokarda Narodowa" organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim.Pracę przygotował pod kierunkiem p.Eweliny Ślusarczyk. Serdecznie gratulujemy! (AT)

  


 

Muzeum

Dnia 12 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły klas IV A , V A i VI A wraz z opiekunem kółka historycznego i wychowawcą klasy V A uczestniczyli w lekcji przeprowadzonej w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Tematem spotkania były " Wojenne losy Pleszewian". Lekcja przeprowadzona przez pracownika muzeum przybliżyła uczniom czasy II wojny światowej ( 1939 - 1945 ). Uczniowie obejrzeli mundury żołnierzy z czasów wojny. Ponadto przypomniane zostały wartości patriotyczne - miłość do OJCZYZNY.(AT)

    

   


 

Wizyta na cmentarzu

Dnia 8 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły klas IV A , V A i VI A wraz z wychowawcami odwiedzili cmentarz parafialny przy ulicy Kaliskiej w Pleszewie . Złożyli hołd przy grobach żołnierzy poległych w walkach o wolność Ojczyzny. Uczniowie uczcili pamięć poległych minutą ciszy i zapalili znicze. W tym samym dniu odwiedzili również Pomnik Powstańców Wielkopolskich na pleszewskim Rynku. (AT)

    


 

Akademia z okazji Święta Niepodległości

Dnia 8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie uczcili to ważne wydarzenie kierując myśli i wspomnienia ku naszym dziadkom i pradziadkom, wspominając jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się wolna Polska. Cała społeczność uczniowska wyraziła hołd Naszym przodkom śpiewając w podniosłej atmosferze pieśni patriotyczne. (AT)

     


 

Turniej Piłki Nożnej

Dnia 06.11 reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XV Niepodległościowym Turnieju Piłki Nożnej w Ostrowie Wlkp. Po zaciętej rywalizacji wywalczyliśmy 2 miejsce. Opiekunem naszych piłkarzy był Pan Sławomir Kasołka. (AT)

   


 

Występ aktorów z krakowskiego teatru

Dnia 04 listopada 2019 r. w Zespole Placówek Specjalnych odbył się występ aktorów z krakowskiego teatru. Uczniowie Zespołów Edukacyjnych oraz klas Przysposabiających do Pracy obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „ Mówię "nie" wszystkiemu, co złe”. Spektakl ten miał na celu uświadomienie naszym uczniom kilku niechlubnych cech z jakimi często mamy do czynienia. Skarżenie, lenistwo, przechwalanie się i postawa egoistyczna to tylko niektóre z nich, jakie przewijały się w spektaklu. Aktorzy na przykładzie znanych wierszy między innymi Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima, pokazali, jakie mogą być skutki nieprawidłowego postępowania oraz, że nie warto myśleć tylko o sobie. Dzieci nauczyły się prawidłowych postaw przy dobrej zabawie, a także dzięki temu, że same na chwilę mogły aktywnie uczestniczyć w spektaklu zamieniając się w aktorów i wystąpić przed swoimi kolegami i koleżankami. Na koniec aktorzy poprosili na scenę nasze panie nauczycielki, które wykonały piosenkę wspólnie z uczniami. Dziękujemy Pleszewskiemu Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość”, które dofinansowało bilety z odpisu 1% podatku. (AT)

      


 

WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

Uczniowie z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie zaangażowali się w ZBIÓRKĘ ELEKTROŚMIECI. W dniach od 23.09.2019r. do 18.10.2019r. dostarczali do placówki niepotrzebne komputery, monitory, zużyty sprzęt RTV i AGD oraz baterie. Dzięki uczestnictwu w tej akcji uzyskamy pomoce dydaktyczne dla naszej placówki. Zbiórkę koordynował Pan Tomasz Gil. (AT)


 

Kąt widzenia zależy od kąta siedzenia

Siedzisz w klasie na wprost tablicy czy może z boku sali? Z każdego miejsca patrzysz na temat lekcji pod innym kątem. To jest właśnie geometria😊. Podczas tegorocznego Szkolnego Konkursu Matematycznego uczniowie szukali kątów w najbliższym otoczeniu, rozwiązywali zadania związane z kątami i oczywiście mierzyli kąty. Podsumowanie działań odbyło się 24 października – uczniowie obejrzeli film oraz odebrali dyplomy i nagrody. Spotkanie z matematyką przygotowali nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, nad całością czuwała koordynator - p. Arleta Tyrra-Zając. (AT)

     


 

Śladami A. Mickiewicza oraz polskiego rocka

18 października uczniowie szkoły branżowej zwiedzili Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie. Poznali barwną biografię naszego wieszcza, obejrzeli pamiątki, a także poznali zapachy ziół w Ogródku Zosi. W drodze powrotnej zatrzymali się w Spichlerzu Polskiego Rocka, w niezwykle klimatycznym miejscu. Posłuchali muzyki, poznali historię jarocińskich festiwali, obejrzeli interaktywną wystawę. Wycieczkę zorganizowały panie: A.Tyrra-Zając, G. Szklarz i B.Kinas 🎸🎶📀 (AT)

 

    


 

Jesień zawitała do klas i na korytarz uczniów Zespołów Edukacyjnych.

  

   (AT)

 


 

"Pod kolorowym parasolem Jesieni"

Nagrody i dyplomy za udział w konkursie plastyczny zorganizowanym przez opiekunki Koła artystycznego Zespołów Edukacyjnych pod hasłem "Pod kolorowym parasolem Jesieni" dziś zostały rozdane. Cała społeczność szkoły miała możliwość podziwiania prac konkursowych, które zostały wyeksponowane na wystawie. Dziękujemy Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość "za zakupienie nagród. (AT)

       


 

Wieści z kuchni

Owocowe wiatraczki i placek z jabłkami to dzieło naszych kucharzy z pierwszej klasy :) .............. Zapowiada się smakowicie :)

  (AT)

 


 

Wizyta w Jednostce Wojskowej Grom i Parlamencie

Dzięki posłowi na Sejm p. Piotrowi Kalecie uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie i Szkoły Podstawowej w Kucharach mieli niespotykaną okazję zwiedzić Jednostkę Wojskową GROM. Żołnierze opowiedzieli dzieciom historię powstania tej specjalnej jednostki, zaprezentowali sprzęt wojskowy, film o selekcji i szkoleniu kandydatów. Uczniowie przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi komandosi. Jako młodzi cywile mieli okazję wpisać się do księgi pamiątkowej, gdyż to jedyna wycieczka szkolna w murach tej specjalnej jednostki. W programie wycieczki był również obiad w restauracji sejmowej, zwiedzanie Parlamentu, spacer po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. A wszystko to było nagrodą dla uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie patriotycznym. Zadowolone i pełne wrażeń, dzieci wróciły do domów z nadzieją na kolejny konkurs i wspólny wyjazd.(MS)

       

      (AT)

 


 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu wszyscy uczniowie szkoły mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie tabliczki mnożenia. Poziomy były dostosowane do każdego ucznia i pozwalały wszystkim odnieść sukces i zdobyć medal „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Wielu nauczycieli również sprawdziło swoje umiejętności w tym zakresie i sprawiło im to wiele zadowolenia. Organizatorami tego dnia w naszej szkole były Panie: Beata Kinas, Sławomira Malinowska i Alina Tanaś.(AT)


 

 

Światowy Dzień Uśmiechu

4 października, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. W żółtych koszulkach, z uśmiechem na twarzy, wprowadziliśmy wiele słońca w nieco pochmurny dzień. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia, przedstawiciele naszej szkoły, pod opieką p. G. Szklarz oraz p. D. Masłowskiej, udali się do miasta, aby rozdać mieszkańcom słodkie upominki. Po krótkiej wizycie w Redakcji Gazety Pleszewskiej uczniowie wrócili do szkoły, by dzielić się uśmiechem z kolegami i koleżankami😊. (AT)

 

  

 


 

 

UWAGA!

Od 1 października 2019 roku można ubiegać się o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie to ma być wsparciem, gdyż ze wzglądu na swój stan zdrowia, osoby te ponoszą zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją czy opieką medyczną.

Świadczenie uzupełniające otrzyma osoba, jeśli:

1. ukończyła 18 lat

2. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji

3. nie jest uprawniona do emerytury ani renty, nie ma ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, np. zasiłku stałego albo zasiłku okresowego (warunek nie dotyczy jednorazowych świadczeń) ani nie jest uprawniona do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych, albo jest uprawniona do tych świadczeń (emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, łącznie z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych), ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1600 zł. Ponadto osoba ubiegająca się o takie świadczenie:

4. musi mieć miejsce zamieszkania w Polsce

5. musi mieć polskie obywatelstwo lub mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, jeśli jest obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej lub mieć zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jest obywatelem państwa spoza UE albo EFTA).

Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego – wtedy świadczenie może przysługiwać. Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, należy złożyć wniosek. Można go złożyć w każdej placówce ZUS - u lub przesłać pocztą. Druk wniosku ESUN można pobrać ze strony www.zus.pl. Znaleźć go także można w salach obsługi klientów w placówkach ZUS.

Do wniosku o świadczenie uzupełniające trzeba dołączyć:

• orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo (jeśli mamy takie orzeczenie w dokumentacji emerytalno-rentowej – nie trzeba go dołączać).

• jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej lub innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze – dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych.

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji na podstawie, którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest również:

• orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji,

• orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jeśli nie masz orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku dołącz zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz – jeśli posiadasz – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, np.: kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej. Jeśli posiadasz – dołącz także orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wszelkie informacje i pytania o świadczenie oraz pomoc przy wypełnianiu wniosku można uzyskać we wszystkich placówkach ZUS - u, w salach obsługi klientów (w godzinach otwarcia sal), w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00 a także pod adresem cot@zus.pl. (AT)


 

 

Sprzątanie Świata

 

27 września odbyło się Sprzątanie Świata pod hasłem " Śmieci mniej ziemi lżej".

Jest to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie we wrześniu.

Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.

Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. W akcji tej uczestniczyli wszyscy uczniowie ZPS w Pleszewie pod opieką nauczycieli.

Za organizację dnia odpowiedzialny był Sławomir Kasołka😆 (AT)

 

 


 

 

Spotkanie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie

 

25 września w ramach doradztwa zawodowego odbyło się w naszej szkole spotkanie z Ochotniczą Strażą Pożarną z Czermina. Panowie strażacy opowiedzieli na czym polega ich zawód i jaka to trudna i odpowiedzialna praca.Uczniowie mieli wiele pytań, na które strażacy chętnie i wyczerpująco odpowiadali. Na koniec wykładu młodzież została zaproszona do obejrzenia wozu strażackiego, sprzętu potrzebnego w różnego rodzaju sytuacjach. Dużym zainteresowaniem cieszył się strój ochronny potrzebny w akcjach likwidowania kokonów szerszeni i os oraz sprzęt do rozcinania aut podczas wypadków.

Spotkanie zorganizowała Pani Karolina Janiszewska.(AT)

 


 

 

Wycieczka do Dobrzycy

 

W środę 25 września uczniowie klas Zespołów Edukacyjnych oraz klas Przysposabiających do Pracy wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Podczas zwiedzania Muzeum uczestnicy przeszli po pałacowych salach, dowiedzieli się jakie funkcje pełniły dawniej poszczególne komnaty, co się w nich znajdowało, a także co się zmieniło na przestrzeni lat.

Pani Przewodnik pomogła uczniom odkryć nieznane przejścia, nieistniejące drzwi, opowiadając przy tym w ciekawy sposób o poszczególnych komnatach.

Po zwiedzeniu Muzeum przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, następnie cała grupa udała się do parku, gdzie czekało rozpalone ognisko.

Każdy uczeń usmażył sobie kiełbaskę, przy okazji mógł ugrzać się przy ogniu. Na koniec uczestnicy wycieczki udali się na spacer po przepięknym parku, podziwiali przyrodę, odwiedzili zagrodę ptaków.

Dziękujemy Dyrektorowi Muzeum Ziemiaństwa oraz pracownikom Muzeum za wspaniałą podróż po Pałacowych Salach.

Dziękujemy również Pleszewskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość” za dofinansowanie przejazdu autokarem.(AT)


 

 

RUCH JEST ZDROWY DLA CIAŁA I DLA GŁOWY

 

Od 2 września 2019r. do 29 listopada 2019 roku

Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”

przy współpracy z

Zespołem Placówek Specjalnych

realizuje projekt pt. „Ruch jest zdrowy dla ciała i dla głowy”.

Zadanie publiczne: działalność na rzecz osób niepełnosprawnych - Prowadzenie rehabilitacji

osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek jest możliwa, ponieważ projekt

realizowany jest w formie wspierania zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej

osób z niepełnosprawnością

ze środków

Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

będących w 2019 roku w dyspozycji

Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Uczestnikami projektu będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną , podopieczni

Stowarzyszenia uczniowie i uczestnicy zajęć w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie.

Celem projektu jest przygotowanie podopiecznych organizacji, uczniów ZPS w Pleszewie

do aktywnego życia w naturalnym środowisku i przyczynić się do zapewnienia potrzebnego im wsparcia od wczesnego dzieciństwa.

Powyższy cel będzie realizowany podczas:

- zajęć z kinezjologii rozwojowej prof. V. Vojty dla dzieci z zaburzeniami ruchu,

- zajęć ruchowych w wodzie,

- zajęć z hipoterapii,

- zajęć z Integracji Sensorycznej,

- zajęć metodą Alfreda Tomatisa,

- zajęć metodą EEG Biofeedback,

-zajęć z grafomotoryki,

- zajęć z surdopedagogiki. (AT)


 

 

Cztery pory roku w Dąbrowach Taczanowskich

 

Dziś tj.17 września na zaproszenie Nadleśnictwa Taczanów, uczniowie z klasy III PP uczestniczyli w trzecim spotkaniu z cyklu "Cztery pory roku w Dąbrowach Taczanowskich".

Podczas spotkania mogliśmy się m.in. dowiedzieć:

- jak wygląda las jesienią?

-co to jest rykowisko i jakie odgłosy wydają leśne zwierzęta?

- czym się różni szkółka leśna i plantacja od lasu?

Organizatorzy oprócz uczty dla duszy, nie zapomnieli o uczcie dla ciała, na zakończenie wszystkich zaproszono na kiełbaskę z grilla :)

Bardzo dziękujemy paniom i panom leśnikom za wspaniałą lekcję przyrody oraz za życzliwe przyjęcie.(ML)


 

 

Wizyta Kasi i Alana w Parlamencie

 

11 września 2019r. Katarzyna Wasiewicz z klasy I Br. i Alan Zimny z VIII klasy wraz z p. Magdą Szymaniak udali się do Parlamentu na zaproszenie pana Piotra Kalety posła Prawa i Sprawiedliwości z okręgu kaliskiego i leszczyńskiego. W drodze do Warszawy towarzyszyli uczniom: radny Powiatu Pleszewskiego p. Andrzej Biesiada oraz p. Michał Balcer radny Gminy Gołuchów. Dzieci miały okazję przyglądać się obradom Sejmu, zwiedzić budynek, spotkać przedstawicieli z innych ugrupowań. Pan poseł Piotr Kaleta osobiście oprowadzał uczniów po Parlamencie. W czasie oczekiwania na radnych, którzy udali się na parking po pojazd, Kasia i Alan wraz z p. Magdą odbyli prywatną wycieczkę z panem Posłem po terenach Parlamentu i mogli zobaczyć miejsca, gdzie nie mają wstępu zwykli zwiedzający. I tak pan Poseł zaprowadził ich m.in. na dziedziniec, gdzie znajduje się m.in. Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, do Kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, gdzie codziennie rano odbywają się msze święte dla posłów i senatorów biorących udział w posiedzeniach Sejmu i Senatu. największą atrakcją okazała się wizyta w Domu Poselskim, w sklepie, w restauracji, gdzie parlamentarzyści jedzą posiłki, pan Poseł opowiedział dzieciom o kuluarach pracy parlamentarzystów, przedstawił pracowników Domu Poselskiego, którzy pomagają im w organizacji codziennego życia na terenie Parlamentu, a także organizacji przyjazdów i odjazdów po posiedzeniach Sejmu. Zwiedzanie trwało, aż do godzin wieczornych. Na koniec pan Poseł zaprosił Kasię i Alana na kolejną wizytę wraz z innymi uczniami z naszej placówki. Wyjazd już wkrótce, ale najpierw konkurs. Więcej informacji poda p. Magda Szymaniak. (MS)


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

2 września w murach naszej szkoły znów słychać było radosny gwar. Punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczęła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Podczas części artystycznej uczniowie żegnali wakacyjne chwile i witali czas nauki. Młodzież pamiętała również o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Elżbieta Kwiatek, która wszystkich przywitała i życzyła uczniom samych sukcesów w nowym roku szkolnym. (ML)